|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бронхитис
25.10.2015 17:43:10   
MamaKiki
taka treba lukajana.. jas od 300 kampanji i cuda slusanje deka prirodnoto e najdobro posle se kaam mnogu.... kaj malivi ne treba cekanje brzo slegva shlajmot do gradite ne mozat da go iskaslaat...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бронхитис
26.10.2015 9:09:58   
blue_blue
Јас не мислам дека треба нон стоп да се со антибиотик. Мора и треба да има друг начин само што мислам дека нашиве доктори толку знаат. Прашајте пријателки по белиов свет што живеат и нека ви кажат колку пати нивните деца пиеле антибиотик за кашлање и за црвено грло а колку пати им правеле кврна слика...Можно е секретот да е алергиска реакција на нешто (полен, треви, млеко - многу често денес децата не толерираат лактоза посебно не од кравјо терапак млеко) и ако е тоа тогаш треба да се препишат антихистамини подолг период - месец/два, а ако се работи за храна тогаш тој производ треба сосем да се исфрли од исхрана. Исто така секогаш кога детето има секрет не треба да пие млеко, тоа прави уште повеќе да се прави секрет и да се лепи на плуќа...консултирај се со педијатарот ако треба и смени го зошто не е во ред детето да ти се труе со антибиотици

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бронхитис
26.10.2015 10:29:25   
MamaKiki
blue-blue imame praveno i brosovi ama bea vo red i toa 2 pati ednas posle nastinka mislam deka beshe 10tina dena posle antibiotik, i ednas pred antibiotik koga pocna da kasla i dvata negativni pisuvase zastapena e normalna mikloflora od grlo bea brisovite...
maticniot moj nema sansi da go smenam oti e stvarno posveten, barem vo mojot grad toa e najopremena ordinacija, e sega jas nemam opcja pri nastinka na dete da idam do sk vo privatni kliniki... sum sakala da bide bez antibiotik ama bilo uste poloso nemozi detevo da go isfrli slajmot ,sto moze dete na 4-5 meseci da napravi-NISTO ni da se iskasla ni da ispluka ,a osven mleko nema druga hrana... ne mi e seedno sto sme koristele antibiotici ama ne veruvam deka sega ke beshe pozdravo deteto ako ne gi koristevme.. pravime krvna slika sekogas osvenza bronhitis koga e prasanje oti deteto se poznava deka e nastinato a gradite mu svirat i na metar odalecenost od nego.. se slusa grcenje i toa dusa mi kine....
a za hrana da sakav da napravime alergotest imavme i istorija na alergii i odvaj uspea maticninniot da ne ubedi deka se pravi posle godina ako deteto i togas pojavuva alergii i vistina alergiite pred godinata pominaja, a za bronhitis ne ni znam deka se pravi vakov test ili e nekoj drug...?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бронхитис
26.10.2015 12:51:13   
lukajana RR
blue_blue ако на мене се однесуваше постот ,да сменивме педијатар и направивме некои испитувања и излезе дека има проблематичен десен крајник ,како последица на тоа собира секрет во грло кој преминува на гради user posted image
И обична настинка му го воспалува крајникот и затоа толку антибиотици пие.
Решението е да ги извади крајниците и сериозно размислуваме на темава

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 26.10.2015 12:52:03 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 29
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?