|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стратегии за здраво срце
29.11.2010 16:02:23   
Maca25
Еве три едноставни и забавни начини за одржување на здравјето на срцето:

1. Спијте подолго
Една американска студија откри дека секое лице, кое спие помалку од 4 часа во текот на ноќта, страда од хипертензија, во споредба со само еден од осум лица, кои спиеле по 7 часа.

2. Уживајте во секси сеанса
Мажите, кои имале секс двапати во неделата покажале 45% намалена веројатност од добивање на срцево заболување, во споредба со мажите, кои оваа `гимнастика` ја практикувале едвај еднаш во месецот, тврди една студија која траела 16 години и се спроведувала на повеќе од 1.000 машки испитаници.

3. Пијте црвено вино
Меѓутоа, не повеќе од една чаша дневно. За ваквата благопријатна здравствена придобивка треба да му се заблагодариме на ресвератролот, соединение, кое се наоѓа во лушпата на црвеното грозје и го забавува стареењето на срцето. Црвеното вино е исто така благопријатно во спречувањето на таложење на масните киселини во артериите.



< Поракaта ја уредил Maca25 -- 29.11.2010 16:55:47 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 16:12:35   
Olivia
eve i jas ke pisam uste drugi 3 raboti koi se isto taka bitni za zdravo srce..

1. Prestanete da pusite cigari, tie se najgolem neprijatel ne samo na srceto tuku i na celoto telo
2.Poveke fizicka aktivnost, aerobik, fitnes, vozenje velosiped(moze in orbitrekuser posted image
3.Zdrava ishrana...ovosje, zelencuk, izbegnuvajte mrsna hrana..svinsko meso, przenici, t.e. brza hrana


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 29.11.2010 16:56:00 >


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 16:22:31   
Maca25
Супер Оливија!user posted image
ЈАс треба да престанам со цигарите, иако не пушам многу (2-3 дневно), сепак знам колку се штетни и пак не сум се обидела да престанам.
Физичка активност имам преку цел ден по дома, Нина ме шета како сака, а и дневните прошетки по 2 часа мислам дека ми годат. Еден час преку ден, еден час навачер.

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 29.11.2010 16:56:15 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 16:30:35   
Olivia
I jas sum gorda na sebe posle 10 godini kako pusac veke eden mesec ne pusam, veke pred dva dena doznav deka sum bremena, fizicki sum aktivna sekogas no mi smetale cigarite vo sekoj slucaj,
Vino si sakam mnogu i mnogu cesto go primenuvam no ne poveke od edna do dve caci na rucek..
za zdrava hrana mhmhmhm sreka sto sum vegeterijanec ama i gurman..
a koga zboruvame za seksot toa e najdobra fizicka aktivnost..ne samo sto pomaga na srceto tuku i na celata cirkulacija na krvta vo teloto...


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 29.11.2010 16:56:29 >


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 16:31:40   
Olivia
Me nasmea ama na glas "Nina me set_a kako saka"

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 29.11.2010 16:56:42 >


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 21:27:17   
mama26
maca prviot post so spienje sex i vino ti se najorginalni ne samo za zdravo srce ,tuku i za srekni luge user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стратегии за здраво срце
29.11.2010 21:57:47   
Maca25
Среќни луѓе, среќно и здраво срце user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 14:54:47   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

zenski imam eden proble ne e so zeludnikot tuku so srceto ili gadite neznam bas tocno.... izvinete sto pisuvam tuka neznaev kade da prasam...... pred edna ned bev me so mm na setanje i tamu se vrtev na eden ringispil koa se vrativ doma ne mi bese nisto jadevme tv edno drugo i dojde vreme da si legneme jas si legnuvam i odednas pocna nesto da me gusi mi doaga da se onesvestam me pecka nesto od levata strana neznaev sto mi bese cela se ispaniciv..... ama ete toa pomina se plasam dane e nesto so srce3to eve den denes nesto me pesna kako da puka nekako cudno neznam ni kako da vi go opisam toa custvo me molam ako znaet enesto kazete mn se plasam POMOSSSS



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 14:55:47   
Pepelaska *
Ми се има случен и мене неколку пати, може да е од замор од стрес од седење свиткана,ама ако продолжи најдобро да појдеш да ти направат екг , барем ке си бидеш мирна

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 14:58:40   
ana mari
ok fala.. inace utre ke idam i ke vidam sto e rab

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 15:01:10   
ana mari


zenski imam eden proble ne e so zeludnikot tuku so srceto ili gadite neznam bas tocno.... izvinete sto pisuvam tuka neznaev kade da prasam...... pred edna ned bev me so mm na setanje i tamu se vrtev na eden ringispil koa se vrativ doma ne mi bese nisto jadevme tv edno drugo i dojde vreme da si legneme jas si legnuvam i odednas pocna nesto da me gusi mi doaga da se onesvestam me pecka nesto od levata strana neznaev sto mi bese cela se ispaniciv..... ama ete toa pomina se plasam dane e nesto so srce3to eve den denes nesto me pesna kako da puka nekako cudno neznam ni kako da vi go opisam toa custvo me molam ako znaet enesto kazete mn se plasam POMOSSSS

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 16:21:26   
kikicka
Ана мари јас знам дека срцето кога болело ,болело уствари позади на левата страна од грбот а не напред кај градите,колку е точно незнам ама повеќе луѓе ми имаат така кажано.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стратегии за здраво срце
13.5.2012 17:01:59   
Maca25
Јас од татко ми знам, дека ако почнат да ти трнат показалецот и средниот прст на левата рака, ако почне да се губи осет во раката, ако чувствувате болка и пржење на левата плешката - најверојатно е срце. Ако е од напред може да е желудник или нешто друго.
Анамари мене ми се има случено истото што го опишуваш неколку пати, ама знам дека тоа ми е желудник (иако болката е горе лево кај срцето). Ако ептен се плашиш, направи едно ЕКГ и крвна слика, чисто да не мислиш на тоа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стратегии за здраво срце
31.1.2016 13:30:41   
marchi
aaa....ovaa tema mora da ja razmrdame.jas dodusa so mojata struka i odev na praksa vo centar za kardiovaskularni bolesti vo ohrid i od togas mislam deka e mnogu bitno da se misli na celokupnoto zdravje posebno na srceto.potoa sega skoro mi se sluci da me stegnat gradite i da mi se prosiri edna cudna bolka niz cela leva strana za na k raj da mi pukne kapilar na sredniot prst na levata raka i na brza pomos mi rekoa deka e od naglo pokacuvanje na pritisokot.mi posovetuvaa deka treba da obrnam vnimanie na celosnoto zdravje za da ne dojde do nekoe poremetuvanje na srcevata funkcija.i sega mislam deka e vreme da si razgledam za vakvi strategii za zdravo srce a ne eloso i da slusnam vase mislenje.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?