|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Совет од правник
23.9.2009 15:35:23   
mami
Ајде овде прашувајте се што ве интересира од правна гледна точка за било што а ние ке се потрудиме правник да ви одговори во најбрз можен рок
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Совет од правник
23.9.2009 15:43:29   
big_mama817
e ovaa e za pozdravuvanje


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Совет од правник
23.9.2009 23:09:23   
Natasha5
супер браво Мамиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Совет од правник
23.9.2009 23:10:27   
mami
се надевам дека никогаш нема да ви затреба, дека секогаш ке ви биде се супер- од правна па и другите гледни точкиuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Совет од правник
24.9.2009 0:05:18   
biser
јас еве одма имам едно прашање.дали сеуште постои закон кој вели дека :ако некој користи  туѓ имот (во наш случај земја дадена на користење одамна 60-те години, чиј наследник е мајка ми),тогаш по негова смрт им се доделува на неговите наследници (а не на мојата мајка). благодарам однапред ако се потрудите да ми најдете одговор( само да додадам дека во сите документи сеуште имотот гласи на фамилијата од мајками)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Совет од правник
24.9.2009 10:07:46   
mami
Бисер, ке поведете постапка за утврдување на право на сопственост, па откако ке се утврди дека вие сте сопственици на тој имот после може да го дава мајка ти во наследство на тебе и браќата или сестрите.
Многу е важно значи, на кој основ користела мајкати туѓ имот? и бил даден на користење, препишан, незаконски го користеле?

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Совет од правник
24.9.2009 12:00:24   
kiki_riki
ova odamna trebase na rruser posted image user posted image user posted image
eve i od mene edno prasanje
se odvesuva na ne plateni pridonesi vo firma, specifikata e vo toa sto se raboti za zastitna organizacija vo koja pridonesite za invalidizirani lica gi placa drzavata, a za zdravi gazdata, na koj nacin invalidizirano lice vo takva organizacija da gi ostvari svoite prava (od kogo da bara da gi plati zaostanatite pridonesi se raboti za okolu 4 godini staz, od gazdata ili od drzavata)
uste ednas golem pozdrav za tematauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Совет од правник
24.9.2009 12:04:06   
mami
правник- од државата...бидејќи таа е должна тоа да направи..
мами- еве јас работев во таква фирма и се случуваше газдата да не може да исплати плата на сите зошто државата доцнеше со плаќање на придонесите за инвалидизираните лица

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Совет од правник
24.9.2009 14:01:26   
Палешка РР
Ако вработениот даде отказ на работното место не може да се вработи во следните две години.
Вистина user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Совет од правник
24.9.2009 21:21:31   
mami
Ако вработениот сам си даде отказ на местото тоа е негов проблем и после може кога сака и каде сака да се вработи...а ако работодавачот даде некому отказ тогаш на тоа работно место, не смее да вработи никој следната година дена...Ако се разделите спогодбено тогаш е друга работа

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Совет од правник
24.9.2009 21:54:58   
Enika
ako vi treba advokat obratete se kaj mene...iam eden doma i plus eden pravnikuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Совет од правник
24.9.2009 21:56:17   
mami
ете маче..јас го вработив мојон од фирма да ни одговара ама за секој случај препрашај ти дома, да видиме дали сме окuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Совет од правник
24.9.2009 21:57:32   
Enika
vie samo kazete sto treba a jas koga ke se vratam u sk ke ja rasprasham majka mi za se:Dpozz mami do tebe i bubkauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Совет од правник
24.9.2009 22:06:22   
biser
mami јас уште малку ќе ти досадувам.да појаснам не бев доволно јасна:мојот дедо има дадено имот на  користење некаде 60 те год на некој човек без документи ,без ништо.подоцна дедоми умира  и така до ден денес таа земја ја работи фамилијата од тој човек.во  бивша Југославија имало закон според кој ако некој користи имот мислам 10-20 години тогаш тој преминува во негова сопственост.прашањето ми е :дали таков закон постои сега во Македонија.уште еднаш благодарам 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Совет од правник
24.9.2009 22:13:13   
mami
еее ова е сосема нов случај..ајде утре прво нешто сабајле ке го прашам правникот за ова и ке ти пишам

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Совет од правник
25.9.2009 10:00:31   
mami
Бисер- постои таков закон, но бидејки немате документи дека е дадена на користење, да си поведете вие постапка за утврдување на право на сопственост и да видите дали ке можете да си ја вратите назад.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Совет од правник
25.9.2009 10:02:36   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ако вработениот сам си даде отказ на местото тоа е негов проблем и после може кога сака и каде сака да се вработи...


Фала мами. Се надевам дека нема некој закон допрва да ме спречи во намерата.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Совет од правник
25.9.2009 10:24:25   
mother 29
paleska,ti se resi?ke dades otkaz ili?zasto?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Совет од правник
25.9.2009 11:24:25   
biser
фала mami,поздрав до тебе и правникот

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Совет од правник
28.10.2009 11:14:52   
beki RR
Здраво мами,имам една мака, па ме упатија рингерајки да се обратам кај тебе.
Дали кај нас постои некаков закон со кој е регулирано како да се организираат средби и различни активности од областа на алтернативната медицина?
Имам пишувано на рр за еден нов метод на рехабилитација за деца со церебрална парализа и други проблеми од невролошка природа, и сега ги договараме луѓето да дојдат тука и да одржат предавање и обука.За обуката ќе платиме.Не знам дали од некаде треба да барам некаква дозвола за настанот.Инаку АБР Белгија работи на истиот  принцип Во Австрија, Италија, Грција...(како што би било кај нас , се формира група и полсе тие ги посетуваат  пациентите наместо пациентите да одат во Белгија).
Не сакам да си имам проблеми и со законот, доста ми се тие шо ги има со судбината.
Голем поздрав до тебе.

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Совет од правник
28.10.2009 11:28:02   
mami
знам Беки, што сакаш да направиш, читам редовно и драго ми е што ке може и таква шанса да им се даде на малечките...ке го распрашам сега убаво правникот па ке пишам

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Совет од правник
28.10.2009 11:39:49   
mami
еве сега само што зборев. Значи прашање е како ке се изрегулира нивниот престој овде? Да ги прашаш на кој принцип одат во другите земји- значи во однос на визата? ке дојдат како приватна посета или како? Најубаво со нив да зборуваш да ти кажат како го регулирале тоа во другите земји

а инаку не кршиш ти никаков закон ако си оформиш група, си викнеш лекар за да работи со нив...Не и бараш пари на државата, не кршиш закони, не правиш бељи некакви. Значи слободно можеш, без никакви известувања и дописи и пријавувања. Во овој случај најглавно прашање е како ке се изрегулира нивниот престој овде. прашај ги како правеле во другите земји. Ако доаѓаат со деловна посета ке треба мноооогу процедура, а ако доаѓаат во приватна посета ке треба само покана да им испратиш и да дојдат како твои гости.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Совет од правник
28.10.2009 11:41:12   
mother 29
user posted image  user posted image   за нашиот интернет правник!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Совет од правник
28.10.2009 11:53:26   
mis.
Еве едно прашање до правникот и од мене. Имотот на родителите кој не е препишан после нивната смрт рамноправно се дели на нивните деца(поправете ме ако грешам)Што ќе се случи ако еден од нивните деца почине пред да се подели имотот?Дали децата на починатото дете(всушност внуците)имаа право на дел како второ колено или имотот се дели само на живи деца?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Совет од правник
28.10.2009 14:51:16   
mami
Мис- имотот се дели на наследниците- почнува со прво колено- ако на пример едниот од двата брака е починат тогаш децата негови имаат право на дел, со тоа што имотот се дели на два еднакви дела а после потомците на починатиот си ја делат таа половина на делови колку им треба

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?