|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   "Не знаев дека сум бремена"
8.12.2009 22:58:28   
Еца
Дали некогаш на Discovery во сабота навечер сте ја гледале емисијата "I didn't know I was pregnant". Овие вистински приказни се навистина неверојатни.

клик 1

клик 2

клик 3


Дали можеби на Вас ви се случило вакво нешто, или можеби знаете некој ваков случај. Јас знам за една жена која дури во 8 месец дознала дека е бремена. Навистина неверојатно, ама ете се случува.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 1:51:31   
Bogdancanka
во 8 месец?тоа е многу чудно не сум била трудна али нели мрда бебето во стомакот......?Или како до 8 да не осети ништо е тоа ми е ептен чудо.Се порагаат во 7 месец а за у 8 да дознаеш дека си трудна богами ептен чудно.Незнам али за мене тоа е неверојатно или се е можно појма немам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 7:29:08   
Палешка РР
Сум чула за жени кои до вториот, третиот месец не знаеле дека се бремени, но до осми ми е незамисливо.
Прво што бебето е живо суштество, мрда, второ 8 месеци жената нема менструација.
Не ми е јасно user posted image

Јас за првата бременост бев 1 месец бремена кога дознав. Имав нередовни менструации и 19 години. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 8:07:37   
profesorica
И јас сум слушнала за вакви приказни.Во 3ти, во 6ти и во 8ми месец жени кои тогаш дознаваат дека се бремени.
Ова и мене ми е многу чудно.
А мислам дека имаме и член кој му се случило ова, некаде читав, мислам дека беше Ива со второто дете но еве нека  ни го каже таа своето искуство.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 8:17:59   
mami
не ги разбирам и не ги разбирам..мислам сум слушнала секакви обајснувања- бебето било мирно, не мрдало- ама па 9 месеци ни еднаш да не мрднеuser posted image , или дебела била многу па не се познавало- абе ајде..мислам едно е дебелина друго е бременост..не им верувам многу многу дека не знаеле, и плус што вика Палешка- па 8 месеци да не ми дојде не да ке се заггрижам, ке летам на гинеколог

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 8:34:55   
Iva
Да Професорице точно е тоа што си го прочитала за мене. Јас дознав дека сум бремена во 19 недела, значи скоро 5-ти месец. Добивав редовно секој месец до 4-от месец. Никакви симптоми други немав за да се посомневам дека сум бремена. Ај да речам дека ми било прво, па неискусна. Ама ми беше второ дете, а четврта бременост. 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 8:37:36   
mami
Ива а стомак? мрдање, нешто???

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 8:51:34   
Iva
Стомак рамен како даска. пвраќање, гадење не. Кога подобро ќе размислам симптоми имаше ка на пр. малку зголемен апетит, намален крвен притисок, запек. Но тоа се работи кои можат и во нормални ситуации да се јават.
Еве слика две недели пред да дознаам дека сум бремена, си бевме на одмор и воопшто не се замарав да анализирам сипмтоми.
user posted image user posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 9:26:06   
profesorica
постојат жени што добиваат 3, 4 дури и 9 месеци а се бремени.имав слушнато за една таква трудница преку една пријателка.млада уште студирала но го родила.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 9:27:52   
arh_diz
Majka mi koga ostanala so brat mi bremena 4 meseca dobivala . I posle doznala deka e bremena

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 14:09:09   
delfinka
moja najdobra drugarka samo sto se porodi nemase dva meseca ona zabremenila pak i do 5mesec nemase poim deka e bremena
otide so vrski na kinika da ja pregledaat za bubrezite na eho deka imase samo tamu bolki se ostanato i bese nrmalno ako moze da se kaze taka(deka ona uste go doese bebceto,ciklusot uste nebese normaliziran,so kilata se borese posle poragaj )i koga ja videla doktorkata se razvikala stanuvaj brzo,kakvi bubrezi tuka ima edno golemo bebe
koga otide kaj ginekolog veke bese 5ipol meseci i decinjata i se rodeni vo ista godina

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 14:16:15   
Adrijana
Emisijata na discouvery e super, a i jas imam slusnato za takvi slucaevi, eve na primer svekrva mi, duri vo 5ti mesec doznala deka e trudna so brat mu na mm. Do togas si imala i menstruacija i nisto ne i pokazuvalo deka e trudna, otisla na lekar zasto zapocnalo da ja boli stomakot i isadnalo deka ke ima bebe:)

_____________________________



(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 14:21:22   
Enika
Сум ја гледала емисијата да...неверојатно е да немаш никакви симптоми или да немаш стомак..ај шо немаш ама па како не с еосека клоцање на бебеuser posted image user posted image user posted image

А ако ви текнува пред неколку год имаше кај анс жена која ја однесоа во болница со силни болки и мислеа дека е преплет црева а она им се породи на маса...и твдеше дека не знаела дека е трудна бидејки имала редовен циклусuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
9.12.2009 14:33:02   
Еца
точно така, за таа приказна јас отворив и нова тема, но сега таа ке биде затворена, а постовите преместени тука

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Родилката била примена со болки во стомакот, а бидејќи била дебела не и се забележувала бременоста

Една 50-годишна жена завчера дошла на Клиниката за абдоминална хирургија, жалејќи се дека неколку дена чувствува болки во стомакот и дека има тврда столица. Лекарите што ја примиле се зафатиле да ја дијагностицираат болеста и по направените ехо и рендген прегледи се подготвувале да и дадат терапија за преплет на црева. Тамам, во ординацијата на еден од хирурзите, се подготвувале да почнат со клистирање, жената почнала да добива напон.
" Чекајте, чекајте, добивам напон, да одам во ве-це", извикала таа. Лекарскиот тим ја оставил неколку минути жената, да видат што ќе се случи. И она што го виделе не им се верувало. Жената почнала да се породува.
" Леле, леле, колеги, овде се гледа глава од дете. Оваа била трудна, каков преплет на црева", возбудено коментирал хирургот.
Збунетите болничари и доктори, во прв момет затечени од породувањето, не знаеле што да направат. Но брзо се созеле и се растрчале да го прифатат бебето. Се се одвивало толку брзо, што додека дошол гинекологот, се било веќе завршено. Тој само потврдил дека хирурзите стручно го извеле породувањето и дека е родено здраво машко дете, тешко 4.800 кг, а долго 52 сантиметра. Родилката потоа била префрлена на Клиниката за гинекологија, а новороденчето го сместиле во Детската болница.
Ова не и е прво бебе на 50-годишната пациентка, која е од околината на Скопје. Таа е мајка на три деца.
Откако завршила комичната ситуација, лекарите ја прашале жената зошто не им кажала дека е бремена. Таа одговорила дека и самата не знаела оти носи бебе, а бременоста не и се забележувала оти била многу дебела.
За оваа приказна, иста како оние од рубриката на Рипли "Верувале или не", говори цел Клинички центар. Таму потврдуваат дека тоа е вистината, но официјално никој не сака да зборува за наивниот лекарски превид. Велат, колку и да е смешен, сепак, целиот случај е сериозен и отвора многу прашања, меѓу кои и основното: Како можело, по толку детални прегледи со ехо и на рендген, искусните доктори да не видат дека жената е пред породување.
"Навистина ме чуди како е можно на рендген техничарите да не виделе дека во стомакот на жената има коски, човечка глава, 'рбет. Веројатно сликите само површно ги погледнале, оти на таква снимка се се гледа, а камоли бебе", се чудат гинеколозите во породилиштето на Клиниката.
Како што дознаваме, пациентката во болницата била примена преку врски, и тоа од врвно лекарско име во хирургијата.  (2003 год)





_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
11.12.2009 0:12:36   
delfinka
lele Boze!
KOga se slucilo ova? Vo MK?
ajdeeeeee,aj do 5mesec ama potoa se custvuva udari od bebeto pa vrtenje ne razbiram kako do 9mesec?
ona imala redoven ciklus ili kako?

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 1:06:58   
Vikica 81
Здраво девојки, еве еден пример од мајка ми. Прво нормално, без никаков проблем ја родила сестра ми и после 4 год. останала вонматерично бремена во второ, ама се се искомплицирало, и пуканал каналот каде што бил ембрионот и дошло до преплет на црева, па др.компликации и при операцијата и го извадиле левиот јајник, каналот кој веке бил прснат и пола матка бидејки се било во хаос (а зборувам за минато време од 30 год). Тогаш и рекле дека веке никогаш нема да роди  и да и се радува на таа ќерка што ја има. После тоа мајка ми нормално не се пазела, па после 3 год од операцијата почнал да и расте стомакот а имала редовен циклус и отишла на лекар, тест за бременост и направиле и бил негативен и др.констатирале тумур, па ја советувале да става топли облоги, за да не се ширелuser posted image . И така мајка ми ја уклучувала пеглата на единица и дирекно на мешето, па затоа сега јас сум си зиморлива. Кога веќе била пред породување пак и направиле тест за бременост, пак бил негативен а после 12 часа ме родила мене и тоа баш на петок 13 user posted image . Е како да се посомнев дека е бремена кога имала менстр. девет месеци, тест негативен а др. рекле дека е тумур? И до ден денес ме вика ти си моето тумурче user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 1:19:49   
nadica
леле викица81 каква приказна ме наежи а и ме насмеа
а нели и било чудно мрдањето или мислела дека е тумурот?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 7:02:03   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: Vikica 81

Здраво девојки, еве еден пример од мајка ми. Прво нормално, без никаков проблем ја родила сестра ми и после 4 год. останала вонматерично бремена во второ, ама се се искомплицирало, и пуканал каналот каде што бил ембрионот и дошло до преплет на црева, па др.компликации и при операцијата и го извадиле левиот јајник, каналот кој веке бил прснат и пола матка бидејки се било во хаос (а зборувам за минато време од 30 год). Тогаш и рекле дека веке никогаш нема да роди  и да и се радува на таа ќерка што ја има. После тоа мајка ми нормално не се пазела, па после 3 год од операцијата почнал да и расте стомакот а имала редовен циклус и отишла на лекар, тест за бременост и направиле и бил негативен и др.констатирале тумур, па ја советувале да става топли облоги, за да не се ширелuser posted image . И така мајка ми ја уклучувала пеглата на единица и дирекно на мешето, па затоа сега јас сум си зиморлива. Кога веќе била пред породување пак и направиле тест за бременост, пак бил негативен а после 12 часа ме родила мене и тоа баш на петок 13 user posted image . Е како да се посомнев дека е бремена кога имала менстр. девет месеци, тест негативен а др. рекле дека е тумур? И до ден денес ме вика ти си моето тумурче user posted image

user posted image pa neli ja pregledale li na eho?

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:10:34   
niki
Ха, ха пред 30 години ехоuser posted image . Мајка ми вели тогаш ги прегледувале со некои слушалки како инки го слушале бебето. Мене за тогаш не ми е чудно, но денес малку се чудам. За менструација знам дека може да се добива и ај првите месеци може да не се познава стомачето и кај мене не се познаваше, ама во 6 месец кога наеднаш ми порасна, незнам како тој симптом може да се превиди. Чудни се приказниве, феномени


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:42:01   
mami
не сум почувствувала како е тоа, и неможам да разбрерам..и прво нешто што ми паѓа на памет е- Нели осетила како мрда бебето- било која од приказниве, ама па тогаш ми текнува на една пријателка која вели- првиот син мрдна едш во 4 месец и тоа сосемамалку како рипче да прошло по вода и толку, до 9ти, до момент на породување не се мрдна.(на ехо го гледале и се било ок)
Незнам, читам и се чудам

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:48:17   
arh_diz
И на мене ми се многу чудни вакви работи кога читам

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:52:18   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Vikica 81

Здраво девојки, еве еден пример од мајка ми. Прво нормално, без никаков проблем ја родила сестра ми и после 4 год. останала вонматерично бремена во второ, ама се се искомплицирало, и пуканал каналот каде што бил ембрионот и дошло до преплет на црева, па др.компликации и при операцијата и го извадиле левиот јајник, каналот кој веке бил прснат и пола матка бидејки се било во хаос (а зборувам за минато време од 30 год). Тогаш и рекле дека веке никогаш нема да роди  и да и се радува на таа ќерка што ја има. После тоа мајка ми нормално не се пазела, па после 3 год од операцијата почнал да и расте стомакот а имала редовен циклус и отишла на лекар, тест за бременост и направиле и бил негативен и др.констатирале тумур, па ја советувале да става топли облоги, за да не се ширелuser posted image . И така мајка ми ја уклучувала пеглата на единица и дирекно на мешето, па затоа сега јас сум си зиморлива. Кога веќе била пред породување пак и направиле тест за бременост, пак бил негативен а после 12 часа ме родила мене и тоа баш на петок 13 user posted image . Е како да се посомнев дека е бремена кога имала менстр. девет месеци, тест негативен а др. рекле дека е тумур? И до ден денес ме вика ти си моето тумурче user posted image


леле чудна приказна.а ова со пеглава е user posted image user posted image user posted image леле не ми се верува.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:55:56   
arh_diz
Јас знам дека топлината може да направи проблеми кај женските органи.  Кога бев во болница  жените што лежеа  после операција или породување им даваа да стваат мраз на стомакто така матката побрзо се вракала во нормала А зосто пегла кога можела шише со вода

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 9:57:26   
Еца
Се што не ни се случило нам е чудно, не само за оваа работа, ама еве околу мрдањето, јас ви кажувам Мартина за прв пат ја осетив некаде осми месец или крај на седми, така нешто, а за да почувствувам некое нејзино движење морав да се смирам, да дури и здив да земам да не дишам. А со Мила беше друга приказна.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: "Не знаев дека сум бремена"
14.1.2010 10:01:24   
Vikica 81
мила јас сум ја трпела пеглата неколку месеци, па затоа сега изгледа мразам да пеглам user posted image . Затоа мајка ми вика кога треба нешто да биде ќе биде, ете можела да се пушти од топлината, ама требало да се родам јас и не и било ништо

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?