|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сипаници
15.4.2009 13:30:18   
mis.
Дали сте прележале сипаници или не?Што мислите дали е подобро да го однесете детето кај некој што веќе има сипаници за да ги прележи како мал или избегнувате луѓе што знаете дека веќе ги имаат од страв дека ќе фати и вашето дете?Доколку сте ја прележале каково беше вашето искуство?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сипаници
15.4.2009 14:16:26   
mis.
Инспирирана од моето искуство како и од ситуацијата деновиве дека врие во градинките од сипаница решив да ја отворам темава.Исто оваа време пред 2 год внуками фати сипаници имаше една год и помина одлично.од неа фати брат ми кој заврши во болница со инфузија,голема отеченост и омалаксаност.Докторите дури се прашуваа дали е сипаница.Водена од лошото искуство на брат ми го однесов син ми да го фати да не се мачи како голем(како брет ми) меѓутоа наместо него ме фати мене поминав со доста брунчиња,терапија лекови и со кеколку белези.Имав 26 год и сипаници.После го фати син ми и така 2 месеци имавме работа со неа.Па така е бидејќи мајка ми не чувала да не не фати па на крај ја фатифме од децатаЗатоа мислам дека е подобро како мал да се прележе да не се добие покасно од сопствените деца аа и полесно е кога си мал.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сипаници
17.4.2009 12:37:23   
Aleksandra
Ana mi fati vo gradinka sipanica na 2 god i pomina so mnogu sipanici po celo telo i mala temperatura do 2 dena, dodeka Luka isto fati sipanici na 2 godini i toa so 5 bruncinja niz celoto telo i toa koga go vide doktorkata se cudese kolku malku bruncinja ima po teloto. I taka super si pominavme za vreme na sipanicata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сипаници
15.12.2009 22:04:51   
mami
Луѓе..а кога треба да ги фатат овие глупости? знам дека нели мора да ги прележи, братучет ми знам дека си ги лежеше со внука ми на 30 годиниuser posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сипаници
15.12.2009 22:10:12   
loulou
kolku porano tolku podobro,kaj mene samo ednoto e prelezano sipanici na okolu 2 godini i mnogu lesno si pominavme.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сипаници
15.12.2009 22:14:10   
mis.
колку порано толку подобро.Брат ми ги фати на 28 од ќерка му а јас на 26 од него.Го однесов Мартин да го фати па на крај јас завршив со сипаница.После 2 недели и тој дојде на ред.Сите се изредивмеuser posted image Внука ми имаше само 1 год и 3 месеци и најлесно помина само со неколку брунчиња.Брат ми отиде на лекар мислеа дека е болен му дадоа инекции уште повеќе ја влошија што мислеше дека умира грозна слика за гледање цел отечен изменет лик целосно.Заврши во болница со инфузија.Едвај се стабилизира после тоа.
Мој совет подобро да прележат децата како помали отколку да ги чуваме дома да не ја фатат па покасно во животот да ја фатат од сопствените деца.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сипаници
27.1.2010 16:03:08   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Sin mi ima prelezano samo rubeola, na 1 1/2god.
Lesno pominavme, temperatura na pocetokot ne mnogu visoka, a tie bidejki se samo tockicki crveni ne cesaa i sl. Najmnogu nastradav jas bidejki morav da abortiram vo 5 nedela zaradi opasnostite koi rubeolata gi ima vrz plodot za vreme na bremenosta.

Vcera na eden film gledav kako dete so sipanica (neznam koi) umre od komplikacii i od pamet se izvadiv.Леле зами баш ми е жал за плодот.Рубеолата оставала последици врз плодот и мислам дека тогаш си го направила најдоброто што може да се направи а бебчиња ќе има многуuser posted image Кој прв фати ти или синчето?Од каде ја фативте?Што ви препорачаа да ставате на брунчињата?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сипаници
27.1.2010 18:02:24   
BEBICA
E jas voopsto nemam prelezeno niti krupni niti sitni sipanici, a site okolu men imaat prelezano.I majka mi namerno me nosela da prelezam no nisto i brat mi ima prelezano pak nisto.
Ne znam sto e so mene i zosto ne sum prelezala sipanici a sum bila vo direkten kontakt so zaboleni i pak nisto.Taka da neznam kako izgledaat.No znam deka se losi vo bremenosta da se prelezat.Zatoa se pazev vo bremenosta.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сипаници
27.1.2010 18:41:41   
melody
Jas gi imam prelezano site pa i rubeolata i tocno toa sto i se slucilo na zami i se slucilo na majka mi so mene.I taa morala da abortira zosto rubeolata ostava trajni posledici na plodot.Duri i ako bebeto  se rodi zdravo moze posle 7ta godina da se pojavat anomalii.Ova doktor i go ima kazano na majka mi zatoa i se ima odluceno na abortus,tazno neliuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сипаници
28.1.2010 15:14:48   
zami
Koga sin mi imase rubeola jas nemav, ama majka mi nemozese so sigurnost da mi kaze dali sum prelezala ili ne, a ispituvanjeto za antitela na klinika trae minimum dve nedeli, jas otidov ama koga mi kazaa koga ke bidat rezultatite, mi bese kasno veke i utredenta otidov na abortus.
Fintata e sto vozrasni rubeolata moze da ja prelezat a i da neznaat za toa, bidejki bruncinjata se kako tocki i cestopati gi mesaat so ,,vrukica,, koga se isfrlaat decata od toplo.
A i toa mene dvajca ginekolozi mi vikaa, nema gajle teraj si ti, a pedijatarot koga ni kaza rubeola odma prasa dali bil vo kontakt so nekoja bremena (zaradi opasnosta i predupreduvanjeto).

Inaku site ostanati sipanici ne se opasni po plodot (barem mene taka mi kazaa), samo rubeolata, ucitelkite vo gradinka mi dadoa barem dva-tri primera kaga bremeni ucitelki se zarazuvale od drugite sipanici i se bilo vo red, a rubeolata pravi ostetuvanja na mozocnite kelii na fetusot, zatoa e opasna.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сипаници
12.3.2010 16:51:55   
biljanaM
цела недела имав треска , се чудам што е работата кога успеав да настинам толку многу, се будам вчера бубалици по лицето огромни....викам ајде требе да ми дојде мора да е тоа, ама невообичаено големи и ме болат, ме чеша рака...после некое време на главата ме зачеша, па на ногата на вратот...се погледнувам целото тело ситни црвени точки....викам што е работата , да не ми е од ХПВ то....ми текна дека пола од учениците не се на школо, а и едно од гупчинјата дојде до мене и ми вика...Наставник јас имам чичи....си викам што е тоа чичи...чичи бе наставник....Друго дете вика сипаница бе наставник....аааа...викам па што не седиш дома со сипаница сите ке ги разболиш...вика,, А мама пушти...,, Тоа е ете и јас сега имам чичи...user posted image .Осипот на телото се случува после 14.ден од кога ке дојдеш во контакт со вирусот или во просторија каде има некое заразено...доволно е само да кивнало и да ги пушти малите сипанички во воздух....

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сипаници
12.3.2010 16:54:53   
pacuvce


user posted image_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сипаници
12.3.2010 16:58:30   
mis.
biljanaM беше на лекар ти дадоа нешто за пиење?Ставај хиперманган на брунчињата и одржавај хигена ако не препорачуваат бањање сепак за мене се тоа групости.После две недела чекај и кај Воислав ако не прележал.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сипаници
12.3.2010 16:59:44   
ripce
Билјана М малиот Воислав беше? Има прележано? Ептен лесно се пренесува, фала му на брат ми што ми пренесе кога бев 4 одделение, па веќе ги прележав. Jас се сеќавам ги мачкав со пудрата.

< Поракaта ја уредил ripce -- 12.3.2010 17:00:58 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сипаници
12.3.2010 17:03:53   
biljanaM
нема прележано ни тоа....ми дадоа да се мачкам со таа белата течна пудра...жал ми е за него што ке го прифати, ама ако мора да ги поминеме...user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сипаници
12.3.2010 17:06:13   
ripce
Не се секирај, подобро да ги помине сега, отколку на твоја возраст!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сипаници
12.3.2010 17:21:17   
ananikol
Sin mi gi preleza sipanicite mnogu lesno,imase po celo telo nekade 10-tina bruncinja,malku gi mackavme i si pominaa...
Kolku pomalo gi prelezi tolku podobro,sin mi imase 2 godini i koga zenickata od gradinka sakase utroto da ne vrati doma zatoa sto nekoe detence go zaprimetile deka ima sipanici,jas odvaj docekav.Rekov,super.Koga ke zaprimetis deka i moevo ima odma javi mi se,a sega neka si sedni do detenceto so sipanici i neka si igra so nego..Po nekoj den koga go tusirav vecerta zaprimetiv deka se pojavile,pojdovme na lekar ni dadoa pudra si pocekajme okolu edna nedela da ni pominat i taka si gi prelezavme.A jas se uste nemam prelezano sipanici,a brat mi si gi dobi od sin mi na na 33 godiniuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сипаници
12.3.2010 21:17:54   
mami
И јас знам дека колку помал тоа подобро е да се прележат. Еве внуците и двајцата прележаа, а Лука не го фати, па ке видиме како ке биде понатака

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сипаници
13.3.2010 0:46:00   
Maca25
Јас немам прележано никакви сипаници и се надевам дека со Нина ќе ги прележам. Кога имаше брат ми јас бев цело време со него ама не фатив.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сипаници
14.3.2010 2:15:31   
biljanaM
Луѓе ова ептен грдо било...си мислев ке ме почеша еднаш два пати а не цело време....згора на се и добив, хаос....ајде сакам бргу да мине...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сипаници
14.3.2010 10:00:05   
BILJANA_G
Koga bev bremena mnogu se plasev da ne fatam sipanici,bidejki nemam izlezeno ni krupna,ni sitna sipanica, i pokraj toa sto sum bila zaedno so deca sto imale. Edna bratuceda fati sipanica dodeka bese bremena pa morase da....user posted image  user posted image  user posted image .

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сипаници
14.3.2010 11:08:36   
Viktori
лани за нова година Дедо Мраз на ќерка ми и донесе сипаници. Требаше да има роденден тој период ама го одложивме, затоа што цела група во градинка тогаш имаше сипаници. Го презакажавме на 14 јан. За смешката да биде уште поголема, некаде на 5-6 јас се будам сабајле и мм ми вика ај иди види се на огледало ама не паничи... Што да видам ... Џери „у сипаница филм приказује„ user posted image
Инаку јас имам 3 деца... значи во 3 бремености од кои со првата работев во приватна амбуланта, не сум знаела дека немам прележано сипаници... катастрофа.
Заедно ги прележавме, и многу лесно пројдовме, јас имав по лицето, ќерка ми по телото :) а бе цело е кога има се. user posted image Син ми има 7 години и беше на удар од две страни, ама не префати.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сипаници
11.7.2010 2:02:01   
biljanaM
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljanaM

нема прележано ни тоа....ми дадоа да се мачкам со таа белата течна пудра...жал ми е за него што ке го прифати, ама ако мора да ги поминеме...user posted image


14 дена после мене малецкото се изипи, душиче не даваше да го мачкам  го нервираше...ама ајде готово заврши ...сега веке нема да го фака сипаница или...???

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сипаници
8.8.2010 14:52:56   
DONE06
zdr na site.jas sum nova na sajtov pa da vi kazam za moeto iskustvo so sipanici.znaci dvete moi deca fatija letovo od gradinka i bea so isip od glava do peti.imaa variccela za seta sreka bez temperatura.znaci samo mackajte se so rastvor eosin i pazete se od cesanje i se ke bide vo red.kolku pomali toa podobro.koga gi nosev na setanje nadvor tie so deca begaa od nas,ne deka jas gi lepev decava moi do niv ,im kazuvav ,reakcija sto da vi kazam.bitno pomina bez poslediciuser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сипаници
8.8.2010 23:16:58   
Martins mom
Јас прележав и крупна и ситна сипаница се’ одеднаш и тоа на 18 години, баш кога требаше да се сликам за на таблоuser posted image Ама живео фотошоп и се беше окuser posted image user posted image user posted image Со температури, со ненормален осип по цело тело...ми идеше да ја избричам главата, не постоеше местенце по телото кај што немав брунче, насекаде во секакви размери...Ама со еден удар 10 муви отепавuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот DONE06)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Iminja za bliznaci?
Jana9

Iminja za bliznaci?

Tea i Lea (0%)

Mija i Mila (25%)

Jana i Ana (75%)

Tina i Mina (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!