|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детето во нас
26.6.2009 9:29:46   
Еца
Чувствата и настаните од детството управуваат со нашиот живот на поголема возраст, тврдат научниците и советуваат дека е неопходно повремено да го "разбудите детето во себе".Разните стравови, негативните емоции, полесните облици на депресија, разочарувања... полесно се совладуваат ако го активираме делот од зачуваното детство. Таа енергија од минатото време, ја поттикнува животната радост и среќа, и дава нова сила.
"Разбуденото дете" во зрелиот човек поволно влијае на неговото ментално здравје, го зголемува чувството на храброст, духовитост и оптимизам.
Детската непосредност, спонтаност, безгрижност, љубопитност, како и безусловната љубов кон блиските се посебно вредни во секојдневната сурова реалност, особено во зрелите години.
Па дури и ако сте имале несреќно детство, детето во вас ќе ги активира само позитивните чувства, кои можеби биле ретки, но сигурно биле силни и за момент ќе ве вратат во безгрижниот свет.

Јас мислам дека никогаш нема да пораснам, дека цел живот ќе си останам дете.Затоа сме најдобри другарки со ќерка ми, ама нешто ми забушава во последно време.Да ме гледа некој одстрана како си играме со Мартина и како си правиме муабетuser posted image user posted image user posted image ќе си рече човек кој е тука навистина дететоuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детето во нас
26.6.2009 10:01:19   
mami
И јас сум тука некаде...кога си играм со Лука, значи и јас сум како него, тој лази, јас го бркам со лазење, си играм со штипки и колички, читаме книги, штракаме по компјутер, трчаме по топки..кај и да е пак ке почнам фудбал да играм user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детето во нас
26.6.2009 10:20:32   
Adrijana
Jas epten sum dete vo dusata, sekogas koga ke vidam dete gi zaboravam vozrasnite i site problemi i se pretvoram vo edno goolemo dete. Duri nekogas i koga sum sama i koga ,znaete, mi e dosta od se, si pustam crtan film i taka najubavo se relaksiram posle stresovi, nekoj da gleda od strana ke rece mozebi deka sum luda , no bas meuser posted image user posted image A pak koga ke se rodi moevo sonce, bas ke mi bide interesnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детето во нас
26.6.2009 10:22:04   
mami
А тогаш сигурно ке ти биде интересно...ке направиш се за да измолиш една мала насмевка, па макар значело да дубиш на главаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image а и цртани ке си гледаш пак, ич да не се секирашuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детето во нас
13.9.2009 18:27:03   
Еца
Леле луѓе вчера некој да ме гледаше од страна кој знае што ќе си речеше.Имавме гости две девојчиња, едното 6,5 год, едното 5 год.И ајде да ги носам на лулашките заедно со Мартина, кога таму немаше деца, и додека тие се лулаа, се лизгаа на лизгалките, ми викаат ајде вујно и ти малкуuser posted image и толку ми требаше си седнав на една лулашка(среќа не сум дебелаuser posted image )се лулав си пеев со нив, па ајде на лизгалките(ама има едни големи,и тоа многу големи)си седнав си се лизгав, а децата толку се возбудија, среќни, трчаат по мене, ајде ајде уште еднаш.се изнасмеавме, се забавувавме многу како што викаа- и падна договор утре пак на лизгаликите.Ете денес не отидов ама навистина супер си поминав вчера, а за Мартина ова беше доживување и само за тоа си збориuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детето во нас
13.9.2009 19:09:57   
Весна
user posted image  user posted image  user posted image  user posted image
user posted image  Елена!!! Баш весела слика ми направи од раскажувањето. user posted image

< Поракaта ја уредил Весна -- 13.9.2009 19:10:15 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детето во нас
13.9.2009 19:33:51   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image следниот пат кога ке дојдам и јас ке си се лулам..Весна а можеш и ти да ни се придружишuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детето во нас
13.9.2009 22:25:10   
Боцко
јас кога сум со стефан на лулашки обавезно се лулам заедно со него. и на тобоган си се спуштаме. детето во себе го негувам и радувам за да црпам енергија од него во тешките моменти. за сега функционира добро сево ова. кога си играм со стефан си играме како две другарчиња, дури и се караме како деца :-)

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детето во нас
14.9.2009 15:42:20   
profesorica
И јас обавезно се лулам на лулашки кога одиме во паркот со Дамјан.А и јас секогаш си мислам дека ке останам дете.Не има повеќе user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детето во нас
2.10.2009 15:07:30   
mami
хахах пред некој ден бевме на лулашки со Лука и мајка ми бидејки ме болеше раката па таа дојде да ми помогне со него и бидејќи беше празно си седнавме сите тројца да се луламе..леле луѓе немате поим колку му беше весело на Лука..ке стане, не гледа нас две, особено мајка ми и се радува, една насмевка до уши...и седнува и тој во средина и гледа де во мене де во неа..абе смешки живи

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детето во нас
5.10.2009 12:19:54   
mother 29
леелле кога ми текнува 30 ејјјј луге 30 год. а јас сеуште се чувствувам како 18.... user posted image   user posted image user posted image мм вика ...не брлавеј Катериноuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детето во нас
5.10.2009 21:30:43   
Bogdancanka
ех детето во мене мислам дека никако да порасне често знам да се заиграм со дечињата во нашето мало они играт криенка јас ги бројам кој миже за да нема расправии а секој одмор обавезно се заигрувам со некои дечиња на плажа правиме кули .......играме во вода со песок.....и тоа се дечиња случајно што ги срекаваме на плажа и нивните родители често доагаат прашуват да не ми сметат а јас со задоволство си се заигрувам со нив еј дете да ми смета никако,а често и со моите внучиња играм се што сакаат и го правам тоа се разбира со задоволство едноставно ме истолнува детето во менеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детето во нас
29.11.2014 14:01:50   
caciana
Iako imam 23 godini ... mislam deka deteto vo mojata dusa ke zivee i do 50g user posted image . Na momenti se ponasam kako tinejdzer i vaka si vikam ejj aloo daj svestise imas 23 god a ne 15 user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детето во нас
29.11.2014 23:30:15   
scared RR
Јас ретко го гледам детето во себе, ама затоа мм често знае да каже дека се оженил за дете user posted image user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?