|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Од град или од село
8.4.2010 1:01:55   
Rossana
Dragi ringerajki, veke podolgo vreme se mislam da ja otvoram ovaa tema i eve sega resiv. Celta na ovaa tema e ovde da zapisuvame (dokolku sakate) dali ste od grad ili od selo. Diskriminacite i delenjeto na "gradski" i "selski" postoi odsekogas. Go znam toa, taka bese i vo uciliste, i na izleguvanje i vo bolnica... nasekade. Eve jas na primer ke go napravam prviot cekor i ke vi kazam deka sum od selo Angelci, 7km oddaleceno od Strumica. Se nadevam deka toa sto go kazav nema da vlijae na vasiot odnos kon mene user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 8.4.2010 1:14:25 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Од град или од село
8.4.2010 1:14:13   
Еца
Најискрено ако се прашувам сега јас, би отишла да живеам на село. Како што има предностио градот, така има и селото свои предности, а многу од нив ги надминуваат предностите кои ги нуди градот. Многу помирен, стабилен живот живеат луѓето во село отколку во град, иако и на село не е лесно сепак не гледам ама баш никкава причина за дискриминација по оваа основа. И бидејќи многу го сакам селото може некогаш и ''ке ти дојдам во посетаuser posted image  user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Од град или од село
8.4.2010 8:00:15   
melody
Jas ne bi otisla da ziveam na selo mozebi odmor od nekoi 5 dena da ke mozam da isteram ama sepak nekako poveke si go sakam gradot.Inaku da diskriminiram nekoj samo zaradi toa sto ziveel vo selo e toa ne go pravam,a i ne gledam nikakva pricina za toa.Edinsveno nesto sto mi smeta e toa koga ke vidam vo zgrada luge koi ziveat na prizemje(neli stanovite se so dvorovi)da cuvaat petli i kokoski.E toa mi e malku cudno,neznam moze i jas preteruvam sega,no ima nekoi luge na koi sto tolku seloto im nedostiga pa sakaat i vo gradot  da si go donesatuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Од град или од село
8.4.2010 9:19:07   
big_mama817
во глобала ако погледнеме на сите горе доле потеклото ни е од село но никогаш не сум ги делела луѓето дали живеат во село или во град сепак денес постојат многу модернизирани села (водоводна и атмосферска мрежа, телефонски приклучоци,амбуланти,интернет кафиња,бутици,аптеки и тн)така да во голема мера селото не заостанува  многу зад градото единстевено што се на периферија тоа е мое мислење

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Од град или од село
8.4.2010 10:21:55   
BEBICA
Eve jas nakratko ke odgovoram, jas sum treta generacija rodena vo Skopje, pocnuvajki od dedo mi, tatko mi pa jas, a prethodno roditelite na dedomi poteknuvaat od Solun.
Nekoi luge patat od toa da se kazat deka se gragani, pogotovo stari Skopjani od Novo maalo, Madzar maalo itn no jas nikogas toa ne sum go istaknuvala,posto lugeto ne gi delam spored gegravskata sredina tuku na dobri i losi luge.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Од град или од село
8.4.2010 10:31:57   
Cacko
kaj mene ima nesto i selsko i gradskouser posted image od na tatko mi stranata baba mi familijata se od Skopje veke 350 godini,edna od najstarite skopski familii,dedo mi od tatko mi strana e od Vukovar ,od kaj majka mi dedo mi i baba mi se od selo kumanovsko Arbanasko pa se doselile u Skopje pred ratot,taka da imam od se po nesto i mislam deka toa ne e najbitno,bitno da kazam e deka nemam nisto protiv selanci a i te kako imam protiv seljaciuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Од град или од село
8.4.2010 11:45:49   
Annabel
Јас сум родена во Битола, а исто и моите роители и нивните родители (само дедо ми е од Охрид). Од секогаш ми било криво што немам баба и дедо во село како моите другарчиња од маало, кои секој распуст одеа во село, и јас останував сама во маало.

Мајка му на мм е од едно село во Врање, има и куќа таму, ама кој да иде таму кога е во Србија...а така ми се трча по ливади, сакам да се тркалам по трева со децата, да го слушнам секој звук на природата, што овде во Скопје е пригушен од возилата...а сакам и да се изнаспијам како човек...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:08:44   
Еца
жЕх што вејка, не сум одговорила баш на темата, и мајка ми и татко се од село, татко ми од Мождивњак, Паланечко, мајка ми од Горно Кратово, Кратовско, се нашле на пола пат и оп во Кратово си оформиле свое гнездо и од таму се испилија три кокошкиuser posted image шега на страна јас би одела да живеам во село, но не оние селка со три куќи од кои во една живеат само еден баба и дедо, туку во села населени каде што има и училиште и амбуланта и се по редuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:19:53   
Adrijana
Jas nemam nikoj na selo, ni babi ni dedovci, ni rodnini, apsolutno nikoj. Nemam poim kako e zivotot na selo i bi sakala da doznaam, a i kolku mi e skisnato od gradovite, moze i da si poziveam malku na selo.user posted image Nekako zivotot na selo si go zamisluvam kako malku pozdrav.

_____________________________



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:24:39   
BILE.F
Моите се од Неготино, јас сум родена во Неготино, еве 10год живеам во Скопје.
Никогаш не сум правела дискриминација на луѓето по тоа дали се од град или село.
Пр: јас често употрбувам сељак , но не го кажувам во буквална смисла на зборот, дека е од село, туку дека има селски манири иако е од град.
Значи зависи од самата личност: Moже некој да е од село, а да биде далеку покултурен и поеманципир од некој што е од град, и обратно.
Е само предноста на градот е тоа што имаш буквално се што ти треба, и пристап до каде сакаш, додека во селото си ограничен.
Во селото пак е далеку помирен начинот на живот.
И пак се се сведува на истото: се е до самата личност! Некој сакаат мирен живот, јас на пример сакам гужви,  доцни излегувања, шетања, обврски......, сакам на село да се одморам, а дури и во Неготино го чуствувам мирниот живот за разлика од Скопје.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:27:21   
caci20
Zatoa imame dva zbora selani i seljaci. Inaku bi sakala da ziveam na selo. Ili pak da imam nekoj koj ima kuka vo selo ( dedo, baba, tetka, cicko), ama zaglaveni sme vo ova Skopjevo. A sakam odmor vo takva sredina, eko turizam

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:29:59   
mother 29
јас сум по мајка егејка плус влаинка,по татко кочанчанка.Марко, не да е мешан...од `се има по малкуuser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:32:12   
caci20
Jas sum i po majka i po tatko egejka, eh kakvi se selata tamu dole. Posebno na dedo mi od tatko. Teovo, odma do Voden

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:32:12   
ikipp
tatko mi e od volkovija,majka mi od oblesevo,a jas od tetovo,decata moi od pp...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Од град или од село
8.4.2010 12:33:38   
Enika
Јас сум родена во Скопје, ама моите се родиле и зивееле некое време во село...како мали....мајка ми е родена во некое село што не постои сега, исто и татко ми...ама израснати се во град, мајка ми во Штип а татко ми се селеле неколку пати, во Велес, Битола и на крај во Скопје.Воопшто не се срамама од тоа што серодени во село, сум израснала и јас по селата кај сите роднини на моите...најубавите времиња ми се од таму...од детсвото. Не е битно од кај си, човекот е најбите а и воспитувањето.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Од град или од село
8.4.2010 14:37:38   
brineta88
Јас сум од град, ама се омажив во село. И искрено уште не се навикнав, нема каде да излезеш, ако ти текнало во моментот да купиш нешто немоеш тука мораш во град да одиш, не дека нема продавници ама има само најнеопходни работи, не е како во град. Сите може да викате дека сакате да живеете во село, природа, помирно, ама не е тоа тоа. Немаш кај да прошеташ, на кафе кај да излезеш да си шеткаш по продавници. Може вака зборам дека цел живот сум живеела во град ама неможе да се направи споредба. Се знае град си е град. Но никогаш не сум дискриминирала некого само затоа што е од село/град, тоа нема никаква врска и никогаш не влијаело на моите ставови

< Поракaта ја уредил brineta88 -- 8.4.2010 14:41:17 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Од град или од село
8.4.2010 15:20:08   
Mila na mama
Читајќи ја темава се потсетив на нешто. Јас сум прилепчанка (додуша татко ми е егеец кој се родил и живеел во Војводина пред да се доселат во Прилеп) ама јас сум родена и порасната во Прилеп. Кога пред 10 години се доселив во Скопје сите ме прашуваа: А ти од Прилеп од градот си? Прво не ми беш јасно си мислев што им е на луѓево? ако сум од Кривогаштани ќе речам од Кривогаштани сум или не е битно кое село нема да речам од Прилеп. Подоцна ми стана јасно. Во Скопје и тие од драчево и од Горно и Долно Лисиче и од Сопиште и од сите села велат дека се од Скопје па затоа се допрашуваат после а од градот? Ова е за мене смешно. Не е битно од каде си битно каков си. Селото или градот не те определуваат како личност. Јас лично не би живеела во село. За мене е и Прилеп преспор па темпото во некоја помала средина не би ми лежело, ама којзнае можеби кога ќе остарамuser posted image user posted image user posted image  Во секој случај на крај памет не ми е да дискриминирам некого зашто бил од село, од град или паднал од Марс

_____________________________

love u all

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Од град или од село
8.4.2010 15:48:50   
lila30
Jas sum od Stip ziveam vo Skopje veke17god.koga dojdov ovde go imav istiot problem kako i mila na mama,site me prasuvaa dali sum od gradot.Pod ova nebo site sme isti bez razlika od kade sme,lugeto gi delam edinstveno na dobri ilosi.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Од град или од село
8.4.2010 15:49:04   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Како што има предностио градот, така има и селото свои предности, а многу од нив ги надминуваат предностите кои ги нуди градот. Многу помирен, стабилен живот живеат луѓето во село отколку во град


ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Jas ne bi otisla da ziveam na selo mozebi odmor od nekoi 5 dena da ke mozam da isteram


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

.а така ми се трча по ливади, сакам да се тркалам по трева со децата, да го слушнам секој звук на природата, што овде во Скопје е пригушен од возилата...а сакам и да се изнаспијам како човек...


ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana
moze i da si poziveam malku na selo. Nekako zivotot na selo si go zamisluvam kako malku pozdrav.


ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

сакам на село да се одморам,


ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Inaku bi sakala da ziveam na selo.  A sakam odmor vo takva sredina, eko turizam


Ah sto ke pravam jas bez vas... me iznasmeavte... da znaet koooolku samo i jas kopneam po cist vozduh... Pred da se omazam ziveev navistina mirno i disev svez vozduh. jas i majkami otsekogas sme gi sakale cvekinjata pa zatoa gi imame vo site boi, si izgradivme gradina, sopstven mal park i mal ovostarnik, imame prilicno golem dvor i uzivame vo nego. Da vistina e deka navistina moze da se odmori vo selo, pa koga ke se razbudis da si napravis kafe i da si sednes pod senka, da si gi gledas cvekinjata... Abe sto da kazam ubavini. Sega ne da kopneam za toa... Ovde kaj mm nemame nekoj si kojznae sto dvor, edvaj si najdov mesto kade da si posadam malku cvekinja a ne pa gradini i parkovi da pravam, a ziveam i blizu do patot pa prasina kolku ti dusa saka, no toa e toa...

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Јас сум од град, ама се омажив во село. И искрено уште не се навикнав, нема каде да излезеш, ако ти текнало во моментот да купиш нешто немоеш тука мораш во град да одиш, не дека нема продавници ама има само најнеопходни работи, не е како во град. Сите може да викате дека сакате да живеете во село, природа, помирно, ама не е тоа тоа. Немаш кај да прошеташ, на кафе кај да излезеш да си шеткаш по продавници.


Te razbiram potpolno kako ti e... navistina otkako se omaziv go pocuvstvuvav zatvorot na seloto, iako sme od isto selo, ne e ni malku isto kako porano. Koga bev doma izleguvav kade sakav, odev na kafe vo strumica, nekogas se pagase da odam i po 2-3 pati do gradot zatoa sto so taxi e navistina evtino... no sega... neznam mi nedostiga ponekogas mojot zivot... Zatoa i ja otvoriv ovaa tema, zatoa sto duri sega pocuvstvuvav kako e da zivees vo selo... Mislev deka ne e vazno koj kolku ima deka ljubovta e najvazna, togas na se gledav rozevo mislev deka nema da se promeni nisto no...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Од град или од село
8.4.2010 15:54:29   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

јас би одела да живеам во село, но не оние селка со три куќи од кои во една живеат само еден баба и дедо, туку во села населени каде што има и училиште и амбуланта и се по редuser posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image da znaes deka tamu e pomirno, imav prilika da odam i vo edno takvo selo, i toa slucajno stignavme tamu so tatkomi i brat mi setajki po priroda. Vo seloto imalo 9 babi i 12 dedovci, planinsko selce i pomladite se isselile... ama navistina bese ubavo, se slusaa slavejcinja kako peat, cist vozduh daleku od se... eh kako bi otisla tamu i cel mesec ne bi se vratila (Ama i internet da imam)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Од град или од село
8.4.2010 16:32:00   
lilicka
Јас сум родена во Скопје а израснав во едно скопско село сто е 10км одалечено од центарот....никогаш не ми преставувало проблем што сум од село ниту пак сум се почуствувала понижено...додуша на факултет имаше некој "граѓанки"што кога ке кажев од каде сум ми викаа аууууу па имате вие таму струја,вода.....па не продавници!!Кога се омажив со маж ми некое извесно време живеевме во стан се гушев мислам едвај издржувавuser posted image и ете се решивме да си живееме на село мислам нема подобро местоо...дворче,цвекиња...треваа...маа рајј секое утринско кафенце надвор пропратено со милозвуцни гласови на птиции...позз

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Од град или од село
8.4.2010 16:36:38   
baby mama
Кај нас во МК ептен луѓево се замараат со тоа дали бил од град или село, дали бил за онаа или оваа партија, верска поделба аман веќе user posted image . Што е битно кој од каде е,што е, ако одговара за друштво друго ништо не е важноuser posted image  

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Од град или од село
8.4.2010 23:41:07   
ananikol
Da bidam iskrena nikogas ne bi mozela da si go zamislam zivotot da ziveam na periferija na gradot a kamoli na selo.
Duri i ovaj selskiot turizam ne go razbiram...ne go cuvstvuvam kako turizam,za mene turizmot e sosema nesto drugo nikako selo..Toa sto jas ne bi mozela da ziveam vo selo ne znaci deka drugite ne mozat ili ne sakaat.
Nikogas ne mi bilo bitno koj od kade e dali od grad ili od selo.
Ovde ima sela koi se mini gradovi, gi imaat site prodavnici kako i nie vo gradot.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Од град или од село
8.4.2010 23:49:06   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Duri i ovaj selskiot turizam ne go razbiram...ne go cuvstvuvam kako turizam,za mene turizmot e sosema nesto drugo nikako selo..


user posted image   Ne mozam da razberam sto sakas da kazes ananikol??? Za kakov turizam zboruvas?  user posted image   Dobro znam sto e turizmot, nikogas ne sum napomenala deka seloto e turizam... Izvini ako te svativ pogresno, no...  user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Од град или од село
9.4.2010 12:17:21   
elle
Има една поговорка-подобро во село да си прв, отколку во град да си последен.


(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?