|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Папче
27.4.2009 12:08:13   
Ivona
Ние сме 21 и еден ден и се уште не ни е паднато папчето.Дали има некој рок до кога треба да падне и дали ако споро напредува паѓањето тоа е знак дека несто не е во ред со бебето. Дали го покривавте папчето за време на бањањето и дали стававте бивацин/дерматол пред или после паѓањето.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Папче
27.4.2009 12:11:38   
mami
Мислам дека не е точно определено кога пага, на Лука му падна 10 ден...за бањање му стававме водоотпорни фластер( гиима во аптека, само кажи им за што ти се ке ти дадат) и после бањање прво го чистев и после ставас бивацин и готово...знаеш викаат дека додека бебето го има папчето е новороденче, потоа станува веќе бебе..така да можеш да се пофалиш дека сеуште имаш новороденче дома user posted image

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Папче
27.4.2009 12:17:03   
mis.
So Mrtin popceto padna posle 17 dena a za stefan nesto pokasno.Za martin stavav bivacin prasok no ne mu stavav ubavo od strav da ne go iskornam a trebalo ubavo na korenot za da se zasusi i od site strni bez strav.Za stefan koristev dematol i alkohol pa pak se odolzi paganjeto.ne se sekiraj ke padne koga ke dojde red samo stavaj prasak dovolno i od site strani i banjaj go samo ubavo isusi go da ne e vlazno taka potesko ke zarasne.Ako ti e potesko banjanjeto ima nalepnici na chiko tokmu za taa namena i ne se mokri popceto.Na nas i za dvete deca loso mu padna i go gorea so srebro nitrit(taka mislam se vikase)Nosi go na pedijatar pak oni da go vidat.Po paganjeto edna nedela stavav po edna kapka hidrogen 3 % za rani.Patronazna sestra ne ti dojde doma?

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Папче
27.4.2009 12:18:58   
mami
мис, мислам дека петронажните сестри нешто каснат, кај нас дојде после 12 ден мислам дека, знам дека веќе му беше паднато папчето, среќа што имам братучетка двојна мама па кај неа вртев цело времеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Папче
27.4.2009 12:23:25   
mis.
Kasnat da pa zatoa jas gi baram a ne tie mene pa i za dvete deca dojdoa uste denot koga si dojdov doma od bolnica i posojano doagaa da vidat do kaj sum.Golema blagodarnost do niv

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Папче
27.4.2009 12:29:41   
Ivona
патронажната сестра дојде но исто како и педијатарот ни рече да ставаме дерматол откако ке падне папчето. во болница ни рекоа да го бањаме и никако да не го затвараме папчето (ни со газа ни со фластер/лепенка) туку само да внимаваме да не се навлажни со валканата вода и да го чистиме убаво со 70% алкохол. потоа од пријателки дознав дека овие совети биле по т.н. нова програма додека порано папчето се покривало за да не се мокри при бањање и се ставало бивацин учте пред да падне. како и да е сега ми е полесно откако знам дека има случаеви кога не паѓа во т.н. школски рок од 10-15 дена. знаете како е домашните напнуваат, не му падна папчето уште?! а не знааат да ти објаснат дали е нормално или не и што треба да се направи.да живее рингерајаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Папче
27.4.2009 12:32:11   
mami
user posted image user posted image user posted image така е Ивона. уживај, бањај си го малото, пази да не го намокриш и трпение, ке си падне кога ке му дојде време

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Папче
1.5.2009 0:08:08   
biljanaM
на Воислав папчето му падна после две недели, за време на бањање.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Папче
1.5.2009 8:13:02   
Еца
И кај Мартина папчето и падна нешто покасно,по три недели ако не се лажам,дури имаше и мало крварење,а правев се како шро ми беше кажано,при бањање да се внимава да не се намокри,потоа добро да се исчисти со 70 % алкохол,и на крај и ставав бивацин.Но и за тоа ми рекоа ништо страшно се случува,затоа мамичке Ивона уживај и полека,секое дете и секое папче е приказна за себеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Папче
10.5.2009 14:54:13   
sweer mama
kaj nas padna posle 9 den.i stavav i jas 70%akohol i bivacin i super pominavme

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Папче
12.5.2009 20:33:47   
JaNiTa
Nas papceto ni pana po 14dena od raganjeto, cistevme samo so alkohol 70% i ne pokrivav za banjanje so nisto. taka ni rekoa vo Remedika na ispustanje. Dva pati bevme na lapizacija no za 20dena od raganje se bese vo red.

(Одговор на членот sweer mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Папче
28.7.2009 22:38:45   
Еца
Јас папчето и го чистам само со 70% алкохол при секое менување на пелена.Сестрите ме посоветуваа доколку приметам да крвари да му ставам неколку капки 3% хидроген да изврие на него и да избришам убаво.Инаку при бањање не го покривам.


< Поракaта ја уредил Elena -- 28.7.2009 22:39:23 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот JaNiTa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Папче
1.8.2009 23:58:32   
Natasha5
Na Jana papceto i padna nekade na 7 den,posle posle prodolziv da ja mackam so 70 postoten alkohol i sega se e vo red.I koga ja banjav ne i go pokrivav papceto.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Папче
2.8.2009 0:04:08   
Aleksandra
Na Luka papceto mu padna za edna nedela i toa go cistev so Hidrogen 3% so cepkalka za usi i posle toa mu stavav Bivacin, ne mu go mokrevme za toa mnogu vnimavav koga go banjav.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Папче
2.8.2009 0:05:43   
Aleksandra
A za ova 70% alkohol prv pat slusam deka se cisti papuce, pa toa koga ke si stavi vozrasen na rana pece ne pak malo bebe????? Malku mi e cudnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Папче
2.8.2009 0:20:24   
Natasha5
dada so 70 % alkool,na pocetokot dodeka ne e padnato go cistev samo oklu papceto,a posle koga padna celosno pominuvav,i nemase nikakva reakcija ne ja pecese.Taka mi kazaa od bolnica.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Папче
2.8.2009 0:27:38   
Aleksandra
E pa dobro e sto ne ja pece, jas neznam se nekoi novi pravila vadat od rakav i si pravat eksperimenti kako sto sakaat.user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Папче
31.12.2009 14:16:15   
Палешка РР
На Миа и падна папчето шестиот ден, немаше крварење, добро е. Сеуште го чистам со алкохол и ставам Дерматол.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Папче
1.1.2010 21:31:02   
Весна
На Јана и’ падна деветиот ден. Како што од болница ми кажаа и’ го чистев околу и тоа само со 70% алкохол, а откако и’ падна и одвнатре го чистев. И со сигурност не ги пече, зашто пред да има реакција со раната, алкохолот испарува, така што само го дезинфицира местото.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Папче
12.1.2010 18:43:53   
mother 29
DALI SEUSTE GI CUVATE PAPACINJA OD DECINJATA?

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Папче
12.1.2010 21:44:58   
mis.
Јас ги чувам папчињата и на двете деца.Откако се роди Стефан и му падна папчето го ставив кај папчето на Мартин.Слушнав дека требале да се заврзат за вечно децата да бидат врзани меѓу себе но немам за кај да ги врзам па така си стојат на исто место заедно.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Папче
13.1.2010 9:50:06   
mother 29
i jas si go cuvam papceto i prviot pramen kosa isisan od Marko!a ete ne sum znaela za zavrzuvanjeto...bas mi e ubava simbolikata,zdravje nema da zaboravamuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Папче
9.9.2010 12:03:54   
arh_diz
Kaj nas papceto padna nekade 3 den uste bevme vo bolnica i neznaev deka treba da go zemamuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Папче
9.9.2010 14:07:24   
mama26
kaj nas pa pokasno duri posle 3 nedeli.mm od pamet se izvadiuser posted image user posted image user posted image pocna komsikite da gi vika vo niedno vreme.posto sama bev nemav pomos.bese mnogu kasno okolu 23 casot pola saat plus minus.a on dodeka panicese jas go premackav so alkohol i go frliv papoceto....neznaev deka se cuvalo...ama dodusa i ne veruvam vo takvi raboti...nekako kako magii mi licat mu pravis na dete....user posted image da bide vrzanouser posted image ?za kogo?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Папче
12.9.2010 6:54:24   
ananikol
 


  Nas papuceto ni padna 5-ot den.
Na bolnica go kapea vo polna kadicka mlaka voda (ne topla)ke go stavea celoto user posted image  samo ocinjata,noseto i usteto mu bea nadvor od vodata.
Taka prodolziv i jas doma da go kapam.
Nikakvo dopolnitelno cistenje osven denta koga ni padna malku prokrvare, e togas go iscistivme so alkohol.
Gi cuvam papucinjata na dvete decinja (mislam-jas cuvam se..i mlecni zabcinjauser posted image )

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?