|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Самодоверба кај децата
6.9.2009 22:36:37   
kiki_riki
kako da razvieme samodoverba kaj deteto a pri toa da ne ja prevorime vo arogancija
ednas kerka mi sama si odbra maicka, ja kupivme, mnogu ja sakase no nekoe drugarce vo gradinka i kazalo deka ne e ubava i taa ednostavno prestana da i se raduva, se obidov na site nacini da i objasnam deka treba da veruva vo sebe no ne uspeav,
kako vie se spravuvate so vakvi raboti

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:42:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Самодоверба кај децата
6.9.2009 23:10:59   
jovanka
ZATOA NA FORUMOT MU TREBA I EDEN PSIHOLOG NE ZA DZABE REKLE STARITE MALI DECA MALI GAJLINJA GOLEMI DECA GOLEMI GAJLINJA.Drugo e koga bi ti posocila so primer nesto no drugo e sovet od strucno lice bez razlika za koja oblast se raboti.Ajde inicijativa i za psholog kako sto ima doktorki.

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:42:27 >

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 2
   Самодоверба кај децата
6.9.2009 23:14:32   
kiki_riki
se slozuvam za psihologot, no i licnoto iskustvo pomaga, kako sto velat starite " prasaj patalec, ne prasuvaj gatalec"

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:42:40 >

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Самодоверба кај децата
9.9.2009 8:07:09   
niki
Mi se dopaga temava.
Kerka mi e uste mala pa do ovoj stadium uste ne sme stignale i neznam so sigurnost kako ke se spravam so toa, vospituvanjeto na deteto e za mene vecna dilema.
Moe mislenje e deka samodoverba ne se steknuva so eden razgovor, ne postojat magicni zborovi koi ke se kazat i ke dobieme samouvereno dete, mislam deka tuka treba da se deluva dolgo i mudro. Ona sto sum sigurna deka ja rusi samodoverbata, od licno iskustvo, e postojanoto kriticiziranje na postapkite i izborite koi gi pravi deteto ili bilo koja licnost. Sekako ne treba se da mu se dozvoli, no nasocuvanjeto treba da bide umesno za da ne se pocuvstvuva navredeno i povredeno. I sigurno uveruvanjeto deka e sakano duri i koga pravi los izbor pomaga da se izgradi samodoverba.
Taka jas mislam ajde mamicki so pogolemi decinja pomagajte na temava.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Самодоверба кај децата
9.9.2009 8:12:58   
Палешка РР
Син ми има тринаесет години и веќе изградена личност. Исто и самодовербара му е на високо ниво баш заради моментот кој го спомна ники - поддржување дури и кога греши, бакнеж и чоколадо и кога добива лоша оценка, насмевка кога нешто ќе скрши или истури и охрабрување пред сите нови искушенија. Само така вашето дете ќе стекне сигурност во себе, само ако не го критикувате насекое, ако не му замерувате, префрлувате за грешките. Јас тоа можеби сум го правела од љубов, но сега гледам дека било исправно.
Многу потешко во животот се снајдуваат децата кои се тепани, критикувани, кои не добиваат поддршка од семејството.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Самодоверба кај децата
9.9.2009 9:39:18   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Син ми има тринаесет години и веќе изградена личност. Исто и самодовербара му е на високо ниво баш заради моментот кој го спомна ники - поддржување дури и кога греши, бакнеж и чоколадо и кога добива лоша оценка, насмевка кога нешто ќе скрши или истури и охрабрување пред сите нови искушенија. Само така вашето дете ќе стекне сигурност во себе, само ако не го критикувате насекое, ако не му замерувате, префрлувате за грешките. Јас тоа можеби сум го правела од љубов, но сега гледам дека било исправно.
Многу потешко во животот се снајдуваат децата кои се тепани, критикувани, кои не добиваат поддршка од семејството.



Mnogu ubav post se slozuvam celosno.
Ova podvlecenovo treba da ni bide ko 10 bozji zapovedi koga se raboti za vospituvanjeto na decata.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Самодоверба кај децата
29.9.2009 13:24:33   
big_mama817
Недостигот на самодоверба дебелее

Децата кои имаат недостиг на самодоверба имаат и поголеми изгледи да бидат со зголемена телесна маса кога ќе пораснат, тврдат истражувачите од лондонскиот King's College.
Неколку децениското истражување во кое учествувале 6.500 10-годишни деца покажало дека недостигот на самодоверба ги зголемува изгледите за прекумерна телесна тежина особено кај девојчињата, објави стручниот магазин „BMC Medicine“.

Истражувачите истакнуваат дека станува збор за први докази дека емоционалните проблеми претставуваат ризик фактор за дебелеење.
Врз изгледите за прекумерна телесна маса во адолесцентскиот период, големо влијание имале и родителите на испитаниците, односно нивната телесна маса и телесна активност.

Преземено:идивиди

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Самодоверба кај децата
29.11.2009 17:08:16   
Еца
Најдобар метод за успешно воспитување на децата е т.н. строга љубов, покажуваат резултатите од едно истражување, чии резултати ги објавува лондонски „Обзервр“. Децата, кои од родителите биле воспитувани со овој пристап, кој го комбинира изразувањето на љубов со јасно поставени граници на она што е дозволено, израснале во подобри, здрави и успешни личности, за разлика од оние деца чии родители биле престроги или „премеки“. Материјалната состојба на родителите не се покажала како фактор од клучна важност, иако е забележана тенденција дека посиромашните и помалку образованите семејства, како и оние каде родителите се разведени, помалку го применуваат принципот на строга љубов. Резултатите од истражувањето покажуваат дека децата, кои се воспитани на овој начин, порано развиваат особини кои се важни за успех во животот - емпатија, самоконтрола, односно способност да ги контролираат своите емоции и реакции, како и способност за концентрација во извршувањето на некоја задача. Строгата љубов е најдобар начин децата да стекнат лична самодоверба, а истовремено да развијат и самоконтрола и почитување на другите, што е од исклучителна важност за натамошна среќа и успех во животот.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Самодоверба кај децата
29.11.2009 17:18:44   
profesorica
Детската самодоверба е ранлива

Самодовербата е многу значајна за растот и развојот на детето. Како што детето расте така се менува и неговата самодоверба. Тоа се случува бидејќи се менува перцепцијата и детето е погодено од најразлични искуства. Би било пожелно родителите да бидат свесни за знаците на здравата и нездравата самодоверба, упатува Немоурс Фондацијата за заштита на децата. Детето кое има ниско само-почитување нема да сака да пробува нови нешта. Тој или таа често ќе зборува негативно за себе упатувајќи си забелешки како што се: "Глупав/а сум” или "Никогаш нема да научам да го правам ова”. Детето кое мисли дека на никого не му е грижа за него, има ниска толеранција и многу често може да се чувствува фрустрирано. Овие деца брзо се откажуваат од некои активности кои бараат посветеност, претерано се критични кон себе и лесно се разочаруваат. Ниската самодоверба, од безначајна и привермена, може да пoрасне во сериозна состојба која во иднина детето не би можело да ја контролира. Здравата самодоверба кај детето се одразува на тој начин што тоа е подготвено за интеракција со другите деца. Тој или таа се чувствуваат удобно и задоволно во секакви социјални средини, уживаат во групни и индивидуални активности. На пример, наместо детето да рече: "Јас сум глупав/а” детето со здрава самодоверба ќе рече: "Не го разбирам ова”. Тој или таа се свесни за своите предности и недостатоци и ги прифаќаат. Кај овие деца преовладува оптимизмот. Што можат родителите да сторат?

1. Внимавајте што зборува вашето дете. Бидете сензитивен родител. Наградете го ако си ја завршило задачата како што треба, но и ако се потрудило да направи нешто што не му оди од рака. Верувајте му.

2. Бидете позитивен пример. Ако сте премногу строги кон себе, песимисти и нереални за своите можности и ограничувања, вашето дете ќе се огледа во тие постапки. И вие самите негувајте ја самодовербата, така ќе бидете вистински пример.

3. Идентификувајте ги ирационалните мисли кај вашето дете. Без разлика дали тие размислувања се однесуваат за физичка убавина, можности, перфекција, значи што и да е, доколку е нереално, тогаш е токсично за вашето дете. Многу често, погрешните перцепции од детството остануваат засекогаш наши видувања за разни животни ситуации. Охрабрете го детето да ја види ситуацијата во нејзиното вистинско светло.

4. Бидете спонтани и нежни со вашето дете. Оваа љубов е директно поврзана со самодовербата на вашето дете. Прегрнете го, кажете му дека сте горди на него. Наградувајте го искрено. Научете го да се сака себе си, само така ќе ги сака и другите.

5. Креирајте сигурна атмосфера во домот. Децата кои се тепани или злоставувани имаат многу мала шанса да имаат самодоверба како возрасни.

6. Направете го вашиот дом место во кое детето се чувствува заштитено. Внимавајте на сигналите кои ви ги праќа, тоа мора да се чувствува сигурно за да ви каже дали надвор е злоставувано, исмејувано или тепано. Но, и децата кои се сведоци на постојани кавги и тепачки меѓу родителите многу често развиваат депресија и се комплетно интровертни.

7. Помогнете му на детето да биде дел од конструктивни искуства. Тоа значи да биде дел од активности кои ќе потикнуваат соработка, а не компетиција. На пример, замолете го постарото дете да му помогне на помалото во некоја активност која постарото добро ја владее.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 29.11.2009 17:19:14 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Самодоверба кај децата
4.11.2014 10:06:41   
Yummy Mammy
Majki kazete prakticni soveti za pottiknuvanje pogolema samodoverba kaj decata.
Znaci jas maka macam so kerka mi, ima nepolni 6 god, prvooddelence, i otsekogas bila popovlecena za razlika od drugite deca. Voopsto ne veruva vo sebe, koga treba nesto novo da nacrta, da napravi, vednas se otkazuva so zborovite: "ne znam jas ova, ne mozam", skrstuva race, i kraj! Zatvor! Nisto ne dopira veke do nea. I vo gradinka go pravese istoto, pa po preporaka na ucitelkata deka e strasno inteligentna za logicki aktivnosti, ja zapisavme na Brainobrain. Detevo navistina prkna. Samata oseti deka e dobra vo nesto, se oseti nadmena nad drugarkite, kako ona znae nesto sto oni ne znaat, i vidovme ogromen napredok vo smisla na samodoverba.
E sega vo skolo normalno se sooci so decinja sto se daleku ponapredni od nea. Na primer, ima deca sto dojdoa spremni, znaat tecno da citaat i pisuvaat, za razlika od nea, sto bese mnogu srekna deka sama naucila da cita, e ama ona cita poleka i vo sebe, za razlika od drugive sto citaat ko vo 3to odd. Ona ne gleda deka tamu ima i deca sto bukvite i brojkite ne gi znaat, ama gi gleda ovie sto se podobri od nea.
Pred 2 god bev i na psiholog za da mi dade nekakvi upatstva za ponatamu, no iskreno nesto ne ni pomogna bas bas.
A inace i nie kako roditeli voopstvo ne sme kriticki nastroeni kon decata. Cele vreme im povtoruvame deka se najdobri, deka mozat, ajde obidi se, ajde ke ti pomognam, probaj i ke vidis deka mozes... Veke ustava pena mi fati, veruvajte i jas se umoriv od postojano podbutnuvanje za se nesto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Самодоверба кај децата
4.11.2014 10:48:02   
topce
кај нас многу помогна следново.
освен што помага во местење на алишта, креветот сама си го мести, средува соба, сама се облекува, чешла и ....
почнавме да и даваме и други задачи како на пример да си ја измие чинијата, јаболкото, сама да си ја излупи мандарината, од одредена далечина сама ја пуштам да оди на англиски, ја пуштам сама да се качува по скали, на први спрат живееме без јас да трчам по нејзе.Во училиште во координација со учителката, таа и дава задачи да им помогне на некои деца или да направи нешто што ете малку ќе и ја зголеми самодоврбата.
сакам да пробам и до локална продавница да ја пуштам да оди ама имам малку негодување од татко и ама ќе биде и тоа.
пробајте може и вас ќе ви успее.
а што се однесува до училиштето се уште домашни не ни даваа ама ќерка ми сама бара да вежба.На почеток и јас седев со нејзе за да ете и помогнам и да ја подбутнам нели ама видов дека кога мене ме нема до нејзе тогаш поголема и е концетрацијата зошто не се труди да ме импресионира за да добие браво. и сега се буни дека никој не седи со нејзе кога пишува математика ама полека и текнува дека полесно и е кога нема никој до нејзе.А со учителката правев муабет за тоа дека некои деца се поспремни од други, на пример ние нашето не го учевме да чита и пишува, таа рече дека тоа не им влијае на самодовербата и дека треба таа да се гради со постапки кои не се поврзани со учење бидејќи нормално е да незнаат да пишуваат и да читаат и дека тие се прилагодуваат на тој терк дека сите незнаат.

< Поракaта ја уредил topce -- 4.11.2014 10:56:46 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Самодоверба кај децата
5.11.2014 9:07:38   
Yummy Mammy
Hmmm, a be mojava e mnogu nezavisna. Sama si topli mleko i si stava suski, sama si postavuva masa, si go kreva posle tanjirot... Porano sakase i krevet da mesti i da ja prazni masinata za sadovi, no so ogled na toa sto doma imame uste dve pomali deca sto samo rasturaat, i ona sirota sfati deka ovie aktivnosti i se samo obvrska, a ne zadovolstvo. Inace, razbiram zasto mi go kazuvas toa, i definitivno imas pravo, i jas mislam deka togas koga pomagase po doma, se cuvstvuvase povredna i bese pozadovolna so sebe.

Mislam deka vcera sfativ kade e problemot, odnosno eden od problemite. Jas sum mnogu stroga i principielna. Na primer, vo skolo na prvata roditelska se dogovorivme nema nosenje pribori od doma, pa decava da se nategaaat koj kakov imal, koj kakov nemal, tuku kupivme se zaednicki i isto i se toa si stoi vo ucilnica. E ama posle mesec dena nekoi od decata pocnaa da si nosat od doma i da se pravat vazni pred drugite. Jas ne popustiv i kerka mi sekoe sabajle odese vo skolo so placenje zasto majka i ne i dozvoluva da si go nosi omileniot pribor so Sofia the First. Isto i za oblekuvanjeto. Sekoe sabajle placki sto da se nosi, se obiduvam da ja naucam deka ne e se soodvetno za vo skolo. Znaci moze fustan da se nosi, no sekojdneven fustan, ne od onie so tulovi za na svadba. Koga gledam vo skolo deca odat ko na maskembal da se. I sega treba jas moite principi da si gi zgazam, kako site budali vo skolo, taka treba i jas i moeto dete da se odnesuvame, za da ona bide srekna, zadovolna i na nivo so drugite deca :(

Vcera otidov vo Jumbo i iznakupiv tetratki so omilenite likovi, i gi narediv na biro kako iznenaduvanje, se sekna koga gi vide i odma prasa: moze da gi nosam vo skolo da im gi pokazam na drugarkite? Se razbira deka moze. I priborot so Sofia vikam da si go zemes. Lele, u nesvest padna. I denes si otide nasmeana i polna so sebe. Ete kolku sredinata vlijae na deteto. Nie ne primetuvame, no se sto se slucuva okolu niv, tivko gi pottisnuva.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Самодоверба кај децата
5.11.2014 9:39:42   
Melanija RR
topce и Yummy Mammy Одлични совети user posted image

Во ова лудо време е тешко да си нормален и принципиелен кон децата.Јас терам принцип со моето бебе од 14 м и ете сваам дека брзам дека морам да попуштам, а како кога пак тоа па тоа ќе бара отварање и зјаење во регал јас недозволувам а дојде тато одма покажува да му отвори.Офтопик сум ама поучно е се да се прочита ,времето брзо поминува

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Самодоверба кај децата
5.11.2014 10:17:09   
topce
ова со носењето на работи во училиште зависи од учителките.
Нас и во градинка, е еве и во училиште ни се погодија барем според мене одлични учителки.
И ние имавме ситуација каде едно дете донесе мобилен телефон.Зошто и е? беше прашањето.
И мојата ќерка веднаш дома пријави како учителката дента им објаснувала на децата дека нема
потреба во прво одделение да носат мобилни телефони и ако треба нешто или нека да се јават таа ќе им помогне.
Дека се безбедни со нејзе. Телефонот им одзема од концентрацијата која тие и така ја имаат многу мала.
И веќе тоа не се случи.така да може да се влијае и на околината.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Самодоверба кај децата
5.11.2014 13:21:31   
vezilka RR
Еве еден практичен совет кој и помогна на внука ми. И таа слабо стоеше со самодовербата. И сега, ама даааалеку помалку, а подобро се носи со тоа. Откако почна да оди на хип хоп, откако застана на сцена пред публика и зема медаља, девојчето се смени. Свати дека знае нешто што другите не знаат и тоа и влијаеше да се промени. Читав некаде, сега не се сеќавам точно каде, дека јавниот настап ја гради самодовербата кај луѓето. Кај неа делуваше, ете, вреди да се проба.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Самодоверба кај децата
11.3.2016 12:38:04   
marchi
vo momentov nie povejke vladeeme so nervoza,koga ne usoeva da napravi nesto da pusti nesto ... epten mnogu se nervira,ne znam od kade takva nervoza,posle se ubeduvame ajde poparaj pomos od mama ako ne mozes zaedno da napravime,nekogas prifajka nekogas uste tolku se nervira. mu vikam ama ti sega si golemo dete probaj sam i ke vidis deka mozes,poparaj pomos ako nesto ti e tesko a ne da se nerviras.ne znam kako da ja skrotime ovaa nervoza

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?