|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пушење
6.10.2009 14:49:33   
mami
Пушењето е сеуште еден од најголемите проблеми на јавното здравство и најраширена болест на зависноста. Станува збор за епидемија која предизвикува повеќе смртност годишно отколку Сида и Туберколоза заедно.
Денес според СЗО во светот умираат 5 милиони луѓе. Доколку не се спречат сегашните трендови на пушење, до 2030 оваа бројка ке достигне 10 милиони.

Главна состојка на една цигара е тутунот.
С о согорување на една цигара настанува околу 2 литра чад.
Чадот од тутунот содржи околу 4000 хемиски супстанци меѓу кои и ацетон, арсен, метанол, цијанид, амоњак и нафталин.
никотинот денес е најраширената дрога на светот. Метаболитички е многу активен. Го менува нивото на хормоните во телото, делува атерогено- го зголемува нивото на масти во крвта- го зголемува крвниот притисок и срцевиот ритам, го амалува дијаметарот на периферните крвни садови.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пушење
6.10.2009 14:56:55   
mami
Здравствени ризици на кои се изложуваат пушачите од двата пола:

- мозочен удар
- рак на усна шуплина
- рак на грло
- рак на грклан
- рак на бели дробови
- хроничен бронхитис
- коронарна болест на срцето
- чир
- рак на желудник
- рак на мочен меур
- атеросклероза
- леукемија

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пушење
6.10.2009 14:58:12   
ostoun
Nepusac sum ama mm pusi . Nekolku pati se obidel da go ostavi ama ne mu uspevauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пушење
6.10.2009 14:59:21   
mother 29
кај мене во фамилија ,никој не пуши!user posted image user posted image







(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пушење
6.10.2009 14:59:49   
mami
Дополнителни ризици за жена:

- зголемен ризик за мозочен и срцев удар ако жените пушачи користат хормонска контрацепција

- кај трудници може да дојде до пореметувања и оштетувања на плодот

- зголемен ризик за рак на грлото на матката

Мамички ВНИМАВАЈТЕ- веке не сте одговорни само за вашиот живот- туку и за оној на вашето дете, па ако вие се труете не го трујте и него

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пушење
6.10.2009 15:02:59   
ostoun
Ima majki go dojat i pusat istovremenouser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пушење
6.10.2009 15:06:13   
mis.
Порано пушев но не бев некој страствен пушач.Откако дознав дека сум бремена ги оставив и никогаш повеќе не се вратив кај нив.Мм исто пушеше од свои 15 год и еве 8 год не пуши.Кај на излегуваат надвор да пушат бидејќи знаат дека сме непушачи со исклучок на некои несовесни гости.user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пушење
6.10.2009 15:07:28   
Mila na mama
Страшна глетка Ostoun!

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пушење
6.10.2009 15:10:14   
mami
поодвратно здравје..јас многу и се лутев на снаа ми која додека беше бремена пушеше и уште се криеше од нејзините да не ја виделе и после додека доеше цело време исто..ич не се секираше за здравјето на внуками, џабе беше и зборење и се..кога неа сама не и текнува..а не ми е јасно како можат свесно да си ги трујат децатаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пушење
6.10.2009 15:17:38   
Mila na mama
Мами, кога сме веќе кај одговорноста на родителите кои сами свесно им нанесуваат штета на своите деца, сметате ли дека сите се подобни да бидат родители, кој ќе посака може да има дете ама дали е “квалификуван„ за родител??
Можеби веќе има ваква тема?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пушење
6.10.2009 15:19:03   
mami
па немаме колку што знам ама може да отвориме..еве сега ке прочепкам па ке видиме

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пушење
6.10.2009 15:21:35   
ostoun
Mene mi smeta cadot od cigarite a kamoli na deteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пушење
6.10.2009 18:25:46   
STRUMFETA
kaj nas nikoj ne pusi,i navistina sum srekna poradi toa zosto cigarite uzasno mi precatuser posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пушење
6.10.2009 18:27:45   
mami
кај нас пуши само свеки и тоа најчесто надвор, а се нервирам кога ке дојдат гости и без осет си палат цигара, а мало дете седи покрај нив..

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пушење
6.10.2009 18:31:29   
Natasha5
и кај нас никој не пуши,јас пусев ама не многу но пред да забременам ги откажав повеке од година не пушам и супер се чуствувам пред се за моето дете.И ако дојдат гости кои пушат јас си ја носам јана во другата соба каде сто спие .

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пушење
7.10.2009 9:37:08   
nadica
пушев и тоа многу ама пред да затруднам се разболев и ги намалив на минимум (3-5 цигари на ден) откога дознав дека сум бремена ги оставив и еве 2 год не ни помислувам да запалам цигара. поради керка ми дома не се пуши гостите ни одат надвор со мм на цигара user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пушење
7.10.2009 9:48:24   
Adrijana
Jas pusev vo sredno i posle malku na fakultet, ama ne sum bila nekoj strasen pusac, poveke bilo onaka vo drustvo ili od dosada ( glupavi pricini), i gi imam ostavano nekolku pati bez problem. A posleden pat zapaliv cigara pred godina dena uste od pred da ostanam user posted image , i super mi e, sekogas mi bilo podobro bez cigari. A sto se odnesuva za pusenje doma, pusea do pred 1 mesec, ama posto belevme i cistevme za bebusot,  i + krevetceto ni e namesteno, vo nasata soba nema sansi da se zapali cigara, mm si gi vodi gostite na terasa i tamu se pusi.Jas mislam podobro e da se stavi red na toa uste sega dodeka bebuska ne ni se pridruzila, za posle veke ke se ima navika.

_____________________________



(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пушење
7.10.2009 9:52:05   
big_mama817
јас сум непушач и навистина ми смета димот од цигарите и неможам да ги разберам лугето кој пушат во присусрво на деца особено бебиња user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пушење
11.10.2009 22:11:00   
T@TE
Jas imam problem so zena mi ona e mnogu strasten pusac so se probav da ja odviknam ama ne mi uspea. Najtragicno e toa sto pusi pred kerka mi a taa ima samo 11 mes. Znam deka ako i zabranam ke pusi mozebi i poveke samo ke se krie od mene. Ve molam kazete mi ako znaete kako bi mozel da ja odviknam od pusenjeto  od vase iskustvo

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пушење
12.10.2009 0:56:19   
nadica
т@те лек нема само силна волја

и јас бев страствен пушач и велев дека за ништо на светов не би ги оставила цигарите па ги оставив а ако се правда дека ќе умре без цигара само потсети ја дека ОД ЦИГАРА СЕ УМИРА ПУШЕЊЕТО УБИВА никој не умрел за цигара

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот T@TE)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пушење
12.10.2009 0:59:00   
sakibukic
Јас бате пушев по три кутии ама сега не пушам иќ.Само воља и ништо друго

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пушење
12.10.2009 0:59:26   
Natasha5
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

т@те лек нема само силна волја

и јас бев страствен пушач и велев дека за ништо на светов не би ги оставила цигарите па ги оставив а ако се правда дека ќе умре без цигара само потсети ја дека ОД ЦИГАРА СЕ УМИРА ПУШЕЊЕТО УБИВА никој не умрел за цигара



потпишувам

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пушење
12.10.2009 1:03:54   
sakibukic
О и Наташа била тука

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пушење
12.10.2009 1:05:46   
Natasha5
дада тука сум јас

(Одговор на членот sakibukic)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пушење
12.10.2009 1:10:48   
sakibukic
Изгледа само ние двајца не спиеме

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?