|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Љубовен живот по развод
11.1.2013 9:09:32   
Ikana
Се случило незамисливото, се разведовте. Нормално е период да се посветите на изолација, на преиспитување на грешките, на согледување на нештата од две перспективи како и внимание кон децата (ако ги има), гризење на совест и така натаму....

Но, што кога ќе ја преболите разделбата? Дали повторно ќе се почувствувате спремни да запливате во љубовните води, или плашливо ќе се повлечете, мислејќи дека разочарувањето е неизбежно?
Дали повторно ќе имате доверба во некој, доволно за да емотивно се впуштите во врска со таа личност? Сметате ли дека со тоа ризикувате да бидете повредени или имате волја и храброст за да повторно ја најдете љубовта на вашиот живот?
Како да се продолжи со љубовниот живот по развод?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Љубовен живот по развод
11.1.2013 23:10:20   
niki
pa ne moze da se predvidi
zavisi kako ke dojde do razvod, koj ke go inicira, dali mirno ke se soglasi parot ili ke ima nateganja i nedorazbiranja, cuvstva, zavisi i vo koe zivotno doba ke se sluci...
kako i da e, smetam deka e mozno, ne gledam nisto loso vo toa da se bara nova ljubov, i da se dozivee
vednas po razvodot ili posle nekoe vreme seedno
da se prodolzi spontano da se zivee, kockite sami ke si se namestat, ne se planira toa
sekako ako postojat deca, treba da se bide pretpazliv i da se zemat predvid i nivnite cuvstva i spremnost za prifakanje novi partneri na roditelite

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Љубовен живот по развод
12.1.2013 11:30:29   
sandriana RR
Далеку да биде, но ако неизбежно дојде до тоа - не би си го лишила емотивниот живот, дефинитивно. Не дека е лесно да се продолжи, и да се справи човек со балканскиов менталитет (се надевам се оправа полека) во однос на "распуштениците" - но, со тек на време би се потрудила да направам добра проценка и да си најдам соодветен човек.
Мајка ми после разводот реши дека треба да остане сама и да се посвети на мене,и го додржа тој став, за што не ја оправдувам. Сметам дека особено за подоцнежни години треба да се има партнер покрај себе. За ралика од неа, татко ми се прежени (да си имал домаќинка по дома) - и ок ми беше тоа - кога не бива со мајка ми, зашто да остане сам (не дека му се посреќи многу, на крај си почина запоставен од жена му, ама кој се надевал, нели).
Да не забегувам многу - зависи од Х фактори - табиет на човек, емотивна зрелост,...,но за мене е во ред да се продолжи понатаму со животот, и да се учат лекции од минати искуства, да се собира мудрост од животните ситуации...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Љубовен живот по развод
12.1.2013 16:29:28   
aksor22
eve da si kazam jas po 10 g brak se razvedovme ni vo son ne ocekuvav deka ke se sluci toa na samiot pocetok no godinite i problemite si go storija svoeto nemoznosta da bideme roditeli zaedno i nedorazbiranjata so proizlegoa od toa toj si najde " zamena " a jas ednostavno potonav se razdelivme mirno bez sceni i slicno mislav vo toj mig za mene zavrsi zivotot mislev deka nikogas nema da bidam sakana a uste pomalku da bidam Majka no zivotot si pisuva prikazni i dobro velat najubavite raboti se slucuvaat koga najmalku se nadevas so mm se sretnavme samo 4 meseci po razvodot od x pricini nasata vrska ja cuvavme vo tajnost edno 3 meseci i koga se sluci toa sto ne se nadevav od samo eden obid ostanav user posted image togas ja oficijaliziravme nasata vrska sega nasiot angel ima4 meseci ako nekoj pred edna g nekoj mi recese deka ke bide vaka ni vo son nemase da veruvam znaci nikogas nisto ne mozes da planiras se si doaga na svoe mesto koga ke dojde vreme

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Љубовен живот по развод
18.1.2013 13:45:32   
Mihaela 2010
Fala bogu ova ne sum go pocuvstvuvala na svoja koza,da ne dade gospod da se sluci,no ete i da se sluci sigurno bi prodolzila so zivotot no isto taka bi bila i premnogu prebirliva koga stanuva zbor za ljuboven zivot...
Mozam da kazam za mojata drugarka koja na 30 god se razvede a sega ima nekoi 38....
Imase grozen zivot pred razvod,na kraj zavrsi seto toa,i trebase normalno vreme da se vrati vo normalen zivot,od site problemi i problemi so deteto,no navistina trebase dolg period...
Imase vrski pa duri i so pomladi od nea,pa i so postari ,pa i predlagaa brak posocuvajki deka deteto ne im smeta ama ete do den denes e sama..ima vrski ne vikam ne ama za brak mislam deka i tesko deka ke se odluci..od razvodot e stanata mnogu vnimatelna,prebirliva,po gotovo sto ima kerka sega vekje vo pubertet...
znam deka i e tesko ama mislam i deka i e ubavo vaka...mozebi eden den i ke se omazi,samo da go najde praviotuser posted image ,ai mlada si e a bogami i zgodna

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Љубовен живот по развод
18.1.2013 15:34:54   
miana
Jas mislam deka nedajboze ,dokolku dojde do nesto vakvo -razvod,nikogas ne bi poglednala drug maz..Neznam zosto ama nekako mislam deka bi bila od onie majki koi sto ke se posvetat samo na decata.Znam deka toa ne e dobro,ama mislam deka ne bi mozela poveke da bidam so nikoj..
Neznam,mozebi vremeto leci se,mozebi ke naide nekoj i se ke se smeni,no mislam deka NE bi mozela da bidam so drug. Jas sum od onie sto mislam na decata premnogu i na toa kako bi mu bilo na moeto dete da me gleda so drug maz i dali pak toj maz ke gi saka i prifati decata moi. Nedaj boze!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Љубовен живот по развод
22.4.2014 13:00:22   
Mila mamicka
Многу би сакала да бидам од оние жени, кои би продолжиле со љубовниот живот, доколку им се случи развод, меѓутоа, познавајќи се себеси, мислам дека, доколку недај Боже, дојде до развод, ќе останам сама, целосно посветена на моите деца. Таков карактер сум, не би се решила да бидам со некој друг, и моите деца да ме гледаат со човек кој не е татко им. А најискрено сметам дека е во ред, после некое време од разводот животот да продолжи понатаму, па и да им се случи љубов до друга личност.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Љубовен живот по развод
23.4.2014 14:26:42   
Defne90 RR
Недај боже да дојде до таква ситуација ама мислам дека ако дојде би си продолжила со животот и можеби и би се омажила повторно ако наидам на личност што навистина ќе го освои моето срце.А мислам дека и мм би си продолжил со животот сепак млади сме и како што реков ако недај боже тоа се случи секако дека не би се лишувала од тоа повторно да бидам сакана и среќна.А децата растат и кога еден ден ќе пораснат и ќе ве остават сами тогаш доаѓа вистинската осаменост додколку немаш некој до тебе за да те подржува и во добро и во лошо и да те сака и почитува.Тоа е мое мислење за тоа што би направила ама се надевам дека никогаш нема да дојде ред да размислувам за тоа и дека мојот брак ќе трае се додека сум жива ама како што реков не знаеш ни што те чака утре а не пак за неколку години.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?