Долги нокти? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Убавина и мода



Порака


profesorica -> Долги нокти? (24.8.2009 8:00:48)

Дали како мајка си дозволуватге долги нокти или ги сечете редовно?Јас отсекогаш сум имала долги нокти и редовно ги негувам а свекрва ми два три пати ми рекла демек со тие нокти не му давај да јаде на детето!!!




lide78 -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 9:30:59)

dolgite nokti so tekot na vremeto stanaa moj zastiten znak i ne mozam ni da se zmislam bez niv.ja menuvam povremeno dolzinata,no nikako ne mozam da si gi zamislam racete bez niv.tolku sum naviknata sto voopsto ne mi precat ni vo izvrsuvanje na domasnite obvrski,a isto i na rabota.




Еца -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 10:43:31)

Обожавам долги нокти но сега со децата не ги практивкувам.Едноставно не ми е хигиенски, лично мене.Мислам сега ептен Мила ми е бебе, па може и да ја гребнам да попорасне малку и пак им се враќам на ноктите[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




***Lide*** -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 11:08:46)

i jas imav dolgi nokti i mnogu e ubavo ama pocnaa da mi smetaat na rabota i morav da gi presecam a sto se odnesuva do odgleduvanjeto na deca mislam deka e po higienski i po bezbedno bez nokti





mis. -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 11:13:06)

Обожавам долги нокти но моиве се доста кршливи за да успеам да ги израснам.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]Како успаваат некои да имаат долги и јаки нокти им завидувам.Дајте некоја рецепта за здрави и долги нокти.Еден период ги ставав во кора од лимон но ништо .




profesorica -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 11:17:40)

За  совршени нокти  
Со pоловина лимон добро истријте ги ноктите и оставете лимонската кисeлина да делува 15тина минути. После тоа, измијте ги рацете и намачкајте ги со хидратантна крема. Nокти Еднаш неделно  правите купка за нокти од маслиново  масло. Загрејте го маслото во мал сад, тргнете го од огин и држете ги ноктите десетина минути, веднаш не ги мијте со вода и сапун, туку исполирајте ги со мека крпа. Цврсти  и здрави нокти Секогаш кога ќе одлучите да ја поминете вечерта пред телевизор, искористете ја можноста и ставете ги рацете во сад со вода во кој има и маслиново  масло (ги зацврстува ноктите) и сок од половина лимон (ги зајакнува ноктите и им дава сјај), претходно загреани на пареа. По 15 минути, со водата во која ви беа рацете измасирајте го секој нокт посебно, а потоа нежно избришете ги.




Natasha5 -> RE: Долги нокти? (24.8.2009 22:33:24)

Обожавам долги нокти цел зивот сум со долги нокти,се до пред порагајот кога ги скратив.Леле тогас ми беа најубави мислам ама сто да правам ради малово бебенце ми беше страв да не ја гребам.Ама неа припорасне и повторно ке ги растам,зашто прстиве ми се многу чудни вака.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mami -> RE: Долги нокти? (25.8.2009 11:08:19)

убави се, и јас си ги чував, но сестрата во болница кога ме виде со толкави нокти, па уште со француски маникир (не ми беше во план тие денови да се пораѓам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image])само ми рече- кога ке дојдеш дома, прво нешто ноктите ке си ги исечеш оти тие се најголем извор на бактерии кои можеш да му ги пренесеш на бебето, а да не збориме за тоа дека можеш да го изгребеш или сл.
И дома кога дојдовме веднаш ги скратив и дури сега пред некој месец почнав да ги пуштам така малку подолги ама сум се одвикнала па ми сметаат




Luci -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 14:07:23)

Zdravo, ve molam da mi odgovorite dlai e stetno da se stavat akrilni nokti vo tekot na bremenosta? Jas sum taze bremena, 4 nedeli, slusnav nekoi muabeti, nekoi vikaat stetno nekoi vikaat ne i ne znam na kogo da veruvam poprvo




Martins mom -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 14:29:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Zdravo, ve molam da mi odgovorite dlai e stetno da se stavat akrilni nokti vo tekot na bremenosta? Jas sum taze bremena, 4 nedeli, slusnav nekoi muabeti, nekoi vikaat stetno nekoi vikaat ne i ne znam na kogo da veruvam poprvo


Нема врска...јас носев дури бев бремена и ништо не се случи...еве не здрави, прави со малиот...




Maca25 -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 14:32:26)

Не верувам дека имаат некое штетно влијание акрилните нокти. И јас имав додека бев бремена, па ништо. Пред да се породам ги скратив, и еве скоро година ипол  не можам да ги пораснам убаво.




Sandric -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 14:38:53)

Pa bas dolgi nokti mene mi smetaat. I mislam deka mnogu poubavo izgledaat maalku porasnati i ubavo sredeni nokti




Maca25 -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 14:42:44)

Добро, убаво изгледаат, но кога имаш мало бебе, не знам баш. Извор на бактерии и нечистотија, иако од надвор изгледаат чисти. А има и  можност да се изгребе бебенцето




Martins mom -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 16:32:18)

Во бременоста сум ЗА нокти, ама по породувањето, категорично НЕ...нокти на тоа нежно бебешко кожиче-не не не




arh_diz -> RE: Долги нокти? (18.6.2010 16:34:02)

Nesum obozavatle na premnogu dolgi nokti.Nekolku milimetri mi se ok




vezilka RR -> RE: Долги нокти? (19.6.2010 22:32:55)

ем долги, ем излакирани во најмалку две бои..Отсекогаш луѓето моето лакирање го сметале за прилично екцентрично..А сега да знаете колкави ми си, хи,хи се гледа дека три месеци ништо не сум чепнала. Но мислам дека не иде мало бебе+долги нокти..




niki -> RE: Долги нокти? (19.6.2010 22:51:25)

Уште од шесто-седмо одд. ноктите ги растам, не ми се многу долги, но не се ни кратки. И кога беше бебе ќерка ми ги одржував на иста должина, незнам без воопшто нокти се чувствувам како да сум гола. Не ми се случило да ја изгребам, а за чистотата, рацете си ги миев и сеуште ги мијам многу често и не размислувам за микроорганизми, тие посекако ги има на рацете и никогаш не можеме да бидеме стерилно чисти, така да не се замарам.




Страница: [1]