|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 14:04:28   
lukas
toa sto nekoj sakal da odi zdrav prav na in vitro e cista glupost...a toa sto nekoj odlucil za da odi na carsi e izbor koj ne treba da se sudi...nekoj nemozi da gi izdrzi tie bolki...jas cela bremenost nemozev da se podgotvam za na priroden ednostavno luge mnogu iznaslusav prikazni za toa kolku boli kako popot vo pizami ke go vidis i taka natamu...i duri koga dojde denot za raganje mi kladoja apce za provokacii i setav niz hodnicite za da mi dojdat bolki i za da se otvoram...ama ...nisto ne se otvoriv ne dobiv bolki i mi rekoja zaminuvaj na carski...luge mi padna karpa od grbot vervajte nekoi ne se psihicki sposobni za bolkite nemozev da se sozemam i da razmisluvam trezveno a posakuvav da stanam majka 3 god i trcav od ginekolog na ginekolog ...imav nekoi problemi i zatoa ne treba da se osuduva nikoj za toj carski rez...posto pominav lesno a ke pominev i preku priroden da se otvorev i da odese kako so treba no ete gospod vide deka ne sum za priroden i bez da pobaram sama,izleze deka sum za na carski...nikoj ne treba da bidi osuden oti trgnal po polesniot pat...taka mu odgovaralo taka napravil....pozz...





sekoj ima pravo na svoj izbor i na nikogo ne treba da mu se sudi poradi toa....

(Одговор на членот soncee)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 14:07:06   
profesorica
а не ни мора да значи дека царскиот рез е полесен пат.многу мои пријателки дури и една братучетка буквално ги мачеа пред да им предложат царски рез.не се отвараа ама добија болки и осетија како е да раѓаш по природен пат.



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 18:03:39   
penelopa
Сметам дека ваквиот начин на размислување не и прилега на една жена од 30 години. Мислам дека тое е само нејзин хир. Не ја знам точно нејзината ситуација, ама однапред да планираш да одиш на ин витро ми се чини нелогично од неколку причини.
  1. Најпрвин не ни пробале па не ни знаат како што ќе биде и дали воопшто им треба ин витро.
  2. Мислам дека ин витро не е нешто што секој може да го добие тогаш кога ќе сака. Колку што знам има список и чекаш. Да не зборуваме за постапката како се изведува.
  3. На крај сметам дека е бесмислено државата да ги троши парите на вакви работи, кога постојат жени т.е парови на кои инвитрото можеби им е последната шанса за бебенце.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 18:31:54   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: soncee

Zdravo na site, bas ve citam i morav da dadam eden komentar, ne ja opravduvam devojkata sto misli deka e toa (in vitro, carski) polesniot nacin da dobies dete, ama sepak e neblagorodno da se komentiraat i kritikuvaat necii stavovi, bez razlika dali se smesni i apsurdni toa e sepak  nejzin stav, nejzino razmisluvanje, a nasive komentari deluvaat kako ozboruvanje i ednostavno ne prilegaat na forumov.Ne bi sakala da ve navredam, inaku sum novopecena mamica i redovno  ve citkam, bas korisni informacii dobivam, ama na ova ednostavno morav da iskomentiram, se nadevam ne navrediv nikogo.
Pozdrav


Прво, бидејќи те цитирам да разјаснам дека воопшто не се чувстувам навредена од твојот пост и воопшто не ги гледам  останатите постови како озборување. Овде сме коментирале и ќе коментираме на сериозни теми, но и на забавни, а оваа богами спаѓа во забавните.
А нејзиниот став и нејзиното размислување ги сметам чиста небулоза, кои допирни точки со реалноста имат нула и за да ги прифатам и почитувам треба да бидат нешто повеќе од научна фантастика. Кога би била малку повеќе информирана, кога би слушнала малку повеќе мислења од жени кои навистина поминале низ процесот ин витро и царски рез малку поинаку би размислувала. Ако воопшто има мозок да размислува.
Страшно е безобразно на денешницава кога скоро секој втор брачен пар се бори со стерилитет и има и такви кои ни после 7 ин витра немаат успех, да се дрзнеш и да кажеш дека си го нашла полесниот начин до дете и тоа е ин витро. Да не чекала дамата тест, па добро бре црна жено како ќе утврдиш бременост?!?
Значи од такви како и сите погоре што кажаа едноставно ми се повраќа, а коментарите се на ниво на нејзините изјави. Мислам, човече на глупост нормално дека така ќе одговориш, како поинаку? 
Инаку на сите постови се умрев од смеа и сите до еден ги потпишувам. Ова ми е убедливо најсмешна тема на рр во последно време. user posted image user posted image user posted image user posted image мами.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот soncee)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
19.3.2010 21:23:47   
topce
а може тоа и е само изговор зашто мажот и го боли глава или народски кажано не и дава user posted image user posted image user posted image user posted image , извинете ама морав. Жената си има проблеми, а вие овде ја осудувате user posted image user posted image user posted image user posted image , ама ве молам бидете посериозни user posted image user posted image user posted image user posted image .Или може сакала да се покаже дека има пари за приватно инвитро и царски рез, нели мода следи.Кутра напатена душичка.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 9:29:26   
ana bebe
znaci voopsto ne ja opravduvam devojkata za nejzinite postapki ama pak najmalku vas. sekoj ima svoj zivot za ziveenje i neka si go zivee svojot.
i pak ke go citiram Tose " sto e toa vo lugeto tazno, sto ziveat vo zivoti tugi? "
zarem na vas nekoj vi kazuva sto da pravite i kako????
od kaj znaete deka ne probuvaat i deka mora na in vitro??? moze se srami da kaze..
i da ne probuvaat, ne e vase da osuduvate!
sekoj si ima pravo na sopstven zivot
ova e forum za segasni i idni majki, a ne za ogovaranje.
pa sto e vazno koj sto saka da pravi? porano se poragale na niva, pa sto ne odat site na niva da se poragaat? (i jas sum od "svilenite" sto ke odi na carski)

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 17:56:09   
topce
user posted image user posted image user posted image user posted image браво ,не искара, оговарачки ни едни безобразниuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ana bebe)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 19:57:57   
nadica
ova e forum za segasni i idni majki, a ne za ogovaranje.


да за сегашни и идни мајки кои разменуваат искуства но и разговараат и си го потполнуваат слободното време user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 20:00:00   
ripce
Епа така е тие што исто се породиле или имаат намера да се породуваат царски , го бранат својот, и ставот на девојката од 30 години. А сите ние други што сме трпеле болки сме против и испаѓа дека ја оговараме!

< Поракaта ја уредил ripce -- 20.3.2010 20:02:05 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 20:40:22   
topce
јас мојот став за царскиот рез си го кажав во темата царски рез не спаѓам во групата која ги осудува тие што сакаат царски рез иако сум спонтано породена

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 21:11:28   
srcence_25
zenata koja se odlucila na takov cekor bez pritoa da nema vistinski pricini, so obrazlozenie deka samo go bara polesniot nacin mi e stvarno nesvatliva! Jas nemav problem so zabremenuvanje, no go citam i forumot kade se zboruva za toa na kakov se nacin se obiduvaat bracnite dvojki da stanat roditeli, a nekoi i so godini ne usopevaat....za takvite vo red e da se odlucat za poinakvi cekori od prirodnite no ovaa neznam..... ima sekakvi zeni, zeni koi mislat deka svetot e nivni i deka mozat bukvalno see! no i moe mislenje e deka stanuva zbor za necelosna, nekompletna i zena koja e nesigurna vo sebe!!! toa e moj stav...
a sto se odnesuva na forumdzivkite koi pisuvaat kako se ozboruva ovaa tipka i seto toa, smetam deka i  tie ne se vo pravo...zatoa sto nie pisvuvame nas stav i nase mislenje za takvite zeni kako glavnata na ovaa tema! jas veruvam deka nikoj ne i posakuyva nisto loso, naprotiv, deka i posakuvaat site da stane majka pa togas da vide navistina sto znaci toa.....nie komentirame, davame nase mislenje, istaknuvame nasi stavovi ...a seto toa mislam deka ne znaci ozboruvanje! nesoglasuvanjeto so nekogo e stav, a ne ozboruvanje!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 21:35:08   
skorpijana
jas prvoto dete go rodiv po priroden pat a sega sum bremena so bliznaci celata bremenost otkako doznav deka se dve se molam da bide se kako sto treba i pak da se porodam prirodno
kolku i da se silni bolkite prirodno si e prirodno a bez pricina na carski ne mi e bas svatlivo zasto bi trazele
mnogu komplikacii moze da nastanat posle carski toa e moe milsenje

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
20.3.2010 21:45:25   
lukas
kako sto se rizicite za carski tolku se i za prirodno....nikoj nemoze da znae sto ke bide.....ama gospod neka ne cuva site...i na ovaj i na onaj nacin  sto sme rodile i na toj i na ovaj nacin stanuvame majki...nesto nepovtorlivo...a za vo vrska so ozboruvanjeto pa ej pa sojma vrska deka ozboruvame....PA ZENI SME ....NELI SME PO TOA POZNATI....hahhahaha...pozz...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 13:53:19   
mother 29


А сите ние други што сме трпеле болки сме против и испаѓа дека ја оговараме!


hahaha.............user posted image za tie sto  si gi istrpele bolkite ...alal vi vera ,moze i za toa ste stanale ogovaracki,mozebi od mnoguuuuuuuuu bolkiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image !
a za temata no comment!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 14:36:14   
melody
Tocno zeni sme i ogovarame megutoa edna rabota mislam deka prijatelite ne treba da se ogovaraat so nekoi drugi prijateli(barem jas taka ne pravam)prijatelstvoto treba da se ceni iako mnogu prijateli znaat da imaat neprifatlivi mislenja za edniot od prijatelite.Kako i da e zenava sto ja iznaogovaravme site do eden ne mi e nisto ne ja znam megutoa TAA odlucuva za svojot zivot i TAA znae sto e najdobro za nea ,a doktorot e toj sto treba da rece edno golemo ne za nejzinata fiks ideja.
Temata carski rez sto e mnooogu neprifatliva za mnogu majki tuka se nadevam eden den nema da ja doziveat.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 16:42:54   
niki
Еве линк за ин витро оплодување:
en.wikipedia.org/wiki/In_vitro_fertilisation

Еве видео од царски рез:
mojvideo.com/video-carski-rez-video-poroda-s-carskim-rezom/d92b0b8a0e78a32c5c08

По сето прочитано и видено јас тука ништо лесно не гледам. Последователно на тоа мислам како што се изразив погоре.

Се надевам нема да ми бидат избришани линковите и намерно ги оставам така наместо да земам и да преведувам со цел да докажам дека не зборувам на памет. Благодарам на разбирањето.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.5.2013 20:26:40 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 16:49:10   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Kako i da e zenava sto ja iznaogovaravme site do eden ne mi e nisto ne ja znam megutoa TAA odlucuva za svojot zivot i TAA znae sto e najdobro za nea



потпис user posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 19:25:22   
soncee
А сите ние други што сме трпеле болки сме против и испаѓа дека ја оговараме!


.......sponatano sum porodena, bolkite hrabro gi izdrzav i mojata princezicka ja rodiv bz nikakvo obezboluvanje, taka sto sepak ispaga deka komentarite na ovaa tema ne vi se vored nitu pak na mesto, no sepak, toa e vas izbor... pozdrav do site

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
21.3.2010 19:42:12   
ana bebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: soncee

А сите ние други што сме трпеле болки сме против и испаѓа дека ја оговараме!


.......sponatano sum porodena, bolkite hrabro gi izdrzav i mojata princezicka ja rodiv bz nikakvo obezboluvanje, taka sto sepak ispaga deka komentarite na ovaa tema ne vi se vored nitu pak na mesto, no sepak, toa e vas izbor... pozdrav do site

potpolno se slozuvam so soncee

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.5.2013 20:27:20 >

(Одговор на членот soncee)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Мама на што е можно полесен начин?!
29.3.2010 17:46:53   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ја отварам тука темата дека ми се чинеше најпригодно.

Станува збор за една девојка од некои 30 години, која е во брак веќе 2 год. и за дете размислуват само на глас, уште чекат стамбено да се средат. Имено она што мене ме чуди и револтира е тоа што таа сака да стане мајка без мака- значи од сега си има замислено дека ке оди на Ин витро ( за да не се малтретирала да гледа во тестот секој месец, дали се фатило или не) и после директно на царски ( за да не ја болело).

Мислам има жени што навистина имаат проблем и неможат да родат, а таа здрава права, ама да не се мачи, ќе си оди на ин витро...
Извинете, ама мислам дека денес жените се прават уште понежни и од тоа што се.

се надевам дека еден ден дај боже кога ќе стане мајка мајчинството ќе и го промено овој ставuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 45
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?