|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бронхитис
30.3.2010 12:04:13   
natasha
Ne znam dali ja ima kako tema,ako ja ima prefrete ja?Leon ima bronhit,i mn cesto mi se razboluva,veke 2mes glava ne mozam  da krenam,pie Cetirizin,i samo sto go zavrsivme go nosam na kontrola i dr mi kazuva deka ima crveno grlo i oteceni krajniciuser posted image piese 3dena amoksicilin i od vcera sostojbata mu se vlosi i pak go odnesov na lekar i eve sega 3dena ke prima inekciiuser posted image aman veke!!!!Ke ve molam dokolku nekoj imal vakov problem neka mi pise sovet ili nesto sto ste mu davala na vaset_o detence za zajaknuvanje na imunitetot i sl.Otkako ke gi zavrsi inekciite i koga ke ozdravi ke mora da pravime alergo tesovi za da se utvri od sto tolku cesto se razboluva.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 31.3.2010 15:04:59 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бронхитис
30.3.2010 12:13:52   
mother 29
Наташа еве нешто што сме дискутирале за зајакнување на имунитетот КЛИКНИ.
Јас му давам еве веке 2 год во зимскиот период за имунитет- киндеримун и ептен ретко се разболуваше ,а ете го оваја год. појде во градинка.јас очекував дека секоја недела ке биде со рашмркан нос,ама се покажа спротивното..настинавме само еднаш!
како и да ,може да е од киндерот,можеби не!
давај му мед,многу природно цедени сокови..купу му маџун (од виталиа)...
и не му се нервирај,така е тоа ..така си растат тие.
п.с.колкав е Леон ?немаш на тикер!

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бронхитис
30.3.2010 12:16:38   
natasha
Leon ima 20mes,celokupnata ishrana mu e na prirodna baza,vklucuvajki cedeni sokovi,zelencuk i ovosje i toj pak se razboluva...ne znam poveke sto da pravam??

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бронхитис
30.3.2010 12:48:33   
mis.
според тоа што го примал најверојатно терапијата не му била доволна и соодветна па дошол до степен на бронхит.Цетиризинот е за алергија и не лечи црвено грло туку грло и зарипнато кашлање што е предизвикано од алергија.Тој веќе дошол до степен што и амоксиклавот не му помогнал и е потребен појак антибиотик на пр,дурацеф,макропен.Оваа ти го кажувам од лично искуство и ние на 20 месеци имавме бронхопнеувмонија и го добивме дека цел месец не лечеа со цефалексин и на крај завршивме со макропен.На клиника ни кажаа дека бронхит не се лечи со инекции само со антибиотски сируп.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бронхитис
31.3.2010 9:29:08   
mis.
Наташа како е денес леон?Бевте на лекар?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бронхитис
31.3.2010 9:31:36   
natasha
deneska e podobar,duri i nokta ja pomina dobro,nekolku pati se zakasla.i sreka pred da si legne povrati slajm mu olesni i eve go seuste spie.Denes ke odime na kontrola,bidejki 2dena primase inekcii neloren i znacitelno mu se podobro sostojbata pa sega ostanuva uste da vidime sto ke kaze dr

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бронхитис
28.5.2010 10:54:05   
Maca25
Нина има бронхит, и тоа во појак степен. Имам пишувано дека само што тргна во градинка одма се разболе. Испи сируп Цефалексин. После една недела ми се виде мене подобра и пак ја пратив во градинка. После 5 дена качи 39 темп и 4 дена едвај ја симнувавме. Пак ни дадоа сируп овој пат Цефаклор. Го испи ама јас почуствував дека не е подобра. Многу кашлаше и и крчеа градите и сирота од тоа не спиеше. Ја однесов на маатичен и докторкава ми рече дека се работи за вирус и дека веќе испила 2 сирупа и не и даде ништо. После 2 дена детето почна да ми се гуши, едвај дишеше и одма ја однесовме во Козле. Среќа имам позната докторка таму и одма ми кажа дека таа вироза, настинка што и да била предизвикала кај Нина бронхитис. Сега е на Панцеф и на Вентолин. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бронхитис
28.5.2010 11:08:24   
Палешка РР
Побрзо да и помине, срцка мала со најубави очиња user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бронхитис
28.5.2010 11:08:31   
big_mama817
леле маца25 баш ми е жал се надевам дека ќе бидете подобри а дали ја мачкаш со свинска маст на градите и стави и нешто потопло кога ќе ја намачкаш и така нека спие  поздрав се надевам дека ќе бидете подобри

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бронхитис
28.5.2010 11:12:13   
Палешка РР
Јас на Марио му ставав памук со ракија и темјан, мнооогу помага Маца, пробај ништо не губиш

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бронхитис
28.5.2010 11:14:14   
Maca25
Мајка ми вчера ми даде свинска маст, се изнамачила да ми најде и јас заборавив да ја намачкам. Ајде вечер ќе ја мачкам па да видиме дали ќе помогне. Многу кашла, а пак многу е мала да го исфрли секретот низ уста и цело време го враќа. Мајка ми исто така и направила и некое сирупче со кромид и шеќер мислам дека беше па вчера и дадов да пие. Сега сум спремна на се само за да ми биде подобро детето. Се ќе пробам.

Инаку не пишав - матичната се налути вчера што без нејзин упут сме отишле во Козле....дури и се мислеше дали да ми пише рецепти за детето. Многу добар доктор е, не сака децата да се лечат со антибиотици, сака да им се ојача организмот и сам да се бори, ама толку ли не гледа дека веќе 3 недели се бориме и дека не оздравува моево дете. И јас не сакам да го трујам со лекарства, не сум будала.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бронхитис
28.5.2010 11:15:36   
amelbebe
uf sto mi e teska temava,vnuk mi lezese vo detska klinika 11 dena si dojde doma za 5 dena da odi vo kozle i eve go lezi tamu,ne znam zosto gi pustaat decata nedoleceniuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бронхитис
21.1.2011 1:12:54   
ikki
lele vnuk mi se ispoma4i, ima 4 god i uste od 1 godina ima bronhitis, bronhitisot mu stana hroni4en a sega pak od hroni4en bronhitis na asma. dusi4ka, sega gi prima sprejovie fleksotide i fleksonaze. koga spie kr4i celo vreme mislis nekoj starec kr4i, a zgora na toa pa i alergi4en e na med. ako znaete nekoj priroden lek bez med ve molam pisete.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бронхитис
3.2.2011 16:48:28   
AnnaMolly RR
И Филип фати бронхит пред една недела. Од настинка стана бронхит.
Хрчи како некој старец, едвај диши, три вечери не можеше да спие подолго од 20 минути. Еве сега почна и да повраќа шлајм од сирупот, па малку се исчисти и му олесна.
Пие Алицеф сируп и Салбутамол, му давам по едно витамин ц од 50 мг дневно и прскам Аква марис спреј во нос.

Вчера и денес малку е подобар, утре одиме на контрола.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бронхитис
20.2.2011 22:50:22   
Viktori
Обавезно тапкање по грбот, малку посилно не ги жалете многу многу. Легнете ги на стомак со перница под нив да се навалени од половината надоллу, за гравитацијата да проработи. И удрете. Шлајмот ќе се одлепи и полесно ќе го искашлаат, исплукаат или исповратат.
Ако вака не реагираат пробајте со скокоткање. Кај Ј например така е полесно.
И на крај ако се децата живи и сакаат вртење и превртување, терајте ги на раце да одат. Малку тапнете ги по грбот и потоа одење на раце! Шлајмот сам ќе испадне.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бронхитис
19.12.2013 10:24:42   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dariva

user posted image bronhit kaj deca do 3 godini kaslica, ve molam za soveti alt_ernativna medicina caevi medovi kerkami ima 3 godini ima bronhit .


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бронхитис
2.3.2014 15:20:26   
mommy_angels RR
И таман минатата недела си помислив зимава куртуливме од грипот,ете го ни дојде user posted image . И тоа ни помалку ни повеќе туку проследен со бронхит.Докторката ни кажа таман на време сме ја однеле,во почетна фаза ,ама си заработивме амоксиклав и инхалации со Вентолин.Оз завчера вечерта се боревме и со Т 39 user posted image
Денес нема Т ,ама вечер си ја очекувам.Е сега се спремам за исфрлање на шлајмот да и го направам сирупот од кромид оревче,а и инхалирам два пати со Вентолин и уште еден пат ,двапати само со физиолошки.Арно си викаат од што еден пат ќе се разболи ,од тоа ќе си страда дете дури да порасне.Аман веќе,утре сме на контрола,па се надевам дека е подобра

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бронхитис
3.3.2014 8:07:26   
Tanjat7880
Ajde mommy-angels,kakvo e ova razmisluvanje?!Deteto vo ovoj moment se bori so nekoj respiratoren problem na koj mu treba malku podolg tretman za lecenje I mozda me mu e prv pat da se leci no deka taka ke ostane se lazesh.Nie vecno bevme so terapija I inhalacii I site cuda no,ajde nesakam da zboram,kako raste taka toa se poretko se slucuva I skoro da go nema!
Decata rastat I go zgolemuvaat svojot imunitet,e do togash,dur ne se sluci toa ke si trgash maki,no toa ne e vecno!
Pobrzo ozdravuvajteuser posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бронхитис
3.3.2014 23:58:35   
mommy_angels RR
Е тоа е Тања,дури да порасне user posted image Еве денес бевме на контрола,сеуште има опструкција на десната страна,не е влошена состојбата,ама не е ни добра user posted image user posted image Инхалациите со Вентолин ги зголеми на три пати дневно,,па се надевам дека ќе биде подобро до четврток,на контролата.Почнав да ја масирам со свинска маст и црн пипер на градите,и го правам лекот со млекото и путерот што го имаме и овде на РР,правам сируп за искашлување со кромид,а еве од утре ќе ми донесат и козја лој за да ставаме на градичките.Го пукнав детето,го малтретирам на секои 15 минути,ама мора

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бронхитис
4.3.2014 0:44:56   
vale*
Ako na nekogo mu trebaat PULMICORT detski ampuli za inhalacija imam cela kutija od 20 ampuli.toa se ampuli za poteski opstrukcii.mi gi poraca edna prijatelka ama sega ne i trebaat.pisete broj vo poraki i ke vi se jsvam.pozdrav

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бронхитис
18.3.2014 8:23:18   
stellica
и јас си помислив исто ,ете помина зимата да почнеме во градинка и ете ти...минатата година почнавме во градинка од септември и од тогаш 3 пати закашивме бронхитче и еднашпретходно уште пред па почне да оди.во декември пак до козле на прегледи и докторката ни рече да ја рипнеме зимата и здравје од март негде да почне да оди во градинка.два ипол месеци дома беше супер,ни се закашла ни носето не и потече и си рековме ајде време е да оди малце да си игра со деца да учи песнички желна беше за друштво и ептен сакаше и сега во март тргнавме понеделнички ,таа недела славевме роденден следниот ден бевме болниuser posted image user posted image се воспали увото,па на ушно ,па со антибиотик одма во средата стигнавме козле дека почна да кашла и температура да крева височка,а антибиотиков не делува ама ни го продолжија до петок до резултатите од брис,и четвртокот омалаксана веќе доста и пак со висока температура не се спушташе повече од 38 со 5 на детска клиника дојдовме.. и еве си лежиме од тогаш,веќе почнав да побудалувам ама мора да се издржи за да биде добра срцката моја и неа и се здосади и цело време прашува кога ке си одиме и кога ке престанат да и даваат инфузија ..леле веќе не знам што да правиме и играчки донесовме и тука ни дадоа ама не сме дома.а дека и се разви бронхопневмонија,и тоа закачи бактерија,ке си поседиме не знам до кога,никој не кажува ништо уште е рано.јас ко што не сум навикната вака во една соба само,леле помагајте колку и да се правам јака тешко е...цела среќа што има интернет да не се побудалиш до крајuser posted image .

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бронхитис
15.1.2015 16:27:37   
eli07
Aj i jas da pisam na temava...(posto sme si so iskustvo bajagi).M e 2.5 godini, negde od 10 meseci pocna nasata serija na bronhiti.Znaci detevo moe ne znae sto e nastinka,tecenje nos ili potkasluvanje.Sekoja nasa bolest zapocnuva so kivavica,tecenje nos i za neverojatno nekolku saati on se polni so slajm i spusta na pluka.Da ne preteram ama do sega sme imale bronhit edno 10 pati i ednas pneumonija.Maticnata me tesi deka takvo si e deteto imal propustlivi krajnici ne znam sto ali ne moze veke da se izdrzi.Sve sme probale od sprejovi,lekovi,cuda nisto nema efekt.Eve posledno nesto sto resiv da go kupam e nekoj priroden lek od edna baba Strumka i e imeto, zivee vo K.Voda.Lekov e na prirodna baza od bilki i od med (ne go kazuva receptot sto e normalno).Cenata e 1000 den za 0.5l.Posto parite ne mi se bitni resiv i ova da go probame (ne za drugo jas kako mala go imam pieno)Sakav da slusnam i drugo mislenje,dali nekoja malka go ima probano lekov,dali e ok....ve molam za sovet :)

(Одговор на членот stellica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бронхитис
20.5.2015 9:04:21   
mommy_angels RR
Еве ме овде пак user posted image .Во мај месец јас се борам со бронхит и покачена Т.Ќе си пукнам од мака.Само што завршивме со контрола и ни ја породолжи инхалацијата со Вентолин user posted image Трипати дневно ,5 дена,а потоа 2 пати дневно ,па од понеделник на контрола user posted image user posted image user posted image Е многу луѓе,срцево ме боли со овие лекарства.А да и плус 10 дена Амоксиклав.Ужас,имунитет до август нема да оправиме

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бронхитис
23.10.2015 23:07:17   
MamaKiki
до 13 месеци 4 пати завршивме со бронхитис само еднаш беше со ТТ и тоа над 38,5 креваше 2 дена и ноки одвај поминавме со туширање на 3 саати ефералганот дејствуваше само 4 саати тогас примаше алмацин а сега сеуште го пие цафахлор башка вентолин што пиеше.. го начкав 2 ноки со содабикарбона и сало детето вистина се препотуваше ама многу спие немирно па често се отскрива и ми беше шубе да не случајно го донастинам, а преку ден неколку пати го намачкав со baby viks. и веке си обетив сама на себе нема да лечам никаква настинка дома природно повеке од 2 дена оти после детето ми врви потешко најчесто завршваме со бронхитис

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бронхитис
24.10.2015 16:29:04   
lukajana RR
Јас имам фобија од бронхитис .
Л кога беше бебе еднаш фати бронхитис и за да го снимаат го обесија како во месара што бесат прасиња ,немало друг начин .
Од тогаш почне ли да кашла одма давам антибиотик

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?