|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Превентивни прегледи
5.12.2010 12:17:08   
Snowhite RR
Дали имате навика да одите на преглед, на пример еднаш или двапати во годината, или едноставно се плашите од бели мантили? Тоа би било нешто како систематски прегледи, знам дека во некои фирми се задолжителни систематските прегледи, но што со оние каде не се, или не се вработени?
Еве на пример утрово слушав емисија на радио имаше докторка, зборуваше за рак на дојка, за рано дијагностицирање итн итн, но како би дошло до рано откривање на било која болест, ако не одиме редовно на прегледи. Јас мислам дека нема таква навика во Македонија, еве јас на пример лекар многу ретко посетувам, ако нешто се посомневам тогаш ќе да, одам и за совет да прашам, но систематски немам направено од факултет кога не пратија.
Кои се вашите размислувања?


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Превентивни прегледи
5.12.2010 14:24:00   
Martins mom
Јас често си правам систематски прегледи. два пати годишно на забар, исто толку на гинеколог, кај матичната помини-замини таму сумuser posted image Крв и мокрача обавезно испитувам 2 пати годишноuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Превентивни прегледи
5.12.2010 17:50:25   
Maca25
Пред да се роди Нина често правев крвна слика, 2-3 пати годишно прегледи на гинеколог( пап правев еднаш годишно), забар, мерев притисок кај матичната и правев екг. Но последнава година немам време за ништо. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Превентивни прегледи
5.12.2010 23:00:04   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Јас често си правам систематски прегледи. два пати годишно на забар, исто толку на гинеколог, кај матичната помини-замини таму сумuser posted image Крв и мокрача обавезно испитувам 2 пати годишноuser posted image



Браво ММ, навистинаuser posted image user posted image user posted image

Јас сум за никаде по однос на тоа прашање. Од денот кога ќе решам да одам на контрола до денот кога ќе отидам поминуваат неколку месеци.  Некни кога бев кај матичната по упат за очно (кој btw му истече рокот а не го искористив) ми закажа систематски за јануари. Сега сакала- нејќела, моралаuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Превентивни прегледи
5.12.2010 23:08:25   
Viktori
Јас немам навика да одам здрава на лекар. И останувам на тој став дека лекар е за болни, а не за здрави и додека се чувствувам добро, моја нога не стапнува во болници или амбуланти.

На гинеколог одам еднаш у 2-3 години, после 50 ќе правам мамографија, ама за други заебанции не планирам да киснам уште на 31 година..


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Превентивни прегледи
6.12.2010 12:06:06   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Јас често си правам систематски прегледи. два пати годишно на забар, исто толку на гинеколог, кај матичната помини-замини таму сумuser posted image Крв и мокрача обавезно испитувам 2 пати годишноuser posted image



Браво ММ, навистинаuser posted image user posted image user posted image

Јас сум за никаде по однос на тоа прашање. Од денот кога ќе решам да одам на контрола до денот кога ќе отидам поминуваат неколку месеци.  Некни кога бев кај матичната по упат за очно (кој btw му истече рокот а не го искористив) ми закажа систематски за јануари. Сега сакала- нејќела, моралаuser posted image


Аааа...ќе го заборавев офтамологотuser posted image user posted image И него го посетувам 4-5 пати годишно. Носам контактни леки и наочари и морамuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Превентивни прегледи
6.12.2010 16:25:59   
Snowhite RR
Е Мартинс мам стварно си за пофалбаuser posted image user posted image user posted image
Во врска со заболекарот, кога ќе се посомневам дека ми се расипува некој заб, веднаш одам и тогаш правам проверка на другите и одам се додека не ги средам сите. На очен порано одев редовно, а сега само кога ќе осетам дека треба да ја сменам диоптријата.
А дали направивте ПАП откако се породивте. Јас кога бев на контрола по 6 недели, докторката ми рече да направам откако ќе ми заврши менструацијата, мене пред 2 месеци прв пат ми дојде, ама сеуште не сум била да направам, ќе треба да закажам кај и да е


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Превентивни прегледи
6.12.2010 16:39:54   
Beatris
Jas imam srekja sto rabotam vo firma kade sto sistematskite pregledi ne se pravat samo za da se ispocituva zakonskata regulativa, tuku se stvarno pregledi kako sto treba, i vklucuvat mnogu povekje ispituvanja od osnovniot paket, so skeniranje na vnatresni organi i se ostanato. Za zenite se organizira i ginekoloski pregled so eho, kolposkopija, pap i mikrobiologija, kako i pregled na gradi. Site pregledi gi pravime vo Sistina. Ednas vo godinata odam od rabota, a za ginekoloskite si odam i sama uste ednas posle 6 meseci. Mislam deka e mnogu bitno da se pravat ovie pregledi, iako i jas porano nemav nekoja navika, no kako pominuva vremeto svativ deka e znacajno, i sekogas se zalagam i site gi sovetuvam da ne stedat pari i da najdat vreme za nesto sto moze da bide od isklucitelno znacenje pri ranoto otkrivanje na nekakvi bolesti (ne daj boze). 

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?