|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Националност дали е важна?
16.9.2009 21:49:40   
daniel
Дали би присвоиле македонче ако сте албанец и обратно?




< Поракaта ја уредил Elena -- 16.9.2009 21:56:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Националност дали е важна?
16.9.2009 21:57:55   
Еца
никогаш за ништо не ми е важна националноста. А најмалку кога се работи за деца.

п.с. Даниел те молам пишувај со мали букви во спротивно ке треба да ги бришеме постовите, бидејќи големите букви значат викање, карање.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 2
   Националност дали е важна?
16.9.2009 22:00:13   
BEBICA
daniel dobra tema so teski odgovori.Jas mislam deka seuste sme zatvoreno opstestvo po ova prasanje.Mnogu sme povredeni i ednata i drugata strana, mislam Makedoncite i Albancite.
No sepak dete e dete, tocno deka toa dete si ima poteklo no ne treba da bide presudno.niedno dete ne e ne e krivo sto se rodilo vo odredena nacionalnost, naprotiv sekoe dete se raga cisto kako list hartija zatoa se tuka roditelite da go usmeruvaat i ucat da stane dobar covek bez obzir na nacionalnosta.

< Поракaта ја уредил Elena -- 16.9.2009 22:25:36 >

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Националност дали е важна?
17.9.2009 10:53:08   
niki
Nacinalnosta i svesnosta za nea se steknuva so tekot na zivotot, ne e nesto po sto bilo koj e obelezan so raganje pa taka da ne gledam problem da se posvoi dete od druga nacionalnost koga toa ne e svesno za toa. Kako roditel jas ne bi se cuvstvuvala obvrzana da go vospituvam kako albance koga voopsto toa nemozam da go pravam bidejki samat ne sum albanka, vo nekoj moment od zivotot bi mu kazala sto bile po nacionalnost negovite bioloski roditeli no toa bi ziveelo po nacelata na mojata nacionalnost se dodeka ne bide dovolno vozrasno da istrazuva samo i da ja zapoznava drugata nacionalnost. Jas sum mazena za srbin i kolku i da sme slicni megu nasite nacionalnosti ima razliki, a kerka mi poprima i od dvete, ne e posvoena no ne e odredena kon samo edna pa taka verojatno bi bilo i koga bi posvoile dete bez ogled na toa od koja nacionalnost bi bilo.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Националност дали е важна?
19.9.2009 19:56:41   
agnes77

ИЗВОРНА ПОРАКА: daniel

Дали би присвоиле македонче ако сте албанец и обратно?






македонско, албанско, ромско, руско... било које... дете је дете...а свако дете треба родителје
луге говоре, да нису националисти али кад га питаш дали би посвојио дете неке друге нацопналности, боје етс, тада добијеш тачан одговор, и кажем вам има пуно националиста...

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 15:19:54   
dusica_k
не би сакала да ме осудувате поради постот ама јас никогаш не би посвоила дете што не е од мојата вера,...незнам зошто меѓутоа едноставно неможам

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 15:59:28   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: dusica_k

не би сакала да ме осудувате поради постот ама јас никогаш не би посвоила дете што не е од мојата вера,...незнам зошто меѓутоа едноставно неможам


Прво добредојде и пријатно дружење!
И второ зошто? Што знае едно дете од 1, 2 или 3 години за вера и националност? Во другиот пост велиш и самата си посвоена и не те интересира да дознаеш која ти е биолошка мајка што значи дека можеби е од друга вера, а ти можеби и незнаеш. Што тоа би променило во љубовта која ја чувствуваш за посвоените родители и тие за тебе?
Не те осудувам, ама ми е некако парадоксално и чудно некој кој и самиот е посвоен да има предрасуди за тоа.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dusica_k)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 16:13:23   
Bogdancanka
Јас да мене нацијоналноста не ми е важна сите ми се мили кога веке збориме за дечиња не би бирала ете тоа е моето мислењеuser posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 16:44:41   
dusica_k
прво фала за топлото добредојде...а после...
знам дека 99% не се сложуваат со мене,дури и јас не би се сложила со мојот став доколку ситуацијата во мојот живот била поинаква...бидејки знам дека децата се најголемото богатство на секој човек...искрено моето семејство е чисто македонско и да..точно е дека незнам дали таа што ме родила е македонка или не..меѓутоа во животот сум била секогаш во контакт со мешани националности и тоа не ми било проблем..се до пред некое време кога имав лошо искуство со нешто слично и затоа сега знам дека доколку посвојам дете сигурно ќе биде само од македонско потекло

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 16:52:29   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: dusica_k

меѓутоа во животот сум била секогаш во контакт со мешани националности и тоа не ми било проблем..се до пред некое време кога имав лошо искуство со нешто слично и затоа сега знам дека доколку посвојам дете сигурно ќе биде само од македонско потекло


Ова нешто слично се однесува на нетрпеливоста меѓу националности и вери или на некој случај со посвоено дете од друга националност или вера?
Не сакам да сум напорна, извини ако премногу навлегувам во детали од твојата интима, ама кога веќе изнесуваш некој став, бар објасни малку поопширно за подобро сите да разбереме или бар да се обидеме.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dusica_k)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 17:09:40   
dusica_k
кога пишав нешто слично мислев на посвојувањето и на децата...пред некое време бев сексуално нападната(силувана,ама несакам да го употребувам тој збор ептен лошо ми звучи) од човек од друга националност и од тој ден кога се збори за врска со човек од друга националност или пак еве како во случајов посвојување на дете од друга националност ми се гади од нив,се ми стана одбивно..затоа реков порано сигурно ќе сум прифатела да посвојам дете од друга националност ама ова моево е на лична база,едноставно неможам да прифатам такво нешто(се надевам дека ме разбираш)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 17:25:41   
niki
Многу ми е жал за сето низ што си поминала, но најди сила во себе да си простиш и да продолжиш да живееш нормално. Насочувајки ја омразата кон сите кои не се исто што и ти не го бришеш минатото, ниту ќе ги поправиш работите. Казнет треба да биде тој кој те нападнал, тој е виновен, не неговата националност ниту вера. Можел да биде и македонец, не сме ние совршени и меѓу нас има лоши луѓе.
user posted image user posted image user posted image  за тебе и за храброста и искреноста.
Биди силна и избори се со своите негативни чувства, немој да дозволиш да те обземе омраза.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dusica_k)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 17:34:13   
dusica_k
секој ден се борам со тоа,ама сепак....едноставно одбивноста е поголема од било што...

инаку фала...user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Националност дали е важна?
17.10.2009 17:39:01   
Bogdancanka
Леле баш ми е жал за тоа што прочитав што си поминала но во потполност мислам дека е во право Ники и кај нас мак има такви луге па јас дури и не би ги нарекла луге за мене тие се нешто уффффф не сакам ни да зборам за такви.user posted image user posted image user posted image браво за твојата храброст и искреност,потруди се да бидеш позитивна и како што рече Ники немој да дозволиш да те обземе омразатаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image еве за тебе и за твојата искренос мислам дека си многу храбра личност Душица_к

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?