|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   19 Ноември-ден без цигара
18.11.2009 23:47:40   
Еца
Секоја година Американското здружение за рак (American Cancer Society, ACS) го одбележува Националниот ден без пушење (Great American Smokeout). Секој третти четврток во ноември е Ден без пушење. Оваа година овој ден ќе се одбележи на 19 ноември. Целта на настанот е да се одвои еден ден за да им се помогне на пушачите барем тој ден да престанат да пушат, со надеж дека тие трајно ќе се откажат од пушењето. Овој настан не само што ги поттикнува луѓето да престанат да пушат, туку помага и да се подигне свеста за опасностите од пушењето и нуди многу ефикасни начини за трајно откажување од пушење. user posted image Истражувањата покажуваат дека пушачите се најуспешни во искоренувањето на навиката, кога тие имаат поддршка од ченовите на семејството, пријателите, матичните лекари, едукативни книги, лекови за лекување на никотинската зависнот. Како започнало одбележувањето на Денот без цигара Во 1971 година, Artur Mullaney, жител на Масачусетс, ги поттикнал луѓето да се откажат од пушење само за еден ден и да ги донираат парите што би ги потрошиле за цигари во локалното средно училиште. Lin Smit, уредник на весникот „Monticello Times“ го креирал првиот Д-Денот (Ден без пушење) во Минесота. Идејата веднаш била прифатена со големо воодушевување и ентузијазам. Калифорнискиот огранок на Американското здружение за рак, , охрабрило речиси еден милион пушачи да престанат да пушат за Д-Денот, 18 ноември во 1976-тата година. Со успехот во Калифорнија, Американското здружение за рак настанот го подигнал на национално ниво во 1977 година. Од 1997-та година, националниот ден без пушење се одбележува секоја година. Оваа година Денот без цигара, на национално ниво, ја слави својата 32 годишнина, иако за прв пат почнал да се одбележува уште во далечната 1971 година.

извор: Прв македонски портал за ракот


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
18.11.2009 23:50:05   
Еца
Еве еден апел од мене до сите пушачи, мамички и татковци, ајде утре оставете ги цигарите барем на еден ден. Не поради денот, не поради мене, туку поради самите вас, поради вашите најмили.  Ајде денот поминете го без ниту една запалена цигара. Па...има ли кандидати-ки кои ќе се пријават за Ден без цигара.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
18.11.2009 23:57:43   
Весна
Еве јас му трепкам на маж ми, му кажувам за ова, го бодрам, а тој само ми кажа: „Ахааааам! Ајде бе Весна остави ме на раат!“ user posted image Лош еден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 0:00:55   
STRUMFETA
Sekoj den ni e bez cigari  i mnooooogu ni e ubavo doma bas poradi toa.Nikoj ne pusi.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 7:53:40   
mami
Еве ветувам дека денес нема да запалам цигараuser posted image user posted image user posted image user posted image

Се шегувам...вие кои пушите- пробајте барем денес да имате поздрав ден без цигари..

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:11:44   
Еца
Тука нешто списокот стагнира, ајде мамички вие кои пушите, можете ли барем еден ден без цигараuser posted image мотхер, каде си ти мила?user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:13:07   
mother 29
одлично !зашто?

јас не пушам!user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:24:31   
Iva
Eeeee многу касно го видов ова, веќе од сабајле две ги издував. Штета, а ќе издржев сигурно, заради денот не заради друго.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:26:44   
mami
сега за казна- утре ни една цигара!!

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:28:28   
profesorica
мојов газда ништо не почитува.од сабајле до сега цела кутијаuser posted image user posted image user posted image

ајде и јас сум за ден без цигара, ама не знам кај нас колку с епочитува ова.а акко можат да пушат пред деца тоа не ми е јасно???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 11:28:53   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

одлично !зашто?

јас не пушам!user posted image


user posted image user posted image user posted image поради оригиналностаuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 12:00:03   
arh_diz
Vo Makedonija toa tesko da se sprovede
No idejata e super mnogu mi se dopaga mozebi jas ne sum pusac zatoa i taka razmisluvam .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 12:05:56   
Еца
Еве јас имам еден конкретен предлог за секој кој сака да ги остави цигарите а му треба поддршка. Нека се пријави, ќе отвориме нова тема само за него/неа, ќе направиме тикер каде ке се бројат деновите без цигара, односно најпрво 'да почне да ги намалува по една цигара, па по две, три, ...додека дојдеме заедно до денот кога нема да запали цигара и нормално секој ден ќе ни пишува како го поднесува одвикнувањето од цигарите. Ние ќе бодриме, ќе даваме подршка, позитивна енергија да биде тоа што е можно поолеснително. Со нашата поттик и својата силна воља да се откаже од цигарите знам дека можеме да успееме. заедно сме посилни нели? Па како ви се допаѓа мојата идеја? 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 17:04:02   
nadica
елена супер ти е идејата но тој самиот треба да реши да не пуши поддршката е само стимул + јас бев пушач па знам дека другите можеш да ги лажеш и залажуваш
„да ја допушам оваа кутија“
„уште оваа цигара“
„намалив на 5 цигари дневно“
„само со кафе пушам(па пие кафе цел ден)user posted image
и милион други изговори но кога се откажуваш тоа го правиш и потоа се бориш со самиот себе да не запалиш бидејќи нема назад

поздо сите бивши пушачи

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
19.11.2009 17:39:08   
ananikol
Jas bev pusac 21 godina  ne so po nekoja cigara ami redovna doza 1 paketa po potreba i poveke zavisi.Pauzirav vo prvata bremenost ne zatoa sto sakav ami morav-nemozev,mi se lose.
Sega eve veke 1 godina ne pusam ama ne zatoa sto jas imav cvrsta volja i karakter,ne,ne..ami zato sto sinceto pocna da me prplavuva so nekoi snimki na you tube kade deca gi gubat rano svoite roditeli poradi kancer na belite drubovi( pu,pu,skraja da e,uzasen kraj) i na toa isto taka mu se prkluci i mm;ajde de nisto ne gubis pokusaj ako mozis ako ne ke si kupis ama ete mesecno so gi davas za cigari okolu 150 evra zemi si gi za sebe i kupisi so sakas.....user posted image  toa znaci sekoj mesec po edna canta i cevli plus,,hmmm, OK, ke probam i probav i ne bese lesno imav krizi i od son se budev nekogas ako od otvoreniot prozorec se pocustvuvase cadot na cigarata na komsijata koj si pusi na terasa ili na prozorec.Da bidam iskrena,ako pocusvuvav deka nemozam da gi ostavam ke si prodolzev so pusenjeto.
Sega velam ne bi pocnala povtorno zatoa sto ubavo se cuvstvuvam.Vredi da se pokusa.user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
20.11.2009 2:53:51   
daniel
se moze bez cigari samo jaka volja

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
20.11.2009 9:36:56   
mami
Jas bev pusac 21 godina ne so po nekoja cigara ami redovna doza 1 paketa po potreba i poveke zavisi.Pauzirav vo prvata bremenost ne zatoa sto sakav ami morav-nemozev,mi se lose.
Sega eve veke 1 godina ne pusam ama ne zatoa sto jas imav cvrsta volja i karakter,ne,ne..ami zato sto sinceto pocna da me prplavuva so nekoi snimki na you tube kade deca gi gubat rano svoite roditeli poradi kancer na belite drubovi( pu,pu,skraja da e,uzasen kraj) i na toa isto taka mu se prkluci i mm;ajde de nisto ne gubis pokusaj ako mozis ako ne ke si kupis ama ete mesecno so gi davas za cigari okolu 150 evra zemi si gi za sebe i kupisi so sakas.....user posted image toa znaci sekoj mesec po edna canta i cevli plus,,hmmm, OK, ke probam i probav i ne bese lesno imav krizi i od son se budev nekogas ako od otvoreniot prozorec se pocustvuvase cadot na cigarata na komsijata koj si pusi na terasa ili na prozorec.Da bidam iskrena,ako pocusvuvav deka nemozam da gi ostavam ke si prodolzev so pusenjeto.
Sega velam ne bi pocnala povtorno zatoa sto ubavo se cuvstvuvam.Vredi da se pokusa.user posted image



Бравоuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image треба само цврста воља..мајка ми ги имаше оставено, но како почина дедо ми , од нервоза повторно запали и сега нема шанса да ги остави..


Ајде женски, како помина вашиот ден без цигара?

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
20.11.2009 9:43:14   
m@gic
ZDRAVO NA SITE JAS SUM NOVA, TRUDNICA SUM VO 16 TA NEDELA OD BREMENOSTA, SAMO STO PRESTANA DA MI SE LOSI I SE CUVSTVUVAM SUPER.SAKAM DA KAZAM DEKA SUM TOTALNO PROTIV PUSENJETO I IM PORACUVAM NA SITE MAJKI ILI IDNI RODITELI STO PUSAT DA GI OSTAVAT CIGARITE!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: 19 Ноември-ден без цигара
20.11.2009 9:44:35   
mami
Добро ни дојде м@гич...ти посакувам лесна бременостuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?