|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Потребни витамини за да се забремени
14.1.2013 19:36:24   
Lovelace
Zdravo,
Dali imate iskustvo so nedostatok na vitamin D?
Koja terapija ste ja zemale? Kolku vreme vi trebalo dodeka da se stabilizira?
Dali e pametno da se zabremeni i pokraj niskoto nivo na vitamin D (13ng/ml)?
Fala!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.1.2013 19:38:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Потребни витамини за да се забремени
14.1.2013 19:59:32   
kapina
ne najdobro e da pies ribino maslo jas sega pijam a plus d 3 i forevita odnosno vit a,c,e i selen

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Потребни витамини за да се забремени
14.1.2013 20:08:53   
Melanija RR
Некои форумџики го испитуваат присуството на витаминот Д .
Навистина многу малку се знае,или пак воопшто, дека има поврзаност меѓу витаминот Д и забременувањето.
Од она што читав низ нет никакви информации освен што значи тој витамин како се прима и во која храна се наоѓа.
Прочитав дека овој витамин е наречен сонце.Доведувал до рамнотежа половите хормони кај жените и го зголемува бројот на сперматозоидите кај мажите.Овој витамин бил од суштинско значење за нормален развој на машкиот полов хормон тестостерон.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Потребни витамини за да се забремени
14.1.2013 20:11:33   
kapina
jas skoro citav na net deka 85 posto od zenite sto imaat nedostatok na vitamin d ima at i pcos policisticni jajnici

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Потребни витамини за да се забремени
16.1.2013 19:42:42   
skopjance
Zdravo
eve i jas denes ispituvav Vitamin D i izleze deka e 13 sto e nedovolno.
Normalno e od 30 -100.Sega ke treba da odam kaj doktorot za terapija.
Jas posle 4 neuspesni IVF doktorot me prati da nekoi dopolnitelni ispituvanja megu koi bese i vitaminot D.
Jas procitav deka ovoj vitamin ima mnogu golema uloga vo zdravjeto a isyo taka e mnogu vazen pri transplatacija na organi a IVF e eden vid na transplatacija. Se nadevam deka ovoj vitamin bil vinoven za moite neuspesnni IVF i naskoro so terapija ke si gi vidam user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Потребни витамини за да се забремени
16.1.2013 20:22:03   
Bogdancanka
скопјанче мила каде се испитува витамин Д?јас вакво нешто мислам дека немам испитано здравје во наредната недела ќе одам кај матичниот и ќе прашам за ова кој знае можеби и кај мене ќе биде овој проблем

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Потребни витамини за да се забремени
16.1.2013 20:57:38   
Lovelace
Zdravo,
Vitamin D moze da ima vrska so moznosta za zabremenuvanje. No, vo mojot slucaj bese ispitan za vo slucaj da e padnat da go dovedam vo normala za koga ke zabremenam bebeto da nema problemi so razvojot na koskite i muskulite. Bidejki namalenoto nivo na vitamin D kaj majkata moze da rezultira so rahitis kaj deteto.
Vo golem del od klinickte studii koi gi citav na ncbi.nlm.nih.gov/ pisuva deka nedostatok na vitamin D ima pogolemiot del od populacijata, a vo edna klinicka studija pisuvase deka lekarite ne ni zaprimetile povisoka vrednost od 65 (a normalno e od 30-100).
Vitamin D e zastitnik od osteoproza, rak i srcevi zaboluvanja.
Namalenoto kolicesto moze da se dolzi i na periodot od godinata, bidejki soncevi denovi skoro i da nema, a i koga ima pogolem del od teloto ni e pokrien.
Jas sum momenatlno na terapija OLEOVIT - 3 kapki dnevno ili 1200UI (bidejki sakam da zabremenam sega). A dokolku sakav toa da go odlozam za 3 meseci, togas ke bev na pojaka doza t.e. 20 kapki 3 pati nedelno. No, koga se prima tolkava doza treba i da se vnimava na zastitata, bidejki ne e povolno da se dojde do bremenost vo toj moment.
Pozdrav

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.3.2013 18:31:18 >

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Потребни витамини за да се забремени
17.1.2013 15:06:38   
skopjance
Bogdancanka jasVitamin D ispitav vo Hemolab vo Skopje na partizanska karsi Univerzalna Sala i kosta 1500 den. rezultati istiot den a ti prakaat i po mejl. Mene Dimitrovski od trensfuziologija me prati zatoa sto sve sto ispitav bese vo red a se cudese zasto ne ostanuvam so IVF i na kraj rece da vidime Vitamin D. Sega vo vtornik ke odam da se vidam so nego (toj den e vo ambulanta) pa da vidam sto terapija ke mi dade zatoa sto slednata nedela ke gi prakam dokumentiteti vo fondot za treto IVF pa so gospod napred na prolet novo IVf.

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Потребни витамини за да се забремени
17.1.2013 20:33:45   
Дечка
Vitamin D pravat i na klinika za 80-100 den. Vo biohemiska labaratorija na interna klinika. Uput ke zemete od vasiot maticen ginikolog. Moze i preku maticen opsti lekar, samo toj treba da ve prakja na internist, podolg e patot. Rezultatite na klinika gi dobivate istiot den.

Privatno uste pravat i vo Avicena. Ako odite privatno proverete ja cenata i tamu.

Inace jas imav mnogu loso iskustvo so Dimitrovski. Bi rekla deka samo naoga nacin da te zadrzi kaj nego poveke, da ti naplati mnogu, a ne da ti pomogne.

Za vitamin D. Razmislete dali vo olku sonceva zemja moze da ima tolkav nedostatok kako toj sto kazuva. potoa proverete koi se simptomite na nedostatok - ke primetite deka gi nemate. Plus lekovite koi gi preporacuva samo cinat 700 den, inace toa ne e priroden vitamin D. Priroden e vo ribinoto maslo, koe denes go ima i so ubav vkus. Ova na internist go doznav.
Vitamin D letoto skladirame za vo zima da go trosime. Vistinski nedostatok ima kaj povozrasni lica i kaj deca koi imaat problemi so koskeniot sistem. 15 min na sonce dnevno vo leto e dovolno za cela godina. Ova i inernist i Dimitrovski mi go kaza koga istapiv so stavot od kade nesotatok vo vakva sonceva zemja.

Jas kaj nego bev za vitamin D i da mi objasni prethodni ispituvanja a toj mi napravi novi za 7000 den koi kao bile vazni i gi ima nareceno so drugi iminja a gi ima istite vo Drzavna bolnica i vo sekoja poliklinika.

Da ne se povtoruvam, sum se zalela na nego mnogu. Najmnogu sto mi napravi da ne mu veruvam e sto koga pokazav mala netolerancija na sekjer, toj rece da ne odam vo centarot za diabetis klinika za endoktinologija zosto tamu lekarite ne znaele. Zamislete negovite kolegi sto samo so ova se zanimavaat demek ne znaat. Ama cel muabet me otece so toa da odam kaj odreden nutricionist koj ne e ni lekar. Mi rece za 3 meseca da oslabam 12-15 kg t.e. da stanam 45-48 kg. Za covek od 165 cm toa e premnogu. Jas normalno se posovetuvav so dvajvca internisti i mi rekoa "nikako, zlezdi, hormoni se ke ti se izmesti, ne smees tolku naglo i mnogu da oslabuvas. Plus nutricionistot koj ne e lekar, nema ni dozvola za lekuvanje, a so toa ne snosi odgovornost."

Megu drugoto toj ne smee da ispraka pacienti od klinika privatno, bez razlika sto e negova ordinacijata. Apsolutno site ispituvanja sto gi pravi gi ima vo drzavna bolnica ili vo MANU is se se sreduva za 1 den. Kaj Dimitrovski za rezultati cekav 5 dena. Sabota dadov krv a vo cetvrtok dobiv izvestaj. Cekase da se soberat pacienti. Duri i za sekerot dobiv za 7-8 saati, a mazot mi istite rezultati gi dobi vednas vo poliklinika Bukurest.

< Поракaта ја уредил Дечка -- 17.1.2013 20:45:14 >

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Потребни витамини за да се забремени
17.1.2013 20:55:07   
Дечка
Lele ama se raspisav. treba twiter da si otvoram za da naucam da kratam.

I dimitrovski moze da ve prati vo biohemiska labaratorija za vitamin D so inteten uput. Zatoa i e taa labaratorija na klinika. Koga ke ve prati vo Hemolab, slobodno pobarajte si na klinika. Metodot na ispituvanje e ist, a ako dadete pred 11-12 casot rezultatite gi dobivate istiot den .

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Потребни витамини за да се забремени
18.1.2013 14:36:26   
skopjance
Decka lele kaj bese pred 2 dena da kazes za na klinika deka se ispituva. Jas si dadov 1500 den. i sega srceto me boli. Mislev deka ne moze sokartoni da se ispita.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Потребни витамини за да се забремени
18.1.2013 17:12:51   
Дечка
So nekoj guzvi na rabota i se imav iskluceno.
Ti i dobro si prosla. Mene za 7000 den. uste me boli.

Na drugite barem ke im pomogneme.


< Поракaта ја уредил Дечка -- 18.1.2013 17:14:20 >

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Потребни витамини за да се забремени
28.1.2013 21:20:05   
ummu ema
zravo sakf da ve prasam so je porebno za pobrzo zabremenuvane ako znaete piset_e mi

pozz sakaf da ve prasam dali znaete nekoi vitamini eli nesto drugo za pobrzo zabremenuvane pozz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 28.1.2013 21:29:57 >

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Потребни витамини за да се забремени
11.2.2013 21:12:26   
Ummu_Ajna
zdravo na site, da ve prasam nesto jas za nekoj den ke pocnam so terapija za ivf, dali e dobro da proveram vitaminD? pred ivf zasto doktorot ne mi predlozi nesto takvo, pa ete citam deka moze da ima precka za zabremenuvanje, na koj nacin se ispotuva vitamin-d ako moze nekoj da mi pojasni, fala
vi pozdrav.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот ummu ema)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Потребни витамини за да се забремени
11.2.2013 21:54:48   
Melanija RR
Ummu_Ajna еве го одговорот неколку поста погоре

ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка
Vitamin D pravat i na klinika za 80-100 den. Vo biohemiska labaratorija na interna klinika. Uput ke zemete od vasiot maticen ginikolog. Moze i preku maticen opsti lekar, samo toj treba da ve prakja na internist, podolg e patot. Rezultatite na klinika gi dobivate istiot den.

Privatno uste pravat i vo Avicena. Ako odite privatno proverete ja cenata i tamu.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Потребни витамини за да се забремени
12.2.2013 17:07:02   
skopjance
Vo Avicena Vitamin D kosta 1 800 den, a vo Hemolab e 1 500 den. se zima krv preku vena vo sekoe vreme, ne mora da si gladna a rezultati posle 2-3 casa. Jas ispituvav i mi izleze deka mi e nizok pa sega primam terapija.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Потребни витамини за да се забремени
12.2.2013 20:56:31   
Дечка
Lele ama e skapo vo Avicena user posted image

Jas neli se spremav da pravam D vitamin na klinika i denes konecno otidov pa eve najtocna informacija.
Me cinese 80 den vo Biohemiska Labaratorija.
Rezultati utre nautro.

Inace vitamin D uste merat i vo gradska bolnica 8-mi septemvri (Bivsa Voena Bolnica) vo centarot za osteoporoza. Mislam deka i za tamu treba preku internist. Sepak vo 8-mi septemvri barem po drugi oddeli redovno e guzva, a na klinika, za edno cudo, vo labaratorijata mnogu brzo rabotat.

< Поракaта ја уредил Дечка -- 12.2.2013 20:59:13 >

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Потребни витамини за да се забремени
13.2.2013 13:51:45   
skopjance
Decka kade go proveruvase Vitamin D tocno i kakov upat treba. Jas sakam da go proveram povtorno za da vidam dali mi se podobril.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.5.2013 16:57:37   
MademoiselleNina
Јас правев иситување на витамин Д и испадна дека е 9 што значи дека имам дефицит. Испитувањето го направив 2 недели пред инсеминацијата, која беше неуспешна, но двајцата лекари кои ги консултирав - ми рекоа тоа нема врска - не може да е тој сам по себе пречка. Сега примам Д витамин во спреј 3 пати на ден, после 3 месеци траба да одам на контрола. Какво е вашето искуство, после колку време имавте покачување на витаминот Д?

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.5.2013 23:44:44   
kapina
moze da e precka za zabremenuvanje oti od nedostatok na vitamin d moze da dojde do pcos toa bilo nekoe novo otkritie na naucnicite skoro citav

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Потребни витамини за да се забремени
27.5.2013 16:35:50   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

moze da e precka za zabremenuvanje oti od nedostatok na vitamin d moze da dojde do pcos toa bilo nekoe novo otkritie na naucnicite skoro citav


Jas nemam pcos, i do sega ni eden lekar ne mi kostatiral takvo nesto, a imam i redovni cikulsi.
No ete sega primam vitamin vo sprej, se nadevam deka naskoro ke vidam pokacuvanje na D vit.
Ako ima nekoj drug nesto citano ili iskustvo, neka pise, sekoja razmena na informacii e dobredojdena

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Потребни витамини за да се забремени
28.5.2013 7:46:10   
bucko mal
Skoro doznav, tuka kaj nas pred ivf na zenite im se preporacuva da jadat avoado I puter od kikirki.
pa sakav da spodelam so vas,vi posakuvam na site so cekate po 2,3user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Потребни витамини за да се забремени
4.11.2013 19:22:37   
bube10
Моето прво ИВФ заврши многу рано, добив на 8-ми ден од трансфер и бидејки со мене се беше во ред (од претходните испитувања), сакав да проверам и да видам зошто така се случи. Правев имунолошки испитувања во Хемолаб и се испостави дека имам недостаток на Витамин Д3 и поради тоа ивф-то било неуспешно. Сега пијам витамин Д3 од Dr. Wolz ми ги препорачаа како најдобри и се надевам дека ке има добри резултати. Позз

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Потребни витамини за да се забремени
16.12.2013 13:53:37   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: milena08

Драги идни мамички!

После речиси осум месеци обидување конечно се појавија две цртки на тестот за бременост и сакам да споделам со вас што се ми помогна за да ја остварам очекуваната бременост.

Мерете редновно базална температура можете на Ovagraph.com ili na fertilityfriend.com со мерењето на базалната температура ке сте сигурни дали воопшто овулирате,кој ден ви е овулацијата,колку ви е должината на лутеалната фаза итн....

Пиев Б6 дневно по 5 таблетки (воопшто не е штетно,не може да дојде до предозирање) а Б6 помага да се продолжи лутелната фаза дококу е прекратка, пиев Е витамин од 400мл, Ц витамин од 1000 милиграми, цинк од 25мг, пиев олигојакСЕ кој содрзи антиоксиданти плус селен (сите горе наведени витамини и минерали потребно е да се пијат во тие дози и помагаат слузта во овулацијата да е позиразена, а самата јајце клетка да се формира и развива правилно.

Ке си припремите 300-350гр суви смокви ке ги потопите во маслиново масло да стојат барем една недела а може и подолго во стаклена тегла на прозорец но да не се директно изложени на сонце ,секој ден наутро на гладно ќе изедете една до две суви мокви. Корисни се и имаат максимален ефект во намалување на FSH(фоликулостимулирачкиот хормон) (кој се мери во третиот ден од циклусот,
го намалува пролактинот(а со вискок пролактин нема бременост бидејчи ја пореметува овулацијата.

За сопругот
Ц витамин ги штити сперматозоидите од оксидативно оштетување и помага да не дојде до слепување меѓу нив, Е витамин 400,селен и цинк, сите овие минелрали и витамини го зголемуваат бројот на сперматозоидите и влијаат на нивна подвижост.

Исто така ќе смелите по 50гр,од (ореви,бадеми,лешници,индиски ореви,сончоглед,семки од тиква,суви смокви смелени и се се измешува со 500-600гр мед ,и треба барем 2-3 пати на ден по една супена лажица дури и да е спермограмот лош или нзадоволителен после неколку мсеци ќе биде одличен.

На сите ви посакувам среќа и бременост во нјаскоро време.


Да се потсетиме. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bube10)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Потребни витамини за да се забремени
30.12.2013 14:28:02   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Bube10 ti proveruvase vitamin D pisav deka mi e 28.6 dali mozes da mi odgovoris dali mi e dobar ili bilo koj znae, parametrite bea 10-44


ИЗВОРНА ПОРАКА: bube10

butetrfly 00 milicka sega go gledav rezultatot kaj mene i vaka stoi :
Дефицит <10 ng/mL
Инсуфициентно 10-30
Нормално 30-100 ng/mL
Токсично >100 ng/mL
Mene mi bese 17,9 i mi kazaa deka e nedostatok, i mi bese obelezano toa so crveno. Ako e spored istive parametri togas i kaj tede e na granica na insuficentno spored moive gledanja. Vo rezultatot ne ti pisuva granica od kolku do kolku e normalno?
Pozz


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

butterfly00, ако е како што вика бубе10, тогаш на граница со инсуфициентно си, но не е страшно, веројатно малку ќе ти треба витамин Д за да стигнеш до нормалното над 30. Позз

анна78, со среќа, те чекаме штом почнеш терапија да те ставиме пак на листа. позз



ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Kaj mene vo rezultatot pisuva samo 28.6 i parametri od 10-44 ng/mL nisto dopolnitelno od koja vrednost e normalna i zatoa ne znaev dali mi dobar rezultatot ili ne, no vo sekoj slucaj dobro sto go proveriv za da mi prepisat nekoja terapija inaku nemase da znam. Bube 10 sto ti prepisaa tebe, kakvi se tie kapki sto gi pies?


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Bube10 jas pravev na Biohemija na klinika na interno i nema objasneto kako kaj tebe, aj ke vidime vo ponedelnik sto ke kaze doktorot.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bube10

Najubavo odi da ti gi procita doktor rezultatite, a jas piev viitamin D3 od Dr.Wolz i gi piev 3 pati dnevno i eve uste gi pijam. Posle nova godina ke odam da proveram pak kako mi e sostojbata


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Bube 10 toa se kapki, kapsuli ili tableti? Sama si gi kupi ili ti gi prepisa doktorot?


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas piev vigantol d3 I sega ne sum go ispitala pak


ИЗВОРНА ПОРАКА: bube10

to se kapsuli, mislam deka se okolu 900 denari i doktorot od Hemolab kade sto go ispitav vitaminot on mi prepisa da pijam po 3 dnevno. Otkako gi ispiv tie zemav sprej vitamin D3 na HealthAid LTD, se prska direktno vo usta i toj isto go konzumiram 3 pati dnevno.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

vitamin d moze da bide najtoksicen od site vitamini ako se zema vo povisoki dozi zatoa e najdobro prvo da se ispita dali ima nedostatok ili ne pa potoa da se zema



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?