|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вашата потсвест
17.8.2009 22:17:21   
Еца
Ајде да видиме што крие потсвеста на секој од нас

Потсвест

да слушнам, ви погоди?user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.4.2012 9:51:17 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вашата потсвест
17.8.2009 22:23:47   
penelopa
Hahaha user posted image me iznasmea....dobra fora....user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вашата потсвест
17.8.2009 22:41:16   
eve79
 e ova ti e super :))) ama navidtina mi pogodi
   ha
hahahauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 11:04:19   
Еца
user posted image user posted image user posted image Да види маж ми што ми вели потсветса ќе биде борба дома цел ден  user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот eve79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 11:08:30   
nadica
user posted image user posted image user posted image i mojot isto taka user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 11:12:04   
mami
значи БРАВООООО па нормално дека ми е тоа во потсвеста по цел ден...затоа ви пишувам толку убави темиuser posted image user posted image user posted image и затоа после мм го чекаат убави работи кога ке се вратиме од работаuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 11:53:49   
Adrijana
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
bas e dobro koga znaeme sto e vo nasata posvcest, definitivno ne smeam da mu pokazam na mm , inaku cel den ke sme vo sobauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 12:14:58   
Enika
a na koj ne mu pogodiuser posted image mislam na seks sekoja sekunda ne sekoi 5 minuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вашата потсвест
18.8.2009 15:19:44   
emily
одлични идеи

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вашата потсвест
2.10.2009 10:48:25   
Bogdancanka
хахахахахаахахахаахахахаха леле да ме чуе некој како се изнасмеав ке ме направи луда леле хахахахаахахаха

(Одговор на членот emily)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вашата потсвест
2.10.2009 10:54:14   
profesorica
да, па на тоа мислам цел денuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вашата потсвест
2.10.2009 10:57:25   
niki
Мислам на секс секои 5 секунди..., Само мислам на секс..., Јас сум животно опседнато со секс...,  Сакам секс, секс и само секс..., Сакам секс со сите и со сешто..., Сакам секс и само секс..., Сакам перверзни сексуални игри...???, СЕКС, СЕКС, СЕКС, СЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕКС, Можеби подобро е да почнеш да работиш, манијаку!?



Ова е мојата потсвест.........user posted image  со сите и со сештоuser posted image user posted image user posted image  

Имам расипана потсвестuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вашата потсвест
2.10.2009 10:57:48   
mother 29
добри сме!user posted image некој да не чита ке рече нuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вашата потсвест
2.10.2009 11:02:26   
big_mama817
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вашата потсвест
27.3.2012 23:23:18   
Bogdancanka
ах што ми требаше да се подсетам на мојата расипана подсвестuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вашата потсвест
28.3.2012 9:14:33   
Luci
user posted image user posted image user posted image Јако е оваuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вашата потсвест
28.3.2012 9:23:48   
Mihaela 2010
Ova vazese pred nekoja godina...a sega:Son mi treba son,samo son,son,son..odmor mi treba,da se odmoram,dajte mi odmor....da oslabam,dajte nekoja dieta,slaba,slaba zgodna sakam da bidam.....da nabrojuvam uste????

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вашата потсвест
28.3.2012 9:31:26   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ova vazese pred nekoja godina...a sega:Son mi treba son,samo son,son,son..odmor mi treba,da se odmoram,dajte mi odmor....da oslabam,dajte nekoja dieta,slaba,slaba zgodna sakam da bidam.....da nabrojuvam uste????


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Леле колку си во право, Михаела!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вашата потсвест
28.3.2012 10:15:21   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ova vazese pred nekoja godina...a sega:Son mi treba son,samo son,son,son..odmor mi treba,da se odmoram,dajte mi odmor....da oslabam,dajte nekoja dieta,slaba,slaba zgodna sakam da bidam.....da nabrojuvam uste????


Exactly! user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вашата потсвест
15.4.2012 9:50:51   
kikicka
user posted image интересно ова . али сегадефинитивно потсвеста само мисли ВРЕЕМЕЕ ВРЕМЕЕ кадеда најдам времее за сее!user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вашата потсвест
21.4.2012 11:56:53   
kikicka
хехе никој не пишува за птсвеста...ајде кажувајте ги вашите dirty мисли user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вашата потсвест
21.4.2012 12:46:37   
Ikana
Па потсвеста генерално го известува организмот и свеста за нешто што е потиснато или се случува на органско ниво. Оттаму и соништата нели. Меѓу дневните настани и желбите и стравовите, потсвеста најчесто се манифестира преку соништата. Така да досега имам неколку пати сонувано за некои работи што се испоставиле вистинити и биле откриени на време.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вашата потсвест
21.4.2012 13:07:44   
kikicka
ахх сигурно не секогаш потсвеста се манифестира во соништата,овие3 дена што сум сонувала немаат никаква врска со потсвеста .user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Вашата потсвест
21.4.2012 13:11:18   
Ikana
Па не можеш баш секогаш да дешифрираш што ти кажува потсвеста. Значи ти кога сонуваш, тоа е потсвесно преживување на настаните во денот итн... значи исто ако организмот се бори со нечто во моментот или му фали нешто, потсвесно ти дава знаци во сонот, само што ретко можеме да ги препознаеме.
Еве ти од Википедија нешто за потсвеста:


Потсвест е она што ни е скриено од нашиот моментален мисловен процес, но и покрај тоа потсвеста него го диктира. Свеста ни диктира што во моментот ќе работиме, зборуваме, правиме, но, свеста и потсвеста комуницираат тајно, свеста ја имплементира состојбата на потсвеста. Влезните стумулуси што ги прима човек, кога ќе ги согледа потсвеста, врз основа на конфигурацијата на потсвеста, претходно здобиени мемории и претходно стекнато искуство, дава, изнесува, одредена реакција на мозокот, на свеста, дава одреден излезен стимулус.
Сепак, во секојдневниот говор и во современиот пишан збор, терминот многу често се сретнува како несоодветна замена на изразот несвесен ум, кој, според мислењето на Фројд, означува складиште на социјално неприфатливи идеи, желби или копнежи, трауматски сеќавања и болни емоции, кои се потиснати во умот, преку механизмот на психолошко потиснување. Од психолошки аспект, несвесноста е сила која може да се препознае преку нејзините последици – таа се изразува преку симптомите. Несвесните мисли не подлежат на самокритика но, постои можност да бидат “набљудувани” и “протолкувани”, со помош на специјални методи и техники, како што се медитација, анализа на сонови, грешки во говорот (познато како Freudian slip), кои се испитуваат и водат за време на психоанализа. Карл Јунг го унапредил овој концепт. Тој го поделил несвесното на два дела: лична несвесност и колективна несвесност. Личната е ризница на реалноста, која некогаш била свесност но, била заборавена или потисната.

Идејата за “потсвесното” како моќно и силно средство, овозможила терминот да стане значаен во Њу Ејџ и во литературата за самопомош, кои го сметаат за предност неговото истражување и контролирање. Њу Ејџ заедницата верува дека техниките како автосугестија и афирмација ја користат моќта на потсвеста за да влијаат на животот на една личност, дури и дека можат да излечат болест. Скептичните истражувачки магазини го критикувале недостатокот од точна определеност и тестирање на овие тврдења. Физичарот Али Алуси, на пример, ги критикувал како нешта кои се немерливи и се сомневал во веројатноста дека мислите можат да влијаат на нешто што се наоѓа надвор од главата. Покрај тоа, критичарите тврделе дека доказите се обично субјективни и дека поради субјективната природа на позитивните извештаи, тие се чувствителни на потврдна и селективна пристрасност.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Вашата потсвест
21.4.2012 13:31:51   
kikicka
трауматски сеќавања и болни емоции, кои се потиснати во умот.

Некои заостанати изгледа ми биле затоа ми беше чудно user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?