|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Подароци за учителките
28.2.2010 20:37:08   
April
Се ближи 8-ми март user posted image   И треба на учителката да и' се однесе подарок како знак на мало внимание и почит, нели? Или не...?

Од една страна јас сум учителка, и верувајте дека многу, многу ми е непријатно кога децата, па и возрасни слушатели ми носат подароци...јас и воопшто не го славам 8-ми март...а од друга страна сум родител и следниот понеделник на учителката во градинка треба да и' подарам нешто (еден цвет, на пр.), бидејќи не би сакала моето дете да се двои од останатите, иако не верувам дека учителката би замерила...

Звучи малку контрадикторно, нели? user posted image

< Поракaта ја уредил April -- 28.2.2010 20:38:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Подароци за учителките
28.2.2010 20:43:11   
mami
Баш така..ние додека бевме помали носевме по едно цветче- не бевме баш при пари па некоја ружа фино спакувана беше се што можевме да си дозволиме..подоцна како поголеми собиравме пари и од цел клас и купувавме на секоја наставничка по едно цветче.. НА факс букет за секоја професорка...Многу се нервирам кога се купуваат триста подароци за 8ми март, и тоа ни малку ефтини, а знаеме какви се децата и за се коментираат

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Подароци за учителките
28.2.2010 21:15:27   
saighr
Oваа тема баш ме инспирираше да кажам една случка која нималку не ја оправдувам. А ситуацијата е следнава:на голем одмор во наставничката канцеларија учителките кога почнаа да носат подароци што ги добиле од своите класови па сето тоа на маса се става, па дојдоа и служителките да видат која што добила, па беше како пазар и тоа да видите само какви подароци што навистина не е потребно доволен е само еден цвет и мислам дека мајките, а посебно децата претеруваат во купувањето.( ова го знам затоа што и самата сум наставничка)а, се случило и детето иако учествувало во групно купување и само после пак да дава поклон на истата наставничка.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Подароци за учителките
28.2.2010 21:16:40   
saighr
Се извинувам ,,подарок,, не ,,поклон,,

(Одговор на членот saighr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 9:41:13   
zami
Dosega na ucitelkite vo gradinka za 8 mart, im nosev bonbonjeri, pomali ama pokvalitetni.
Za ovaa godina sakam so sin mi da izrabotime nekoja racno nacrtana vaznicka ili sl.
Ako ne ni uspee sepak ke bide bonbonjera.

Bidejki e posledna godina vo gradinka razmisluvam za nekakov podarok na krajot od godinata ama uste neznam sto, a sakam da bide nesto za celata gradinka a ne samo za ucitelkite, bidejki sepak i drugite sluzbi ucestvuvaat so svoj del vo cuvanjeto na deteto.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот saighr)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 10:20:31   
mother 29
јас ке им купам на негователката и воспитувачката по нешто,обавезно
се мислам на по едно украсче од тие малите ангелчиња,ама сеуште не знам???????user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 13:33:24   
jovanka
Nie sobirame pari i zaednicki od site decinja od edna strana e ubavo nema podelenost ama se se vrti okolu podarocite treba sepak nesto simbolicno a ne natprevar za najubav,najvreden,najgolem podarok.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 13:39:52   
ananikol
 Apsolutno ne se soglasuvam so nikakov podarok,
edna ruza ili karanfil e dovolno kolku da se obelezi denot
Ama ni toa ne go nosat toa ovde..mi se cini deka uste bivsa YU gi praznuva tie denovi bez razlika deka e  megunaroden den na zenata.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 14:11:36   
Мачиња
И јас сум дефинитивно за цвеќе! Повеќето жени најмногу се радуваат кога ќе добијат букет, во било која прилика.
Една моја драга другарка-наставничка кога ќе добие ѓердан или брош и се плаче. Еднаш една ученичка и кажа: "Наставничке па кога вие ќе го ставите мојот ѓердан?". Така одвај најдовме комбинација за да стави ѓерданот на неа (не беше нејзин стил).

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 14:15:26   
Марколисимо
Се знае или цвеќе, или пак некоја бонбоњера или слично нешто со чоколатциња :)

(Одговор на членот Мачиња)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 16:12:53   
Aleksandra
Za dvete ucitelki na Luka vo gradinka ke im zemam po edno bidermaerce od cokoladni bomboni (Bajadera, Grioti i Zagreb 1911) i cenata e super okolu 180 - 230 denari i ubavo izgleda em cveke em bombonjera. Po edno buketce so Bajadera i gotovo.. A i ke se cudat bidejki do sega ne sum videla vaka funkcionalen poklon...

Ova mozete da go najdete vo Prodavnicite na KRAS. samo porano poubavo...

(Одговор на членот Марколисимо)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 16:17:01   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Za dvete ucitelki na Luka vo gradinka ke im zemam po edno bidermaerce od cokoladni bomboni (Bajadera, Grioti i Zagreb 1911) i cenata e super okolu 180 - 230 denari i ubavo izgleda em cveke em bombonjera. Po edno buketce so Bajadera i gotovo.. A i ke se cudat bidejki do sega ne sum videla vaka funkcionalen poklon...

Ova mozete da go najdete vo Prodavnicite na KRAS. samo porano poubavo...


edno predupreduvanje,
svekrva mi raboti kako kuvara vo gradinka i minatata godina nekoja od ucitelkite dobila takvo buketce za podarok (koi mene licno mnogu mi se dopagaat) ama komentarite bile, lele da vidis edno cudno takvo so pet bomboncinja na nego.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Подароци за учителките
1.3.2010 23:13:02   
Мачиња

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Za dvete ucitelki na Luka vo gradinka ke im zemam po edno bidermaerce od cokoladni bomboni (Bajadera, Grioti i Zagreb 1911) i cenata e super okolu 180 - 230 denari i ubavo izgleda em cveke em bombonjera. Po edno buketce so Bajadera i gotovo.. A i ke se cudat bidejki do sega ne sum videla vaka funkcionalen poklon...

Ova mozete da go najdete vo Prodavnicite na KRAS. samo porano poubavo...


edno predupreduvanje,
svekrva mi raboti kako kuvara vo gradinka i minatata godina nekoja od ucitelkite dobila takvo buketce za podarok (koi mene licno mnogu mi se dopagaat) ama komentarite bile, lele da vidis edno cudno takvo so pet bomboncinja na nego.


Ова ти се вика НАШЛЕ ПА ЗАШЛЕ!!!

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 8:28:56   
natasha
Macinja super ideja,i jas moze na ucitelkata na Luka da i zemam takov bidermaer.Lanskata godina i dadovme set od dve solji za kafe,poso e fanatik za kafe ucitelkata na Luka i mislam deka bev edinstveni so podarok za 8-mi Mart,i taa edvaj go primi podarokot.Mi se dopadna sto taa mene mi podari interesno ukrasce,odnosno racno izrabotena origama od nejzina strana

(Одговор на членот Мачиња)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 8:34:49   
topce
и ние ќе треба да земеме нешто за негувателките во градинка.
искрено женичките се многу фини и повеќе би сакала за роденден нешто да им купам отколку за 8 ми март.
ама па глупо е сега да ги прашувам кога им е роденден и слично. и мене ми текна на штосни шољи за кафе или чај не е битно или нешто благичко.ќе видам со мм ќе се договорам он има така идеи за поклончиња.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 8:36:50   
BILJANA_G
Nie seuste ne odime vo gradinka pa za ucitelki ne kupuvame,za babite toa ke go napravime.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 12:14:37   
aleksandra panevska
lani na dvete ucitelki im kupiv po eden parfem a sega stvarno neznam sto bi kupila DAJTE IDEJA

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 16:00:14   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Za dvete ucitelki na Luka vo gradinka ke im zemam po edno bidermaerce od cokoladni bomboni (Bajadera, Grioti i Zagreb 1911) i cenata e super okolu 180 - 230 denari i ubavo izgleda em cveke em bombonjera. Po edno buketce so Bajadera i gotovo.. A i ke se cudat bidejki do sega ne sum videla vaka funkcionalen poklon...

Ova mozete da go najdete vo Prodavnicite na KRAS. samo porano poubavo...


edno predupreduvanje,
svekrva mi raboti kako kuvara vo gradinka i minatata godina nekoja od ucitelkite dobila takvo buketce za podarok (koi mene licno mnogu mi se dopagaat) ama komentarite bile, lele da vidis edno cudno takvo so pet bomboncinja na nego.



user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 16:11:54   
bojanas
Ние веќе втора година се организираме и купуваме заеднички подарок од сите деца во градинка. Бара малку повеќе ангажман ама поевтино е, поубаво е и повредни подароци купивме. Башка на тоа учителките беа пресреќни

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 16:18:16   
Natasha5
еве јас сум наставничка и воопшто не го одбрувам купувањето подароци за 8 ми март,јас се чуствувам лошо кога учениците ке ми дадат нешто за 8 ми март,да им го вратиш ке ги повредиш,а ако го земеш се прашуваш како нашле пари да купат.Бидејки знаеме каква ни е ситуацијата денес.
А многу ме нервираат оние наставнички кои не се задоволни ако учениците им дадат не толку ВРЕДНИ подароциuser posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 22:06:51   
Aleksandra
Ih sto e nerviram koga ke procitam vakvi komentari od ucitelkite od gradinka. Podarokot treba da bide simbolicen a ne da im zadovoluvam nekakvi strasti i zelbi.Ic ne mi e gajle jas sto sakam toa ke ima podaram a pak posle ako si razmislis pa ako ne im kupam nesto ubavo nema da ti go gledaat deteto, ke mu zborat i red drugi raboti. Nivnata rabota e taa, za toa ucele toa sakale da go rabotat a ako ne sakale drugo ke rabotele baska 90 % do ucitelkite vo godini se kolku majka mi i uste malku imaat do penzija i nema sto drugo da rabotat i samo zborat ni decat gledaat ni nisto. Lele ama zabegav, vsusnost zborot mi bese jas lani im odnesov na ucitelkite na Luka po edno buketce so Grioti i bea mnogu zadovolni i se cudea bidejki do sega nemale videno vakov buket (barem pred mene)user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Подароци за учителките
2.3.2010 22:24:59   
Bitolcanka
Навистина има такви учителки/наставнички кои иако велат/се преправаат дека не сакаат подароци (и скапи) не можат да се замислат без подарок со таков коментар ... Баш жално user posted image
Се определив за таа професија, но не ја работам, за жал. Како поранешна ученичка во основно училиште на наставничката (од одделенска настава) и' купувавме сите заедно еден поскап подарок (тоа беше со предлог и помош од родителите) иако, можам да кажам, не беше жена и наставничка за пример (ги делеше учениците според работното место на родителите и образовниот профил). Кога би извршувала таква дејност - едукаторска, во никој случај не би се раководела од такви нешта. За мене секогаш сите деца се исти (без разлика дали се од мојата потесна/поширока фамилија или на туѓи луѓе). Многу поважно е вниманието, отколку подарокот. Доволна е една user posted image со искрени честитки, ништо повеќе, ниту на учителки, ниту на било кои припаднички на понежниот пол.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Подароци за учителките
4.3.2010 10:29:41   
majka 79
na ucitelkata i vospituvackata ovaa godina planiram da im podarime po edna ubava sarpa,marama.
lani im kupivme parfem.
jas sum protiv kupuvanje podaroci za 8-mart (na babi ,svekrvi, zolvi, jatrvi)
a za ucitelkite sakam bidejki samo togas mozam da ja iskazam mojata blagodarnost sto mi go cuvaat deteto i mislam deka navistina zasluzuvaat vnimanie.
simbolikata na 8-mart e cvetot, ama mislam deka zasluzuvaat nesto poveke od cvet. a i tie samite kolku da velat deka ne treba nisto da im se podaruva sepak se nadevaat na ubavi podaroci i navistina obrnuvaat vnimanie na toa koja majka sto im podarila.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Подароци за учителките
4.3.2010 10:39:08   
mis.
не сум купувала поклони на учителките бидејќи не сум била и нешто воодушевена од нив.Едвај чекам Мартин да заврши бидејчи градинката му е катастрофа.Здравје за Стефан во друга градинка.Мислам дека поклонот за учителките е според заслуга.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Подароци за учителките
4.3.2010 10:40:53   
big_mama817
оваа година имземав марами на учителките на син ми во градинка бидејќи лани им зедов парфеми

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Школски прибор
RosaEleonora

Кој школски прибор го купувате

Gioto (32%)

Со омилените ликови без оглед на марката (23%)

Пеликан (13%)

тоzz (14%)

првиот што ке ми дојде до рака (18%)


Број на сите гласови: 133

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!