Бојата на очите кај новороденчињата (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Natuska85 -> Бојата на очите кај новороденчињата (15.6.2011 23:28:14)

Мислам дека немаме ваква тема,ако има префрлете ме.

Моето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] се роди со сиви на кај тегет боја на очињата.И јас и мм имаме темно кафени очи.Сакам да му останат вакви,многу му се убави ама имам слушнато дека бојата  на очите им се менува до 1 година или додека цицаат.Каква врска има цицањето со бојата не ми е јасно[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image].Како беше кај вашите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]??




anedespo -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 9:11:24)

Cicanjeto nema nikakva vrska. Megjutoa skoro site bebinja ja imaat taa boja koga ke se rodat, a konecnata ja dobivaat od 3 meseci do 1 godina. A i tuka uloga ima genetikata, pa taka ako ti i maz ti imate temno kafeni i vasite roditeli ja imaat taa boja, bebeto sigurno ke ima temno kafena boja. megjutoa ako eden od Vasite roditeli ima poinakva boja na ocite, ima verojatnost bebeto da ja nasledi taa boja.




Lokica1 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 10:18:13)

I jas mislam deka cicanjeto neam nikakva vrska so bojata na ocite, no cesto ja slusam taa konstatacija od postarite. Inaku mojata kerka ima svetlo plavi ocinja, kako rasnese se posvetli i stanuvaa..sega na 20meseci ne veruvam deka uste ke i  se menuvaar, koga e oblecena vo plavo mnogu i doagaat do izraz ocite, a koga e vo sivo duri i kako siva boja da se [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Inaku jas imam zeleni a maz mi svetlo plavi oci, od negova i od moja strana site se so svetli oci, samo tatko mi kafeavi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mama26 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 10:25:17)

mislam imavme vakva tema natus,u sekoj slucaj ocite sekogas se plavi ili svetli koga se bebenca pa im se menuvaat spored genite od roditelite .jas imam kafeavi a mm plavi oci..sinceto ima plavi oci ama posvetli od mm nekogas koga ke go zagledam mu se mesaat kako zeleno plavi

p.c znaci nema vrska bojata so cicanjeto




penelopa -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 13:14:07)

Мене исто ми имаат кажано дека сите бебиња се раѓаат со сини очиња. Син ми исто имаше некоја таква боја сега после 7 ипол месеци има кафено зелени (и двајцата имаме кафени очи).




Martins mom -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 13:59:13)

ЕТЕ нешто во контекст на темата [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (16.6.2011 15:40:03)

Филип се роди со ненормално сини очи и како што растеше се повеќе му осветлуваа. Пред некој месец престанаа да му осветлуваат. Светло сини му се. ЈАс имам зелени очи, мм кафеави. Ама свекор ми и девер ми имаат мноооогу светло сини очи, па изгледа на нив се метнал. Сега Филип има една година и не верувам дека ќе му се смени бојата на очите, сигурно сини ќе си останат. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Maca25 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (17.6.2011 11:20:40)

Нина се роди со темни очи, а и јас и мм имаме светли очи. Со тек на времеи осветлеа и сега има посвели и од мене и мм. 




stela -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (17.6.2011 12:01:01)

Stefan ima plavi oci, jas imam kafeni a mm zeleni, no dvajcata dedovci imaat plavi :))




Mihaela 2010 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (24.12.2012 16:14:18)

So kakva boja na oci se rodija vasite deca? Mojata kerka se rodi so temno sini oci .no posle treti mesec i se smenija vo kafeavi.Imam slusnato deka kaj poveketo bebinja se menuva bojata od sivi vo kafeavi a kaj nekoi bojata ostanuva. Inaku mm ima sini oci a jas kafeavi.

Ovde ja ima temata




Hunny -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (24.12.2012 16:23:41)

Михаела кога се роди имаше темно сиви очи, а сега на 8 месеци има светло сини . Секој ден и се се посветли, а и јас и мм имаме кафеави. Свекор ми и девер ми имаат сини. Се надевам такви ќе и останат.




JanaMarija -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (25.12.2012 13:00:53)

Moja bebuska imase temno plavi a sega i se temno zeleni :))) ama site doma imame kafeavi taka da ke i se smenat[sm=smiley19.gif]




Felly RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (27.12.2012 8:30:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

So kakva boja na oci se rodija vasite deca? Mojata kerka se rodi so temno sini oci .no posle treti mesec i se smenija vo kafeavi.Imam slusnato deka kaj poveketo bebinja se menuva bojata od sivi vo kafeavi a kaj nekoi bojata ostanuva. Inaku mm ima sini oci a jas kafeavi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Mila se rodi so izrazito sini oci no ete sega e 4 mesec i gledam deka pocnaa da i se menuvaat.inaku i jas i mm imame kafeno-zeleni oci a imame od familija luge so sini oci pa ke vidime mila kako ke bide na kraj


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Do koj mesec da ocekuvam promeni na bojata na ocite?? Bidejki sin mi ima zeleni oci kako moite ne sakam da mu se smenat a ima 4 meseci do sega ja ima istata boja,no sto ako ponatamu se smenat??kerkami imase zelenkasti oci koga se rodi no kaj 5-6 meseci mislam preku nok i stanaa kafeni[sm=smiley13.gif] a tolku ja sakam bojata na moite oci [sm=zmeden.gif]zatoa nz sto da ocekuvam od maleckovo dali ke bide kako mama zelenooko ili kako tato temno kafeno [sm=zmeden.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

do 1god se formira bojata taka ima uste vreme moze ke si zadrzi na zeleno


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

znaci ima 50:50 se sansite heheheehe nisto togas odime na 3to toa mora da ima oci kako moite!![sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mislam deka otrpilika do godina vekje kakvi ke bidat kakvi i ke si ostanat...
kerka mi e so sini oci isto kako moite i na mm,taka da nema utka i za vtoroto...a i vo familija dosta luge imaat plavi





Felly RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (27.12.2012 8:49:46)

Матеа кога се роди имаше светли очи - како сиви, сиво-зеленкасти. Ама и се сменија и сега има кафени очи.




Natuska85 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (5.2.2013 10:45:42)

Срцулко твојот пост во префрлив тука во темата за страбизам.




Natuska85 -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (12.3.2013 13:19:23)

Моето се роди со светли очи погоре имам пишано и еве денес месец дена пред да наполни 2 години ептен малку му се потемнети.




Gwendolin -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (12.3.2013 19:17:19)

Мојата цуца е плавоока засега...има 7 месеци без три дена и се надевам дека нема да и се сменат и ќе остане со плави очички како тато [sm=smiley1.gif].




Melanija RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (8.9.2013 11:38:11)

Ние на неполни 40 дена имаме темно сини но неверувам дека ќе останат ,зошто мм има плави но јас кафени во тој случај во најголем број случаеви доминира темниот ген иако би сакала да има плави очиња[sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (8.9.2013 13:04:37)

Меланија, па воопшто не мора да значи тоа.
Еве мм има сини очи, а јас кафеави, и тоа никој друг во неговото блиско ниту во моето блиско семејство нема сини очи, освен мм, ама ете и син ни има сини [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (9.9.2013 11:11:15)

Знам дека има надеж ама да не се залажам па мака ќе ми биде [sm=smiley36.gif]
Во право си мм има плави очи а кај него во фамилија само дедому имал плави очи и баш по него и е крстен,само двјаца со плави очи.
А кај мене од кај татко ми сите зелено-плави,само јас повлеков на мајка ми кафеави[sm=jezicek.gif]




Hunny -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (9.9.2013 11:36:15)

Меланија и јас бев во иста дилема како тебе[sm=smiley36.gif] Чекав годинка да направи (така ми викаа) да видам дали ќе и останат сини и за среќа останаа. Вие имате поголеми шанси. Кај нас и јас и мм имаме кафеави, а свекор ми и девер ми сини, па на нив се метна[sm=smiley36.gif]




bucko mal -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (9.9.2013 12:41:36)

Golemiov sin ima svetlo plavi oci.Takvi mu bea ushte koga se rodi I taka mu ostanaa.
Malovo se rodi so zeleni oci kako na mm I mu se smenija vo kafeavi kako moive,epten se iznenadiv kako tolku da mu se smenat[sm=zmeden.gif]ama ete sega ima kafeavi.
Inaku I jas sum ljubitel na plavi oci[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (21.3.2015 9:27:24)

Мамички со каква боја на очи се родија вашите малечки, и дали им остана истата боја и понатаму или им се смени?




sandriana RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (21.3.2015 10:21:51)

Двете деца се родија со темно модри очиња, постепено кон сиви минаа и на крај стигнаа до кафеави. До 6 месечна возраст веќе ја имаа дефинирано бојата на очи.




lukajana RR -> RE: Бојата на очите кај новороденчињата (21.3.2015 17:25:08)

И кај мене Л се роди со модри накај сиви некако недефинирани и му станаа кафени ,а Ј се роди со темно кафени дури црни и такви и останаа не смени нијанса никаква




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>