|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Потребни витамини за да се забремени
19.11.2014 15:57:22   
Ki4iko
Е сега ,одамна го фрлив пакувањето,зашто ги пиев во прво тромесечие.Како што памтам,фолна киселина,Б витамини како Б6 Б12, омега 3 ,ама знам одлични беа,тие се за тоа наменети,значи 3 месеци пред бременост и прво тромесечие,јас ги купував околу 500 ден кутија за цел месецuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Потребни витамини за да се забремени
13.12.2014 15:09:23   
LoveableMe RR
Од испитувањата се утврди дека имам недостиг на витамин Д, вредноста е 8,84, а вредностите се следни:
Дефицит <10 ng/mL
Инсуфициентно 10-30
Нормално 30-100 ng/mL
Токсично >100 ng/mL

Mislenje:
1. Kaj pacientkata nema trombofilija.
2. Supstitucija so Vitamin-D3 vo dnevna doza 4.000 IU eden
mesec, potoa 3.000 IU eden mesec, pa kontrola.
3. Vitamin-K vo dnevnba doza 80 micrograma (2 meseci)

Сега треба да одам кај Петановски и да видам што ќе ми препорача да земам како доза, па ќе ви пишам.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Потребни витамини за да се забремени
13.12.2014 15:38:53   
butterfly1
loveableMe kaj go ispituvase vitaminot d?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Потребни витамини за да се забремени
13.12.2014 15:41:05   
LoveableMe RR
Кај Кочо Димитровски во Хемолаб, наводно само тие го испитувале целосно со параметри Витамин Д (ако е вистина), а знам дека со упат можеш и на Клиничка биохемија, таму чини 80 денари мислам. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Потребни витамини за да се забремени
13.12.2014 16:14:11   
butterfly1
аха, мислам и на страната на авицена имам видено дека испитуваат 1500 мислам беше , не е лошо да го проверам ако е со картонче толку евтино

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Потребни витамини за да се забремени
15.12.2014 14:44:05   
LoveableMe RR
Девојки, треба попладне да одам кај Кочо да ми препише што да земам од Витамин Д, мислам бубе10 ги пофали тие на Др. Волц, ако имате искуство со тоа кои се најдобри суплементи, пишете да знам, а ќе пишам и јас што препорака ќе добијам. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Потребни витамини за да се забремени
18.12.2014 16:49:19   
kapina
Jas si piev vigantol i za da se nadopolni nedostatokot na vit d potrebni se meseci jas piev tri meseci kaj mene bese granicna vrednost a koga se pie vit b 12 treba da se pie i calcium za da moze da se apsorbira taka tesko se apsorbira vitb 12

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 13:16:46   
nadez vera ljubov
mene mi bese 18 i prof.koco mi dade d3 od dr.wolc 2 pati po 1 gi pijam od 15 avgust na 15 oktomvri pravev lontrola mi be 26 mi rece do nova godina da gi pijam da dojde vo normala poslednite 2 mesei pijam i pre mama (alkaloid) po preporaka na petanovski so omega3, vitaamini i minerali i dha

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 15:16:15   
SOLE
mene vit D mi bese 13, jas piev plivit D3 no sega posle transverot prestanav oti negde procitav bilo stetno vo bremenost a ne sum go prasala doktorot

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 15:23:43   
LoveableMe RR
SOLE, препрашај убаво зошто мислам и во бременост треба да се пие витамин Д доколку е низок.

Мене ме ми кажаа ништо за дозирање, мислам јас пијам 4х1000 мг дневно наеднаш, не ги делам поединечно, ендокринологот ми кажа нема врска поделување, наеднаш може да се пијат. Како ги пиеше ти, гледам и надеж вера љубов пиела, но ги делела два пати по едно апче....



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 17:49:07   
SOLE
bas ke prasam koga ke idam za testot, inaku jas kapkite gi piev posto togas koga barav tableti ovde gi nemase i za da ne cekam pocnav so kapkite koi se cist vit D3 I dozata im e po 2 kapki na den

< Поракaта ја уредил SOLE -- 22.12.2014 17:50:04 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 18:11:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Aman veke nekoj i cigari puse i kafe pie i op bremeni bez problem




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Потребни витамини за да се забремени
22.12.2014 20:22:03   
scared RR
Ех Капина да беа само цигарите и кафето, па и алкохол на големо, па нездрава исхрана , покачени килограми и оп 2-3 деца без проблем , тоа е нема правда и фер ништо, тоа го согледувам се повеќе и повеќе user posted image

Инаку од неодамна пиеме и Витамин Е со мм, оној на Алкалоид, па ќе видиме дали има ефект некој user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.12.2014 9:34:11   
nadez vera ljubov
jas se uste pijam d3 do nova godina mu kazav na prof koco( se sretnavme vo remedika) deka se spremam za ivf i dali da prodolzam da gi pijam posle et da ne ima nesto steta mi rece nema od niv ima samo korist se pijat i za vreme bremenost.i kaj nas d3 od dr.wolc gi nema jas si gi poracuvam vo apteka denes gi poracuvam utre ce stignat i taka.a za dozata 2pati po 1 taka koco mi rece i bev na kontrola se vrednosta se potkacila znaci dobro mi odredil

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.2.2015 9:47:34   
LoveableMe RR
Женски ајде ми треба хелп. Треба да испитувам витамин Д, да видам дали по земањето витамин Д ми е зголемено нивото, ама не ми се даваат 900 денари приватно, сакав да прашам последно ако некоја испитувала на државно, дали упат дава матичен гинеколог? Бев некни кај матичниот ми вика јас не давам, општиот ми вика оди на интернист, а интернистот ми вика не давам јас, туку гинекологот и се изнервирав ептен..

Пишете сигурно ако некоја земала од гинеколог скоро, да му отидам и да го направам партал мојов матичен, крајно време е изгледа да го сменам, зошто постојано мрчи....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.2.2015 9:59:43   
kapina
Na mene vit d mi ispitaa na endokrinologija taka da odiprvo zakazi na internist posle na endokrinolog i tamu ke ti ispitaat vit d

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.2.2015 10:54:56   
scared RR
LoveableMe јас сега го испитував пред недела дена на клиничка биохемија со упат од матичен гинеколог user posted image Не знам колку точно беше бидејќи испитував и други работи ама помалку од 100 денари во секој случај. Резултати наредниот ден user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.2.2015 11:02:29   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

LoveableMe јас сега го испитував пред недела дена на клиничка биохемија со упат од матичен гинеколог user posted image Не знам колку точно беше бидејќи испитував и други работи ама помалку од 100 денари во секој случај. Резултати наредниот ден user posted image


значи сепак може од гинеколог, ќе му отидам денес убаво ќе му кажам, значи стварно појма немаат, како може твојот да даде упат за витамин Д, кој сите знаат дека е значаен за забременување, а мојов да не знае, ц ц ц....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Потребни витамини за да се забремени
23.2.2015 12:50:04   
scared RR
Ццц докториве значи..да не можеше ни на биохемија немаше да ми го примат. Оди денес и барај си, јас мислам дека може и општ матичен да даде зашто на резулатот е пишан во коскени маркери, а тоа не е поврзано со неплодност. Види прашај си доколку не ти даде гинекологот.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Потребни витамини за да се забремени
25.2.2015 14:42:30   
LoveableMe RR
Бев на Клиничка биохемија со два упати, еден од интернист за тироидните хормони и еден од гинекологот за витамин Д, е сега тие се збунија, па вика можеше од интернист на еден упат, не мора од гинеколог. Значи може и од интернист и од гинеколог, само мене џабе ме мотаа дека не може ни едниот ни другиот да ми даде, дур не се испокарав со нив.

За два хормона и витамин Д платив 150 денари, витаминот Д ми е 30,44, само што вредностите овде се различни од Хемолаб, бидејќи пишува од 10-44, знали нема градација недоволно средно токсично, туку само ова, па ќе морам да одам кај д-р Кочо да го прашам што значи тоа.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.2.2015 21:36:25   
honey bunny
Zdravo devojki. Nova sum vo forumot i sakam da spodelam iskustvo. Veke 6 meseci se obiduvam da zabremenam i nema rezultati. od Ispituvanja imam napraveno redovnite mikrobioloski i pap testovi. Na red se hormonite. No sto ponatamu? Koja e nasokata za narednite ispituvanja, ve molam za sovet tie sto veke ste pominale niz slicna stacija. i se nadevam i vi posakuvam na sto pobrzo site da staneme majki user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.2.2015 21:41:38   
kapina
spermogram treba maz ti da naprave i hsg ti treba da napraves

(Одговор на членот honey bunny)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.2.2015 21:45:13   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: honey bunny

Zdravo devojki. Nova sum vo forumot i sakam da spodelam iskustvo. Veke 6 meseci se obiduvam da zabremenam i nema rezultati. od Ispituvanja imam napraveno redovnite mikrobioloski i pap testovi. Na red se hormonite. No sto ponatamu? Koja e nasokata za narednite ispituvanja, ve molam za sovet tie sto veke ste pominale niz slicna stacija. i se nadevam i vi posakuvam na sto pobrzo site da staneme majki user posted image


Пиеш ли витамини некакви? Што ти викаат гинеколозите?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот honey bunny)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.2.2015 22:02:48   
honey bunny
da da pijam antioksidansi, vit C, B6 i b-coplex so folna kiselina

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Потребни витамини за да се забремени
26.2.2015 22:04:23   
honey bunny
a ginekolozite nisto ne vikaat, rano bilo za rezultati, da ne se plasam, postapno ke se pravat sitr ispituvanja i nema prostor za panika

(Одговор на членот honey bunny)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?