|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мартинки
2.3.2010 8:50:56   
mis.
Дали некој знае што се мартинки?Барав низ Скопјево да купам но луѓево се зачудени и прв пат слушаат.Генрално, таа секогаш е со конци од црвена и бела боја испреплетени или исплетени, од кои црвената ја симболизира боја на крвта, а белата на чистотата. Се подарува на 1-ви Март во чест на Баба Марта и се носи околу рака или закачена на облеката се додека расцвета првото дрво. Потоа се закачува на него со желби за сопственото и за добро здравје на своите блиски во тековната година. Секако дека постојат варијанти на тема, но ова е основата на обичајот.Син ми секоја година од градинка добива мартинка во вид на нараквица исплетана од црвен и бел конец.Еве вака изгледаат
user posted image
user posted image

user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 2.3.2010 8:51:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:00:20   
natasha
Martinkite go obelezuvaat 1vi Mart, i se sekavam koga bev malecka imav prijatelka koja sekoj 1vi Mart mi isprakase cestitka so martinka(inaku taa ziveese vo Bugarija)i iskreno mn se raduvav,a i ne bas da go znaev vistinskoto znacenie

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:10:12   
vezilka RR
..леле и јас ги обожавав..не им го знам значењето, но знам дека секој 1 март со душа го чекавме чичко поштар да дојде и да ни донесе писмо од тета од Бугарија каде имаше 2 мартинки. Во писмата пишуваше..поздрав за двете мои милички од Баба Марта..ех, ова ме потсети на тета која ја обожавам, а ја немам видено веќе подолго време user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:14:12   
topce
ние лани добивме од Општина Аеродром. преку пошта ни пратија

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:16:43   
nadica
кога бев мала носев и ги обожавав user posted image user posted image user posted image годинава надица е мала но за догодина секако ќе и направам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:25:09   
mami
Секој 01.03 се одржува концертот Ксантика, по повод марта и мартинките. Најчесто е во Домот на АРМ и тогаш даваат мартинки дали за на рака дали како машничка за да ги закачиш на облеката. Порано одевме редовно со мм, а откако се роди Лука некако не ни текнало.
Порано баба ми ни врзуваше мартинки, сега и неа ја нема, па не носиме

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:33:04   
mis.
А има ли некаде да се купи мартинка?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мартинки
2.3.2010 9:36:07   
mami
мислам не..не сум сретнала до сега

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мартинки
2.3.2010 14:28:41   
majka 79
jas koga bev mala nosev martinki koi mi gi prakase baba mi od Bugarija.
sekoja godina imav nova martinka.
sakam i moite deca da nosat i ako ne najdam za da kupam, ke pobaram niz fiokite kaj majka mi da vidam dali ima nesto ostanato od moite martinki.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мартинки
2.3.2010 14:34:54   
BILJANA_G
I jas kako mala nosev martinki majka mi mi pravese,samo kaj nas vikat deka se stavaat koga prv pat ke vidis lastovicka. Jas na Angela zdravje od godina sekako ke i stavam. 

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мартинки
2.3.2010 16:28:24   
Natasha5
Кај нас овие се викаат МОЊАЦИ и се ставаат на 14 март.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мартинки
2.3.2010 21:47:58   
Aleksandra
Denes koga se vrativ od rabota svekrva mi na Ana i dade martinki za na raka a jas cela vo prasalnici. I bila nekoja prijatelka na kafe i zemale spletile martinki. I eve duri sega koga ve procitav vas mi tekna za sto se raboti. A mnogu se ubavi vo vid na cvet i se vrzuva okolu rakata.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мартинки
2.3.2010 21:58:31   
BILE.F
Јас имам носено, ама другарка ми ги правеше дома. Не сум сретнала негде да се продаваат! Тие носат среќа и кога ќе ја видиш првата ластовичка може да ја извадиш!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мартинки
2.3.2010 23:54:34   
^SARA^
Кога бев мала носев мартинки,ги имаше се продаваа и по некоја традиција баба ми ни ги купуваше.Сега немам видено некаде да се продаваат.Во Бугарија имаат голема традиција со мартинките,па додека бев таму имав по неколку наредени на рака , бидејќи луѓето имаат обичај да си подаруваат едни на други.Таму носат сите и мали и големи и стари, а кај нас порано носеа сите деца ,а сега и децата се поретко.Мислам дека некако полека се губи традицијата user posted image

_____________________________

*** Верувај во себе ***

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мартинки
3.3.2010 0:15:09   
sweety***
da da i jas se sekavam obavezno vo mart nosevme martinki ama sega nema nisto na decata pointeresni im se kompjuterite od sto i da bilo drugo user posted image

(Одговор на членот ^SARA^)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мартинки
3.3.2010 0:22:44   
delfinka
kaj nas tradicija bese babata da ni gi plete martinkite a ponekogas si imavme dupli i si kupuvavme
sega veke sumpodzaboravila ama ednata so se nosese na prt mislam deka koga ke go vidis prviot strkse stava pod kamen a drugata ???mora da ja podprasam majkami pa pak ke ve informiram...

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот sweety***)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мартинки
3.3.2010 0:46:44   
Еца
Читајќи колку убави работи од нашата традиција заминуваат во минато сериозно се размислувам да направиме нешто со што ќе се врати модата на овие работи, како и учење на младите генерации да плетат, везат итн.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мартинки
3.3.2010 7:33:48   
BILJANA_G
Eca i jas se soglasuvam so tebe.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мартинки
3.3.2010 8:38:37   
Anushka
денес, во 14:00, на платото пред Спомен куќата на Мајка Тереза се отвора Пролетен базар на ракотворби. Ке трае до 8ми. Сигурна сум дека тука ќе има Маринки. А и многу традиционално изработени алишта, додатоци, украси и сл.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мартинки
5.3.2010 1:22:37   
zvezdi4ka_bt
eeeee koga bev mala kolku sum nosela martinki heheheuser posted image user posted image

_____________________________

Време е да престанеме да ги чекаме изненадните подароци на животот, сами треба да создаваме живот.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мартинки
1.3.2011 13:46:44   
skorpijana
da kako deca nosevme martinki user posted image user posted image mnogu mi se dopagaa

(Одговор на членот zvezdi4ka_bt)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мартинки
1.3.2011 13:52:41   
katerina78
Уште сабајле и закачив на ќерка ми мартинка на јакната и ептен пресреќна отиде во градинка. Инаку и јас секоја година носам мартинки.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мартинки
2.3.2011 22:06:49   
Viktori
Јас носам мартинка во моментов, на раката. Ми ја подари девојчето кое го чувам, па морам да ја носам user posted image user posted image
Инаку и ќерките имаат. Многу пагански ми звучи, ама пошо сум голем обожавател на РА, не ми сметаат ај и мартинкиве user posted image
Инаку во Романија, Бугарија, Русија, празникот се слави до 21 март, поточно до доаѓањето на пролетта и се верува дека ги брка злите духови и болестите и дека тој што ќе стави мартинка на почетокот на март и ќе ги носи до доаѓањето на пролетта ќе има среќна година. Не се носат само на први март...

< Поракaта ја уредил виктори -- 2.3.2011 22:07:29 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот katerina78)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мартинки
2.3.2011 22:19:48   
Џесика
Јас никогаш не сум носела ко дете, другарка ми имаше си ја носеше на палтото, ама искрено ми се допаѓа, досега немав појма што симболизира, затоа и не сум придала значењесега кога прочитав ми има логика и вредност... ќе си ставам една на рака, и на детето ќе му закачам, само не знам каде user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика -- 2.3.2011 22:20:20 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мартинки
2.3.2011 23:34:31   
mila mama
Ni jas ne sum nosela martinka. Vo Bugarija sum videla martinka za prv pat i gi nosat se dodeka ne vidat strk (simbol na proletta), a togas gi zakacuvaat na drvo, zamisluvajki zelba user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?