|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Склопување нови пријателства на децата
6.2.2010 10:53:19   
Еца
На кој начин и колку родителите влијаат врз склопување на детето нови пријателства. Дали вашето дете лесно или тешко им приоѓа на нови другарчиња. Како вие се однесувате во тие моменти кога детето ќе се најде во група на непознати дечиња? Го оставате само да стапи во контакт со нив или го поттикнувате да им пријде и воспостави контакт?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Склопување нови пријателства на децата
8.2.2010 8:35:07   
niki
Кога сме во Македонија или Србија каде не постои јазичната бариера ќерка ми нема проблем со спријателување со деца. Им приоѓа сама, си игра, ги следи во игрите и неретко знае да се избори да биде и главна во друштвото, без разлика на возраста на другите деца. Овде, откако стана свесна дека зборуваат друг јазик кој таа малку го разбира, секогаш се повлекува, може да ги набљудува од страна, но ретко се одлучува спонтано да им пристапи. Секогаш и е потребна помош, поттик, подршка, убедување. Само со дечињата кои редовно ги гледа е опуштена и си игра без разлика на тоа што не се разбираат.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Склопување нови пријателства на децата
8.2.2010 8:39:06   
mami
Иако е уште релативно мал, ретко кога му треба некој да го поттикне за да оствари контакт со некое дете. Едноставно е дружељубив и сам им приоѓа на дечињата, ги гушка, сака да си игра...Е сега има моменти кога се заигрува сам и не прецепира никој околу него, но, тогаш не го терам со сила или слично, го оставам сам. Ако почнам да му зборам- ајде сега, оди играј си или нешто така само ке се повлече уште повеќе. Барем така е со мене. кога ме тераат за нешто јас уште толку не сакам да го направам

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Склопување нови пријателства на децата
9.2.2010 19:20:19   
ripce
Погрижете се вашето дете да има другари и другарки

На вашето двегодишно дете му е потребно да доаѓа во контакт со останатите деца, доколку до сега немал прилика. Друштвото е исто толку важно за драв развој, како храната и сонот, поради што тоа треба да му го овозможите. Во случај да во вашето соседство нема деца, договорете се со вашите пријатели кои имаат деца на приближна возраст често да ве посетуваат или вие нив. Вашето дете ќе најде и добро друштво и во градинка, ако имате во ваша близина.Развојот на друштвен план е истотака еден процес на созревање , кој како и другите процеси се одвива постепено. Вашето двегодишно дете всушност сеуште нема развиено чувство за игра со деца и поголемиот дел ќе го поминува играјќи сами, и ќе се заинтересира за децата дури кога некое ќе му се обрати. Сепак, потребно е време да се навикне.
Набрзо ќе увидите дека ги гледа децата околу себе, и тоа се почесто. А потоа во својата игра ќе вклучи едно или две деца. Неговите први чекори во таа смисла ќе бидат од физичка природа, како буткање, и слично. Тоа ќе се однесува и ќе си игра со децата како и со се друго досега, што значи со подеднакво добра воља. Ќе мора да научи да ги почитува правта на другите низ немило искуство - затоа што неговите жртви може да возвратат со удирање.Наскоро ќе почне да си игра со едно дете. Групата постепено ќе се проширува и кога ќе има три години вашето синче или ќерка веројатно ќе бидат членови на дружината од соседството и ќе уживаат бескрајно.За дете од овцаа возраст корисно е да си игра како со постари деца така и со помали. На тој начин ќе научи како е да се биде водач или да биде воден.Откако на вашето дете ќе му обезбедите соодветно друштво, што е можно помалку мешајте се во неговите односи со децата. Пуштете го да ги решава проблемите само, нека ги бира другарите и формира своја група.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 11:01:27   
mother 29
да не отварам друга тема...
дали има вашето дете, другарче кое лошо му влијае?и како постапувате во таков случај?


ете на пр.Марко има другарче од комшии кое е поголемо од него, ама се бараат нон-стоп да си играат.кога се заедно се многу бесни и не може да се контролираат.мене ми ствара таква нервоза ,поради тоа што знам дека лошо му влијае,ете го научил и да пцуе(го слушам вчера..ккао вика пичка ти мајчинаuser posted image )и си одговара кој го научил така,
а не знам ккао да ги раздвојам!?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 11:42:42   
Mila na mama
Мене ме нервираат деца од 6-8 години во паркче кои си мислат дека Мила е кукла и може да си играат со неа и обично ги избегнувам. Мила е многу друштвена и секогаш приоѓа сама на деца им вели здраво ама од тие досадните поголемите и сама бега зашто ја малтретираат.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 11:57:37   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

да не отварам друга тема...
дали има вашето дете, другарче кое лошо му влијае?и како постапувате во таков случај?


ете на пр.Марко има другарче од комшии кое е поголемо од него, ама се бараат нон-стоп да си играат.кога се заедно се многу бесни и не може да се контролираат.мене ми ствара таква нервоза ,поради тоа што знам дека лошо му влијае,ете го научил и да пцуе(го слушам вчера..ккао вика пичка ти мајчинаuser posted image )и си одговара кој го научил така,
а не знам ккао да ги раздвојам!?



Го имам и јас овој проблем но единствени нешто кое можам да го направам е да и кажувам по милион пати како тоа не е добро и да и наведувам причини, да и објаснувам и објаснувам и да и ги наметнувам нашите вредности кои сметаме дека детето треба да ги поседува. Не знам сепак не можеме да го изолираме од таквата околина, бидејќи ткави деца кои кажуваат погрдни зборови има и во градинка, не само во соседтвото, така да мораме да се избориме да насочиме кон она што е правилно , но никако барем според мене да му забрануваме на детето да не се дружи со тоа или она дете. Тоа е најголемата грешка што родител може да ја направи.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 12:06:11   
mother 29
не е проблем само грдите зборови,во мојот случај.
кога се заедно внатре ,цела кука во вис ја креваат..возат коли, удират во зидови,кујна.....ни со мирно, ни со арно не се разбира тоа другото дете,а не еднаш- сто пати сум пробала.Марко гледа од него и така и тој п нрави.ни мајката  на тоа другото дете , не може да го запре ....
затоа не дозволувам играње внатре.а пак надвор друга приказна.го учи да мава со камења,да се качува по места каде тој како мал и не може.едноставно е невозможен!имало и светли моменти кога знаат да се заиграт убаво ама ако сака поголемото дете....многу ретко.

јас морам некеко да реагирам во овој случај, затоа што детето после ми е ептен бесно кога е со него,не можам да го смирам и се плашам дека ке почне да се однесува како него..од што се многу плашам
кога не се дружат еден ден, Марко е мирен,си седи, си игра само убаво,си гледа цртани и помирно спие.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 12:12:09   
Еца
Исто како јас да сум го напишала постот, но ти си во мала предност со тоа што јас се расправам со мојата и + 2 такви поголеми, па кога ќе си заминат станот личи на се, само на стан не. Сум се обидела и со арно и со викање и не знам ти што, но залудно, кога децата ќе ги испуштиме од раце, потоа се е џабе. Не за џабе рекле психолозите детето се воспитува од 2 до 4 години, односно тогаш се поставуваат темелите на доброто оденсување инаку си треба постојана љубов и внимание и нормално воспитување. Не знам што ќе се преви, ама се нервирам и ја многу.

< Поракaта ја уредил Еца -- 15.4.2010 12:13:01 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 12:26:28   
mother 29
другото дете што е испуштено- е,и тоа повеке отколку што треба,ама за мојот сеуште има надежuser posted image

некој период му се заканував со тоа дека ке го кажам на татко му(зашто само од него се плаши) и донекаде ми успеваше.ама свати по некое време ,дека јас само ломотам празна слама,и пак продолжи по старо.
и вчера го кажав..заради мене си го доби и повеке од што требаше..сега ми беше жал,ама повеке ке ми биде жал за моето ,ако тоа стане такво и си го добива секој ден..може не од мене,но од мм ми сигурно.....

немав друг изборuser posted image сега  сигурно го чека Марко од градинка,па кога ке си дојдеме дома, ке видам дали има ефект или не
ке пишам

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 12:33:47   
mother 29
ама ова ,стварно е голем проблем,кој го нема незнае и подобро никогаш да не разбереuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 14:34:28   
nadica
леле кате те разбирам
надица е најмала во маало па им е како маскота но таа гледајќи ги нив како прават потоа така со мене се однесува мава, кубе, плаче и кога ништо не ја боли а баба и дополнителен проблем со тоа „па дај му на детето што сака не само го плачеш“ како јас од задоволство да ја расплакувам

но елена е во право несмееме да им забрануваме да се дружат само треба да се надеваме дека ќе успееме да им всадиме добри навики и манири без разлика на останатите

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 14:37:03   
ikipp
mojava e mala uste,ne razbira,barem jas taka si mislam,ama ako pocekam uste malce,kako so e inaet,neznam do kade ke stigneme.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 14:46:36   
matushka
Mateja e 2 god i mnogu e miroljubiv i galenice, a ima prv bratuced godina ipol, i koga da se vidat, bratuced mu, mu idura boksovi, go butka, go tegne za bluza i slicno.Razbiram deka e mal, i toa za nego e igra, ama Mateja ima traumi od nego, bega koga ke go vidiuser posted image

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 15:24:38   
melody
Jas sum za toa ako deteto mi se najde vo loso drustvo te ako vidam deka drugarcinjata i kazuvaat pogrdni zborovi i gledam deka posle toa i taa gi sledi nivnite naviki da na sekoj mozen nacin ja ottrgnam od nivno drustvo.Imam ovde mnooogu primeri vo hotelov na takvi deca aj da ne recam deka e sekoe takvo i mnoogu se plasam ako ostaneme ovde i slednata godina zosto taa veke ke bide na dve godisna vozrast.
Ja gledam uste od sega deka reagira na niv i deka e druzeljubiva, da moze da odi mislam deka samata ke im trca vo presret ,no ima i edna druga rabota sto decava tuka i priogaat i taa a nekoj i prijde a ne i se dopaga go mavauser posted image i onaka go gledas detevo celoto zbuneto i neznae sto mu se slucilouser posted image pa jas i objasnuvam deka ne treba taka deka treba da gali ,a ne da tepa.Na kraj kraeva si vikam dobro e od edna strana i ako ostane takva borbena i da znae sto saka i sto mu vikam jas na moevo dete da ne go mava drugoto ako ne i se dopagauser posted image Se salam megutoa decata poveke custvuvaat od nas vozrasnite i ako taa smeta deka na toj nacin vo momentot treba da se odbrani od niv neka i bide ima vreme dovolno da nauci ponatakauser posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 17:47:47   
mother 29
за тепање и бранење и мојот не се дава.user posted image
мене ме загрижува тоа што почнува да ги наметнува игрите и постапките од другото дете и на други деца...значи веке ептен научил глупости од него и кога игра со друго дете,јас го препознам дека му е преземено од Борис!

инаку станува збор за дете од 6 год.-прваче,и се си викам дека ке се свести дека Марко е мал да игра со него,и сам ке се отргне од Марко.ама овој мојот добро му парира ,па затоа изгледа и му одговараuser posted image

инаку до сега ,до дека не заврна беа заедно и штом ке почнеше со некоја глупост,палеа зборовите ,да не речам заканите од порано....само така,инаку друго чаре во мојот слушај нема.
btw.да ви кажам во кратки црти за најголемата глупост на детето..пред извесен период и се има јавено на тетка му(сестра од татко му) и целиот таков расплачан преку тел и викал..лел тето,баба ми(мајка и) умре ,се онесвести и умре,сега кријат од тебе,не ти кажуваат?!!!!!!!оваа тетка му после на инфузија ја носеа.......user posted image
што повеке да ви кажувам..кога се` е јасно!
ете таков другар има Марко...


(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Склопување нови пријателства на децата
15.4.2010 20:33:37   
melody
Mother 29 bas me stavi vo razmisluvanje za ovoj tvoj problem taka da go narecam.Jas kako bi se postavila ako kerka mi naide na takvo nekoe dete koe ke ja povede na za nas vozrasnite losi raboti.Prvo na dete kolku mu zboris nesto deka e negativno za drugarceto koe si go saka i druzi toa obratno pravi ,znaci retki se tie deca koi bi poslusale od odma roditel ,a koga se raboti za mala vozrast.Namesto objasnuvanja takvi koi ne palat i zaplasuvanja gledaj na sekoj mozen nacin da go ottrgnuvas od negovo drustvo ,izmisli nekoja igra ,odnesi go vo park ne znam napravi nesto vo toj pogled ti si go znaes deteto sto najmnogu pali i nemoj so pokloni i takvi nekoi raboti TI posveti mu se celosno.Na toj nacin mozete zaedno koga bi se setale da naidete na decinja koi si igraat primerno i pokazi mu gi,no ne go napagaj negovoto drugarce bidi pametna gledaj da sogleda deka moze da se najdat drugarcinja koi ne e besni i koi ne pcujat ,a koi pak se dobri za druzba.I ke vidis poleka poleka ke se ottrgne od nego samo bez nervozi i smireno.Ne sum expert nekoj velam povtorno neznam mala e kerka mi za takvo nesto da se slucuva ,no jas ova bi go napravila.Se nadevam moive zborovi ke te smirat i ke go najdes vistinskiot pat za tvoeto detence da ne se druzi so toa dete.
Inaku ako jas se prasuvam toa dete e grevotka i navistina mi e zal zosto ne mu e posveteno dovolno vnimanie za da moze da ne gi pravi tie raboti ,a roditelite se glavnite vinovnici i navistina sramota zosto na kraj kraeva decata se tie sto stradaat od nesovesni roditeliuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Склопување нови пријателства на децата
27.5.2011 11:11:55   
Maca25
Нина не е многу дружељубива. Може сите деца да си седат едно до друго во песок и да си играат, а Нина нема ни да ги примети и ќе си оди на друга страна да си игра. Нема проблем со играње сама.

Вчера на лулашки во градинка, имаше неколку девојчиња и сите во круг беа седнати во песокот и си играа, Нина само се доближи до нив, си зема лопатка и си седна на друга страна.

Јас сакам да се дружи со деца, со склопувањево на пријателства малце тешко и оди. Уствари делува многу незаинтересирано и ладно.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Склопување нови пријателства на децата
27.5.2011 11:30:40   
Gorde J
lele Maca i nie ne sme druzeljubivi,ima skoro 1,5 godina a si igra samo so postari deca a od vrsnici begame od pred nekoj mesec koga  padna so vrsnicko dete i sega se plasi. Ne gi dava nejzinite igracki a tugite gi saka mnogu rabotam na toa ama ne mi odi bas najlesno. Saka da bide vo centarot na vnimanieto da kazuva pesnicki i site da i kazuvaat bravo
A sama mnogu znae da si igra osobeno so poveke predmeti od ist vid. Eve sega mnogu ja sakame Ana da ni gotvi pa i nie pravime rucek od makaroni vo site formi od topcinja od alu folija, kniski igrame so morkovi od frizider, piperki portokali i sl.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Склопување нови пријателства на децата
27.5.2011 12:54:12   
Maca25
Ќерка ми воопшто не сака да биде центар пажња. Може само да стои и да ги гледа децата додека пеат, а ако и речам и она да пее тогаш почнува.
А за играње со храна, јас храната не ја сметам за играчка и никогаш нема да дозволам да си игра со храна. Мое мислење.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Склопување нови пријателства на децата
28.5.2011 0:36:23   
Џесика
Е за чудо, Борјан до пред некое време беше повлечен и не сакаше деца, кога ќе ни дојдеше друштвото на гости со децата, он ме влечеше во соба да си играме сами ние двајца, и тоа ме полудуваше... ама еве некои 2-3 месеци, е тотална спротивност, приоѓа на деца, им прави муабет (јапонски, кинески, нешто битно им збори user posted image )  на секој човек со кој ќе се размине му вика „здраво“ или „добар ден„, па „како си“... значи изненадена сум многу позитивно од тоа колку многу сака да се дружи и колку им се радува на дечињата... Едно време не сакаше да е во центарот на вниманието, а сега им се убацува на деца на сред терен дур играат фудбал, и сака да им го земе фудбалот user posted image


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Склопување нови пријателства на децата
29.5.2011 12:46:23   
mama26
iako nikogas ne bil vo gradinka i spored toa treba da e povlecen toj e sosem sprotivnoto,,dusa dava za drustvo i sekogas se postari decinja od nego..user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Склопување нови пријателства на децата
12.6.2011 9:38:58   
Felly RR
Матеа е многу друштвена, само да види детенце одма се стрчува накај него. Пред некој ден во паркот, беше полно деца, таа одма грабна едно девојче за рака и заминаа да се шетаат, а во нас ич не ни погледна, дали сме тука или не - гајле нема, важно таа си најде другаркаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Склопување нови пријателства на децата
28.11.2011 10:30:19   
arh_diz
Sin mi e mnogu drustven stom vidi deca im se doblizuva i pocnuva da im kazuva nesto na negov jazik.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Склопување нови пријателства на децата
18.2.2013 14:25:39   
vezilka RR
Никола нема проблем да пријде на други дечиња и прв да им започне муабет или да ги викне да си играат. Арно ама не сите деца прифаќаат, многу често ни се случува откако детеве ќе му пријде на некое друго дете да си играат, тоа да се повлече кај родителите. Е тоа многу го збунува Никола. Секогаш кога ќе се случи такво нешто се врти накај нас со прашален поглед, сигурно не му е јасно зошто другото дете не сака да си игра. Не знам како да му објаснам дека не сите деца сакаат да си играат во секое време user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?