|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Долги нокти?
24.8.2009 8:00:48   
profesorica
Дали како мајка си дозволуватге долги нокти или ги сечете редовно?Јас отсекогаш сум имала долги нокти и редовно ги негувам а свекрва ми два три пати ми рекла демек со тие нокти не му давај да јаде на детето!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 9:30:59   
lide78
dolgite nokti so tekot na vremeto stanaa moj zastiten znak i ne mozam ni da se zmislam bez niv.ja menuvam povremeno dolzinata,no nikako ne mozam da si gi zamislam racete bez niv.tolku sum naviknata sto voopsto ne mi precat ni vo izvrsuvanje na domasnite obvrski,a isto i na rabota.

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 10:43:31   
Еца
Обожавам долги нокти но сега со децата не ги практивкувам.Едноставно не ми е хигиенски, лично мене.Мислам сега ептен Мила ми е бебе, па може и да ја гребнам да попорасне малку и пак им се враќам на ноктитеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 11:08:46   
***Lide***
i jas imav dolgi nokti i mnogu e ubavo ama pocnaa da mi smetaat na rabota i morav da gi presecam a sto se odnesuva do odgleduvanjeto na deca mislam deka e po higienski i po bezbedno bez nokti


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 11:13:06   
mis.
Обожавам долги нокти но моиве се доста кршливи за да успеам да ги израснам.user posted image Како успаваат некои да имаат долги и јаки нокти им завидувам.Дајте некоја рецепта за здрави и долги нокти.Еден период ги ставав во кора од лимон но ништо .

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 11:17:40   
profesorica
За  совршени нокти  
Со pоловина лимон добро истријте ги ноктите и оставете лимонската кисeлина да делува 15тина минути. После тоа, измијте ги рацете и намачкајте ги со хидратантна крема. Nокти Еднаш неделно  правите купка за нокти од маслиново  масло. Загрејте го маслото во мал сад, тргнете го од огин и држете ги ноктите десетина минути, веднаш не ги мијте со вода и сапун, туку исполирајте ги со мека крпа. Цврсти  и здрави нокти Секогаш кога ќе одлучите да ја поминете вечерта пред телевизор, искористете ја можноста и ставете ги рацете во сад со вода во кој има и маслиново  масло (ги зацврстува ноктите) и сок од половина лимон (ги зајакнува ноктите и им дава сјај), претходно загреани на пареа. По 15 минути, со водата во која ви беа рацете измасирајте го секој нокт посебно, а потоа нежно избришете ги.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Долги нокти?
24.8.2009 22:33:24   
Natasha5
Обожавам долги нокти цел зивот сум со долги нокти,се до пред порагајот кога ги скратив.Леле тогас ми беа најубави мислам ама сто да правам ради малово бебенце ми беше страв да не ја гребам.Ама неа припорасне и повторно ке ги растам,зашто прстиве ми се многу чудни вака.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Долги нокти?
25.8.2009 11:08:19   
mami
убави се, и јас си ги чував, но сестрата во болница кога ме виде со толкави нокти, па уште со француски маникир (не ми беше во план тие денови да се пораѓамuser posted image )само ми рече- кога ке дојдеш дома, прво нешто ноктите ке си ги исечеш оти тие се најголем извор на бактерии кои можеш да му ги пренесеш на бебето, а да не збориме за тоа дека можеш да го изгребеш или сл.
И дома кога дојдовме веднаш ги скратив и дури сега пред некој месец почнав да ги пуштам така малку подолги ама сум се одвикнала па ми сметаат

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 14:07:23   
Luci
Zdravo, ve molam da mi odgovorite dlai e stetno da se stavat akrilni nokti vo tekot na bremenosta? Jas sum taze bremena, 4 nedeli, slusnav nekoi muabeti, nekoi vikaat stetno nekoi vikaat ne i ne znam na kogo da veruvam poprvo

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 14:29:49   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Zdravo, ve molam da mi odgovorite dlai e stetno da se stavat akrilni nokti vo tekot na bremenosta? Jas sum taze bremena, 4 nedeli, slusnav nekoi muabeti, nekoi vikaat stetno nekoi vikaat ne i ne znam na kogo da veruvam poprvo


Нема врска...јас носев дури бев бремена и ништо не се случи...еве не здрави, прави со малиот...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 14:32:26   
Maca25
Не верувам дека имаат некое штетно влијание акрилните нокти. И јас имав додека бев бремена, па ништо. Пред да се породам ги скратив, и еве скоро година ипол  не можам да ги пораснам убаво.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 14:38:53   
Sandric
Pa bas dolgi nokti mene mi smetaat. I mislam deka mnogu poubavo izgledaat maalku porasnati i ubavo sredeni nokti

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 14:42:44   
Maca25
Добро, убаво изгледаат, но кога имаш мало бебе, не знам баш. Извор на бактерии и нечистотија, иако од надвор изгледаат чисти. А има и  можност да се изгребе бебенцето

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 16:32:18   
Martins mom
Во бременоста сум ЗА нокти, ама по породувањето, категорично НЕ...нокти на тоа нежно бебешко кожиче-не не не

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Долги нокти?
18.6.2010 16:34:02   
arh_diz
Nesum obozavatle na premnogu dolgi nokti.Nekolku milimetri mi se ok

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Долги нокти?
19.6.2010 22:32:55   
vezilka RR
ем долги, ем излакирани во најмалку две бои..Отсекогаш луѓето моето лакирање го сметале за прилично екцентрично..А сега да знаете колкави ми си, хи,хи се гледа дека три месеци ништо не сум чепнала. Но мислам дека не иде мало бебе+долги нокти..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Долги нокти?
19.6.2010 22:51:25   
niki
Уште од шесто-седмо одд. ноктите ги растам, не ми се многу долги, но не се ни кратки. И кога беше бебе ќерка ми ги одржував на иста должина, незнам без воопшто нокти се чувствувам како да сум гола. Не ми се случило да ја изгребам, а за чистотата, рацете си ги миев и сеуште ги мијам многу често и не размислувам за микроорганизми, тие посекако ги има на рацете и никогаш не можеме да бидеме стерилно чисти, така да не се замарам.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?