Пиење на течности (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Во очекување на детето



Порака


cevlice -> Пиење на течности (23.7.2009 15:39:03)

Kolku litri na tecnost dnevno vnesuvate[voda, caevi , prirodni sokovi]
           

Znaeme deka vo ovie zeski denovi zadolzitelno treba da se pie od 2-3lit. voda 
Me interesira osobeno za site idni majki kolku voda piete vie , bidejki e zadolzitelno za nas trudnicite.




mami -> RE: PIENE NA TECNOSTI (23.7.2009 21:28:00)

јас додека бев бремена пиев многу цедевита..си правев по 3-4 литри на ден, исто и откако се породив, бидејќи се породив на 1 јуни и ме фати ептен топлото и цело време до креветто имав шише со цедевита, ус тоа преку ден пиев нон стоп млеко, вода по незнам колку, зошто верувај кога доиш летно време цело време си жедна и самиот организам бара




Еца -> Пиење на течности (27.7.2009 19:33:09)

Јас пред да се породам пиев 2 до 3 литри течности од кои повеќето вода, сега еве овие денови 3л и повеќе, и вода и ладен чај и бистри сокови.А како ми е претопло така и ќе продолжам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Пиење на течности (28.7.2010 12:03:17)

Јас не пијам многу течности, дури мислам дека и помалку од порано. Ми се собираат во просек околу литро ипол до две наааајмногу. Ми е страв од отоци. Ама затоа јадам многу овочје, та нели овошјето содржи вода, па ваљда е доволно [sm=smiley36.gif]




arh_diz -> RE: Пиење на течности (28.7.2010 12:13:31)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас не пијам многу течности, дури мислам дека и помалку од порано. Ми се собираат во просек околу литро ипол до две наааајмногу. Ми е страв од отоци. Ама затоа јадам многу овочје, та нели овошјето содржи вода, па ваљда е доволно [sm=smiley36.gif]

I jas isto tolku pijam ginekologot vika deka e dovolno




Detelince -> RE: Пиење на течности (14.3.2013 16:54:12)

Јас откако останав бремена воопшто не можам да пијам течности... Едвај со сила, некаде до литро или литро и пол максимум на ден...Знам дека мора барем до две литри на ден, но не можам, ми се чини дека ќе експлодирам ако повеќе течност внесам [sm=smiley29.gif]




deluxe -> RE: Пиење на течности (14.3.2013 17:02:12)

кај мене беше обратна ситуација,кога останав бремена пиев мноогу вода,што не е карактеристично за мене,пиев околу 2-3 л вода во бременоста,иако вообичаено пиев 1 л максимум,но во бременоста организмот ми бараше течности не дека нешто форсирав,природно е тоа нема што да се нервираш [sm=smiley1.gif]




arh_diz -> RE: Пиење на течности (14.3.2013 17:05:22)

Preporaclivo e da se pijat poveke tecnosti vo bremenosta




vezilka RR -> RE: Пиење на течности (7.11.2013 11:26:56)

Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.




deluxe -> RE: Пиење на течности (7.11.2013 11:47:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.

Кај мене беше обратна ситуација,пред бременоста пиев едвај 1 литар течности,во бременоста и 3 литри малку ми беа[sm=jezicek.gif]




Mimi33 -> RE: Пиење на течности (15.12.2013 19:04:57)

Мамички како сте???Да споделам и јас со вас во врска со пиењето течности...понекогас се случува да се напијам до 2 литри вода,но понекогасш едвај половина литар [sm=smiley13.gif] а колку е најдобро да се внесува? има тоа нешто врска со бременоста или?




Stefanija Stefi -> RE: Пиење на течности (1.1.2014 23:54:31)

Уф, и јас со сличен проблем... уште пред да останам бремена пиев малку течности, можеби нај најмногу ми идеше 1л на ден. Сега откако забременив- исто со сила ако успеам да внесам до кај литар и пола...А и по овошјето не сум баш, се на сила јадам и се плашам да не направам некој поголем проблем?
Ама навистина не ми бара душата, не бара ни бебето, па јас толку можам...[sm=zmeden.gif]
+ се трудам да внесувам посолена храна за да барам потоа вода, ама пак и соленото не е во ред......[sm=smiley13.gif]

Леле...ќе полудам, не знам што ми е????




Goddess* -> RE: Пиење на течности (2.1.2014 15:17:53)

Ne se forsiraj so sila,shto ti bara dushata toa jadi si,sekoj organizam si e razlichen,sekoja bremenost isto taka si e razlichna.I razlichnite godishni vreminja vlijaat na bremenostite,letno vreme se znae,toplo,sparno,dehidrira dusha,normalno poveke technosti se konzumiraat,poveke svezi ladni ovoshja,svezi salati i itn,dodeka zimno vreme poslabo se dvizi,poveke vreme ima samo da se misli na jadenje[sm=zz_happy.png]se shalam..samo ne ti preporachuvam tolku soleno,pogotovo ako na sila go konzumirash,ne e tolku zdravo za vo bremenosta.




Goddess* -> RE: Пиење на течности (2.1.2014 16:17:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ете исто. Штом останав бремена, престанав да пијам течности. Предходно пиев по 3 литри на ден, сега не можам едно литро да испијам. Ми се лоши од водата,ме тера на повраќање. Е затоа, бидејќи не пијам течности, повторно ми се јави затвор. Катастофа.


Jas bi ti preporachala jogurt,sekojdnevno vnesuvaj go vo menito,ako nishto drugo po pola litro na den,dal so zitarici ili vo chasha ne e bitno,bitnoto e deka ke ti go reshi problemot.




Mimi33 -> RE: Пиење на течности (2.1.2014 20:50:20)

И јас пијам премногу течности...многу свежо цедени сокови,вода....и супер се осеќам...мислам дека треба да се пијат многу течности[sm=smiley13.gif]







Stefanija Stefi -> RE: Пиење на течности (3.1.2014 0:44:17)

Благодарам на поддршката, навистина таков ми е организмот, не можам се со сила течности...доста ми е и млекото што едвај го пијам [sm=smiley19.gif]
Колку можам токлу, а тоа што е здраво и што мора - бар малку, така?
Благодарам пак [sm=smiley20.gif]




Milicka27 -> RE: Пиење на течности (28.3.2014 21:54:52)

Мамиии имам голем проблем со пиењето течности...Значи пијам само по 2-3 чаши во текот на денот што е многу малку....Др.Кристинка ми препорача да пијам барем по литар пошто потребни се течности посебно сега кога се затоплува не да се форсирам многу али колку можам....ама јас не можам се осеќам подуена кажете некое искуство???[sm=smiley13.gif]




nataly86 -> RE: Пиење на течности (29.3.2014 15:59:41)

И јас го имав истиот проблем но го решив така што си полнам шише од 0,5л вода до мене и онака кога и да го погледам ќе се напијам...и верувај пијам 1,5 л сигурно а некогаш и 2л..пробај можеби на тој начин мене ми успева[sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Пиење на течности (13.11.2014 11:23:39)

Јас и пред бременоста и сега пијам многу вода. Сега ми се фаќа сигурно повеќе од 3л вода дневно ама толку и ми бара организамот. Исто пијам и цедени сокови околу 1 чаша на ден, 1-2 чаја и какао. Мислам дека треба да се зголеми внесот на вода, и колку јас су информирана, истиот помага да се нема отоци а не обратно како што е народното верување.




Anuska14 -> RE: Пиење на течности (13.11.2014 12:56:36)

Jas koga bev nekade 15-16 nedela od bremenosta dobiv uzasni vrtoglavici, ne mozev do toalet sama da otidam. Mojot ginikolog se somnevase deka mi e padnato zelezoto i me prati da go proveram. Rezultatite bea odlicni a mene nikako ne mi pominuvase, pritisokot mi bese nizok ama ne premnogu. Me pratija na internist i doktorkata me posovetuva sekoj den da pijam kolku mozam poveke voda. OD togas pocnav da pijam i celo vreme da se praznam i veruvale ili ne mi pominaa vrtoglavicite.




caciana -> RE: Пиење на течности (2.12.2014 16:00:09)


Bremenite zeni mora da pijaat poveke tecnosti,za podobruvanje na kvalitetot na plodovata voda.Bremena zena dnevno treba da vnesuva prosecno do 3l tecnosti.Najdobro e obicna voda.Tecnostite ja podobruvaat rabotata voopsto na celiot organizam,razmenata na materii,gi hranat kletkite. Tecnosti koi sto bi im gi preporacala na bremenite zeni se : voda, prirodni sokovi ( domasno cedeni znaci), caj. Odbegnuvajte gazirani pijaloci i kafe [sm=smiley1.gif]




Страница: [1]