|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Папче
2.12.2010 15:35:25   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol




Nas papuceto ni padna 5-ot den.
Na bolnica go kapea vo polna kadicka mlaka voda (ne topla)ke go stavea celoto user posted image  samo ocinjata,noseto i usteto mu bea nadvor od vodata.
Taka prodolziv i jas doma da go kapam.
Nikakvo dopolnitelno cistenje osven denta koga ni padna malku prokrvare, e togas go iscistivme so alkohol.
Gi cuvam papucinjata na dvete decinja (mislam-jas cuvam se..i mlecni zabcinjauser posted image )



I jas taka, prodolziv da go banjam kako vo bolnica sto go izbanjaa-celoto vo voda so maslo za kapenje i posle ja upivav vodata vnimatelno so cepkalka za usi. Papceto padna na 6-7 den, ne sum go mackala so nisto, osven sto redovno mu stavam fizioloski rastvor i super sme.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Папче
3.12.2010 15:16:15   
strelec 8
sakam da prasam nesto.imam devojce od mesec ipol.i padna papceto za 5-6 dena.dobro e zarasnato i nikogas ne krvarel.nema nikakva boja ama nekako cudno mi mirisa.ne e koj znae kolku ama mi podmirisnuva.a kaj vaseto...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Папче
3.12.2010 16:11:09   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

sakam da prasam nesto.imam devojce od mesec ipol.i padna papceto za 5-6 dena.dobro e zarasnato i nikogas ne krvarel.nema nikakva boja ama nekako cudno mi mirisa.ne e koj znae kolku ama mi podmirisnuva.a kaj vaseto...



Normalno e ne e nisto strasno, i kaj nas taka, mozes da i stavas fizioloski rastvor 1-2 pati dnevno da ne sobira bakterii.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Папче
3.12.2010 16:43:49   
baby_bump
Ако има мирис, значи има и некој процес внатре, затоа можеш да го премачкуваш со Бетадине за дезинфекција, мене така ми кажаа во болницата.
Кај ќерка ми падна на 5-6 дена од раѓањето и цело време го премачкував со бетадине, се дури не се исчисти и сега е супер, нема никаков проблем

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Папче
14.12.2010 17:08:19   
prosko
Ајде, мала помош ако некој прочита.
На ќерками 6 месеци возраст. На папучето и се јавува црвенило. Не плачи не ја боли ама нас ни е страв да не е нешто инфецирано.user posted image

_____________________________

Помогниму на човек, што сам сака да си помогне!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Папче
14.12.2010 17:37:18   
mama26
prosko na lekar prasajsi najubavo a ne e loso i da ja odneses cisto kolku da vidat.mozebi i ne e nisto strasno ama za takvi raboti jas na lekar bi ja odnela.poz i pisi pak sto napravivte sto vi rekoa

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот prosko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Папче
17.12.2010 9:45:31   
annie
нас денес ни падна папчетоuser posted image user posted image user posted image инаку до денес Бела има една недела!дали во Македонија се уште го мачкаат папчето со 70%алкохол или со онаа пудричка затоа што во Белгија тоа е забрането.ама како и да е и третирано или не тоа пак опаднува за една недела до десет дена.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Папче
17.12.2010 11:42:03   
denicka
nas ni padna papoceto na 6 den i krenav panika, neznaev sto da pravam user posted image  i samo i staviv cista gazicka i ja oblekov. koga dojde patronaznata po vtor pat, ni rece deka vo posledno vreme retko da vidi taka ubavo papce, suvo. jeeeee za nas user posted image  user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Папче
17.12.2010 13:30:14   
penelopa
Ние имавме мали компликации со папчето па ни требаше повеќе време да ни зарасне. Но сега е супер, редовно го чистимеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Папче
17.12.2010 13:43:55   
vezilka RR
И ние имаме проблем со папчето. Ни падна на 7 ден ама еве веќе сме 20 дена а уште по малку крвари. На два пати примавме инекција калиум и денес сме на контрола. Педијатерот рече дека потешко заздравувало заради жутицата. Ние си имаме проблем со жутицата сеуште.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Папче
17.12.2010 16:14:00   
prosko
Наредниот ден вејќе и беше подобро. Само од себе се повлече црвенилото.
Во секој случај фала за советот. user posted image

_____________________________

Помогниму на човек, што сам сака да си помогне!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Папче
4.7.2011 20:13:36   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Како го чистите папочето на вашето новороденче? Дали смее да се потопува во вода или пак како го избегнувате истото?


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот prosko)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Папче
4.7.2011 20:34:49   
srekna_mama
Ти благодарам за линковите mila mama :)

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Папче
4.7.2011 20:41:17   
mila mama
Uzivaj srekna_mama, zatoa sme tuka, da pomagame user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Папче
4.7.2011 20:47:08   
srekna_mama
мамички да ве прашам за чистењето со алкохол - дали тоа го правите со памучно стапче за уши, со газа или памук?

Слушнав дека не се препорачува да се става пудра ама гледам вие скоро сите сте поминале низ тоа?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Папче
4.7.2011 20:59:09   
Calypso
Јас директно ставав алкохол на папчето, секако интимните делови покриени со пелена да не оди надолу, и после само го сушев со памучни тупферчиња (или блазници, како што некои ги викаат). Така му правеа во болница, продолжив така и дома.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Папче
4.7.2011 23:11:44   
blond
Јас не го мачкав папочето со ништо, така ми рекоа во болницата да не ставам ништо, па ги послушав. Инаку утрово (8ми ден) падна папочето, ама преска кога го бањавме пак му ставив фластер, и планирам да му ставам и наредните 3-4 бањања (за секој случај).

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Папче
9.9.2011 15:38:54   
dushice
bebceto mi ima 20 dena i se uste i se pojavuva kako krvca zasusena na papceto iako redovno i stavam dermatol sto moze da go predizvikuva ova? i dali treba da i go pokrivam na banjanje zosto toa go prekinavme pred edna nedela

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Папче
9.9.2011 15:51:38   
kikicka
kajmojata taka beshe ,bvme na pedijatar i i go iscistija ubavo neznam so sto i od togas nemase nisto ,nesto belo kako penkalobeshe!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Папче
27.9.2011 11:55:53   
Andriance
Nie imame 12 dena..papceto uste ne ni e padnato ama pa me zagrizhuva toa shto koga go cista so alkohol vadam i malku krv?? ne znam dali taka treba ama ajde kje se strpam do utre, koga sme na kontrola

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Папче
28.9.2011 15:29:41   
ma magi
Моет бебенце има 14 дена на 5-от ден му падна папчето ни рекоа да го банјаме без да го прекриваме со нешто,потоа педијатарот ни рече да му ставам 70% алкохол тоа и го правев се додека не падна, но сега сум загрижена бидејки сеуште му крвари.
Ве молам ако имал некој вакво искуство нека ме посоветува?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Папче
28.9.2011 19:58:20   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: ma magi

Моет бебенце има 14 дена на 5-от ден му падна папчето ни рекоа да го банјаме без да го прекриваме со нешто,потоа педијатарот ни рече да му ставам 70% алкохол тоа и го правев се додека не падна, но сега сум загрижена бидејки сеуште му крвари.
Ве молам ако имал некој вакво искуство нека ме посоветува?


Na moeto user posted image papceto mu padna tocno na edna nedela.Isto taka mu krvarese i se uplasivme go odnesovme na pedijatar.Mu stavi vo papceto edno kako drvce ne znam ni jas sto bese tocno i posle nekoj mi kaza deka fakticki mu go gorele.Ama ne placese voopsto i doktorkata mi rece deka ne go boli.Ni rece deka dokolku prodolzi da krvari da kupime nekoja inekcija ni ja napisa i da ja primi.Megjutoa posle veke ne krvarese i nemase potreba od inekcijata.

(Одговор на членот ma magi)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Папче
3.10.2011 22:53:16   
ma magi
Ти благодарам Вида но, вечерта одкога ја пишав пораката пробав и јас со Јод му го исчистив и за срека сега веке не крвари фала му на бога.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Папче
4.10.2011 8:37:43   
Luci
Ние не го покривавме папчето при бањање, го чистев со алкохол 70% само навечер после бањање. Ни падна 10-тиот ден


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот ma magi)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Папче
4.10.2011 16:46:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние не го покривавме папчето при бањање, го чистев со алкохол 70% само навечер после бањање. Ни падна 10-тиот ден


I nas vo Remedika ni rekoa deka nema potreba da se pokriva papce...tuku samo dodeka mu padne da se banja pod protocna voda...inace nas ni padna na 17-ti den ama ostana uste mal del koj treba da se isusi..do sega go mackavme do 70% alkohol..a sega ni rekoa 2-3 kapki hidrogen..za dva tri dena da ideme na kontrola..ako e ima uste ostatok kje mu pravat lapizacija ili gorenje na ostatokot ama se nadevam iskreno nema da treba..vekje vtor den fino mu zarasnuva

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?