|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
9.12.2010 13:40:41   
Simone
Ti blagodaram arh_diz,malku pogure Paleska ima nesto objaveno to ago citam i mi stana pojasno, ajde ke vidam sto ke bide......

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
4.2.2011 23:18:20   
veskucame
Zdravo devojki.
Posle podolgo vreme povtorno sum na forumot.Dali moze nekoja od vas da mi kaze kade moze da se poraca mikroskopot za odreduvanje na ovulacija i kolku pari e?
Dali e za ednokratna upotreba ili za poveke pati?Kako odi toa?Jas gi koristev testovite za ovulacija od zegin(5 lenticki vo pakovanje), ama toj mesec ne mi pokaza ovulacija.Inaku imam policisticni jajnici.Kanalite se super.Pred dva ciklusi bev na folikulometrija i mi kazaa deka veke na 13 den imase folikulot puknato.Iako se nadevav deka ke se izraduvam , sepak nemase nisto.Mislam deka toa bese mnogu golemo razocaruvanje za mene, bese golem sok.
Ve molam za nekoj sovet, preporaka ili nesto sl.Navistina zelbata da se stane mamicka e premnogu golema.Vo brak sum edna i pol godina.
Pozdravce na site.

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
5.2.2011 0:00:50   
Тања РР
Veskucame ти советувам да појдеш во најблиската аптека и да ги замолиш да ти порачаат микроскоп за одредување на овулацијата преку плунка. Не веувам дека ќе те одбијат. Јас пред еднен месец се распрашував по веледрогериите за Мејби Бејби но ми рекоа дека повеќе не го дистрибуираат. Дали постојат други не сум запозната. Најдобро е да си прашаш. Инаку Мејби Бејби бил некаде околу 800 денари ако не се лажам.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
5.2.2011 11:50:46   
Natasa981
I jas se rasprasuvav po aptekive za Maby Baby no ne se nafakaa bas da mi go naracaat pa da go kupam. Inaku od poodamna go nema vo Makedonija. Maby Baby e mikroskopce vo forma na stik ( kako labelo na primer) i raboti vrz osnova na plunka -kako taa izgleda vo zavisnost od toa dali se plodni denovi ili ne. Moze da se upotrebuva bezbroj pati,znaci neograniceno, kolku sto jas znam.. Vo Blegrad cini okolu 20 evra.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
5.2.2011 11:51:26   
Natasa981
Vo Belgrad mislevuser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
5.2.2011 14:17:20   
cleo
Veskucame, jas imam mnogu pozitivno iskustvo so lentite za odreduvanje na ovulacija. Malku se skapi i se za edna upotreba no tvrdam deka se tocni. Barem vo mojot slucaj pokazaa dve crti tocno koga doktorot mi ja potvrdi ovulacijata, a i sama si ja osetiv po golemoto kolicestvo sluz tie dva dena. No, ete i kaj mene ne bidna nisto, se nadevam ovoj mesec ke bide. Ti posakuvam uspeh za user posted image  i naskoro da stanes mamicka. Pregolemata zelba sosema ti ja razbiram, i jas sum vo kompletno istata situacija. Goram od zelba za edno user posted image ...pa moze i user posted image user posted image . user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
18.3.2011 22:18:59   
humana
Neznam sto mi se slucuva vo organizmov,eve veke 5 den mi tece kako belka od jajce,neli treba pomalce denovi da teceuser posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
19.3.2011 22:44:25   
suzeto
mejbi bejbi bese okolu 500 den.ama toa pred poveke od 6 god.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 10:39:16   
cleo
Devojki, da ve prasam nesto - dali do sega vi se ima sluceno da ne si ja osetite ovulacijata spored nekoj od simptomite - sekret, temperatura..user posted image  Mene mi se desi nesto mnogu cudno - neli ne mi rastea folikulite ni so dve inekcii, pa krenav race i si vikam nisto i ovoj mesec, ama Dr. Popovik mi vika vrati se za sekoj slucaj naredna nedela da te zirnam. I odam vo Vtornikot - i koga eden folikul od 16 mm porasnal. Jas pobudalev od radost. Mi vika dojdi za dva dena pak. Odam vo Cetvrtokot - i koga folikulot puknat user posted image  Mene ne mi se veruva - nisto ne osetiv, osven bolka i napnatost vo jajnikot, vo Sredata bese toa, a nie nemavme odnosi togas user posted image user posted image user posted image  zatoa sto ne mi padna na pamet deka toa moze da e ovulacija,  a nemav ni sekret. Dali e ova mozno - moze li nekoj da mi kaze. Devojki ve molam, mnogu sum zbuneta user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 10:46:30   
*mika*
Draga Cleo, i jas gi imav istite prasanja kako tebe pa se dadov na istrazuvanje :) onie tipicni simptomi sto se : bolka kaj jajnik, sekret i pokacuvanje na bazalnata temperatura ne sekogas se isti kaj sekoja zena. Nekogas moze nisto da ne osetis a da si ovulirala. Jas kaj mene na primer nikogas vo zivotot ne sum ja osekjala ovulacijata. Nekade pred 3-4 god pocnav samo da primetuvam bolka vo gradite. A ovie meseci bidejki sledam se, ja osekjam bolkata vo jajnikot, i si meram bazalna temperatura pa ona mi e glaven pokazatel deka se slucila ovulacijata. Sekret povisen recisi nikogas nemam.  Stom dr ti kazal deka puknal, togas sigurno e taka. Razlicno e duri i od ciklus do ciklus kaj ista zena nekogas :))

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 10:51:20   
cleo
Mika mila, ti blagodaram mnogu za brziot odgovor, mnogu dobro objasnuvanje mi dade, a jas si mislev samo jas ne mozam da si ja primetam ovulacijata i se obvinuvav sebesi. Sega se prasuvam dali e mozno da nastane bremenost ako sum imala odnosi so mm eden den po i eden den pred ovulacijata, no ne i tocno na denot (kako za baksuz neli). Mnogu sakam da mi uspee, zasto jas i onaka mnoooogu retko ovuliram, pa ova e na nekoj nacin cudo. user posted image  Pomos...user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 11:22:16   
*mika*
Mila Cleo, ako si imalaodnos 1 den pred i po ovulacijata, sansite za zabremenuvanje ti se OGROOOMNI :)))) velat najplodni se 3-4 dena pred ovulacijata, potoa denot na ovulacijata i eden den po ovulacijata :) taka da ti si se kacila na vozot user posted image  sega se e ostaveno na malite plivaci user posted image  moraat sami da ja prodolzat bitkata user posted image user posted image user posted image  ti samo opusti se, i uzivaj.. dokolku doslo do oploduvanje vcera.. zavcera.. sega maleckata tockicka e na pat nakaj doma user posted image  da si se smesti ubavo vo matkata.. i da pocne bezgrizno da si raste user posted image  vo meseto na mama :)) sega ne preteruvaj so mnnnogu pesacenje i so fizicka rabota, uzivaj ovie 2 nedeli pa otkako ke si gi vidis tvoite user posted image  ke prodolzis so uste tolku uzivanje user posted image  za edna nedela od prilika po ovulacijata bi trebalo das e sluci vgnezduvanjeto, koe isto trae nekolku dena... e duri posle toa bi pocnale simptomite na bremenost, ako treba da se slucat :) taman koga ke dojde breme za test user posted image  i jas sum vo tvoja koa momentalno:))) mene vo ponedelnikot mi bese ovulacijata :)
so srekja!!!!!!

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 18:40:48   
cleo
Boze Mika do sega ne sum procitala popozitiven post od ovoj posledniov tvoj user posted image user posted image user posted image  Pa ti sosema me stavi veke vo filmot deka sum user posted image  i da znaes deka veke pocnav da veruvam vo toa, iako do sega se samo negativni misli imav za ovaa rabota. Ne si svesna kolku mi go razubavi denotuser posted image  preeska se bev isklucila i ne go imav procitano vtoriot post. Te obozavam devojko user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 21:04:01   
*mika*
zaedno sme vo iscekuvanje.. i taka treba pozitivno, bravo :))) samo taka mozes  da mu pomognes ma maleckoto da si go najde patot user posted image  srekno i na dvete za user posted image
jas treba nakaj 5april da pravam  test.. zdravje.. silno veruvam  :)))

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.3.2011 21:30:56   
pavcule
Samo "mozokot na pasenje",moze zvuci glupo i mene koga mi velea da ne se zamaram koga najmalku ocekuvam taka ce ispadne jas velev "de be ajde",i na kraj i kaj mene taka dojde user posted image .
Toj mesec mi rece doktorkata ne planiraj bremenost ce pies antibiotici i nie so mm 2 pati cel mesec ama edniot pat bese na 20den od ciklusot a spored bazalnata temperatura mene togas mi bese ovulacijata.A drugite simptomi sekret,bolka vo jajnici jas ne gi osecav.I user posted image sega e 3.5meseci.
Samo pozitivni misli............i se ce si dojdi na mesto.

< Поракaта ја уредил pavcule -- 26.3.2011 21:32:01 >

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.4.2011 13:17:12   
te sakam
Здраво на сите!!!!
Имам едно прашање па Ве молам за одговор...
Како и со што се мери базалната температура за утрвдување на полодноста, читам насекаде ама ето незнам како и со што се мери каде и сл, ај ве молам објаснете ми.ХИТНО МИ Е..
Поздрав

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.4.2011 13:21:14   
*mika*
Mila te sakam, za bazalnata temperatura imas eve tuka http://www.ringeraja.mk/forum/m_976/mpage_1/key_/tm.htm#976
Tamu e detalno se objasneto user posted image

(Одговор на членот te sakam)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.4.2011 15:46:26   
te sakam
Draga ,,MIKA,, procitav ama ete ne mi e jasno kako so toplometar li kade se stava pod pazuvite ili lelee nemam pojma Ve molam da mi objasnite ...

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.4.2011 16:08:30   
*mika*
epa jas si meram od sabalje, sekogas vo isto vreme ( 10 min pred da stanam). so obicen staklen toplomer, oralno (vo usta). Bitno e da nemas stanato od krevet.  Spremaj si go prethodnata vecer, izmij go so ladna voda i spunce, istresi go i stavi so go vednas do krevetot ( vo opakovka) da ne mu se nalepat bakterii. I pocni da si ja zapisuvas temperaturata na taa stranata www. fertilityfriend.com

(Одговор на членот te sakam)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.4.2011 18:07:09   
te sakam
Ti blagodaram na informacijata ,,MIKA,, ke pocnam da ja meram samo utre da si kupam toplometar,

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2011 13:52:54   
Anabanana
Рингерајки..да ве прашам нешто. Почнав да си мерам редовно базална температура и нешто во последно време баш ми доаќа на 28 дена и дури и сама можам да си предвидам кога ми е овулацијата. Но имам друг проблем. Денес ми е веќе 15 ден а од вчера почувствував огромна болка во јајниците како за добивање. Дури и прокрварев розево - црвенкасто, а веќе денес ми е накај кафеавкасто. Најверојатно настанала овулацијата, утрово ми беше сеуште пониска температурата, најверојатно утре ќе биде повисока, но се загрижив малку за крварењето. Еве и денес осеќам болки сеуште во јајниците. Дали на некоја од вас и се има случено вакво нешто? Од вторник натаму одам на лекар, најверојатно не е ништо страшно, но ќе ме јаде јанѕа дури да дојде вторник. Поздравче.

(Одговор на членот te sakam)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.4.2011 19:06:55   
Natasa981
Anabanana, mene ednas taka mi se sluci, prokrvarev sosema malku vo period na ovulacija, pa otidov na lekar i mi kaza deka ne e nisto strasno, sum imala pojaka ovulacija i toa e toa..Nemaj gajle a ako nemozes da se smiris, pojdi na ginekolog.Pozdrav

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
25.4.2011 23:14:14   
fahi
zdravo na site sakam da prasam nesto dali je normalno da te bolat jajnicite koga imas ovulacija.jas osecam golema bolka  vo stomakot i kicmata dali nekomu se desava ova pozdrav

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
29.4.2011 16:00:27   
taci14
dr rr imam edno prasanje? jas primav inekcii menopur i se spremav za ivf 7mi den od inekciite imav bolki vo jajnicite i mi potece zoltenikava lepliva tecnost kako koga nastanuva ovulacija prodolziv so terapija uste 2 dena i jajnicite prestanaa da me bolat 10 den primiv inekcija pregnil za pukanje na folekulite sega sum vo dilema dali e mozno folekulite da mi ispukale porano bideki na punkcija mi izvadija samo 2 jajni kletki od koi samo edna dobra.

(Одговор на членот fahi)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.5.2011 16:23:24   
anedespo
Koga ovuliram , mi se kvasat gakjite kako da urinam. I obavezno toj den menuvam 2-3 para gaki. I normalno imam uzasna zelba za seks. Mu teram maz mi po nekolku pati na den tie 2-3 dena.A toj so zadovolstvo se zrtvuvauser posted image user posted image

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?