|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 13:49:03   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

hipp-ot se zakon,cela kolekcija.
predvreme rodenit decinja vo gak gi banjaat so hipp,pa sea vidi kolku se nezni i blagi.


da, i gi mackaa so ulje na HIPP

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 13:49:29   
Beatris
Баш супер што слушам дека сте задоволни од ХИПП. Јас размислував дали да земам, да не правам промени ама штом ги фалите ќе ги пробаме и ние user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 13:59:47   
dostickage
odlicni se hipp.jas uste pred da se omazam i da imam bilo kakov aber za deca si resiv kozen problem so hipp kremata protiv crvenilo.
imav uzasen problem so kozata na racete.se lupese,krvarese i sto uste ne.Si kupiv hipp onaka u Tinex i se pomina kako so raka.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 14:11:32   
AnnaMolly RR
И да си купиш, нема да згрешиш, Беатрис. Јас прв пат кога мириснав како мириса и кога го намачкав Филип со кремата цеееееел ден го душкав user posted image
А воопшто не се скапи. Шише од 400 мл шампон+купка е околу 200 и нешто денари, а споро се троши.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 14:14:50   
Mihaela 2010
Kakov sampon koristite za vaseto bebe-dete?? jas koristev dolgo vreme na Bubchen, i bev zadovolna,no nekako mi nemase nekoj miris,pa probav od novite na Becolino,no postojano mi place najverovatno i luti,pa koj sampon vie go koristite??

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 14:23:16   
Felly RR
Ние користиме Бекутан, досега сме немале проблем.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 15:23:02   
Natuska85
И ние користиме крем за лице на Хип и сум презадоволна.Мм вика дека user posted image му мирисало на пез бомбончиња од кремчетоuser posted image .А го бањам со бекутан сапунче и по малку шампонче од бубхен.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 17:52:39   
Blue Glow
Mamicki sakam da prasam dali koristite kremi, mleka so zastiten faktor za bebushite i kakvi se Vashite iskustva okolu ovaa tema.  Jas na Ana ( 3.5 meseci imame ) i zemav Nivea faktor 50 ama mi e strav da ja namackam :( Sekade po spisanijava pisuva deka na bebibinja pod godina dena ne e preporaclivo da se upotrebuva bilo kakvo sredstvo za zastita, samo da bidat pod senka i zastiteni so lesna pamucna obleka, a koga ja prasav pedijatarkata mi rece obavezno da ja mackam so mleko so zastiten faktor

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 18:11:56   
vida
Sin mi ima 4 meseci i do sega ni samata ne znam kolku pati ja smenivme kolekcijata se ne mu odgovarase.Posledniot pat koga go odnesov vo remedika na pregled ni ja preporacaa A-Derma exomega krema i kupka.Veke 2 meseci ja koristime taa kolekcija i sum zadovolna samo sto malku mi e skapicka ama nema vrska za sin mi samo naj dobroto.Inaku imame problematicna koza i detska egzema...


(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Козметика за новороденче
19.7.2011 18:48:11   
Maca25
Нас лето не фати кога Нина имаше 4 месеци. Половина час пред излегување ја мачкав со крема со 50 Фактор. И секако лесна облекам со светли бои. И до ден денес наутро пред излегување за во градинка ( затоа што знам дека од 9.30 до 11.30 ги носат на тераса а таа е на сонце) ја мачкам со крема за сончање. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 8:41:43   
Felly RR
И јас ја мачкав Матеа минатото лето (имаше 6 месеци) .Кога ја прашав докторката ми рече само да е со понизок фактор.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 8:43:22   
Maca25
Понизок? Па нели деските креми за сончање се со висок фактор?!? 20, 30, 50?!? Ти со каква ја мачкаше?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 8:45:12   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Blue Glow

Mamicki sakam da prasam dali koristite kremi, mleka so zastiten faktor za bebushite i kakvi se Vashite iskustva okolu ovaa tema.  Jas na Ana ( 3.5 meseci imame ) i zemav Nivea faktor 50 ama mi e strav da ja namackam :( Sekade po spisanijava pisuva deka na bebibinja pod godina dena ne e preporaclivo da se upotrebuva bilo kakvo sredstvo za zastita, samo da bidat pod senka i zastiteni so lesna pamucna obleka, a koga ja prasav pedijatarkata mi rece obavezno da ja mackam so mleko so zastiten faktor


Јас од неполни два месеци го мачкав Филип со Бекутан фактор 50. Зошто да не се мачкаат деца под 1 година? Па тоа е бебешка колекција! Батали списанијата, детската кожа е толку нежна што и под сенка може да изгори.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 10:23:10   
Calypso
Мене ми рекоа дека бебиња до 6 месеци не се мачкаат со креми со заштитен фактор бидејќи тие хемикалии не се за нивната кожа, и тоа ми го кажа педијатар (имам во блиска фамилија). Секако нема да го изнесуваш детето во најголемите горештини надвор, макар и само под сенка да седи. Син ми има 4 месеци, ние моментално сме во Охрид кај моите и тука го вадам на сонце само околу 7-8 саат сабајле и после 6 навечер, притоа намачкан со Јекодерм, има фатено малку боичка. Преку ден си седиме внатре, на плажа не го носам сеуште, па нема потреба да го мачкам со никаков заштитен фактор. Излегуваме или ептен рано наутро, околу 6:30 со количка покрај езеро (се буди во 6 или порано, па и јас станувам), или приквечер околу 7 и сега за сега супер ни е така. Ќе видиме како ќе биде кога ќе се вратиме во Скопје викендов.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 11:06:49   
bebe82
Јас читав дека НЕ треба да се користат креми за заштита од сонце кои во својот состав содржат парабени. Педијатарот (неонатолог во Ремедика) истото ми го кажа.
Кога слушав бебе магазин на А1, имаше гостин дерматолог и таа рече дека не треба да има хемиски заштити.

Кога барав крема за заштита од сонцето и бекутанот, и нивеата (за нив прво се фатив) имаа парабени.
И ај сега најди ја најдобрата крема за твоето бебе.

На крај земав Еуцерин со фактор 25, бидејќи немал хемиска заштита, туку само физичка, и нема парабени. Поскапичка е, ама вака добра ми се гледа.

Значи по препорака од педијатарот барајте во составот да се без парабени (бидејќи колку и да се потребини и кремите се многу штетни за остеливата детска кожа), малку се поскапички ама тие се најсигурни.


< Поракaта ја уредил bebe82 -- 20.7.2011 11:09:09 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Козметика за новороденче
20.7.2011 12:41:39   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Понизок? Па нели деските креми за сончање се со висок фактор?!? 20, 30, 50?!? Ти со каква ја мачкаше?!


Јас ја мачкав со 30 фактор. Може недоволно се искажавuser posted image Не мислев со ептен низок као 6/8/10


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Козметика за новороденче
25.7.2011 21:37:53   
nelaa
mene najubaj mi se od bubchen

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Козметика за новороденче
27.7.2011 19:15:21   
Natasa981
мамички , да не знае некоја од вас што скоро се породила во Систина, со каква козметика ги бањаат и мачкаат новороденчињата?Дали сеуште користат Мустела или нешто друго можеби? Поздравuser posted image


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Козметика за новороденче
27.7.2011 20:48:32   
bombica
Gi banjaat so Mustela, tamu gi mackaat so ribino maslo a doma mozes i so jekoderm.Jas prodolziv so ribino maslo posto mi e polesno za mackanje.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Козметика за новороденче
28.7.2011 13:06:12   
Natasa981
i tuka ti se zablagodaruvam za informacijata, bombica:)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Козметика за новороденче
8.8.2011 20:08:58   
Bethany
Ние со мм се одлучивме за бекутан козметика. Да вложуваме малце во македонската економија. user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Козметика за новороденче
9.8.2011 9:24:32   
Mihaela 2010
I kupiv na bubhen od jabolko ..placese pak,nesaka detevo vise da mi se banja,i pred nekoj den i kupiv na Ciko i mnogu sum zadovolna,izgleda ne ja luti vekje i pak pocna da saka da se banja,a i mnogu ubavo mi mirisauser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Козметика за новороденче
18.8.2011 15:36:25   
AUMAMA
Mustela stelatopia ili A-derma exo???Imate li iskustvo. pls help!!!

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Козметика за новороденче
18.8.2011 16:05:38   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: AUMAMA

Mustela stelatopia ili A-derma exo???Imate li iskustvo. pls help!!!

Jas sum prezadovolna od A-derma exomegata...sin mi ima 5 meseci prviot mesec sto ne isprobavme od kozmetika i nisto ne odgovarase na negovata koza.Veke 4 meseci sme samo so exomega.

(Одговор на членот AUMAMA)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Козметика за новороденче
18.8.2011 17:26:37   
MERUSHKA
Vo Re Medika gi banjaat so Bekutan,taka prodolzivme  i doma.Nema potreba da smenuvam nesto koga gledam deka e OK.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?