|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 7:45:45   
mami
Ја отварам тука темата дека ми се чинеше најпригодно.

Станува збор за една девојка од некои 30 години, која е во брак веќе 2 год. и за дете размислуват само на глас, уште чекат стамбено да се средат. Имено она што мене ме чуди и револтира е тоа што таа сака да стане мајка без мака- значи од сега си има замислено дека ке оди на Ин витро ( за да не се малтретирала да гледа во тестот секој месец, дали се фатило или не) и после директно на царски ( за да не ја болело).

Мислам има жени што навистина имаат проблем и неможат да родат, а таа здрава права, ама да не се мачи, ќе си оди на ин витро...
Извинете, ама мислам дека денес жените се прават уште понежни и од тоа што се.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:12:37   
MamaOhrid
Ми личи дека не сака да се замара и дека ептен полесниот начин го одбрала. Секој има право на сопствен избор, не ја осудувам, но мислам дека кога ќе видиш user posted image срцето ти заигрува како никогаш дотогаш. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:14:47   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

од сега си има замислено дека ке оди на Ин витро ( за да не се малтретирала да гледа во тестот секој месец, дали се фатило или не)



Молам???На оваа жена гарант и фали некој штраф во главата...Здрава права на ин витро???Мој совет е воопшто да не раѓа деца...За нејзе тоа е најдобар избор!!!Тешко дете покрај таква мајка!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:16:50   
ripce
Вакви "свилени" се почесто ги има... како што почнаа сите да одат на царски (имало или немало причина за тоа), не ме чуди дека во идинина се повеќе ќе почнат да одат на ин витро, само за да не се малтретирале да гледаат во тестот секој месец, дали се фатило или не. Бог да чува... и после децата ќе ни биле вакви, онакви... епа ќе бидат со такви родители ништо чудно.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:17:09   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

од сега си има замислено дека ке оди на Ин витро ( за да не се малтретирала да гледа во тестот секој месец, дали се фатило или не)





E pacuvce od rano utro me iznaesmea.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image No se soglasuvam so tebe.Ona nema srce tuku kamen da moze i za dva tri meseci da go nosi bebeto bi bilo super i odma da se porodi.Boze me sacuvaj od takvi zeni.

Молам???На оваа жена гарант и фали некој штраф во главата...Здрава права на ин витро???Мој совет е воопшто да не раѓа деца...За нејзе тоа е најдобар избор!!!Тешко дете покрај таква мајка!!!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:19:08   
natasha
Ne ja opravduvam vo nikoj slucaj...sto bi se slucilo dokolku nemase moznost za in vitro-nemase da raga???mislam deka devojkata si e iskomleksirana i seuste ne go razbira poimot mama,pa kamo li semejstvo!Stanbenoto praseanje se resava i podocna...na pr.jas prvata godina ziveev vo edna soba natrupana so se i sesto,pa otkako go dobivme Luka rabotite pocnaa da se odvivaat po nagorna linjia..nema tuka pravilo:da resam ova ili ona...deteto ne doaga sekogas koga nie ke go posakame

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:19:40   
Mila na mama
user posted image user posted image user posted image  а знае ли како изгледа постапката на ин витро оплодување или си мисли тоа така е плукни залепи
уште ова не сум чула наместо да си се секса интензивно - од тоа полесно здравје - она ке оди таму некој да и буричка и да ја малтретира.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:22:31   
Tanja K.
Jas mislam deka takvite zeni se bukvalno kako praveni od mocka,i nisto da ne osetat ako moze.Lelele so najgolema glupost mi zapocnuva denot.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:31:36   
melody
Mislam deka ne deka e svilena ili nesto niedna zena ne e svilena koga e vo prasanje nejzino dete nego ne e seuste spremna na toj cekor i zatoa procitala mozebi nesto mozebi nacula nesto pa sega si misli prirodnoto zabremenuvanje e mnooogu potesko od in vitroto.Sigurna sum deka koga ke sozree malku ke zabremeni prirodno zatoa sto znam po sebe za mnogu nesta za koi ne bev spremna vo zivotot zborev sekakvi gluposti ke go napravam ova pa ona i nakrajot se ispadna po onoj nacin na koj trebalo i da se sluci nestotouser posted image .

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:34:22   
mami
Не е дека не знае што е и како е..Таква си е од секогаш. Иако покрај неа седевме јас и уште една другарка и двете со по едно дете, другарка ми со второ на пат и и кажуваме какво е што е, во кој дел боли, кога што- ама нема шанса да ја разубедиш...Се нервирам со таквите луѓе, убаво пиша Рипче- Вакви "свилени" се почесто ги има... како што почнаа сите да одат на царски (имало или немало причина за тоа), не ме чуди дека во идинина се повеќе ќе почнат да одат на ин витро, само за да не се малтретирале да гледаат во тестот секој месец, дали се фатило или не. Бог да чува... и после децата ќе ни биле вакви, онакви... епа ќе бидат со такви родители ништо чудно.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:34:48   
ripce
Sigurna sum deka koga ke sozree malku ke zabremeni prirodno zatoa sto znam po sebe za mnogu nesta za koi ne bev spremna vo zivotot zborev sekakvi gluposti ke go napravam ova pa ona i nakrajot se ispadna po onoj nacin na koj trebalo i da se sluci nestotouser posted image .



Не е созреана на 30 години е кога ќе созрее на 50 кога стварно нема да може природно да забремени па сакала нејќела мора на ин витроuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 8:53:22   
vezilka RR
ха,ха,ха..е одамна се немам вака насмеано. А ти mami, да ја пратиш малку на форумов да прочита што значи процесот ин витро, сето тоа пиење лекови, па боцкања, па вадење и враќање на фолкикули и ембриони..и на крај пак ќе мора да прави тест за да види дали се фатило??? Девојкава е тотално не информирана. А тоа што на 30 не е спремна е ОК, секој различно се чувствува, може никогаш и да не стане спремна. Легитимно е да не сакаш да раѓаш деца, јас тоа го почитувам, ама тогаш не ги раѓај, нема што да си замишљаш дека ќе одиш на ин витро???????? И девизата мама на што е можно полесен начен, е ОК, ако има таков..ин витро не е воопшто лесен начин...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 9:09:21   
melody
Tocno taka ima luge sto ne se sozreani ni na 30 ,a nekoi ne se sozreani ni na 50 godini za mnogu raboti ne zboram samo za  bremenosta nego za mnogu raboti vo zivotot.Sum videla se i sesto, se i sesto mi se slucilo za ovie 30 godini kolku gi imam i zatoa mozebi znam malku poveke vo vrska so lugeto sto i kako razmisluvaat pa zatoa ponekogas i gi opravduvam nivnite postapki i razmisluvanjauser posted image I ke vidite nakrajot zenava ke zabremeni na priroden nacin ,a ova i e samo faza iako ne ja znam i iako mami vikas deka e takva za mnogu raboti razmisluva ete da kazam glupavo no ne, razmisluva samo nezrelouser posted image .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 9:16:16   
majka 79
in vitro, carski ....samo se zalazuva deka e polesniot pat, prirodnoto e sekogas polesno.
neka se misli posle koga ke se rodi bebeto, da najde polesen nacin na gledanje na toa dete . takov ne postoi ako si vistinska majka.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 9:20:26   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

neka se misli posle koga ke se rodi bebeto, da najde polesen nacin na gledanje na toa dete . takov ne postoi ako si vistinska majka.


Добра поента..ај некако ќе го родиш, полесно, потешко ќе го родиш, ама детето ти е обврска за цел живот. Затоа подобро ако не си спремен да бидеш родител, ич не го раѓај!! Дури и да измислат начин полесно да го родиш, не можат да измислат полесен начин да го одгледаш!!

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 9:34:12   
arh_diz
Slicen slucaj sto go napisa mami e moja koleska . Taa isto odlucena eda odi na invitro koga ke ima 35 godini sega ima 31 i ne ja interesiraat deca. Nemozam da ja razberam navistina.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 9:38:13   
mami
ете значи не ббила само мојава пријателка...Јас незнам зошто воопшто ќе раѓаат деца ако веќе не сакаат да се мачат да ги прават и родат? Што е следно? Гувернанта за дома 24 часа да и го чува бебето и да и го носи за доење- упс, пардон- нема да дои ке и свиснат градите...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 12:10:33   
profesorica
луѓе од незнаење ќе си пукнеме.

жениве (кои не родиле и абер немаат од тоа) поима немаат какви се проблеми имаат некои жени. ако оди на царски рез кој и гарантира дека нема нешто да се искомплицира недај боже.

а за тоа што рекла ќе оди на инвитроuser posted image user posted image user posted image за да не го чека тестот скеој месец- НЕМАМ КОМЕНТАРuser posted image user posted image user posted image

или кога некоја од братучетките ќе ми рече.јас ќе и го оставам на мајка ми да ми го чува а јас ќе си шетам-УЖИВАМ и ако не сака да јаде нема со сила да го терам, ако му се јаде јаде а ако не-НИШТО- не сакам гојазно детеuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 12:16:09   
Maca25
Не можам ова да го разберам. Има секакви.
А што ќе прави кога ќе се роди детето?!?! Ќе го даде на некој поискусна да го чува, само затоа што она нема искуство?!?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:09:16   
blue_blue
Neka zboruva so nekoj koj bil na invitro, a pred toa neka procita kolkava e uspesnosta na IVF (in vitro) postapkite. Upesnost e okolu 20-30%, znaci ne e toa bas deka nemalo da se maltretiras, a da ne zboruvame za cekanje po hodnici pred doktorski ordinacii, primanje hormoni sekoj den po dva pati so bockanje, vadenje folikuli so celosna anestezija, vrakanej nazad, primanje hormonska terapija (progesteron)...a za carski ic pa da ne zborouvame, toa e operacija kako i sekoja druga i kako sto vikaat "kaj e seceno nikogas ne e isto". Te boli rezot sekogas od vreme na vreme, a mozni komplikacii ic da ne gi zboruvame...taka sto stvarno mi se povraka od vakvi perosni, neka se informira pa neka zboruva posle, ova mi se detski muabeti

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:19:40   
Annabel
А да може цурава да си се оплоди ин-витро и потоа фетусот да си го снеси во јајце и да го квачи во инкубатор, мислам за да не се здебели и да не и се појават стрии...user posted image user posted image user posted image

Извинете, може сум вулгарна, ама цурава не знае што сака...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:22:28   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

А да може цурава да си се оплоди ин-витро и потоа фетусот да си го снеси во јајце и да го квачи во инкубатор, мислам за да не се здебели и да не и се појават стрии...user posted image user posted image user posted image

Извинете, може сум вулгарна, ама цурава не знае што сака...


user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:42:38   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

А да може цурава да си се оплоди ин-витро и потоа фетусот да си го снеси во јајце и да го квачи во инкубатор, мислам за да не се здебели и да не и се појават стрии...user posted image user posted image user posted image

Извинете, може сум вулгарна, ама цурава не знае што сака...


user posted image user posted image user posted image



tesko na toa dete sto ke ima takva majka.
sigurno koga ke i trca vo pregratka ke mu reci " nemoj da me guskas, ke me istutkas"
poznavam edna takva

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:50:26   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79
tesko na toa dete sto ke ima takva majka.
sigurno koga ke i trca vo pregratka ke mu reci " nemoj da me guskas, ke me istutkas"
poznavam edna takva


Значи кога го прочитав постов прво што ми падна на памет беше: Тресни ја еднаш од мене! user posted image
ама онака, саглам. Ни пудрата од кхм Max factor кхм да не и го покрие срамот.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.5.2013 20:24:58 >

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 13:54:59   
soncee
Zdravo na site, bas ve citam i morav da dadam eden komentar, ne ja opravduvam devojkata sto misli deka e toa (in vitro, carski) polesniot nacin da dobies dete, ama sepak e neblagorodno da se komentiraat i kritikuvaat necii stavovi, bez razlika dali se smesni i apsurdni toa e sepak  nejzin stav, nejzino razmisluvanje, a nasive komentari deluvaat kako ozboruvanje i ednostavno ne prilegaat na forumov.Ne bi sakala da ve navredam, inaku sum novopecena mamica i redovno  ve citkam, bas korisni informacii dobivam, ama na ova ednostavno morav da iskomentiram, se nadevam ne navrediv nikogo.
Pozdrav

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?