|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пиење на течности
23.7.2009 15:39:03   
cevlice
Kolku litri na tecnost dnevno vnesuvate[voda, caevi , prirodni sokovi]
           

Znaeme deka vo ovie zeski denovi zadolzitelno treba da se pie od 2-3lit. voda 
Me interesira osobeno za site idni majki kolku voda piete vie , bidejki e zadolzitelno za nas trudnicite.

< Поракaта ја уредил Elena -- 27.7.2009 19:33:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: PIENE NA TECNOSTI
23.7.2009 21:28:00   
mami
јас додека бев бремена пиев многу цедевита..си правев по 3-4 литри на ден, исто и откако се породив, бидејќи се породив на 1 јуни и ме фати ептен топлото и цело време до креветто имав шише со цедевита, ус тоа преку ден пиев нон стоп млеко, вода по незнам колку, зошто верувај кога доиш летно време цело време си жедна и самиот организам бара

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 2
   Пиење на течности
27.7.2009 19:33:09   
Еца
Јас пред да се породам пиев 2 до 3 литри течности од кои повеќето вода, сега еве овие денови 3л и повеќе, и вода и ладен чај и бистри сокови.А како ми е претопло така и ќе продолжамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пиење на течности
28.7.2010 12:03:17   
vezilka RR
Јас не пијам многу течности, дури мислам дека и помалку од порано. Ми се собираат во просек околу литро ипол до две наааајмногу. Ми е страв од отоци. Ама затоа јадам многу овочје, та нели овошјето содржи вода, па ваљда е доволно user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пиење на течности
28.7.2010 12:13:31   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас не пијам многу течности, дури мислам дека и помалку од порано. Ми се собираат во просек околу литро ипол до две наааајмногу. Ми е страв од отоци. Ама затоа јадам многу овочје, та нели овошјето содржи вода, па ваљда е доволно user posted image

I jas isto tolku pijam ginekologot vika deka e dovolno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пиење на течности
14.3.2013 16:54:12   
Detelince
Јас откако останав бремена воопшто не можам да пијам течности... Едвај со сила, некаде до литро или литро и пол максимум на ден...Знам дека мора барем до две литри на ден, но не можам, ми се чини дека ќе експлодирам ако повеќе течност внесам user posted image


< Поракaта ја уредил Detelince -- 14.3.2013 17:01:22 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пиење на течности
14.3.2013 17:02:12   
deluxe
кај мене беше обратна ситуација,кога останав бремена пиев мноогу вода,што не е карактеристично за мене,пиев околу 2-3 л вода во бременоста,иако вообичаено пиев 1 л максимум,но во бременоста организмот ми бараше течности не дека нешто форсирав,природно е тоа нема што да се нервираш user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Detelince)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пиење на течности
14.3.2013 17:05:22   
arh_diz
Preporaclivo e da se pijat poveke tecnosti vo bremenosta

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 14.3.2013 17:06:50 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пиење на течности
7.11.2013 11:26:56   
vezilka RR
Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пиење на течности
7.11.2013 11:47:07   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.

Кај мене беше обратна ситуација,пред бременоста пиев едвај 1 литар течности,во бременоста и 3 литри малку ми беаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пиење на течности
15.12.2013 19:04:57   
Mimi33
Мамички како сте???Да споделам и јас со вас во врска со пиењето течности...понекогас се случува да се напијам до 2 литри вода,но понекогасш едвај половина литар user posted image а колку е најдобро да се внесува? има тоа нешто врска со бременоста или?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пиење на течности
1.1.2014 23:54:31   
Stefanija Stefi
Уф, и јас со сличен проблем... уште пред да останам бремена пиев малку течности, можеби нај најмногу ми идеше 1л на ден. Сега откако забременив- исто со сила ако успеам да внесам до кај литар и пола...А и по овошјето не сум баш, се на сила јадам и се плашам да не направам некој поголем проблем?
Ама навистина не ми бара душата, не бара ни бебето, па јас толку можам...user posted image
+ се трудам да внесувам посолена храна за да барам потоа вода, ама пак и соленото не е во ред......user posted image

Леле...ќе полудам, не знам што ми е????

< Поракaта ја уредил Stefanija Stefi -- 1.1.2014 23:55:29 >

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пиење на течности
2.1.2014 15:17:53   
Goddess*
Ne se forsiraj so sila,shto ti bara dushata toa jadi si,sekoj organizam si e razlichen,sekoja bremenost isto taka si e razlichna.I razlichnite godishni vreminja vlijaat na bremenostite,letno vreme se znae,toplo,sparno,dehidrira dusha,normalno poveke technosti se konzumiraat,poveke svezi ladni ovoshja,svezi salati i itn,dodeka zimno vreme poslabo se dvizi,poveke vreme ima samo da se misli na jadenjeuser posted image se shalam..samo ne ti preporachuvam tolku soleno,pogotovo ako na sila go konzumirash,ne e tolku zdravo za vo bremenosta.

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пиење на течности
2.1.2014 16:17:40   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.


Jas bi ti preporachala jogurt,sekojdnevno vnesuvaj go vo menito,ako nishto drugo po pola litro na den,dal so zitarici ili vo chasha ne e bitno,bitnoto e deka ke ti go reshi problemot.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пиење на течности
2.1.2014 20:50:20   
Mimi33
И јас пијам премногу течности...многу свежо цедени сокови,вода....и супер се осеќам...мислам дека треба да се пијат многу течностиuser posted image




(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пиење на течности
3.1.2014 0:44:17   
Stefanija Stefi
Благодарам на поддршката, навистина таков ми е организмот, не можам се со сила течности...доста ми е и млекото што едвај го пијам user posted image
Колку можам токлу, а тоа што е здраво и што мора - бар малку, така?
Благодарам пак user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пиење на течности
28.3.2014 21:54:52   
Milicka27
Мамиии имам голем проблем со пиењето течности...Значи пијам само по 2-3 чаши во текот на денот што е многу малку....Др.Кристинка ми препорача да пијам барем по литар пошто потребни се течности посебно сега кога се затоплува не да се форсирам многу али колку можам....ама јас не можам се осеќам подуена кажете некое искуство???user posted image

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пиење на течности
29.3.2014 15:59:41   
nataly86
И јас го имав истиот проблем но го решив така што си полнам шише од 0,5л вода до мене и онака кога и да го погледам ќе се напијам...и верувај пијам 1,5 л сигурно а некогаш и 2л..пробај можеби на тој начин мене ми успеваuser posted image

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пиење на течности
13.11.2014 11:23:39   
lolla RR
Јас и пред бременоста и сега пијам многу вода. Сега ми се фаќа сигурно повеќе од 3л вода дневно ама толку и ми бара организамот. Исто пијам и цедени сокови околу 1 чаша на ден, 1-2 чаја и какао. Мислам дека треба да се зголеми внесот на вода, и колку јас су информирана, истиот помага да се нема отоци а не обратно како што е народното верување.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пиење на течности
13.11.2014 12:56:36   
Anuska14
Jas koga bev nekade 15-16 nedela od bremenosta dobiv uzasni vrtoglavici, ne mozev do toalet sama da otidam. Mojot ginikolog se somnevase deka mi e padnato zelezoto i me prati da go proveram. Rezultatite bea odlicni a mene nikako ne mi pominuvase, pritisokot mi bese nizok ama ne premnogu. Me pratija na internist i doktorkata me posovetuva sekoj den da pijam kolku mozam poveke voda. OD togas pocnav da pijam i celo vreme da se praznam i veruvale ili ne mi pominaa vrtoglavicite.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пиење на течности
2.12.2014 16:00:09   
caciana

Bremenite zeni mora da pijaat poveke tecnosti,za podobruvanje na kvalitetot na plodovata voda.Bremena zena dnevno treba da vnesuva prosecno do 3l tecnosti.Najdobro e obicna voda.Tecnostite ja podobruvaat rabotata voopsto na celiot organizam,razmenata na materii,gi hranat kletkite. Tecnosti koi sto bi im gi preporacala na bremenite zeni se : voda, prirodni sokovi ( domasno cedeni znaci), caj. Odbegnuvajte gazirani pijaloci i kafe user posted image

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?