|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
24.8.2011 15:11:45   
Andriance
RR, moze li nekoja od vas da mi kaze shto tocno koristite od kozmetika i preparati...ne e bitno od koja linija ili firma..toa e individualen izbor...mene me interesira samo sto se treba da imam spremno...znam samo za ova:
1. imam mustela sapunce
2. dali mi treba kupka ili shamponce
3. mi treba li mleko za telo ( ili e dovolno vitaminska krema odnosno pavloviceva i jekoderm
4. shto mi treba za pupaceto?
5. mi treba li pudra
6. i normalno vlazni maramcinja

help? user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Козметика за новороденче
24.8.2011 15:32:46   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

RR, moze li nekoja od vas da mi kaze shto tocno koristite od kozmetika i preparati...ne e bitno od koja linija ili firma..toa e individualen izbor...mene me interesira samo sto se treba da imam spremno...znam samo za ova:
1. imam mustela sapunce
2. dali mi treba kupka ili shamponce
3. mi treba li mleko za telo ( ili e dovolno vitaminska krema odnosno pavloviceva i jekoderm
4. shto mi treba za pupaceto?
5. mi treba li pudra
6. i normalno vlazni maramcinja

help? user posted image


Јас од прв ден користам шампонче и купка, мада купката не е потребна, само за да направи сапуница во водата е. Го мачкав со масло за тело додека го масирав, а со млеко мнооогу ретко.
Крема ти е потребна, сега зависи која ќе одлучиш да ја користиш. Јас користам витаминска од Бекутан со невен за газето, а за лицето крема од Хип што е и за лице и за тело.
За пупачето ставав алкохол (не знам колку постотен беше), тоа ми препорача докторката.
Пудра можеш да си земеш. Јас му ставав на превоите на телото како вратчето, мишките и позади коленцата за да не му се тријат.
И секако, влажни марамчиња ти требаат. Ти ќе си одлучиш какви сакаш,  има многу видови. И зависи како ќе му делуваат на бебушот user posted image .




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Козметика за новороденче
24.8.2011 17:04:02   
Felly RR
За папочето освен алкохол ќе ти треба и прашак - Бивацин ние имавме.
А пудра многу и не се препорачува посебно ако содржи талк, исто и јекодерм на почеток најмногу препорачуваат педијатрите, а не млеко.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Козметика за новороденче
29.8.2011 16:06:24   
dostickage
RR, moze li nekoja od vas da mi kaze shto tocno koristite od kozmetika i preparati...ne e bitno od koja linija ili firma..toa e individualen izbor...mene me interesira samo sto se treba da imam spremno...znam samo za ova:
1. imam mustela sapunce
2. dali mi treba kupka ili shamponce
3. mi treba li mleko za telo ( ili e dovolno vitaminska krema odnosno pavloviceva i jekoderm
4. shto mi treba za pupaceto?
5. mi treba li pudra
6. i normalno vlazni maramcinja

help

Aj po red:

1.sapunce mustela -super
2.kupka -nikako ; samponce ako i samo ako ima dosta kosicka ; preporaka HIPP.Ako imas Mustela tecno sredstvo toa moze i za kosa i za telo.
3.mleko za telo:nikako za novorodence.treba celo telo so Jekoderm posle banjanje.za gazeto original Pavloviceva
4.pudra :ne
5.vlazni maramcinja da no bez preteruvanje

Se nadevam pomognav :-)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Козметика за новороденче
29.8.2011 16:47:07   
Sandric
Moeto dete e rodeno vo leto i jas ne koristev nikogas nisto za mackanje na teloto ,osven pavloviceva za gazeto.
Za banjae sapunce na pocetokot , bekutan , a posle kupka chiko rastvorena vo vodata i tolku.
Vo zima malku pavloviceva na liceto pred izleguvanje.
Nikogas ne sme imale nikakvi problemi so kozata.
Nekojte na ova toplo vreme so jekodermi po celo telouser posted image , zamislete vas da ve namackaat....

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Козметика за новороденче
29.8.2011 20:03:58   
Lidina
Jekoderm se prepopracuva od pedijatri, moeto bebe e rodeno pred dva meseci znaci letno dete i go mackam sekoja vecer posle banjanje so jekoderm. Nema vrska deka mu e zesko. Jekodermot podobro se upiva od bilo koja krema.user posted image  

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Козметика за новороденче
29.8.2011 23:50:01   
Andriance
Thank you veru much...uste za pupaceto tvoj predlog?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Козметика за новороденче
31.8.2011 16:04:29   
dostickage
sin mi imase padnato papoce bidejki 13 dena bese vo inkubator.stvarno ne znam zasto jas ne sum imala situacija so papoceto.
kolku sto sum informirana najnovite ostrazuvanja velat deka moze da se mokri samo so protocna voda.nikakvi sredstva i samoto ke si padne.treba samo dobro da e suvo za ne podvlaznuva pod pelenata i oblekata.kako i sekoja druga rana vsusnost.i jas da se isecam ako go grzam mestoto vlazno togas nema da zarasne :-)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Козметика за новороденче
31.8.2011 16:28:24   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lidina

Jekoderm se prepopracuva od pedijatri, moeto bebe e rodeno pred dva meseci znaci letno dete i go mackam sekoja vecer posle banjanje so jekoderm. Nema vrska deka mu e zesko. Jekodermot podobro se upiva od bilo koja krema.user posted image  

Koj pedijatar go preporacal toa
Namackaj se ti so jekoderm na toploto ke vidis kako ke se custvuvas
Potpolno se soglasuvam so Sandric


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Козметика за новороденче
31.8.2011 16:44:21   
lilicka
Nasiot pedijatar ni preporaca Jekoderm vo sred leto i super i e kozata:)
A pred toa imase crvenila od raganjeto od Jekodermot i se povlekoa moeto ima 45dena

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Козметика за новороденче
31.8.2011 19:20:01   
Calypso
I jas celo leto so Jekoderm go mackam maliot, mi sluzi kako zastita od sonce (sepak go vadam na sonce samo nautro do kaj 10 casot maksimum, i posle 5 ili 6 popladne), no i kako preventiva za komarcite, mi rekoa deka mirisot gi odbiva. A deka e mrsen, ne e tolku mrsen kako sto bil koga nie sme bile mali. Ubavo se vpiva i mi gi resava site problemi so kozata kaj maliot. Koga i da mu se iritira kozata, bilo od grebenje so noktinjata ili od nesto drugo, jekodermot vednas go sreduva toj problem.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Козметика за новороденче
1.9.2011 17:12:46   
Felly RR
milo20052011, еве тука можеш да прочиташ за прашак за перење, а тука за омекнувач.

Модератор:Постовите на мило20052011 и Адрианче ќе бидат преместени во соодветите теми.


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 1.9.2011 23:20:53 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Козметика за новороденче
7.9.2011 19:36:24   
Lidina
Ne znam za tvoeto dete ama na moeto jekoderm mu gi resi site problemi ako smetas deka ne mu odgovara ne go koristi nie si go kazuvame iskustvoto. I go mackam posle 20 casot posle banjanje, super se vpiva. Ako na bebeto mu e pretoplo toa ke place. Dosega ne reagiralo voznemireno.
Site pedijatri preporacuvaat jekoderm, nema potreba od druga kozmetika. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Козметика за новороденче
8.9.2011 15:41:35   
lilicka
Mamicki pomosss....mojava mala pocna da se nafrla poslednive denovi pocnav da ja banjam so Kosili pa potoa so Jonson i ete reakcija:((((
Ima mali sitni crveni bubulicki:((
Neznam sto da i zemam sega za banjanje da mi preporacate nesto???
Pozdrav!!!

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Козметика за новороденче
8.9.2011 16:52:55   
Felly RR
Јас мислам наместо да и менуваш сега нешто трето, пробај само со вода бањај ја неколку дена.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Козметика за новороденче
8.9.2011 20:19:03   
Annet
lilicka neznam sto drugo osven so cista voda i svarena kamilica malku ako bruncinjata se sitni kako bubuljicki,no ako se so gnojce,kako nas sto ni se pojavija- rastvori hipermangan vo edno sise i koga ke ja banjas vo poslednata voda sto ke ja plaknes posipi ja,i potoa so gazicka ili pamukce namackaj (tapkaj)go toj del so crvena tecnost Eozin.ke se poznava rozevo ama ke se isplakne so banjanje,povtori ja postapkata i nareden pat koga ke se banjate :)
jas kerka mi od pocetok ja banjam samo so Chicco sapunce i nisto ne ja mackam,nejze tie bruncinja i bea od bolnicka infekcija ,ne mora da znaci isto,ova mi go kaza patronaznata sestra i taka pravevme i nie.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Козметика за новороденче
8.9.2011 21:52:10   
mila 3
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Mamicki pomosss....mojava mala pocna da se nafrla poslednive denovi pocnav da ja banjam so Kosili pa potoa so Jonson i ete reakcija:((((
Ima mali sitni crveni bubulicki:((
Neznam sto da i zemam sega za banjanje da mi preporacate nesto???
Pozdrav!!!

i moeto bese taka isfrlano i po preporaka na maticnata pocnav da go banjam so sapun na Eucerin

< Поракaта ја уредил mila 3 -- 8.9.2011 21:53:28 >

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Козметика за новороденче
8.9.2011 23:27:50   
Baka
Јас од раѓање малиот го бањам со Еуцерин сапунче (сега има 8 месеци) и мене така ми се нафрлаше целиот со ситни црвени бубулчиња, посебно лицето до три месеци дури. Јас привремено го мачкав и со Мустела стелатриа.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2011 10:20:47   
Sandric
Nie rastvaravme hipermangan vo koritoto i si go banjavme taka prvite meseci. Sega letovo pak se nafrla dva-tri pati od zeskoto i pak go koristevme. Milsam deka pomaga. Vredi da si probate, nema steta

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Козметика за новороденче
10.9.2011 13:27:01   
Bububebe
Од почеток ја капев со шампонче од чико,а сега со бубхен.За лиценцето кремче од бубхен,а за газето оригинал павловичева

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Козметика за новороденче
10.9.2011 14:56:32   
cece333
pocnavme so chico kupka-sampon i bev zadovolna oti nema voopsto luspi vo kosiceto ama mnogu pocna da mu ja susi kozata i eve edna nedela sme na hipp kupka i mleko-losion i kozata mu e pufka masala.za gazeto so pavloviceva na galafarm ama sega mu smeniv becutan so neven i sum zadovolna

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Козметика за новороденче
7.10.2011 16:01:03   
Annet
eve nie sme 2 meseci i samo so Chicco sapunce ja banajm,ama sakam da si probam da pocnam da koristam ili Sanosan ili Baby Nova,a od pavlikeva se nafrla definitivno.Neznam za ulje i za losion dali da koristam.i od koga imase infekcija mnogu mi e strav da menuvam. Ednas samo probav so pavlikeva cela se nafrla,i sega se plasam.......
Od koga da pocnam so nova kolekcija za bebe?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Козметика за новороденче
7.10.2011 16:24:52   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Mamicki pomosss....mojava mala pocna da se nafrla poslednive denovi pocnav da ja banjam so Kosili pa potoa so Jonson i ete reakcija:((((
Ima mali sitni crveni bubulicki:((
Neznam sto da i zemam sega za banjanje da mi preporacate nesto???
Pozdrav!!!

Uste od bolnica doktorkata ni preporaca samo Becutan, a ako ima problematicna koza Mustella. Nemavme problem so kozata pa si go koritam Becutan i do den denes. Sega imame 5 god. Ponekogas mu menuvam so Bubhen. Ama sepak od Becutanot sum najzadovolna. Za crveniloto na pelenite ja koristev isto taa od Becutan so Cink, za crvenilo e super!
A za bruncinjata hipermangan moze da pomogne, zavisi samo kakvi se i koja e pricinata. Hipermanganot nie go koristevme prvite 3 meseca iako nemavme problemi so kozata, po preporaka isto od porodiliste.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2011 14:47:15   
dostickage
jas najtoplo preporacuvam Hipp,cela kolekcija.
supstanci od organsko poteklo,nezni,hipoalergeni , bez parfem i bez nikakvi vestacki materii.
epa moze da zamislite koga predvreme rodenite bebinja od intenzivna nega (inkubator) vo GAK gi banjaat so hipp ... znaci stvarno se nezni.

za brumcinjata pomaga pantenol sprej ili hipp krema so cink.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2011 15:12:47   
kikicka
i kaj mene se nafrla cela na dundeto crvenilo doktorkata ni prepisha kanesten i nisto nepomina posle ja banjavso hipermangan i krem od nevenobicen od apteka bilo kakov i se iscisti isto i kremata bepathen nezz dalija ima vo mk ali koga pocnavme so dohranase frlashe okolu usta jasmislev deka e od morkovot bidejki togas poveke se poznavashe ali gresev ja namackavme so taamast i i pomina odma,a za hipermanganot ja banjav sekoj pat ako isepojavea brincinja ili crvenilo od prasokot za perenje. inaku so pavloviceva ne ja mackav od 4meseci ponekogas samo, sega ja koristam na mustela stelactiv nappy rash samo koga i e malku crvenko dupeto od kakanje

< Поракaта ја уредил kikicka -- 10.10.2011 15:16:17 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?