|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Породилно отсуство
12.6.2009 12:18:37   
Еца
Ајде срничка тука можеме да продискутираме околу породилното отсуство. Што точно те интересира?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:20:26   
Еца
И срничка од кога си пријавена, значи на колку време потпишуваш договор?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:25:05   
srnicka
Vaka jas sum po dogovor toj sto e preku agencija za privremeni sigurno znaes, veke 3 godini
ama so prekinuvanja, noviot dogovor mi e od fevruari do noemvri, a jas vo oktomvri pocetokot vleguvam vo 9 mesec.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:25:52   
srnicka
a posle neznam dali ke mi go prodolzat a ako ne mi go prodolzat nema da mozam da zimam pari od socijalnoto

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:31:49   
Еца
Срничка бидејки и јас се распрашував за породилно, знам само дека треба да бидеш 6 месеци пријавена во една иста фирма, а од она што си ми го напишала ти ќе имаш шест полни месеци, нели? 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:35:46   
srnicka
Imam da, megutoa jas prasuvav vo FZO i od tamu mi rekoa deka za da mi plaka drzavat jas moram da bidam prijavena i za vreme na otsustvoto. Znaci treba da si vrabotena i da se vodis ko na boleduvanje poradi raganje na dete. Mene me interesirase dali rabotodavecot smee da ne go prodolzi dogovorot, bidejki vo zakonot za rabotni odnosi pisuva deka ne smee, ama kaj nas vo drzavava se e mozno pa taka i toa, pa se mislev dali nekoj ima slicno iskustvo i da mi kaze user posted image , elena a ti rabotis li?od koga ke si na porodilno?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:41:17   
mami
леле јас бев пријавена во една фирма и замислете на 3.06 исполнувам 6 месеци работен стаж, а јас на 01.06 се породив...за тие два дена не сакаа да ми покријат породилно отсуство...а инаку мислам дека не смее да те отпушти, ама кога станува збор за државава никогаш не се знае


(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:41:36   
Еца
Работам да и не смеам да отворам породилно пред 10 јули, ако не нема да земам породилно, бидејќи сум пријавена од крај на декемрви, тука има улога и ден дваuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:47:10   
srnicka
Elena a do koga ti e dogovorot?Mami bas mi e zal sto taka ti se slucilo, ama ne e normalno navistina, da se sekira covek dali ke mu se plati ili vo ovaa drzava, neli ke ne stimuliraa za raganje neznam kako samo

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:49:53   
mami
да бе стимулираат рагање на сопствените жени...а ваму ден два не ти признава ни под разно, дури и ми стигна писмо дека треба да си платам осигурување за тие месеци што не сум на раб. пошто газдата ми даде отсуство и нема обврска да плака...

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:51:05   
Еца
Јас не сум под договорuser posted image сега ме збуни,ауууууу

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:52:03   
Еца
Ајде малку повеке ќе се распрашам како оди ова со договорите, дали смеат да не продолжат договор, па ќе ви пишам

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:53:22   
srnicka
kako be da si platis sama, kolku e toa normalni li se oni, od kaj nema da ti plakaat treba od tvoi pari se za bebeto da kupuvas od tamu pa i toa da si plakas, luda drzava ejjjj, se nerviram taka mnogu

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:53:56   
srnicka
Ajde rasprasaj se elena i pisuvaj da znam user posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 12:57:39   
mami
ееее и јас се нервирав ама тоа ти е..ама не им плаќам...абе ајде луди луѓе, нека оди женаму да живее со нашите плати и нека плаќа осигурување и незнам таму уште што, па ке видам дали ке шета во виена на викенд секој месец...оф како би се иселила, од овде, само да не сум толку приврзана за луѓетоuser posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 13:00:10   
srnicka
user posted image abe samo eden den da go ziveat zivotot na obicnite luge odma ke pocnat podrugo da gledaat na rabotite

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 13:00:54   
Mammy
http://www.pravo.org.mk/results.asp?ID=2

Срничка, еве еден линк каде ги има објаснето законите. Ќе треба да се регистрираш.

Многу работи зависат и од тоа како некој ќе ги протолкува законите и како може да најде некоја дупка.
Прочитај убаво, мислам дека ќе можеш да најдеш одговор.
Најпаметно е да се консултираш со правник.


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 13:01:40   
Еца
Фала ти многу Маммуuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 13:04:19   
srnicka
Mammy fala ti mnogu

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Породилно отсуство
12.6.2009 14:22:51   
Палешка РР
Мојот шеф знае дека сум бремена од првиот ден од кога знам јас и молчеше додека не разгласив јас.
Разговаравме околу отсуството иако е далеку, рече нема да прима нова, туку ќе премести привремено една колешка на моето работно место, но во текот на овие месеци морам да ја научам да ги извршува моите обврски.
Мене ова ми се чини како супер решение, ако вработеа нова таа ќе имаше тенденции да остане , а оваа одвај ќе чека да се вратам


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Породилно отсуство
15.6.2009 13:26:20   
srnicka
Jas povtorno tuka na ovaa tema user posted image . ima li nekoj so nova informacija?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Породилно отсуство
15.6.2009 13:28:48   
mami
разгледуваме тука нешто со правникот од фирма што ми е..па за некој саат ке ти пишам, дека треба и уште некоја работа да средам,ама штом знам ти пишувам одма

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Породилно отсуство
15.6.2009 13:35:49   
mami
еве само што зборев и мојов вика дека до ноември ке ти трае сигурно тој договор што си го имаш а за после се зависи од работодавецот, дали ке биде хуман и човечен и ке ти го продолжи договорот или ке испадне најголемиот идиот на светот и во моментот кога најмногу ти треба ке те остави на цедило...најдобро директно да го прашаш газдата што му е планот за да не бидеш во мисла цело време

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Породилно отсуство
15.6.2009 13:35:55   
Еца
Срничка, штом си пријавена во завод и договорот ти трае до ноември, а ти одиш на породилно во октомври, договорто ќе мора да ти го продолжи, бидејќи веќе ќе бидеш на породилно.Шест месеци си била пријавена и тука нема промашување,нема право да го прекине,по закон, е сега дали ти воопшто разговараше со претпоставениот и што ти велат тие околу твојата ситуација?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Породилно отсуство
23.6.2009 15:00:31   
mami
срничка што стана со твоето породилно? ајде, и некој друг сигурно го интересира, па пола членки ни се трудниuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

zensko ime
ping

Kako da ja krstam mojata kjerka

Dorotea (17%)

Andrea (43%)

Mihaela (40%)


Број на сите гласови: 217

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!