|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 10:54:19   
mother 29
Сосем случајно овие денови се најдов во муабет, каде се раскажуваше судбината на една жена од Беровско ,некаде.Имена таа посвоила Ромче(циганче).И вракајки се дома со малото оставено душиче,срекна што конечно ке и пркоси на судбината да не биде родилка,но да биде  МАЈКА (единствена и најсакана што ке ја сака и признава ,тоа мало бебенце),наидува на следното....Е,зашто не си зела наше ,кога си имала шанса да бираш?!
Еве го примерот како оваа Мајка не направила избор!еве кака оваа Мајка одбрала да го спаси детето!еве како не сакала да ја искористи шансата да бира!
Кратко и јасно.......
Дали посвојуваме да ги спасиме децата кои се оставени на милост и немилост ИЛИ да си угодиме на самите себе,да се "спасиме" самите себа???!!!!!!!!
Не е суштината дали би посвоиле Ромче,Албанче,Македонче........суштината е малку подлабоко во секој од нас?


Дали вие сте размислувале за ова ?И какво е вашето мислење?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.9.2012 1:29:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 10:59:50   
bibi
се согласувам, дефинитивно. Не посвојувате дете за да си го задоволите егото, посвојувањето на дете, значи наоѓање на повисоко ниво на свест, остварување на голема животна цел која не би требала да биде врзана со предрасудите или себичноста.

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 11:03:03   
Палешка РР
Многу длабоко прашање.
Ако бидам неискрена ќе кажам "Да секако..и тоа е дете како и сите други, ќе го посвојам", но ако сум соочена со ваков избор веројатно добро ќе размислам.
Немам конкретен одговор user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 11:17:47   
Весна
Скоро имав сон во кој ја барав Јана да си ја видам. Ми донесоа некое поголемко девојче со црна косичка за кое бев убедена дека не е мое. Лежев во креветот со мм и постојано му кажував: ова не е нашата Јана. Една жена ни ја стави со нас во креветот, а јас само и’ кажав: „знам дека ова не е мојата Јана, сепак најдобро ќе го чувам детево, но никогаш нема да ја засакам како свое“.
Уф, грозен сон, но ете потсвеста нешто ми кажа, што не знам колку би било така. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 11:39:08   
Enika
хмммммм немам предрасуди , мислам дека на секое дете му е потребна љубов и грижа, без разлика од која националност е...мегутоа кога би се работело за мене незнам...стварно незнам, едно е да дискутираме за други луге ама доколку ми се нашле ние на тоа место размислувањата се секогаш по други...на запад не би се ни дискутирало на темава се посвојуваат деца од др националности...ама овде...далеку сме ние од тоа...од запад ги примаме само најлошите работи!!!

а една работа која мн ме интересира е дали тие луѓе кои исоментирале „ зашто не си земала наше„ ке ја приметеле разликата доколку не беше ромче бебето туку од др националност на пр, албанска, турска, влашка...или тука игра улога верата( а знаеме дека ромите се поделени има и од православната вера)user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 11:52:15   
tereza
за оваа тема сум била сведок на различни случаи,на пример едни наши пријатели посвоија ќерка уште од мало и ја воспитуваа како што треба и се тоа меѓутоа кога девојчето влезе во пубертетските години,а родителите малку подостареа почна да им прави такви нервози а овие повозрасни луѓе,крајот не можеа да и го најдат.Не можеш да знаеш тоа дете какви гени носи во себе и кога ке го покажи својот карактер.А имало и случаи кога посвојувачите навистина се преродиле од кога си зеле дете и им се подобрил животот за 360 степени.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 12:23:11   
Bibi_S
da genite imaat sekako uloga, ama jas mislam deka vospituvanjeto e najbitno. Na mnogu roditeli im se slucilo nivnite rodeni deca posle da gi nerviraat i da ne gi pocituvaat, a roditelive da bile ok, odnadvor gledano. Jas otsekogas sum si vikala deka ako ne mozam da rodam, ke posvojam. I so mazot mi duri pred da se zememe se dogovorivme taka. sega eve sum bremena, no pak si pomisluvam deka posvojuvanjeto e najblagorodnata rabota sto nekoj moze da ja napravi. I mislam deka koga bi imala pogolemi moznosti, bi sakala da spasam necij zivot.
Druga rabota sto mi smeta vo Makedonija e uzasnata birokratija niz koja roditelite moraat da pominat ako sakaat da posvojat dete i mitoto sto treba da go dadat za nekoj da im go dozvoli toa-barem taka sum slusnala. Koga bi bil polesen procesot, sigurno poveke deca ke bea vdomeni vo semejstva.


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 14:42:46   
Anushka
отпишувам.
Да немав свои, дефинитивно ќе посвоев (уште сакам да посвојам). ДЕТЕ, мислам, а не народност или боја.

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 14:51:03   
mami
За ова треба да е сега Агнес овде да пише..таа ќе посвои ромчиња до крајот на годинава, незнам само до каде е процедурата.
Инаку- јас ако неможам да имам деца па посекако дека ке земам било какво, нема да одам таму и да ги бирам по националнот или боја- националноста ја стекнува со тој што ќе го израсне, а не ја наследува од тој што го оставил, а бојата- епа и да ја наследил од биолошките родители - пак ке си го сакам како мое. Сепак зборуваме за дете

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 19:26:59   
Enika
гените се битни точно, мегу тоа воспитувањето игра мн голма улога овде...што зар биолошките деца не праат проблеми во пубертет??? вујко ми и вујна ми посвоиа дете по 15 год неуспешни обиди...се препородија да ...братучед ми е најтемпераментен на свет...па не се тоа гени..дете ко дете...и никој од нас не го гледа како туго...не личи на ромче на пр ама па и не значи дека нема др националност!!!
се трудиме да не живееме во општество со предрасуид ама токму такви сме...за жалuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 20:38:30   
Еца
само ќе кажам дека сум размислувала на темата. Не ми се важни гени, ни пол, но боја, ништо...важно ми е само ако стигнеме до оној степен со мм да можеме да си дозволиме трето дете, сигурно ќе биде посвоено. После два царски не мислам да одам на трето и да ризикувам, но можам да имам уште едно дете и да остварам нечиј сон, да направам среќно едно напуштено дете, да му дадам љубов и дом. Среќна сум што и мм истото мислење го дели со мене.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
3.12.2009 21:53:02   
mis.
Се сложувам со сите дека треба да им се даде шанса и дом на многу деца на кои тоа им е вистински потребно.Секое дете заслужува љубов и внимание од родител.Сите сме луѓе без разлика на вера,националност,боја на кожата.
Но како би реагирале вие ако ви кажат дека сте посвоени?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
17.12.2009 14:30:17   
mother 29
зарем е битно девојче или машко???????????????
сум била сведок на изјава од типот ...ако посвојам би посвоила девојче,машко не сакам????????

еве ја мојата дилема!зашто се бира  пол, за  да се задоволи своето јас,а не да се спаси дете?!???????

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
17.12.2009 14:31:46   
profesorica
не би бирала пол, ако сакам да посвојам сеедно длаи е машко или девојче.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
17.12.2009 14:40:28   
arh_diz
se soglasuvam so vas vazno da e zivo i zdravo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
17.12.2009 17:02:40   
Mila na mama
Уште една дилема. Сите сакаат да посвојат што е можно помали деца. Во еден неврзан разговор со социјален работник сфатив дека колку е детето поголемо толку му се шансите да биде посвоено помали. Едноставно луѓето се подготвени со години да чекаат на бебе а не се согласуваат да посвојат дете да речеме кое е во школска возраст уште помалку пубертет.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
31.12.2009 10:35:48   
agnes77
Mi još uvjek čekamo i nadamo se procedura uskoro završi... (ovo je moja največja želja za 2010;)
Kad smo odlučili da posvojimo dete, mi smo zaista željeli da dete bude zdravo, sve ostalo nije bitno...
lljudi spomene gene in DNK ali ljudi zaborave, da ima puno porodica, koji su roditelji obrazovani its. a deca završe na ulici, drogiraju se ... gdje su tada geni? I ne razumjem ni neke superiornosti zbog gena, zašto bi bili moji toliko bolji od svih drugih?

Sve što dete (bilo koje nacionalnosti, boje,...) treba su roditelji, koji ga vole. I ako nije moguče, da dete živi sa biološkimi roditelji tada je za dete najdobro, da je posvojeno. Kad majka čeka na biološko dete, među njima postoji neka vez, koja je svaki dan jača. Pa drage prijateljice isto je kad čekaš na posvojeno dete. U svakom momentu dete je sa tobom, u tvom srcu. Bilo što radiš, dete je uz tebe. Maštaš, kako če se život promjeniti kad jedan dan dete konačno bude sa tobom, brineš se dali bude zdravo dete. Dete postaje tvoje u tvom srcu mnogo prije sve procedure su završene. I ovo dete je TVOJE dete. Dete što je puno voljeno, dete na koga ne čekaju samo roditelji nego sva porodica i prijatelji, suradnici ... oni koji s tobom brojijo dane i čekajo, da dete konačno dolazi kuči.

Zaista teško objasniti je sve emocija ali sve je tako jednostavno, čekaš svoje dete i nadaš se da bude zdravo. Šta ima boja, geni, nacionalnost sa time? Znate, da je za svako majku njezino dete najlepše dete na svjetu. Isto je kad posvojiš dete, sve na tvom detetu je najlepše:) Ja ne trebam nekoga koji liči na mene, da bi bila sretna, sve što ja želim je, da budem mama detetu, koji treba majku.

Evo, sad znate što je želim za 2010;)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
31.12.2009 10:42:20   
Еца
user posted image неверојатно искрен пост, но во исто време и ретко вакво размислување. Немам зборови Агнес, децата кои ќе ги посвоиш ќе бидат најсреќните на светот, бидејќи ќе ја имаат најдобрата мамаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
31.12.2009 10:43:51   
profesorica
агнес77 ти посакувам што поскоро да заврши процедурата и да си го држиш во рацеuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
31.12.2009 10:44:24   
arh_diz
agens ti posakuvam sreka mila i sto pobrzo da gi vidis decinjata kaj tebe doma

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
2.1.2010 19:48:32   
bibiona
pozz..koga site luge vo svetot bi razmisluvale niz prizmata na ljubovta, nikogas ne bi postoele deca koi bi trebalo da se posvojat, nitu bi imalo dete bez dom..sekoj covek prvo so silata na ljubovta bi bil najsovesniot roditel.No, za zal svetot seuste ne e pripremen za golemoto delo na ljubovta. Sonuvam koga toa ke se sluci? Koga lugeto ke go otvorat svoeto srce za ljubovta.Togas placot od detskite usni ke iscezne,a majkite od cel svet ke peat samo prispivna pesna.
,,Go napisav ova, zosto mislam deka samo ljubovta e vazen faktor vo zivotot.So nea treba da se zivee sekoj den, za da ima idnina sekoe dete,,
pozz do site.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
22.1.2010 22:13:36   
mother 29
pred nekoj den naidov na grupa na fb za posvojuvanje na grdi deca...bukvalen prevod taka bese .....
druga dilema..

dali pri posvojuvanjeto se gleda ..grdo ili ubavo bebe?????????koja e realnosta?

(Одговор на членот bibiona)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
23.1.2010 15:31:03   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

pred nekoj den naidov na grupa na fb za posvojuvanje na grdi deca...bukvalen prevod taka bese .....
druga dilema..

dali pri posvojuvanjeto se gleda ..grdo ili ubavo bebe?????????koja e realnosta?



Прво сакам да им се извинам на сите кои се обидуваат да добијат дете на било кој начин, за следново што ќе го напишам.

Ние кои природно зачнавме и родивме деца исто така немавме многу удел во тоа како детето ќе изгледа и каков карактер ќе има и кои гени ќе ги наследи но пак имаме безусловна љубов за нашите деца кои не се секогаш ни убави, ни добри, ни паметни...
Ова за мене е за најстрога осуда, кој нема во себе доволно љубов за било кое дете, подобро нека не се обврзува да посвои. Колку сака нека има можност да бира, каков човек ќе изгради од тоа дете зависи од родителот, од воспитувањето, посветеноста, а не од изборот кој ќе го направи.
user posted image user posted image user posted image Уф колку ме иритираат вакви работи

< Поракaта ја уредил Еца -- 23.1.2010 18:06:00 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
23.1.2010 15:41:29   
mami
потпишувам 200% тргнувам од себе- ако неможам да има деца, а толку многу ги посакувам сигурно нема да бирам какво ке си посвојам. За мене на тие луѓе кои бираат што ке посвојат, воопшто и не треба да им се даде дозвола за такво нешто

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: моралната дилема на посвојувањето?!
23.1.2010 15:46:21   
arh_diz
Deteto koe se posvojuva treba da se gleda kako svoe dete (sami da sme go rodile)a ne dali e belo crno ruzno i neznam sto
Navistina nemozam da razberam nekoi luge.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?