|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бојата на очите кај новороденчињата
15.6.2011 23:28:14   
Natuska85
Мислам дека немаме ваква тема,ако има префрлете ме.

Моето user posted image се роди со сиви на кај тегет боја на очињата.И јас и мм имаме темно кафени очи.Сакам да му останат вакви,многу му се убави ама имам слушнато дека бојата  на очите им се менува до 1 година или додека цицаат.Каква врска има цицањето со бојата не ми е јасноuser posted image .Како беше кај вашите user posted image ??


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 9:11:24   
anedespo
Cicanjeto nema nikakva vrska. Megjutoa skoro site bebinja ja imaat taa boja koga ke se rodat, a konecnata ja dobivaat od 3 meseci do 1 godina. A i tuka uloga ima genetikata, pa taka ako ti i maz ti imate temno kafeni i vasite roditeli ja imaat taa boja, bebeto sigurno ke ima temno kafena boja. megjutoa ako eden od Vasite roditeli ima poinakva boja na ocite, ima verojatnost bebeto da ja nasledi taa boja.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 10:18:13   
Lokica1
I jas mislam deka cicanjeto neam nikakva vrska so bojata na ocite, no cesto ja slusam taa konstatacija od postarite. Inaku mojata kerka ima svetlo plavi ocinja, kako rasnese se posvetli i stanuvaa..sega na 20meseci ne veruvam deka uste ke i  se menuvaar, koga e oblecena vo plavo mnogu i doagaat do izraz ocite, a koga e vo sivo duri i kako siva boja da se user posted image . Inaku jas imam zeleni a maz mi svetlo plavi oci, od negova i od moja strana site se so svetli oci, samo tatko mi kafeavi user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 10:25:17   
mama26
mislam imavme vakva tema natus,u sekoj slucaj ocite sekogas se plavi ili svetli koga se bebenca pa im se menuvaat spored genite od roditelite .jas imam kafeavi a mm plavi oci..sinceto ima plavi oci ama posvetli od mm nekogas koga ke go zagledam mu se mesaat kako zeleno plavi

p.c znaci nema vrska bojata so cicanjeto


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 13:14:07   
penelopa
Мене исто ми имаат кажано дека сите бебиња се раѓаат со сини очиња. Син ми исто имаше некоја таква боја сега после 7 ипол месеци има кафено зелени (и двајцата имаме кафени очи).

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 13:59:13   
Martins mom
ЕТЕ нешто во контекст на темата user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
16.6.2011 15:40:03   
AnnaMolly RR
Филип се роди со ненормално сини очи и како што растеше се повеќе му осветлуваа. Пред некој месец престанаа да му осветлуваат. Светло сини му се. ЈАс имам зелени очи, мм кафеави. Ама свекор ми и девер ми имаат мноооогу светло сини очи, па изгледа на нив се метнал. Сега Филип има една година и не верувам дека ќе му се смени бојата на очите, сигурно сини ќе си останат. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
17.6.2011 11:20:40   
Maca25
Нина се роди со темни очи, а и јас и мм имаме светли очи. Со тек на времеи осветлеа и сега има посвели и од мене и мм. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
17.6.2011 12:01:01   
stela
Stefan ima plavi oci, jas imam kafeni a mm zeleni, no dvajcata dedovci imaat plavi :))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
24.12.2012 16:14:18   
Mihaela 2010
So kakva boja na oci se rodija vasite deca? Mojata kerka se rodi so temno sini oci .no posle treti mesec i se smenija vo kafeavi.Imam slusnato deka kaj poveketo bebinja se menuva bojata od sivi vo kafeavi a kaj nekoi bojata ostanuva. Inaku mm ima sini oci a jas kafeavi.

Ovde ja ima temata

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
24.12.2012 16:23:41   
Hunny
Михаела кога се роди имаше темно сиви очи, а сега на 8 месеци има светло сини . Секој ден и се се посветли, а и јас и мм имаме кафеави. Свекор ми и девер ми имаат сини. Се надевам такви ќе и останат.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
25.12.2012 13:00:53   
JanaMarija
Moja bebuska imase temno plavi a sega i se temno zeleni :))) ama site doma imame kafeavi taka da ke i se smenatuser posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
27.12.2012 8:30:27   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

So kakva boja na oci se rodija vasite deca? Mojata kerka se rodi so temno sini oci .no posle treti mesec i se smenija vo kafeavi.Imam slusnato deka kaj poveketo bebinja se menuva bojata od sivi vo kafeavi a kaj nekoi bojata ostanuva. Inaku mm ima sini oci a jas kafeavi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Mila se rodi so izrazito sini oci no ete sega e 4 mesec i gledam deka pocnaa da i se menuvaat.inaku i jas i mm imame kafeno-zeleni oci a imame od familija luge so sini oci pa ke vidime mila kako ke bide na kraj


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Do koj mesec da ocekuvam promeni na bojata na ocite?? Bidejki sin mi ima zeleni oci kako moite ne sakam da mu se smenat a ima 4 meseci do sega ja ima istata boja,no sto ako ponatamu se smenat??kerkami imase zelenkasti oci koga se rodi no kaj 5-6 meseci mislam preku nok i stanaa kafeniuser posted image a tolku ja sakam bojata na moite oci user posted image zatoa nz sto da ocekuvam od maleckovo dali ke bide kako mama zelenooko ili kako tato temno kafeno user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

do 1god se formira bojata taka ima uste vreme moze ke si zadrzi na zeleno


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

znaci ima 50:50 se sansite heheheehe nisto togas odime na 3to toa mora da ima oci kako moite!!user posted image user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mislam deka otrpilika do godina vekje kakvi ke bidat kakvi i ke si ostanat...
kerka mi e so sini oci isto kako moite i na mm,taka da nema utka i za vtoroto...a i vo familija dosta luge imaat plavi



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
27.12.2012 8:49:46   
Felly RR
Матеа кога се роди имаше светли очи - како сиви, сиво-зеленкасти. Ама и се сменија и сега има кафени очи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
5.2.2013 10:45:42   
Natuska85
Срцулко твојот пост во префрлив тука во темата за страбизам.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
12.3.2013 13:19:23   
Natuska85
Моето се роди со светли очи погоре имам пишано и еве денес месец дена пред да наполни 2 години ептен малку му се потемнети.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
12.3.2013 19:17:19   
Gwendolin
Мојата цуца е плавоока засега...има 7 месеци без три дена и се надевам дека нема да и се сменат и ќе остане со плави очички како тато user posted image .

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
8.9.2013 11:38:11   
Melanija RR
Ние на неполни 40 дена имаме темно сини но неверувам дека ќе останат ,зошто мм има плави но јас кафени во тој случај во најголем број случаеви доминира темниот ген иако би сакала да има плави очињаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
8.9.2013 13:04:37   
Bethany
Меланија, па воопшто не мора да значи тоа.
Еве мм има сини очи, а јас кафеави, и тоа никој друг во неговото блиско ниту во моето блиско семејство нема сини очи, освен мм, ама ете и син ни има сини user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
9.9.2013 11:11:15   
Melanija RR
Знам дека има надеж ама да не се залажам па мака ќе ми биде user posted image
Во право си мм има плави очи а кај него во фамилија само дедому имал плави очи и баш по него и е крстен,само двјаца со плави очи.
А кај мене од кај татко ми сите зелено-плави,само јас повлеков на мајка ми кафеавиuser posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
9.9.2013 11:36:15   
Hunny
Меланија и јас бев во иста дилема како тебеuser posted image Чекав годинка да направи (така ми викаа) да видам дали ќе и останат сини и за среќа останаа. Вие имате поголеми шанси. Кај нас и јас и мм имаме кафеави, а свекор ми и девер ми сини, па на нив се метнаuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
9.9.2013 12:41:36   
bucko mal
Golemiov sin ima svetlo plavi oci.Takvi mu bea ushte koga se rodi I taka mu ostanaa.
Malovo se rodi so zeleni oci kako na mm I mu se smenija vo kafeavi kako moive,epten se iznenadiv kako tolku da mu se smenatuser posted image ama ete sega ima kafeavi.
Inaku I jas sum ljubitel na plavi ociuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
21.3.2015 9:27:24   
Felly RR
Мамички со каква боја на очи се родија вашите малечки, и дали им остана истата боја и понатаму или им се смени?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
21.3.2015 10:21:51   
sandriana RR
Двете деца се родија со темно модри очиња, постепено кон сиви минаа и на крај стигнаа до кафеави. До 6 месечна возраст веќе ја имаа дефинирано бојата на очи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бојата на очите кај новороденчињата
21.3.2015 17:25:08   
lukajana RR
И кај мене Л се роди со модри накај сиви некако недефинирани и му станаа кафени ,а Ј се роди со темно кафени дури црни и такви и останаа не смени нијанса никаква

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?