|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хемангиом
13.7.2009 15:00:07   
mother 29
MARKO IMA HEMANGIOMCE NA CELOTO GOLEMINA NA ZRNCE LEKA.PORANO DODEKA BESE BEBE MU BESE POCRVENO I OD MALECKA TOCKA MU PORASNA.TOGAS SE NERVIRAV KAKO BAS NA MESTO SO SE GLEDA I SL.MEGUTOA DENES TOJ E 20 MESECI ,POVEKE NE MU RASNE I POCNA DA BLEDEE..INAKU GO NOSEV I NA KOZEN DR. I TOJ MI RECE DEKA DO 3 TA GODINA SE POVLEKUVALE PA NEZNAM....KOE E VASETO ISKUSTVO?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 12:00:17 >
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Хемангиом
13.7.2009 15:07:59   
mami
mother29 прво да ти посакам добредојде во рингераја семејството... за хемангиомите знам дека исчезнуваат до третата година, а ако не може хируршки да се извадат.

и да те замолам- пишувај со мали букви, според правилото големите значат викањеuser posted image
поздравче

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 12:00:40 >

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   Хемангиом
13.7.2009 15:09:51   
mami
Хемангиомите за бенигни тумори кои настануваат со хиперплазија (зголемување) на крвните садови, а може да се јават насекаде во телото, односно на кожата и во внатрешните органи. Хемангиомите се создаваат од раѓање. Црвенкастите до виолетови дамки се распоредени на разни места во телото. Класификацијата и поделбата на хемангиомите според изгледот, бојата и локализацијата на телото не е прецизна. Различните клинички видови на хемангиомите се делат на:
  • хемангиоми кои спонтано се губат во текот на животот,
  • хемангиоми кои трајно остануваат како белег на телото,
  • кавернозни хемангиоми, кои се над површината на кожата, со изразена синовиолетова боја.
Правилното дијагностицирање на хемангиомот е многу важно за одредување на начинот на лекување и за одлука за оперативно лекување.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 12:01:31 >

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   хемангиом
13.7.2009 15:27:37   
mami
Нова терапија против хемангиоми Новата терапијата против хемангиомите, француските научници ја откриле случајно, во пролетта 2007 година, кога кај едно бебе заболено од хемангиом и лекувано со кортикотерапија, дошло до срцеви компликации. Лекарите тогаш, за лекување на срцевите компликации кај бебето, препишале терапија со бета блокатори, која се покажала делотворна и против хемангиомот. Професорот Ален Тајеб, шеф на одделот за педијатриска дерматологија при Унверзитетот во Бордо, истакнал дека хемангиомот кај бебето почнал да се повлекува еден ден по почетокот на примањето на терапијата со бета блокатори и потполно се повлекол за неколку недели. Тајеб истакнал дека се работи за револуционерно откритие. Со бета блокаторите, кои обично се користат за лекување на зголемен крвен притисок, од пролетта 2007 година, во Бордо се лекувани околу 60 бебиња со хемангиом. Терапијата со бета блокатори многу ретко давала несакани ефекти. Лекувањето со бета блокатори може, во некои слуачаи, да предизвика хипогликемија (намалено ниво на шеќер во крвта) или астма, истакнале истражувачите. Откритието на научниците од Бордо овозможи со помош на терапијата со бета блокатори да се излечат повеќе од 300 бебиња во светот со хемангиом.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: хемангиом
23.2.2010 11:24:18   
mother 29
инаку да ви кажам дека сум ептен среќна...на Марко од сред на крукчето почна да му бледее ХЕМАНГИОМЧЕТО!сега не му е толку црвено и на сред е ептен избледеано!и ккао расне ,му се качува на горе..во коса ке му се дигнеuser posted image
кај и да е ке го снемаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: хемангиом
23.2.2010 11:46:25   
brineta88
и јас имав хемангион под ушето и уште имам лузна и тоа голема. Моите кога ме однеле на лекар овие незнаеле да ме лечат, па некој паметен им рекол по баби да ме носат и тие ме однеле. Ама уште бетер ја  упропастиле работата. На два месеци ме носеле у германија на операција, ама лузната уште се познавала и така остана. Јас до скоро време не ја фаќав косата дека ептен ми се познава, а искрено не е убава глетката, ама тоа е. сега кога имам малечко морам да ја фаќам дека ми смета, ама тоа е. Моја и си ја носамuser posted image , што да се прави.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: хемангиом
23.2.2010 18:41:52   
mom
Poznavam devojce koe imase hemangiom na celoto bas kolku leka, posle 2 gogini, a moze i porano i se izgubi. A od bratucetka mi deteto imase pozadi uvoto so golemina na lesnik, koga placese mu rastese vo momentot. Site razlicno mu kazuvaa da go operisaat, nekoi ne se fakaat bidejki moze da iskrvari i na kraj samoto se izgubi voopsto go nema.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: хемангиом
2.4.2012 10:18:01   
Maca25
Внука ми се роди со хемангиом и тоа на лицето, беше зафатен целиот образ. Но, со тек на време почна да исчезнува. Сега има 16 години и скоро да и е исчезнат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: хемангиом
2.4.2012 10:30:48   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Внука ми се роди со хемангиом и тоа на лицето, беше зафатен целиот образ. Но, со тек на време почна да исчезнува. Сега има 16 години и скоро да и е исчезнат.


Off topic - vnuka ti ima 16 god?! user posted image Srcka taa tetka...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: хемангиом
2.4.2012 10:33:18   
Yummy Mammy
I moja M ima hemangiom od raganje. Vo Sistina ni kazaa deka deka treba da se sledi. Kako ona raste, kako i raste nodzeto, taka proporcionalno raste e toa. Bas sega si ja najdov temava pa se potsmiriv malku koga vidov deka najcesto isceznuvaat do 3tata godina, ama bas mi e sube i samo ja proveruvam dali se prosiruva i dali isceznuva user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: хемангиом
2.4.2012 10:38:28   
rina13
nie imavme hemangiom na glavceto pozadi ama do godinka I se povlece a izgledase dosta loso posto I kosickata na 6mes I panda od nego ama pak I porasna.Taka da ne mu se sekirajte pominuvaat sami od sebe

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: хемангиом
2.4.2012 10:40:45   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Внука ми се роди со хемангиом и тоа на лицето, беше зафатен целиот образ. Но, со тек на време почна да исчезнува. Сега има 16 години и скоро да и е исчезнат.


Off topic - vnuka ti ima 16 god?! user posted image Srcka taa tetka...

Да, внука ми (внука од братучед) има 16 години. Се роди со хемангиомот. Не знаеа од што и е и дали ќе се изгуби. Каде не ја носеа по доктори, во земјава, во странство, никој не можеше да каже зошто е така родена и дали ќе се изгуби. Но, почна да се губи и еве скоро и да го нема веќе.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: хемангиом
26.4.2012 17:43:16   
Ring
i nie se rodivme so hemangiomce....kerka mi ima hemangiomce kolku leka na celoto bas megu dvete vegi .. nekogas e posvetlo crveno, nekogas bordo boja...
bevme na dermatolog i mi rece da vnesuvam poveke vitamin c pa preku mlekoto da vnesuva i taa, zatoa sto vitamin c gi stegal kapilarite...ne znam kolku ova ke pomogne
mnogu se nerviram zatoa sto site sto ke ja vidat prvo za toa prasuvaat kako da e nesto ne znam sto, prasuvaat pa zosto, pa kako da ne si ukrala nesto vo bremenosta (neli taka se javuvaat belezi )....user posted image
se utesiv od postot na mother 29 , deka kaj nejzinoto since se povleklo user posted image ...daj boze i kaj nas da e taka...nekako se custvuvam vinovna user posted image
moze ke pobaram mislenje i od drug dermatolog ili ke cekame da vidime so tek na vreme dali ke se povlece



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: хемангиом
26.4.2012 21:01:24   
mamymamy
I moeto bebece se rodi so hemsngiom no za sreka veke izbleduva (8 meseci). Inaku nikoj od pedijatrite ne mi pravese panika koga jas ke go posocev.....
Pa i jas ne mu obrnuvav posebno vnimanie, duri i go zaboraviv da go gledam sekoj den user posted image .

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: хемангиом
27.4.2012 14:08:17   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

I moeto bebece se rodi so hemsngiom no za sreka veke izbleduva (8 meseci). Inaku nikoj od pedijatrite ne mi pravese panika koga jas ke go posocev.....
Pa i jas ne mu obrnuvav posebno vnimanie, duri i go zaboraviv da go gledam sekoj den user posted image .


Uf, znaci navistina se povlekuva...ajde da vidime kaj nas dali ke se povlece, nie sme uste mali 1 mesec...ama epten na sred celo e , pa ne znam kako ke raste bebusot da ne se zgolemuva i toa....

malku se utesiv...oti e devojce , a ako i ostane moze na nea ke i preci...mene mi e najubava na svet user posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: хемангиом
29.7.2012 8:48:41   
Ananija
мамицки помагајте нашето е на грбчето и некако се раскрававило и сега и фати куруз па и падна курузот и сега помалку крвари многу сме мали ја носевме на цистење ја исцистија раната и и ставија лепенка да не се иритира утре сме за скопје по горештиниве на клиника ве молам имал ли некој ваков проблем со раскрававен хемангиом имаме два месеци и една недела

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: хемангиом
29.7.2012 9:41:26   
Malecka23
Многу ми е мило што гледам дека кај повеќето се има повлечено хемангиомот.Во случајот кај мојот 18год брат не е така.На почетокот беше дијагноза од самото раѓање хематомче им паднал на сестрите на пораѓај понатаму наместо на да се повлече како што кажуваа прерасна во хемангиом и заврши со дијагноза hemangioma facei со артериска и венска малформација на лице и врат.Ова дијагноза ја утврдија германците каде мојте отидоа на своја рака пошто нашиве квази доктори немаа поим за што се работи со еден збор страшно.Додека мојте ги мавтаа тука по нашиве клиники за наводно испитување-брат ми го третираа како лаб глувче времето за него вистинско лекување одминуваше.Мојте кога ги најдоа германците и отидоа таму беше ,уабет ептен сте го фатиле последниот воз.Бидејќи тумурот веќе беше огромен мораше на неколку наврати да се направи склеротизација-боцкање директно во ткивото со цел да се исуши-зрачење.Кога дојде ред на операцијата шансите за негово преживување и останување без последици беа мали но го цувал Господ па се заврши ок.Беа останати уште 10% кои не можеле да се извадат.Но после 3год тие останатите се проширија кон крајот на август ќе оди пак па ќе видиме каков е исходот.
Се извинувам на долгиот пост на кратко пробав да ве упатам во ситуацијата гледам дека често се јавува и би сакала да ви посочам да обрнувате огромно внимание на тоа и каде одите на третман.не сакам никој да ја има нашата болка и болката на мојот брат
Доколку има некој каде случајот е комплициран нека ми пише ќе му пратам клиника доктори и слично пошто верувајте за случајот на брат ми талкајки по целиот свет дури и во америка само германците во марбург се имаа нафатено.таа уни клиника со специјалност за малформации

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: хемангиом
22.12.2012 9:47:57   
Ring
Kaj nas hemangiomceto pocna po malce da bledee i sum mnooogguu happy....pu pu pu da ne si ja urocam.
Od ednata polovina pocna da bledee i sega e bledo rozevo i ne e tolku ispaknato . Nekogas koga epten ke se rasplaka se vcrvenuva i se ispaknuva, se polni so krv, ama posle se vraka vo normala
Inaku do pred eden mesec i rastese i stigna golemina kolku 1 sm, a bese kolku leka...plus od okolu i se bea pojavile i nekolku sitni kapilari , a i tie nekako kako da mi bledeat
Znaci na okolu 9 meseci pocna da se gubi....se nadevam deka barem do 3 godini ke iscezne skroz , da ne mora da odime po stranstvo za laserki tretman ,kaj nas nemalo takov laser :(((

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

i nie se rodivme so hemangiomce....kerka mi ima hemangiomce kolku leka na celoto bas megu dvete vegi .. nekogas e posvetlo crveno, nekogas bordo boja...
bevme na dermatolog i mi rece da vnesuvam poveke vitamin c pa preku mlekoto da vnesuva i taa, zatoa sto vitamin c gi stegal kapilarite...ne znam kolku ova ke pomogne
mnogu se nerviram zatoa sto site sto ke ja vidat prvo za toa prasuvaat kako da e nesto ne znam sto, prasuvaat pa zosto, pa kako da ne si ukrala nesto vo bremenosta (neli taka se javuvaat belezi )....user posted image
se utesiv od postot na mother 29 , deka kaj nejzinoto since se povleklo user posted image ...daj boze i kaj nas da e taka...nekako se custvuvam vinovna user posted image
moze ke pobaram mislenje i od drug dermatolog ili ke cekame da vidime so tek na vreme dali ke se povlece





(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: хемангиом
2.2.2013 21:17:45   
moemalo
I moeto bebe ima hemangiom na glavceto, odma nad celoto. Citajki ve vas se tesam deka kje se povlece so tek na vreme, daj Boze. Ama sega na 6 meseci kjerkickata pocnuva da se fakja po glavata, se ceska nasekade, pa so mm mnogu se plasime da ne go otkorne. Dajte mi nekoj sovet! Strasno li e ako go otkorne, imate li nekoi soznanija? Mnogu vi blagodaram.

< Поракaта ја уредил moemalo -- 2.2.2013 21:18:19 >

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: хемангиом
3.2.2013 8:37:17   
Felly RR
моемало, немам искуство за да ти помогнам, но ако те загрижува консултирај се со педијатар, или за стручно мислење можеш да пишеш тука на форумов, во темата ПЗУ -Д-р Ирена Москова одговара на вашите прашања

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: хемангиом
3.2.2013 9:47:28   
Ring
Како што имам пишано и ќерка ми има хемангиом на челото ,меѓу двете веѓи...кај нас е капиларен хемангиом , малце е над ниво на кожата ...и ќерка ми се фаќа за лицето , се гребе толку силно, некогаш си мислам готово... го раскрвари , ама не, до сега не се случило да го раскрвари, иако ми личи дека може секој момент да и прсне, посебно кога плаче , затоа што кожичката таму и е многу мека
Кај вас најверојатно е т,н strawberry hemangiom (барем така сватив ) штом има опасност да го откорне , најверојатно е повеќе испакнат...
Имам една пријатека и нејзината керка има таков хемангиом баш на местото на препоните кај што поминува пелената и кога подпорасна малце пошто беше повеќе активно, мрдаше , се иритираше со пеленката и се раскрвари....некако го стопираа крварењето, и после на местото ставаа ханзапласт за да го заштитат ... Некаде околу 1 годинка почнало да и бледее (ова беше летото )
Сретнав и една мајка , ќерка и имала хемангиом на горната усна и бил околу 1-1,5 см, испакнат...јас кога ја видов едвај се забележуваше , девојчето имаше 2,5 годинки
Мислам дека не може толку лесно да го раскрвари ,освен кога е многу нервозна па силно да се гребе по главчето, ама можеш некој стегач да и ставиш околу главчето и да го заштитиш.
Кај нас почна да бледее ама многу бавно оди....важно ми е што не и расте повеќе
се изначитав се што можев да најдам за хемангиоми, гледав и на youtube стории од мајки со слики како се губи и имам надеж дека само ќе исчезне...
Веќе отрпнав на прашањата на луѓето од што се удрила, па што , како , како се пораѓаше.....човечката љубопитност ништо не може да ја задоволи user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: moemalo

I moeto bebe ima hemangiom na glavceto, odma nad celoto. Citajki ve vas se tesam deka kje se povlece so tek na vreme, daj Boze. Ama sega na 6 meseci kjerkickata pocnuva da se fakja po glavata, se ceska nasekade, pa so mm mnogu se plasime da ne go otkorne. Dajte mi nekoj sovet! Strasno li e ako go otkorne, imate li nekoi soznanija? Mnogu vi blagodaram.


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: хемангиом
3.2.2013 12:19:20   
Bilence2
I moeto since ima hemangiomce na grbceto i e vo visina na bubrezite. Rozevo e i kako malina, a precnik cca 7-8 mm. Mm ima benka na grbot bas na toa mesto. Nema vrska deka si zela nesto vo bremenosta, ili nekoi velat i deka ako ubies insekt ili zivo sustestvo deka ke ima takov beleg. Postariot sin imase na istoto.mesto potkozno isto takvo, samo modra boja bese. Mu se isgubi negde pred vtoriot rodenden.
Inaku, maticnata mi rece deka tesko.ke.se izgubi, no ima moznost. Opasno e rece ako se raskrvari, deka.tesko se zapira.krvarenjeto. Bas sledniot pat ke ja prasam da mi kaze poveke nacini kako.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: хемангиом
3.2.2013 18:29:34   
moemalo
Fala vi mnogu za odgovorite. Bas kje i pisam na doktorkata Moskova da mi dade nekoj sovet. Inaku, kjerka mi koga se rodi nemase nisto. Po dve nedeli i izleze mala crvena tocka koja postepeno rastese i se zadebeluvase. Sega e ispaknata, kako benka, ama epten crvena. Mnogu se nadevam deka kje i iscezne oti vaka samo ja mislam. Ja odnesov kaj eden pedijatar da ja vidi i me utesi deka ne e nisto strasno, deka mnogu e mozno da sklerozira, t.e da se isusi do vtorata ili sedmata godina ama togas ne se grebese, mala bese pa ne prasav za toa. Inaku doktorot ne' sovetuvase koga kje potporasne da i napravime i eho za da se proveri da ne ima hemangiomi i na vnatresnite organi. Mi rece da ne se sekiram oti stom izleglo nadvoresno najeverojatno nema na organite no, znaete kako e, majka, kje go mislis celo vreme, pa kje i napravam i eho. Fala vi uste ednas pa kje si piseme pak, se nadevam so ubavi vesti, deka isceznale hemangiomite:) Mnogu pozdrav

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: хемангиом
28.9.2013 12:33:17   
Ring
Kaj kerka mi pola hemangiom se povlece user posted image user posted image ,ostana samo bledo rozeva boja koja edvaj se primetuva. Drugata polovina si stoi crvena , ama ne taka jako crvena kako koga bese bebe i mislam deka toa znaci deka so tek na vreme ke se povlece celosno.
A tolku mi e simpaticna i slatka so hemangionceto, ama ubavo e skroz da se povlece user posted image user posted image

Za nekolku meseci pak ke pisam kako napreduvame.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот moemalo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: хемангиом
3.10.2013 15:15:33   
Ananija
Makarija se rofi so hemangiom kolku 1 cm dolzina na grbceto si go procitav i postot od lani pogore na stranava, amaa kaj nas ne pomina najdobro i morase da se napravi ekcizija otstranuvawe imase dva meseci , koga se rodi se bese najormalno spiese ne se slusashe deka bebe ima ama odednas eden den pocna da place neutesno nemozam da ja smiram a toa da se raskravavi nekako i fati kuruz pa padna kuruzoavt i nikako da zaraste taka tri cetiri dena ajde na hirurgi tuka kaj nas eh nisto ne i e lepat flasteri a onaa dermatologot ziti diplomata ke izleze npva kozicka ozdola ke pomine a dete vristi den nokj aj za sk na detska klinika i anestezija i go izvadija se najdobro odkako se razbudi vekje se smeese kako drugo dete zarasna edna golema petka na grbceto ama pomina...toa sakav da kazam da se vnimava da ne se raskrvari navistina mnooooooogu tesko zarasnuva oti toa sepak e tumurce ne e zdrava kazo iseceno izgoreno i za dva dena da pomine...i na sonce da ne se izlozuva , jas togas ja iznesuv na sonce da ja fati moze i zatoa taka stana ama ajde podbro da go nema...

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?