|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Папче
25.12.2012 17:49:58   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa


Na Eva i padna posle 1 nedeli. I go cistevme so alkohol i bivacin prasok. Za banjanje nemase problem,ne ja topev so voda na papoceto.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Папче
25.12.2012 22:40:14   
mosa
Ne se sekavam bas na koi den mu padna na V papoceto se mislam posle edna nedela deka bese ili okolu 10 den.Go premackuvav so 70% alkohol.Inaku ne so pamuk tuku so gazicka,taka mi rece pedijatarot vo bolnica.Inaku na banjanje mnogu vnimavav da ne go namokram pa odozdola pod stomaceto mu stavav edna pelenaod onie za sirok povoj,auser posted image go drzevna raka taka mi bese polesno banjanjetoI ne se plasete mamicki ne gi boli i jas ja prasuvav patronaznata dali od 70% alkohol ne go boli,taa mi rece ne mu se sekiraj ne cuvstvuva nisto samo premackuvaj go i da bide suvo

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Папче
26.12.2012 15:39:03   
Regina
На мојата ќеркичка и падна папочето на 7 ден, до тогаш го чистев со 70% алкохол, со газичка и мене така ми кажаа патронажните сестри. А одкако падна, неколку дена стававме прашок Дерматол, за 3-4 дена кога ја виде педијатар рече дека е одлично и дека слободно може при бањање да се мокри, инаку претходно не го топевме со вода папочето.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Папче
29.12.2012 23:32:56   
1mama
kaj nas papceto ni padna na 40dena,do vecerta samo padna,eve denes sme 8ma nedela i seuste go cistime so alhohol70% i so bivacin prasoce go mackame oti seuste ima ko ranicka.Od bolnica ni rekoa deka ne e strasno so tolku dolgo se zadrzalo,bidejki papocnata vrvca bila podebela osven toa i zoltica imavme taka da ako na nekoja majka ova i se sluci da ne se grizi,toa samo ke sipadne koga treba..user posted image duri denovive pocnavme da go banjame vo kadicka ako seuste ne mu e skroz zatvoreno ine mu go pokrivame..nema nikakov miris se si e vo red.....user posted image

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Папче
9.1.2013 19:42:25   
JanaMarija
Na mojata cucka i padna po 1 nedela, so prasoce, alkohol i nemase komplikacii a i na kapenje i go topenevme,kolku i da pazevme se vodenese

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот 1mama)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Папче
14.1.2013 11:28:49   
Фиданче
Na moja user posted image i padna 7 den ama povisoko bilo vrzano pa patronaznata sestra 2 pati doagase go chistese so hidrogen i go 'gorese' i ni reche da ne go topime na banjanje. Utre treba pak da dojde da iskontrolira , povlecheno e ama uste se chisti pa stavame 3% hidrogen i prashok za papchinja.. Denes imame 15 dena :) taka da ne e strasno ima vreme ke se sredi !

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Папче
22.8.2013 20:44:06   
Elce
Темава одамна не била активна,па ајде малку да ја освежиме.Мојот И.има 22 дена на 7-миот ден му падна папчето и почна по малку да крвари,инаку внимававме на капење ама сепак се мокреше,некои велат да се мокри,некои не,користевме само алкохол за чистење.Но крварењето не престана,не некое големо крварење но сепак крвари,згрутчена крв а понекогаш начекувам и свежа крв. На 13 дена му ставија на клиника Вит К 3.5 мг за после тоа да крвари пак 3 дена,па 2 дена му беше добро и еве денес пак имаше крв сабајле и околу 12 часот пак имаше свежа крв,и ајде пак го однесовме на клиника,го прегледаа и пак му ставија вит К 4.5 мг.
Е сега грижата ми е дали е тоа преголема количина на вит К значи кога се раѓаат им ставаат 1мг на болница и сега овие вкупно 9 мг во рок од 22 дена но новороденче со тежи 4250 г.

Читав дека вит К има и лоши последици како мозочни удари,аутизам,епилепсија и сл,и воопшто не сум смирена,дали згрешив што го однесов или правилно постапив,нашиве доктори као нема гајле.Ако имате искуство ве молам пишете,прочитав дека Везилка РР имала сличен проблем,ако прочиташ пиши.


(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Папче
22.8.2013 21:35:02   
Bethany
Нас не советуваа да може да се кваси папочето, само после капење да се просуши со памучна крпа.
Ние ништо не стававме на папокот, кога отпадна исто се случуваше да некое време, можеби и повеќе од недела дена наоѓам крв на пелената. Кога го прашавме педијатар тој само ни кажаа да го чистиме со хидроген 3% (се надевам не згрешив, веќе заборавив), јас тоа правев неколку пати и толку, после поминаа.
Не знам кај вас колку е тоа количински крварењето, кај нас се случуваше да биде на секое пресоблекување по многу малку крв, ама ете ништо повеќе не правивме.
За вит. К не знам што да ти кажам, ќе се јави Везилка па ќе ти пише, или некој друг со искуство со тоа.
Се надевам бргу ќе се средите, да не се грижиш.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Папче
22.8.2013 22:02:49   
Annet
go banjavme papceto,kako i celoto telo,ispagase zgrutcena krv,ama minev so alkohol za papce i taka..prestana..user posted image

< Поракaта ја уредил Annet -- 22.8.2013 22:03:08 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Папче
22.8.2013 23:28:08   
bucko mal
Isto I jas go banjav od prv den I so nishto ne go mackav.Patronaznata go gledashe kaza deka e vo red.Samo mi kaza ako zabelezam pogloma kolicina na krv ili druga tecnost,togash da pobaram pomosh.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Папче
23.8.2013 8:21:46   
Felly RR
Ние после бањање го поминувавме со алкохол, и стававме прашок - мислам бивацин.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Папче
23.8.2013 11:48:26   
Elce
И јас му го чистам со 3%хидроген и купив бивацин и тоа му ставав(со друго име го има во аптека сега),но по ново сега не требало да се става бивацин,не препорачуваат.Многу ми е криво што незнам дали избрзав,дали навистина беше неопходно да прими повторно вит К или не.
Многу ме нервира што немаат еден став,ако не треба да крвари,не треба,а матичната по телефон сега ми вика можело и до 30 дена да крвари???
Претходно кога се слушнав со другата докторка ми вика однеси го уште денес завршете ја таа работа не треба да крвари,претставува извор на инфекции.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Папче
23.8.2013 12:18:51   
Bethany
Елче, а што работа ќе завршите денес? Не знам што може да се направи повеќе. Уште една доза вит К?
Ако има малку крв, ма не се грижи воопшто, само го чисти со хидроген, тој е за дезинфекција, па не ставај ниту бивацинот, за да може тој дел од кожата да диши, и ќе престане после извесно време, така барем кај нас беше.
Ама се ова ти зборувам ако има по малку крв, значи по неколку точки на пелената или бодито... сепак ти знаеш најдобро.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 23.8.2013 12:22:26 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Папче
23.8.2013 14:08:31   
mommy_angels RR
не ти е од топењето вода,не грижи се јас слободно ја бањав па ништо не се случи,од мене само потврда за ова што ти го пиша Бетани...бивацин НЕ ...држи го чисто и дезинфицирано

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Папче
7.5.2014 11:53:18   
vezilka RR
Да ве прашам нешто, дали на сите бебиња, задолжително во болница пред да ги пуштат дома им ставаат витамин К? Никола знам дека прими, ама дека му падна папчето во болница уште, и дека крвареше. Ме интересира дали на сите ставаат. И ако некој ја знае врската меѓу вит. К и клексаните доколку мајката ги прима, бидејќи нели имаат спротивен ефект.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Папче
18.7.2014 23:48:08   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Да ве прашам нешто, дали на сите бебиња, задолжително во болница пред да ги пуштат дома им ставаат витамин К? Никола знам дека прими, ама дека му падна папчето во болница уште, и дека крвареше. Ме интересира дали на сите ставаат. И ако некој ја знае врската меѓу вит. К и клексаните доколку мајката ги прима, бидејќи нели имаат спротивен ефект.


на нас не нидаваа витамин к а клексан немам примено, па може за тоа да е......

Инаку кога ќе падне папчето одоздола дали е нормано да има како светла бела материја, не е гној ама ми е страв некако гледам дека е готово да падне а одоздола има такво бело..... има некој искуствосо ова?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Папче
18.7.2014 23:53:47   
deluxe
Дилина нормално е тоа,така да изгледа.Сега не знам што користите за папчето,но јас после капење редовно со алкохол го потурав и потоа со прашак Бивацин(прашакот на своја рака си го зедов,од болница ми рекоа само со алкохол)Кога бевме само со алкохол ,папчето му падна и постојано му лигавеше местото,дури и му крвареше.И фатив си купив од аптека прашак и се среди за два денаuser posted image И уште нешто,од кога ќе падне папчето,продолжи уште извесен период да ставаш само прашак на местото,убаво да со затвори и да си потсуши.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Папче
20.7.2014 11:57:48   
Dilina
Еве и вчера и денес само прашакче ставам, не е тој, беоцин мислам дека се вика... ама ефикасно е , жолткото го нема, а се затвара :)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Папче
20.7.2014 12:25:38   
sonc90
zenski da prasam-papoceto treba da se zatvori dupkata ili treba da se otvara(kako koga se cisti so alkohol)?zaso ve citam deka treba da se zatvori a patronaznata mene mi rece deka koga ke fatam so prstite treba da se otvori kako dupce,isto ko nas sto ni e papokot kako dupka taka i na malata trebalo da bide i sega sum vo dilema...treba ili ne treba da se zatvori dupceto?

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Папче
20.7.2014 14:28:30   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

zenski da prasam-papoceto treba da se zatvori dupkata ili treba da se otvara(kako koga se cisti so alkohol)?zaso ve citam deka treba da se zatvori a patronaznata mene mi rece deka koga ke fatam so prstite treba da se otvori kako dupce,isto ko nas sto ni e papokot kako dupka taka i na malata trebalo da bide i sega sum vo dilema...treba ili ne treba da se zatvori dupceto?



Sonc90 не ми е јасно како да го отвараш??не го чепкај местото со прсти,едноставно после капење,со крпата натапкај го да се впие водата,потоа кога е веќе суво местото може да го потуриш со прашак.И толкуuser posted image Јас така правев со двете деца.Нема потреба од чепкање,отворање-затворање.Местото само ке си затвори и потоа папчето ќе си добие изглед како кај нас.Еве кај нас на ќерката папчето е како во дупче скриено,додека кај синот е како топче испакнато нанадвор.Тоа изгледот на папчето има удел тоа како е подврзано(подлабоко или поплитко) а не е до отварањето или затворањњто.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Папче
22.7.2014 16:46:12   
princessa
Јас само бебешка пудра ставав на папчето и ништо друго. Внимателна бев при капење и менување пелени додека не му падна. Откако му падна продолжив со бебешката пудра и ставав додека не се исчисти целосно од корупките. И кај двете деца така правев. Нит алкохол нит ништо.


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Папче
22.7.2014 21:23:47   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

zenski da prasam-papoceto treba da se zatvori dupkata ili treba da se otvara(kako koga se cisti so alkohol)?zaso ve citam deka treba da se zatvori a patronaznata mene mi rece deka koga ke fatam so prstite treba da se otvori kako dupce,isto ko nas sto ni e papokot kako dupka taka i na malata trebalo da bide i sega sum vo dilema...treba ili ne treba da se zatvori dupceto?


Sonc90 не ми е јасно како да го отвараш??не го чепкај местото со прсти,едноставно после капење,со крпата натапкај го да се впие водата,потоа кога е веќе суво местото може да го потуриш со прашак.И толкуuser posted image Јас така правев со двете деца.Нема потреба од чепкање,отворање-затворање.Местото само ке си затвори и потоа папчето ќе си добие изглед како кај нас.Еве кај нас на ќерката папчето е како во дупче скриено,додека кај синот е како топче испакнато нанадвор.Тоа изгледот на папчето има удел тоа како е подврзано(подлабоко или поплитко) а не е до отварањето или затворањњто.


И на мене патронажната ми покажа така да го чистам, со два прста го фаќа од страна и го подотвара малце да излезе засушенко што има како жолто малце.. и или со газиче или тампонче го вади, па става прашак. Еве јас од сабајле два пати и правев така, а од средина на папчето се гледа едно ко црвче, па ми рече ако не се затвори до среда-четврток ќе треба да идеме на педијатар, да го изгорат. Со некоја течност и нешто ко пенкалце го гореле.

И ми рече да не го мокрам ама па од вчера почнавме лежечки да го банкаме, па денес го оставив отворено да се натопи, а и бааѓи затворено ми се чинеше... а незнам зошто ми рече да го вадам тоа жолтото кога самото тоа ќе го исушеше делот и ќе си паднеше таман кога ќе се затвори папчето.... незнам и јас сум збунета,. ама правам ко што ми кажа ...... само што не послушав за бањањето. Мн почна да ми се буни бебчето кога ми е навалено за бањање, а вака ужива ли ужива....



(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Папче
23.7.2014 12:52:54   
Martins mom
Никако не го гибајте тоа „како црвче што е“user posted image Се фаќа со двата прста одоколу, се става 70% алкохол во дупчето (папочето) и доколку се прават како меурчиња уште не е убаво зарастено, па после го прскав со виоплекс. Тоа е таа „тоалета“ што ја прават во болницата кај папчиња со проблеми user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Папче
9.9.2014 15:07:39   
skorpijja
Zdravo mamicki,pomagnete mi so sovet sto da pravam.maliot mi ima dva meseci,papceto mu padna na sestiot den,patronaznata mi rece da savam prasok stavav,se kako sto mi rekoja.megutoa papceto namesto da mu se povlece,na nego mu se ispakna na nadvor,denes bevme na specijalist vo graska i mi rece so mojot prst da mu go pritiskam papceto na vnatre.do cetiri godini bi trebalo da se povlece,ne znam sto da pravam,koga go pritiskam kako da ima meurcija vnatre.doktorkata rece deka ke se povlece nemalo potreba od hiruski zafat.dajte mi sovet sto da pravam.dali nekoja se ima sooceno so vakov problem.ne znam dali da go nosam na detska hirurgija vo drzavna da go poglednat.sovettttt

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Папче
29.12.2014 11:02:07   
Gardenia
Нас сабајле ни падна папчето,е сега треба ли да продолжам да го чистам со алкохол и натаму и да ставам прашок? И има едно како жолто и нешто како засушена крв изгледа,дали така треба да биде?

(Одговор на членот skorpijja)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?