|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудница на летување
19.6.2009 18:17:56   
Палешка РР
Го најдов овој текст објавен во дневниот весник "Дневник"
 



Здравата трудница може да оди на одмор
Пред да се испланира летувањето треба да се изврши гинеколошко-акушерски преглед

Летниот период им наметнува дилема на бремените жени, а најчесто, дали можат да одат на одмор, со каков превоз, дали е дозволено пливање... Секоја здрава трудница може да се однесува како и пред бременоста. Мојата препорака за нормалните бремености е дека се е дозволено што не е претерано. Пред да се испланира летувањето треба да се изврши гинеколошко/акушерски преглед. Се прегледува грлото на матката и се гледа дали е затворено. Ако постои инфекција се зема брис, за да се даде терапија според антибиограм. Според последната менструација и претходните прегледи се регистрира динамиката на растот и развојот на плодот. Се прави и контролна лабораториска анализа на трудницата, контрола на крвниот притисок, регистрирање на порастот на телесната тежина. Ако анализите се во граница на нормала слободно може да го реализирате одморот. Доколку се присутни компликации (историја за повеќе спонтани абортуси или предвремени породувања или други акушерски компликации, крвавење, ако грлото на матката е скратено и отворено, имате контракции или ви е покачен крвниот притисок, како и постоењето на други болести што бараат редовна терапија и лекарска контрола), летото поминете го дома.

Најдобро е одморот да го поминете на некое место што е поблиску (по можност, во матичната земја). Ако патувате во странство, пред патот заинтересирајте се за правата и обврските што може да ги имате како потенцијален пациент. Патувањето за трудниците не е пријатно. Во зависност од избраната дестинација, изберете најбрзо и најкомотно превозно средство. Ако патувате со автомобил, најдобро е да не возите сама поради можните циркулаторни нарушувања. Пожелно е по неколку часа да се прават одмори со лесна прошетка и со консумирање течности. Патувањето со воз е удобно пред се поради комоцијата. Доколку сте склони кон манифестирање мачнина и повраќање (симптомите најчесто се потенцираат кога сте бремени), слободно пред патот земете таблетки против мачнина и повраќање. Најлош избор за превозно средство е автобус. Доколку одберете подалечна дестинација, можете да летате со авион. Новите генерации авиони имаат регулатори на притисокот и обезбеден кислород, што летовите ги прави безбедни за трудниците. Но и во авионот е потребно протегнување на нозете и прошетка на секој час. Обично повеќето авиокомпании дозволуваат летање на трудници до 34 гестациска недела (често и со наод и мислење од гинекологот). Се препорачува за летување да изберете место во близина или дестинација што има добра комуникација со поголемо место и, секако, со здравствена установа. Објектот во кој сте сместени треба да е во близина на плажата, за да не пешачите долго на жештините. Добро би дошло ако на плажите има сенки и лежалки, кои се извонредно решение за трудниците. Не заборавајте креми, масла за сончање и средствата за по сончање. Освен стандардните витамини, железни препарати и слично, понесете и средства против комарци, како и против убоди од други инсекти. Немојте да ги заборавите лековите против пролив, болки, антипиретици (против температура); превентивни антибиотици, како и други средства и лекови ако ви ги препорача лекар.

Сончање се препорачува во претпладневите и попладневните часови (пред 11 и по 16 часот). Препорачливо е пешачење низ водата, заради поволното дејство врз циркулацијата и мускулатурата на нозете. Слободно пливајте, но без скокање во вода или нуркање. По капењето задолжително сменете сув костим. Одберете комотен дводелен костим што ќе ви обезбеди слободен стомак, а со тоа и поголема комоција.

Консумирајте лесни оброци - варен зеленчук и месо и, секако, риба. Предност дајте им на водестите овошја: лубеница, дињи, праски, кајсии, цреши, јаготки, вишни, ананас, јаболка. Покрај обична и газирана вода, консумирајте што повеќе свежи сокови незасладени со шеќер.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.6.2014 16:26:56 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудница на летување
19.6.2009 18:21:24   
Палешка РР
Какво е вашето мислење по оваа тема?

Јас не сум баш за user posted image
Мислам дека промената на клима, ултравиолетовото зрачење, патувањето, гњаважата, а посебно нечистата и полна со бактерии вода во нашите езера можат да и наштетат на трудницата.
Оваа година дефинитивно не одам на одмор, сопругот и синчето ќе скокнат на неколку дена до Охрид, јас ќе си останам во сенка user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудница на летување
19.6.2009 18:48:33   
Еца
Палешка навистина поучен текст, сепак секој одлучува сам за себе мила, има трудници кои помалку се храбри и трудници кои повеќе се храбри, трудници кај кои постои ризик и не смеат да патуваат,или трудници со нормална бременост кај кои одмор нема да направи ама баш никаков проблем.Сепак мерки на птрепазливост се потребни и кога не си трудница, а посебни кога си во блажена состојба.Како и да е сите оние наши трудници кои ќе решат да одат на одмор убаво да си поминат, а оние кои ќе останат дома како нас, нека ни се придружат на кафе муабетuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудница на летување
19.6.2009 20:46:04   
mami
па ја немав таа шанса трудна на одмор да одам, ама мислам дека ако следниот пат дојдам во таква состојба би отишла, се разбира ако добијам зелено светло од гинекологот...додека работев во туристичка агенција имаше една трудница која во 8 месец замина за црна гора со автобус, си помина екстра и се врати исто како што отиде, си се одмори и после некоја недела се породи...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудница на летување
19.6.2009 22:11:03   
mis.
Ние лани бевме во охрид и не се бањав само седев под сенка.Некако ми е ладна водата во охрид за да се бањам но да беше море сигурно ќе влезев.Ако имаш нормална бременост нема причина зошто да не влезеш освен ако водата е ладна но се вп границите на нормалата.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудница на летување
24.6.2009 22:08:55   
Еца
Уште еднаш поздрав до Мамму, таа ни е на одмор и да си помине убаво, најубавоuser posted image user posted image user posted image Искористи го времето и одморот максимално зошто потоа ништо нема да биде истоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудница на летување
25.6.2009 9:35:20   
mami
мамму се надевам си поминуваш најубаво на светuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудница на летување
21.7.2009 23:34:05   
biljanaM
една моја пријателка замина на одмор во Охрид а во 8ми месец е, воопшто не ни помисли да не оди, а незнам дали во скоро време беше на преглед,  јас не би се осмелила, но сепак се зависи од тоа каква бременост имаме

< Поракaта ја уредил biljanaM -- 21.7.2009 23:35:00 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудница на летување
22.7.2009 0:50:43   
karla
jas sum vo 8-mi mesec i povekje nemozam da izdrzam da sedam doma i mora da skokneme so mm barem na nekolku dena do Grcija, bidejki patot do Ohrid i do Gr mi e ist a dr mi preporacuva deka moreto e najobra opcija za trudnica. Planiravme da odime koga bev 7-mi mesec no nenadejno edna vecer imav Brakston-Hiksovi kontrakcii i dr mi preporaca da ja sledime situacijata i da si sedam mirna. Bidejki vo tekot na 3-4 nedeli ne se povtorija sega imam zeleno svetlo za na odmor. A i ne daj boze da me fatat bolkite tamu pa neka se rodi nekoja "eleni"user posted image  user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудница на летување
22.7.2009 1:01:14   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво за храброста, следи ја својата интуиција и се ќе биде добро.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудница на летување
7.8.2013 14:30:48   
JovanaJ
So prvata bremenost ne otidov na odmor, a bev nekoi mesec dena poveke od sega. Se plasev i si mislev deka e podobro da si sedam doma. Imav uredna bremenost i nemav zabrana da ne odam, ama ete se odluciv da ne odam.
Ovaa godina koga doznav deka sum bremena veke imavme uplateno user posted image
Ginekologot mi dade zeleno svetlo za patuvanje, pa ke odime vo Grcija ake bidam vo 13 nedela vlezena.
Iskreno me faka malku strav, ama gledam da bidam pozitvna.
A i nekako mi fali odmor malku, more, plaza...pa edvaj cekam da dojde Vtornik user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудница на летување
7.8.2013 14:46:57   
Melanija RR
И јас сакав на одмор се си беше супер ,ама во трето тромесечје влегов на 1 јуни а мм веќе имаше земено 1 недела за да средуваме по дома а другата недела одмор ќе ја земе кога ќе си бидеме сите тројца дома user posted image

До средина на 7ми месец е супер за на одмор и би отишла да можам бањање и повеќе под сенка ммм милина
JovanaJ убаво да си поминеш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудница на летување
7.8.2013 15:52:10   
masa
Јас и во двете бремености бев на летовање.Првата бременост бев некаде околу 17 недела и бидејќи беше се во ред докторот ни даде зелено светло,со препорака да биде во близина,ни дозволи,дури и ни препорача море,па бевме во Грција.Само рече да не се сончам многу,мислеше да внимавам,но сопругот тоа го свати како НИКАКО излегување на сонце и имаше кавги на плажа,а малку ме фати сонце одма се вртеа лежалки,ме отепа од преместување.Недај боже па стомакот да ми го фатеше сонце одма паника креваше.А кога се вративме докторот ме праша зошто малку боја не сум фатила,па кога го подбрав јас после мм user posted image
Сега бевме исто во Грција на крај на 6ти месец, во 25 и 26та недела.Иако бев со мало дете плус не ми беше воопшто тешко,убаво си поминав,само ми беше многу жешко,особено ноќе,но и овде ми е исто жешко.Водата во морето добро ми доаѓаше,си пливав си ирав со децата.Секако на пладне бевме во соба.Овој пат добив и малку боја и стомакот дури го исончав user posted image
Во Охрид јас не би одела на одмор,пред се поради ладната вода,а после поради гужвата на плажа,а и цените.Една пријателка беше во Охрид во 5ти месец бремена со близнаци и само заради близначката бременост отиде во Охрид,но во хотел Белви за да не се малтретира со возење до плажа и гужви и во вода влегла само до колена,но се одморила,добро и дојде одморот,а секако имаше дозвола од гинекологот.
Значи препораките се тие од текстот и еве јас сум уште еден пример дека ако е се во ред со бременоста можеш да си поминеш убаво на одмор user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудница на летување
7.8.2013 16:18:12   
Bethany
И јас бев во 8.месец во Охрид, ама не се бањав, малку се сончав насабајле.
Не се бањав дека не се препорачуваат слатките води за бањање поради наводните инфекции, ама и ми беше ладна вода.
Во секој случај многу убаво ми беше, се одлучивме за таму дека е поблиску, во државава ни, за да сме блиску во секој случај.
И отидовме со посебна причина дека тоа ќе е последен одмор кои ќе го поминеме сами, па уживавме максимално user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудница на летување
7.8.2013 16:26:33   
Martins mom
Во првата бременост бевме во Турција со автобусuser posted image user posted image user posted image Таму ниедна активност не пропуштив...крстарење, аква паркови, прошетки до Памуккале, абе се и сешто што се организираше.Бев во 4-от месец од бременостаuser posted image user posted image Си појдов на своја рака, без дозвола од гинекологот, бев навистина неодговорна. Сега во вторава бременост не се осудувам да заминам надвор од државава, не за друго, туку заради мачнините што ќе ги кркам по пат. Најверојатно Дојран или Претор ќе одимеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудница на летување
13.6.2014 16:25:06   
Felly RR
Ајде млаку да ја активираме темава. Почнуваат веќе летни одмори - па што мислите, дали би патувале некаде подалеку во текот на бременоста, и на колкава далечина би сте се одлучиле во таков случај? Во кои месеци од бременоста би сте се одлучиле да одите на летување?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудница на летување
13.6.2014 17:33:07   
nataly86
Јас не би се одлучила за некои далечни патувања...радо би отишла негде на планина каде мислам дека е подобра климата за трудница отколку да се печам на 40 степени...

Инаку не би патувала повеќе од 3- 3.5 часа...а за месеците па од 4 месец до 7 би патувала после тоа некако ми е страв...

Секако мислам дека најбитно е дали докторот ке одобри патување или не...

Инаку лично јас сум 26 недела и одење на одмор на плажа имам оддамна исклучено (вклучувајќи ја целата ситуација ризична бременост и сл) некако ми е ризично да патувам надвор од државата..палнирам еднодневни прошетки низ планина ( бидејќи ми е на 30 мин од дома) и толку многу многу шетање ова лето не...user posted image а за наредното ќе видиме user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудница на летување
14.6.2014 11:27:22   
sandriana RR
Во првата бременост бев во Охрид 5-6 дена, веќе влезена во 9ти месец - со кој ум, не знам user posted image
Овој пат, ова лето - пак ако го земам одморот ќе ме фати 30та недела, и ако е се ок, заради Т би отишла повторно 3-4 дена, ама не подалеку од Македонијава - можеби Дојран или Струга.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?