|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Работа или бебе???
20.4.2010 22:56:35   
kiki riki
RR sto mislite za ova sto bi odbrale se naogam pomegu dve raboti sto gi sakam neznam za sto da se odlucamuser posted image user posted image user posted image user posted image Ako odlucam za rabota a sakam za nekolku meseci mi se otvara moznost toa e od edna strana a od druga strana e user posted image koj mm saka user posted image a ne rabotatauser posted image user posted image user posted image user posted image i jas sakam bebe ama sepak se mislam user posted image user posted image user posted image user posted image pozz

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 21.4.2010 9:08:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Работа или бебе???
20.4.2010 23:31:16   
Палешка РР
Бебе и секогаш бебе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kiki riki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 0:15:32   
Rossana
Kolku i da se naogam pomegu dve raboti sto gi sakam, nikogas ama nikogas nema nesto poveke da sakam od moeto bebe, decata se najgolemo bogatstvo. Sega ti sama moras da si odlucis sto poveke sakas
ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki riki

RR sto mislite za ova sto bi odbrale se naogam pomegu dve raboti sto gi sakam neznam za sto da se odlucam Ako odlucam za rabota a sakam za nekolku meseci mi se otvara moznost toa e od edna strana a od druga strana e  koj mm saka  a ne rabotata i jas sakam bebe ama sepak se mislam  pozz



user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 0:34:39   
Матеа
Мое мислење е дека прво треба да си расчистиш со самата себе што ТИ сакаш повеќе. Ако не си подготвена за user posted image значи и психички и физички тогаш најдобро е да почекаш. Затоа што тоа не е така едноставна одлука и не би требало да ја донесуваш доколку ти не се чувствуваш подготвена или пак во краен случај затоа што сопругот сака. Улогата на мајка е поголема од било која друга, која бара многу жртви посебно за жени кои сакаат да напредуваат во кариерата и затоа според мене прво треба да се самореализираш на она поле кое мислиш дека повеќе ќе те исполнува и кое ќе ти дава повеќе сила за понатамошни успеси и предизвици.

< Поракaта ја уредил Матеа -- 21.4.2010 0:35:17 >

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 1:18:01   
Cacko
treba da rascistis samata so sebe sto sakas,za deca sekogas ke ima vreme ,ama i za kariera sekogas ke ima vremeuser posted image e sea,znaci treba da se odlucis vo prvo vreme sto sakasuser posted image .ako mene me prasuvas,mislam deka treba bebe(posto ja taka bi napravila).i jas sakv prvin da se zaposlam,duri i go zamoliv mm da ne praime belja dodeka ne se zarabotam(okolu godina dena).taka i bidna,ama ete posle 1 godina otakako rabotev,se zemavme ostanav bremena,i sea pa sum bez rabota.so rabotat nisto ne ti e sigurno,veruj mi.ako cekav poise za dete,sea ke nemav ni dete ni rabotauser posted image ubavo razmisli si,staj na kantar sve pa vidi

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:34:15   
mother 29
ах,да може да се извага,ама штета,не може!
во какво време живееме,тешко,работа да најдеш некоја подобра и добро платена,ти е исто и како да добиеш на бинго.но ,од друга страна,кога подобро ке размислиш какви проблеми со забременување им се случуваат,да не претерам ,ама на голем % од девојкитеuser posted image ..многу тешка одлука ,во секоја случај!
на тебе и на твојот партнер ви е да одлучите,трезвено.и да,зависи од многу околности од вашаат финансиска ситуација ,од годините.....
не знам јас што би те советувала,нормално дека би навивала за бебе,мегутоа што и да одлучите вие заедно,немој да мислиш дека би те направила себична ,ако се одлучиш за работата ,наместо бебе или грижлива, ако се одлучиш за бебето!
среќноuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:40:10   
acka p
rabotam vo edna firma 3godini inikako da se odlucam sto da pravam dali da cuvam vtoro dete ili ne zatoa sto  neznam sto ke se sluci potoa koga ke se vratam nazad dali ke se vratam na istoto mesto ili taa sto ke dojde zamena  ke ostane pa mene ke me sutkaat kako sakaat i se mislam dali da razgovaram na taa tema so taa sto ni e kako sef da vidam ona sto ke mi kaze ili da si kutam pa posle sto bide neka bide   dajte sovet

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:42:18   
matushka
Ako si resena na vtoro dete, jas na tvoe mesto, prijatelski bi i pristapila na sheficata i bi ja prasala. Sepak, zeni sme, imame razbiranje edni za drugi, i ako e malku covecna, ne bi trebalo da ti pravi problem.

(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:45:40   
mother 29
ацка,ккао ме погоди.
и јас да не речам сум во слична ситуација.ете овие денови со мм ми си ја отвараме често таа тема...второ детенце!?
и да ти кажам јас со работата сум на чисто,во смисол што и да се случи-нека се случи!туку јас малку се двоумам со самата себеuser posted image некако не можам да се одлучам,се` си викам таман едното ми пркна,ајдеееее сега од почеток-јово на новоuser posted image




(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:45:48   
acka p
taa moja sefica ima 3 sina veke vozrasni i sega nejzinite deca porasnale i ona nema razbiranje sega ni za sloboden den za dete ni za boleduvanje  ama bas za nisto

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 9:47:38   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: acka p

rabotam vo edna firma 3godini inikako da se odlucam sto da pravam dali da cuvam vtoro dete ili ne zatoa sto  neznam sto ke se sluci potoa koga ke se vratam nazad dali ke se vratam na istoto mesto ili taa sto ke dojde zamena  ke ostane pa mene ke me sutkaat kako sakaat i se mislam dali da razgovaram na taa tema so taa sto ni e kako sef da vidam ona sto ke mi kaze ili da si kutam pa posle sto bide neka bide   dajte sovet


Леле,исто размислував и јас...Цело време...Те ова,те она,па како ќе биде,па што ќе биде...Ама еве работите веројатно се местат сами по себе...Пред да заминам на породилно примија замена за 9 месеци,но во меѓувреме,поради зголемен обем на работа и потреба од лице кое ќе ја води статистиката во врска со продажбата на нашите производи,на мојата замена (уште неколку дена и постојана колешка) и понудиле кога јас ќе се вратам,да ја врши оваа функција,а јас нормално да го работам она што го работев и пред да одам на боледување-сметководството...Искрено.многу ми е мило поради тоа,затоа што обете во случајов успеавме да ги задржиме работните места...
А за прашањето бебе или работа...Тешко многу да се најде компомис,затоа што се меѓусебно поврзани во смисла на тоа дека за да одгледуваш дете,треба да имаш и приходи...Но сепак,детето е веројатно најсветото нешто,кое треба на сите да им биде ѕвезда водилка во животот...

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 21.4.2010 9:49:44 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 10:22:48   
profesorica
Кики рики

велиш дека ти се отвара можност за работа??? па ако е онаа работа која што ја сакаш, па после па ич нема да имаш време и можност за дете, работа секогаш ќе се најде но, ...знаеш ли коклу брачни двојки имаат работа а немаат дете и верувај не се среќни како што треба да бидат!!!

велиш дека сакаш две работи и неможеш да се одлучиш???? сигурна сум дека детето го сакаш повеќе од работатаuser posted image

јас велам-детеuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 10:26:57   
acka p
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ацка,ккао ме погоди.
и јас да не речам сум во слична ситуација.ете овие денови со мм ми си ја отвараме често таа тема...второ детенце!?
и да ти кажам јас со работата сум на чисто,во смисол што и да се случи-нека се случи!туку јас малку се двоумам со самата себеuser posted image некако не можам да се одлучам,се` си викам таман едното ми пркна,ајдеееее сега од почеток-јово на новоuser posted image


istoto i mene me macese  no koga so toa razresiv sega ova so rabotava me maci a ne deka i ova prvovo ponekogas me plasi  si vikam sega pak odnovo da stanuva noke pa da dumkam cela nok pa pampersi i se odnovo posle 5 godini ama mora i toa da bide ako ne za mene za sinceto da ne bide samo zasto nie sme tri sestri i super nie ako nemoze ednata da dojde ke dojde drugata ili bilo za loso ili za arno  a on utre da bide sam da nema so kogo nisto da spodeli a zost  zaradi mojata sebicnost sto jas ne sum sakala da se pomacam


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 11:43:20   
topce
 ве читам и само едно ќе ви кажам
ова е чиста дискриминација
да се плаши жена да остане бремена
затоа што утре нема да ја чека работното место.
и после кампања за раѓање на деца.
тоа се вика ужас

(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 11:49:07   
acka p
abe vo takva drzava ziveeme pravi kampanji za 3-to dete a pari nema ni za onie sto treba da gi zemat redovno od fondot sto se na porodilno a ne pak plus da ti dale zimi majka

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 12:08:50   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Те ова,те она,па како ќе биде,па што ќе биде...Ама еве работите веројатно се местат сами по себе...


kiki riki , jас би ти препорачала, се разбира доколку е можно, да си почнеш со работа, а во меѓувреме да си правите бебе, па можеби додека заминеш на породилно ќе имаш направено 6месеци работен однос,  па отом потом!, здравје, никој не знае што ќе биде, а овие две работи не се нешто што зависи од нас!
Како што пишала  pacuvce, работите се местат сами по себе!


< Поракaта ја уредил BILE.F -- 21.4.2010 12:10:46 >


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 12:26:24   
melody
Kiki riki po ova sto si go napisala mozam da zaklucam edno deka ti ne si spremna bebe da imas vo momentot i deka rabotata poveke te vlece.Zosto go velam ova.Poagajki od samata sebesi jas vo mojot brak bev inicijatorot da imame bebe,a mojot maz bese toj sto sakase da ceka i ne se kaam ama voopsto za mojata odluka.Neznaev sto me ceka navistina neznaev, no jas bev spreeeeeemna na toj cekor.Sto mi rece vo toj moment mojata najdobra drugarka koga i kazav sakam bebe.Sakas bebe e navistina neznaes sto sakas, sto e i taka sega jas da ne te plasam ,no eve gledajki ja nea sto se maki pomina so sinceto jas ne se isplasiv voopsto i sega imam bebe pa i jas kako i site nie ovde trgam nekoi maki.Da bides majka e najteskata rabota na svetot normalno ako sakas deteto da ti bide izneseno na prav pat.
Znaci se vo zivotot si ima svoi prednosti i mani i nikogas neznaes dali vo momentot si odlucil dobro ili loso, no sekogas treba ako se odlucis za nesto taa odluka da e tvoja, a ne na maz ti ili pak na nekoj drug.Lesno mu e  na nego da kaze da ke napravime bebe ,no veruvaj ti ke bides majka na toa dete i ti ke treba da bides 24 saati so nego ,a ne maz ti.Zatoa razmisli dobro i vidi dali si spremna na taa ete da ja narecam slatka zrtva da bides majka.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 12:33:56   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Те ова,те она,па како ќе биде,па што ќе биде...Ама еве работите веројатно се местат сами по себе...


kiki riki , jас би ти препорачала, се разбира доколку е можно, да си почнеш со работа, а во меѓувреме да си правите бебе, па можеби додека заминеш на породилно ќе имаш направено 6месеци работен однос,  па отом потом!, здравје, никој не знае што ќе биде, а овие две работи не се нешто што зависи од нас!
Како што пишала  pacuvce, работите се местат сами по себе!


Комплетно се согласувам и со pacuvce и BILE.F, никогаш нема да можеш да се одлучиш помеѓу работа и дете. Ако ти се пружа шанса за работа, не ја одбивај. И работа да најдеш не е така лесно. А секако во исто време правете user posted image . Работам веќе 5 години и имам две деца 4год. и 1 год. Првиот пат кога се вработив после еден месец останав трудна и на крај пак се излезе добро. user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 12:43:24   
mother 29
јас не би се сложила дека одлуката е само на жената,во конкретниот пример на кики-рики.
точно е тоа дека ние сме по 24 часа со бебето и целата работа е на нас,ама сепак и мажите си имаат свои дилеми и проблеми околу ново бебе во семејството.сепак теретот со финансии останува на нивен грб кога жената седи дома и го чува бебето.(и чека породилно кое касне и по 4 мм)
барем јас ова вака го размислувам,зашто сега сме во "преговори"user posted image со мм ми за второ дете и јасни ми се неговите "стравови" и дилеми.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 13:02:55   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ах,да може да се извага,ама штета,не може!
во какво време живееме,тешко,работа да најдеш некоја подобра и добро платена,ти е исто и како да добиеш на бинго.но ,од друга страна,кога подобро ке размислиш какви проблеми со забременување им се случуваат,да не претерам ,ама на голем % од девојкитеuser posted image ..многу тешка одлука ,во секоја случај!
на тебе и на твојот партнер ви е да одлучите,трезвено.и да,зависи од многу околности од вашаат финансиска ситуација ,од годините.....
не знам јас што би те советувала,нормално дека би навивала за бебе,мегутоа што и да одлучите вие заедно,немој да мислиш дека би те направила себична ,ако се одлучиш за работата ,наместо бебе или грижлива, ако се одлучиш за бебето!
среќноuser posted image



kiki riki , jас би ти препорачала, се разбира доколку е можно, да си почнеш со работа, а во меѓувреме да си правите бебе, па можеби додека заминеш на породилно ќе имаш направено 6месеци работен однос, па отом потом!, здравје, никој не знае што ќе биде, а овие две работи не се нешто што зависи од нас!
работите се местат сами по себе!

potpis,i jas ke se nadovrzam na muabetov najdobro e da gi ostavis rabotite spontano da se odvivaat,prvo ako ti se nudi rabota i e ok,prifati si ja, a vo meguvreme rabotete si na slucajotuser posted image i ponataka ke vidis kako se se odviva,i jas vakva bev ko na raskrsnica user posted image na neroden Petko kapa mu kroevuser posted image ....




(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 13:55:26   
elle
Јас лично работам работа што не ја сакам и можеби затоа ми е полесно да одлучам ЗА БЕБЕ. Но мислам дека и кога не би ја имала таа олеснителна околност пак би ја донела истата одлука. Што порано си го створиме потомството тоа подобро.На крајот на краиштата ќе најдеш друго работно место претпоставувам дека си млада.Ако почекаш 3-4 години ќе ти биде уште потешко да донесеш одлука...со среќа

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Работа или бебе???
21.4.2010 17:50:22   
kiki riki
"kiki riki , jас би ти препорачала, се разбира доколку е можно, да си почнеш со работа, а во меѓувреме да си правите бебе, па можеби додека заминеш на породилно ќе имаш направено 6месеци работен однос,  па отом потом!, здравје, никој не знае што ќе биде, а овие две работи не се нешто што зависи од нас!
Како што пишала  pacuvce, работите се местат сами по себе! "

I jas sum za ovauser posted image user posted image user posted image sepak fala vi na site za vaseto mislenje, a za bebe ne da sakam gi obozavam decatauser posted image user posted image nesto najubo na ovaj svetuser posted image i potpolno se slozuvam so mother 29 na denesno kako e dojdeno se potesko moze da se zabremeni, a za finansiskata sostojba ni e dobra fala mu na gospoda mazotmi zema dobra plata i moeto semejstvo e vo mnogu dobra sostojba, pa sega zdravje ke gi ostavam rabotite da si tecat sami po sebe a i ke si porabotame na slucajotuser posted image user posted image pa ke vidimeuser posted image pozz


(Одговор на членот kiki riki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Работа или бебе???
26.4.2010 18:20:13   
vesna1
Citam i se cudam kako moze nekoj da ja stavi rabotata pred bebeto. Jas licno bev takva i na prvo mesto mi bese karierata i ostanav bremena. Trcav i rmbav kako konj se dodeka poradi taa rabota ne go izgubiv bebeto(morav so krvarenje vo bremenost da odam na rabota zatoa sto koleskata bese na odmor i nemase koj i jas da ne se lutat si odev na rabota i bidna go izgubiv bebeto). Potoa povtorno ostanav bremena i iako ne mi bese nisto od prv den si zemav patoloska i na sefot vo oci mu rekov deka bebeto mi e najvazno na svetot i ako ne mu cini neka me otpusti. Nesto mrcese ama ne me otpustija. I taka sega si imam prekrasno bebence i da znaete na rabota nikoj ne vi kazuva fala. Sekogas moze da ve zamenat so nekoj drug a na familijata ste i edni i edinstveni.

(Одговор на членот kiki riki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Работа или бебе???
28.5.2010 13:38:33   
Nade
user posted image Браво супер кажано!!!!
И јас се сложувам нема ништо поважно од дечињата ама апсолутно ништо, и ништо не може да им ги замени родителите и времето поминато со нив.Дилеми постојат и секогаш ке постојат и се разбира тоа е за подобра иднина на нашите деца но сепак приоритет секогаш треба да се дечињата. А за обврската не се сложувам дека е само на мајката , и таткото и мајката заедно се во одгледувањето на своите деца, но сепак тоа е мој став.Поздрав мамички и сите бидете благословени со прекрасни бебчиња!

            FAMILY - Father And Mother I Love You


_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Работа или бебе???
28.5.2010 15:55:25   
niki
Кики рики што направи, почна да работиш или направивте бебе не сум во текuser posted image

За мене работата и децата се две составни работи од животот кои не се рангираат на прво или второ место. За да одгледуваш деца ти требаат пари освен љубов, па според тоа и работа. Оправдано е доколку во бременоста постои ризик да се избегне или напушти работата и по породувањето да се остане дома дур бебето не достигне некоја возраст. Но ако нема бебе, а некој нуди работа не гледам причина истата да се одбие само затоа што се планира бременост. Од кај знаеме ние дали бременоста ќе дојде веднаш за да ја ставиме на прво место. Ако секоја жена се откажува од работата и своите обврски за да седи дома и да чека да зачне половина од женскиот род па и повеќе ќе бидат домаќинки и невработени долго. А навистина нема потреба од тоа. Жената која сака да стане мајка треба да биде задоволна од својот живот и да има во него се што сака, а не да ги жртвува работите што ги сака само за да стане мајка. Точно е дека работа се наоѓа, но и бебе се прави, не е тоа некоја нуклеарна физика за која треба да се посвети посебно внимание и се да се остави во втор план.
На крај практично да опишам, за да се остане бремена се потребни два или три сексуални односи во текот на плодните денови кои ај нека траат секој по половина час или час еве ако саката долго да уживате. Тоа се три часа во текот на месецот, што со другото времеuser posted image туфкање до бесвест дали се фатило или не.....


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?