|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:15:45   
majka na eva
ајде да видам како би размислувале Вие и што би одлучиле кога би се нашле во ситуација како мојата...дали би се одлучиле за финансиски подобар живот за децата-но под услов да живеете далеку од сопругот и да се гледате премногу ретко,или би одбрале да живеете заедно па колку има за живот толку...user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:16:08 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:23:15   
niki
interesna tema
po ova prasanje sum mnogu revnosna i podobro da ne pisuvam da ne bide da donesam razocaruvanje i nemir, bidejki znam kako se cuvstvuvas sega, sum go preziveala istoto i znam sto nosi, kakvi iskusenija i tn.
sega ke ti posakam sreka, ponatamu mozebi i ke pisam nesto, ke vidime
user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:26:56 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:26:50   
Mihaela 2010
pa se zavisi kolkav vremenski period mt bi bil nadvor od drzavata,dali stanuva zbor za postojana rabota vo stransvo ili samo period od godina,dve....
jas iskreno bi se odlucila na vtoroto ako rabotata e postojana,na kraj kraeva ne mi treba takov zivot,da imam pari a sepak da ne sum ispolneta potpolno...
ako e momentalno bi stisnala zabi i nekako bi izdrzala...
momentalno i nie sme vo faza da poradi podobruvanje na finansiskata sostojba ide od rabota vo stranstvo na 6 meseci ,i toa na misija od rabota,pa iskreno neznam kako ke izdrzam 6 meseci,iako znam deka tie pari dobro bi ni dosle i te kako i bi resile mnogu raboti koi vaka od plata ne moze..
zalno e navistina sto se slucuva ama toa e toa...

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:26:35 >

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:31:43   
majka na eva
еве за што поточно се работи...мојот сопруг доби понуда за работа во странство(во швајцарија),но со договор за 10месеци и толку време воопшто да не си дојде...user posted image .а потоа повторно да му се продолжи договорот и се така.а процедурите ѓи знаеме.треба да поминат неколу години да речеме 3-4 додека да добие документи за стално па да можеме таму да живееме фамилијарно...а до тогаш сите тие години ке се гледаме само еднаш или два пати годишно.тој таму-а јас со децата овдеuser posted image и за што да се одлучи?а ако остане овде нема работа за стално.а на пат е и второ дете,што ќе има дупло повеќе трошкови отколку сега и ќе требаат многу повеќе пари..а таму палтите се петпати поголеми од тука.што е најпаметно во овој момент?да остане или да замине?ако замине на децата ќе им биде овозможено се-но ќе растат без таткоuser posted image ,јас кога ќе имам најмногу потреба од сопругот,во најсреќните а и во најтешките моменти-тој нема да биде покрај менеuser posted image .и децата ќе имаат потреба од татко...а и тие нему ќе му недостигаат уште повеќе...тој е најтешкиот делuser posted image .дали е полесно да се издржи без пари,или без децата и женатаuser posted image не се може ни без едното ни без другото...што и да се одлучи секако ќе с енаправи грешка.човек не може се да има.што би одлучиле вие во ваква ситуација.ВЕ молам пишете сакам да слушнам и друѓи мислења...

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:26:11 >

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:34:40   
miana
И јас викам исто како Михаела..Се зависи и од тоа колку е тоа- колку да се има за живот..Значи ако мизеруваме заедно со децата - нормално дека би му одобрила да оди иако не би ми било сеедно... Но ако имам еден нормален живот, да не се рафрлам и да можам да си дозовоам некои работи а да се лакомам за повеке - во тој случај не-Повеке би сакала да е до мене и да ме грее секоја вечер.
Ако е постојана работа - НЕ! Во тој случај он би ми бил издржувател а не сопруг нели ( би одел да заработи за да ми пружи на мене и децата ) и во ваков случај тогаш зошто сум се омажила ако треба да се помирам да бидам сама,а ако е пократок период и за доброто на мене,моите деца и нашата иднина - да,ке стиснам заби и ке издржам.Не сум се нашла во ваква ситуација и неможам баш да замислам ..Еве на пример сестрами буквално живееа колку да преживеат па зетми реши да оди на работа во друга држава и таа без размислување му рече да оди ( да седат заедно и да си се жалат дека немаат за јадење и за сметки - епа и тоа не е некакво репение..) По извесно време зетми не успеа во странство па сега сестрами е таа што чека да ја викнат во странство да работи 1 година со тоа што ке доага на 2 месеца а да потенцирам дека има керкичка 4 годишна и ке треба да ја остави кај мајками и уште не ја викнале а таа уште сега кога размислува си плаче - ама подобро така,да оди да заработи одколку да мизерува и да гледа како детето и страда..Ете тоа е мој став..

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:25:46 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:35:06   
arh_diz
Dokolku odi na opredelen vremenski period 1-2 god bi se soglasila , vo sprotivno ne.
Brakot se sostoi od maz i zena , dokolku mazot i zenata se gledaat 2-3 pati gidisno toa ne e brak.
Eve ke kazam cist primer za nas blizok prijatel. Toj e tuka a zena mu i deteto se vo Belgrad covekot si odi doma na 2-3 meseca , bidejki zena mu nesaka da zivee tuka ( nema drustvo)
Prvo sto kazuva e kerkata negova koja ima 4 godini go izbegnuva nekoe vreme , odnosite so zena mu ne se kako sto koga ziveele zaedno. Dojdeni se vo situacija da se razvedat .
Kade mazot tamu i zenata treba da odi
Zivotot e kratok za da go ziveeme vo iscekuvanje

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:25:24 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:40:09   
miana
А мајка на ева,па веројатно ке можете и вие да одите кај него..Швајцарија не е многу далеку а сега не ви ни требаат визи..Сигурно ке живее во некој стан па ке можете да поседувате таму по неколку недели да речам ..Ако има убава плата - ке можете и тоа да си го дозволите. Зошто одма мислиш на најлошото..Па ако се пролонгира тоа - може да се реши да си се врати - само односите можат и да ви оладат или пак да зајакнат - тоа зависи и од вас и вашата љубов нели ...

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:24:54 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:46:45   
Anne^
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

А мајка на ева,па веројатно ке можете и вие да одите кај него..Швајцарија не е многу далеку а сега не ви ни требаат визи..Сигурно ке живее во некој стан па ке можете да поседувате таму по неколку недели да речам ..Ако има убава плата - ке можете и тоа да си го дозволите. Зошто одма мислиш на најлошото..Па ако се пролонгира тоа - може да се реши да си се врати - само односите можат и да ви оладат или пак да зајакнат - тоа зависи и од вас и вашата љубов нели ...


Потполно се согласувам со miana....

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:24:35 >


_____________________________

Биди тоа што си и живеј си го животот како ти што сакаш, а не како што им одговара на другите!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:47:53   
Ikana
Се сложувам со Арх диз. Каде мажот таму и жената треба да оди.
Додека да добие он документи може нема да има више фамилија, така да добро размисли што ќе правиш.
Да- 1 или 2 години, ајде ќе издржите некако. Во спротивно, се живее и со повеќе и со помалку, верувај ми. Ако работи таму срцка, имај на ум дека само такса му е 25% до 35% и се зголемува пропорционално со платата. Кириите се изгор скапи, макар и 1 соба да рента. Квалитетот на живот ќе ви биде потполно ист. Ќе зема повеќе пари, ама ќе плаќа поголем данок. Исто ти е, дали МК дали друга држава. Ова ти го кажувам бидејќи гледам дека ова го правите од социоекономски причини. Животот на запад воопшто не е ефтин, и за да тргаш на страна ти треба многу висока плата. Рачунај дека исто ќе живеете како во МК, истиот стандард.

Впрочем, за Швајцарија не ви треба виза, вие можете кога сакате да одите кај него на гости, и да седите до 3 месеци, мислам беше?
Нека се среди он па одите вие, ако е така, друго е кога нема визиuser posted image


< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:24:02 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 13:52:59   
kikicka
Па добро барем сега може цела фамилија да оди таму каде што мажот ќе печали, не е како пред тоа, печалбари само да одат а жените дома.
Мм беше две години настрана а исто и јас со него, самомшто на почетокот додека се снајде едно друго бевме одделени 3 месеци потоа си се споивме. Така да јас не би се одлучила ни за едното ни за другото од тоа што си го навела туку за сосема трето. И ако мислиш дека ќе ти биде тешко сама во странство верувај дека нема, може само ради мајка и татко и друштво инаку за другото не. Сега сме во Мк и верувај дека едвај чекам да испаднам надвор од границите сама со мм и децата( едното во мешко) дури сум решена и настрана да родам од што толку ми се седе тука user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:23:40 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:11:49   
anaana
tocno e deka zivotot na zapad e skap, moze zemaat visoki plati ama i trosocite mesecni se visoki, taka da na kraj koga ke se presmetas moze ke ti ispadne isto kako i ovde.
vie ste sega vo malku komlicirana situacija. so vtoro dete na pat. toj otsuten skoro cela godina, nekako tesko.
sekogas finansiite ne teraat na raboti koi ne bas gi sakame, ama razmislete sto dobivate a sto gubite
kolku ke zastedi ako odi toj tamu. bidejki toj tamu ke raboti ke treba da jade, ke izleguva znaci ke trosi.
ti od druga strana ovde sama so dve deca. zivotot ke ti se pretvori vo sedenje doma i samo sedenje doma, posebno na pocetok. vidi dali ima sansi ti da odis tamu kako na poset_a pa da posedis nekoe vreme, poveke vreme da ste zaedno.
ima lugje koi mozat taka da ziveat.
znam edni lugje koi ziveat odvoeno. toj e kanada taa e makedonija. ednostavno samo zaradi sto ne i se svigja zivotot tamu.
ne znam dali e toa vrska ili brak, ili samo zivot na skype.
dobro razmislete sto ke dobiete i kolku ke dobiete - ova za pari zboruvam bidejki toj odi tamu za da zaraboti.
kako i da e, bidi hrabra, ke ti treba dosta pomos i poddrska i druzba :)

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:23:03 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:18:20   
princessa
Mnogu delikatna situacija i sto i da treba da se resi treba zaedno da sednete i da zboruvate zasto djabe ne e kazano esapot doma i na pazar ne izleguva. I nie ziveeme vo Germanija ete sosedna drzava na Svajcarija, no ne e se taka idealno kako sto sme si zamislile. So maz mi sme visoko obrazovani, na nego duri uste nekoj mesec mu fali da stane doktor na nauki ovde. Zivotot e skap a vo Svajcarija e uste poskap, svajcarcite ovde doagaat na pazar, tamu nemozat da si dozvolat ni kafe ili pivo da se napijat.
Jas nikogas ne bi se odvoila od soprugot, mene mi e sega tesko sto sum so 22 mesecno dete i plus edno e na pat a maz mi e samo na nekolku dena otpatuvan za stranstvo a ne pak da si zamislam da sme oddeleni so godini. Jas vi posakuvam se da e po planot ama od kaj znaete dali se ke e kako sto e kazano za godina dve i da se dobie stalen dogovor. Toa se mnogu nesigurni raboti i ne smeete slepo da im veruvate. I ti si so malo dete i plus edno ti e na pat pa zamisi kako bi ti bilo sama i plus da go nema nego vo najbitnite raboti vo zivotot koi sto nikako ne mozat da se nadoknadat. Roditelite nikogas nemozat da go zamenat soprugot. Jas bi se resila za zivot so soprug i pari da ima kolku tolku za zivot e veke koga nema ni za leb nitu pak ne postoi nikakva alt_ernativa za zarabotuvacka vo mkd sto ne veruvam bi se zrtvuvala ama mozebi. Stranstvo vo denesno vreme nudi rabota za inzeneri zasto ovde nivnite ne se macat da studiraat elektro, masinski itn.Inaku za ostanatite e tesko, barem vo Germanija e mnogu tesko da se dojde. Jas rado bi se vratila i nazad doma zasto ovde e mnogu mnogu tesko koga si sam, bez nikoj, samo i jas se zrtvuvam za soprugot zasto mnogu go sakam mi znaci.Covek moze da si fantazira samo za nekoj idealen zivot vo stranstvo ama realnosta e surova.
Vi posakuvam se najdobro i se nadevam deka ke doneset_e resenie sto za vas ke bide najpovolno.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:22:44 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:22:20   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

еве за што поточно се работи...мојот сопруг доби понуда за работа во странство(во швајцарија),но со договор за 10месеци и толку време воопшто да не си дојде...user posted image .а потоа повторно да му се продолжи договорот и се така.а процедурите ѓи знаеме.треба да поминат неколу години да речеме 3-4 додека да добие документи за стално па да можеме таму да живееме фамилијарно...а до тогаш сите тие години ке се гледаме само еднаш или два пати годишно.тој таму-а јас со децата овдеuser posted image и за што да се одлучи?а ако остане овде нема работа за стално.а на пат е и второ дете,што ќе има дупло повеќе трошкови отколку сега и ќе требаат многу повеќе пари..а таму палтите се петпати поголеми од тука.што е најпаметно во овој момент?да остане или да замине?ако замине на децата ќе им биде овозможено се-но ќе растат без таткоuser posted image ,јас кога ќе имам најмногу потреба од сопругот,во најсреќните а и во најтешките моменти-тој нема да биде покрај менеuser posted image .и децата ќе имаат потреба од татко...а и тие нему ќе му недостигаат уште повеќе...тој е најтешкиот делuser posted image .дали е полесно да се издржи без пари,или без децата и женатаuser posted image не се може ни без едното ни без другото...што и да се одлучи секако ќе с енаправи грешка.човек не може се да има.што би одлучиле вие во ваква ситуација.ВЕ молам пишете сакам да слушнам и друѓи мислења...


kakvi dokumenti za prestoj ke dobie mt vo svajcarija?
dali na osnova na tie dokumenti moze da izvadi dozvoli za prestoj za tebe i decata sega, ako ne sega po kolku vreme?
sto veli zakonot za stranci vo svajcarija po ovie prasanja?

ova e seriozna tema i nema igracki so vakvi raboti, niedni pari ne mozat da ti go nadomestat semejstvoto koe cim e odvoeno togas e rastureno
dali moze mt da izdejstvuva poinakov dogovor koj ke te vklucuva i tebe i decata, pa ako morate da se borite da se borite zaedno, da pojdes i ti tamu i da rabotis i ti makar bilo sto?


< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:22:18 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:27:32   
anaana
mm bese na 3 meseci italija, i toa vo dobra firma od rabota go imaa pusteno so se obezbedeno, stan i avionska karta i se. trebase samo hrana sam da si kupuva i za toa mu davaa pari.
zivotot italija bese preskap.
jas otidov na 2 nedeli kaj nego. lele skaaaapoo :)))
mi kazuvaa tamu deka prosecna plata za programeri bila nekade 3000e
stanot kaj sto bese smesten kostase mesecno 1200e, reziski trosoci imase okolu 500-800e (za odrzuvanje na zgradata plakaa 200e :))))))))))
znaci nego dokolku bi rabotel tamu na podolgo najmnogu bi mu ostanuvale 1000e
toa tamu ni za hrana ne stignuva ne za nesto poveke
vaka nas ni izgleda 3000e deka se mnogu. ama se mnogu za ovoj zivot sto nie go imame vo makedonija. kaj sto ili imame stan ili plakame kirija nekoj 200e za stan, so trosoci uste 200-300e
tamu e se poskapo. i srazmerno na platata pak na kraj na mesec ostanuvas bez nisto

taka da ubavo vika princessa. ne e taka kako sto izgleda
moze eventualno avstralija ili kanada da e polesno za snaogjanje i za podobar zivot, evropskive zemji ne se taka eftini :)

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:21:56 >

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:29:21   
princessa
e da i toa sto vikas niki za dozvola za prestoj. Na primer vo nasata situacija jas dozvola za prestoj dobiv vrz osnova priklucok na familija i toa kolku mnogu ni pomognaa i od firmata kaj e maz mi. Bez nivna pomos dolgo ke traese da dobijam. E megu drugoto imav zabrana za rabota dve godini. Malata mi e ovde rodena taka da ona dobi po avtomatizam dozvola za prestoj.
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

еве за што поточно се работи...мојот сопруг доби понуда за работа во странство(во швајцарија),но со договор за 10месеци и толку време воопшто да не си дојде...user posted image .а потоа повторно да му се продолжи договорот и се така.а процедурите ѓи знаеме.треба да поминат неколу години да речеме 3-4 додека да добие документи за стално па да можеме таму да живееме фамилијарно...а до тогаш сите тие години ке се гледаме само еднаш или два пати годишно.тој таму-а јас со децата овдеuser posted image и за што да се одлучи?а ако остане овде нема работа за стално.а на пат е и второ дете,што ќе има дупло повеќе трошкови отколку сега и ќе требаат многу повеќе пари..а таму палтите се петпати поголеми од тука.што е најпаметно во овој момент?да остане или да замине?ако замине на децата ќе им биде овозможено се-но ќе растат без таткоuser posted image ,јас кога ќе имам најмногу потреба од сопругот,во најсреќните а и во најтешките моменти-тој нема да биде покрај менеuser posted image .и децата ќе имаат потреба од татко...а и тие нему ќе му недостигаат уште повеќе...тој е најтешкиот делuser posted image .дали е полесно да се издржи без пари,или без децата и женатаuser posted image не се може ни без едното ни без другото...што и да се одлучи секако ќе с енаправи грешка.човек не може се да има.што би одлучиле вие во ваква ситуација.ВЕ молам пишете сакам да слушнам и друѓи мислења...


kakvi dokumenti za prestoj ke dobie mt vo svajcarija?
dali na osnova na tie dokumenti moze da izvadi dozvoli za prestoj za tebe i decata sega, ako ne sega po kolku vreme?
sto veli zakonot za stranci vo svajcarija po ovie prasanja?

ova e seriozna tema i nema igracki so vakvi raboti, niedni pari ne mozat da ti go nadomestat semejstvoto koe cim e odvoeno togas e rastureno
dali moze mt da izdejstvuva poinakov dogovor koj ke te vklucuva i tebe i decata, pa ako morate da se borite da se borite zaedno, da pojdes i ti tamu i da rabotis i ti makar bilo sto?




< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:21:19 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:31:23   
anaana
i toa, zosto ako vie ste so vtoro na pat, zosto ne gledate dokolku e mozno da se rodi tamu? pa da ima barem nekoj beneficii. ova ako e mozno
i ubavo razmislete ne se zaletuvajte samo da odi. tocno deka e ovde tesko i za rabota i za se. ama nikade ne e sjajno. toj tamu nekade sam, ti ovde sama so dve deca. vremeto nikoj ne moze da go vrati nitu nadomesti


< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:20:53 >

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:33:39   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Па добро барем сега може цела фамилија да оди таму каде што мажот ќе печали, не е како пред тоа, печалбари само да одат а жените дома.
Мм беше две години настрана а исто и јас со него, самомшто на почетокот додека се снајде едно друго бевме одделени 3 месеци потоа си се споивме. Така да јас не би се одлучила ни за едното ни за другото од тоа што си го навела туку за сосема трето. И ако мислиш дека ќе ти биде тешко сама во странство верувај дека нема, може само ради мајка и татко и друштво инаку за другото не. Сега сме во Мк и верувај дека едвај чекам да испаднам надвор од границите сама со мм и децата( едното во мешко) дури сум решена и настрана да родам од што толку ми се седе тука user posted image


zavisi kakva e politikata na drzavata vo vrska so novi imigranti, koi se uslovite da se dobie dozvola za prestoj za clenovi na semejstvoto
ne e ednostavno, ima proceduri koi se dolgotrajni i rigorozni, ne sekoj moze se
neznam kolkavo e golemoto dete no mora da se ima i predvid deka toa dete koga togas ke trgne na skolo sto znaci ekskurzii kaj tato vo stranstvo nema da bidat mozni vo sekoe vreme

majka na eva izguglaj oficijalni sajtovi na svajcarija, informiraj se ubavo, videte prvo vo sto se vpustate, ne se samo parite prasanje koe treba da se resava vo zivotot, mozebi ke najdete nekoja druga opcija poprifatliva od ponudenava

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:20:27 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:35:05   
kikicka
Во право е Ники. Ако маж ти оди таму на црно тогаш таа работа не бидува ама ич. Али доколку замине регуларно по сите прописи и закони во таа држава тогаш не гледам пречка зошто да седиш и ти дома. Ние бевме и пријавени за престој и здраствено плаќавме на државата и немав гајле дали некој ден полицијата ќе ме бара.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:20:02 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 14:35:13   
princessa
tocno taka, barem si znaeme po nas. Na vremeto tie sto dosle vo stranstvo se iznapecalile ama i niv nemozam da gi razberam, sesto specalile potrosile da napravat kuki od po 5 sprata vo makedonija a cel zivot mizeruvale za tie pari. Sega se e promeneto vo ovaa kapitalisticko opstestvo. Ne sme samo nie tuka imame prijateli sto se poveke od 10tina godini pa ziveat pod kirija i dali imaat po 10 000evra na smetka.
I sto zaboraviv da kazam, abe nemozime da si dozvolime decata na gradinka da gi pustime, nad dvesta evra e mesecno a vo zapadna Germanija e 500evra.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

mm bese na 3 meseci italija, i toa vo dobra firma od rabota go imaa pusteno so se obezbedeno, stan i avionska karta i se. trebase samo hrana sam da si kupuva i za toa mu davaa pari.
zivotot italija bese preskap.
jas otidov na 2 nedeli kaj nego. lele skaaaapoo :)))
mi kazuvaa tamu deka prosecna plata za programeri bila nekade 3000e
stanot kaj sto bese smesten kostase mesecno 1200e, reziski trosoci imase okolu 500-800e (za odrzuvanje na zgradata plakaa 200e :))))))))))
znaci nego dokolku bi rabotel tamu na podolgo najmnogu bi mu ostanuvale 1000e
toa tamu ni za hrana ne stignuva ne za nesto poveke
vaka nas ni izgleda 3000e deka se mnogu. ama se mnogu za ovoj zivot sto nie go imame vo makedonija. kaj sto ili imame stan ili plakame kirija nekoj 200e za stan, so trosoci uste 200-300e
tamu e se poskapo. i srazmerno na platata pak na kraj na mesec ostanuvas bez nisto

taka da ubavo vika princessa. ne e taka kako sto izgleda
moze eventualno avstralija ili kanada da e polesno za snaogjanje i za podobar zivot, evropskive zemji ne se taka eftini :)



< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:19:39 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 15:06:02   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

а ако остане овде нема работа за стално.а на пат е и второ дете,што ќе има дупло повеќе трошкови отколку сега и ќе требаат многу повеќе пари..а таму палтите се петпати поголеми од тука.што е најпаметно во овој момент


jas i preska napisav no eve pak.
sto mu e nego obezbedeno tamu? prestoj, osiguruvanje? hrana?
vidite presmetajte cisti pari kolku vi ostanuvaat, kolku toj moze da vi prati. bidejki ke mu trebaat i nego tamu fala bogu.
ne ja gledajte platata vo cifri tamu, vo odnos na ovdesna plata. gledajte srazmerno i tamosnite trosoci.
i isto kako i sto pogore bese napisano. kolku ste sigurni deka e toa za stalno.
imate edno detence i eve vtoro na pat.
nemojte da si gi propustate najubavite momenti od zivotot vo trkata po pari. videte uste malku ovde pobarajte nekoja rabota,.
na denesno vreme nisto ne e sigurno.
jas sum sigurna deka vie ste barale i drugi resenija i deka ne vi e lesno so ova sto se go izbrale. ama sepak razgledajte ja situacijata od site aspekti, ne samo od finansiski

a zosto da ne moze da si dojde? i za vikendi ke raboti. ima sega ovie eftini letovi, ne znam od wizzair do kaj ima. ama ako ima slobodni vikendi neli moze da si dojde?
10 meseci moze ne se mnogu, ama pa i ne se malku. mnogu raboti se menuvaat. posebno ti od koga ke se porodis, nervozna dve deca, toj otsuten, morate da si pazite da si go zacuvate i semejstvoto

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:19:18 >

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 18:27:55   
Cvekelencule
e Zenski i jas go imam istiot problem mazmi saka da odi na brod i da ne se vrati 9 meseci
A za toa vreme jas da bidam sama so dve deca i treto na pat a za ovaa odluka jas ne sum ic da odi
ajde pomagajte SO soveti stvarno ne znam so ke prAvam user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:18:54 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 21:26:35   
niki
zeni nema sovet za ova, ova nesto e rizik vo koj se vpustas ili ne, da predvidis kako ke izlezes od nego ne mozes, bidejki ne e eden den, se raboti za dolgi meseci, godini
iako sme bile odvoeni so mm, edinstven sovet koj mozam da go dadam za prezivuvanje e voopsto vo ova da ne se vpustate, eden den sigurno ke si recete nalet pari nalet se, kade mi otide zivotot...
odtogas nasiot brak e ko kula od karti, postojano gradis i postojano se uriva, bidejki nozete na koi go postavivme vo takvi uslovi se stakleni i tenki
pred nekolku meseci so mm pak nacnavme tema za nova emigracija, i koga togas ke go ostvarime i toa, no ovojpat mojot edinstven uslov e odime site naednas ili ne odi nikoj, novo odvojuvanje ke bide samo kapkata koja ke pretezne kon razvod...
vprocem edinstvena pricina poradi koja stapiv vo brak e da go delam zivotot i vo imanje i vo nemanje i vo bolest i vo zdravje, ako sakav da bidam samohran roditel toa ke mozev da go ostvaram bez da gi dozivuvam site peripetii koi bracniot zivot mi gi donese

kako ke preziveete, pa ke preziveete, ne se umira od toa a i bez sekogo se moze, no povazno prasanje e sakate li da ziveete takov zivot, dali parite ke mu ja popravat smislata na vasiot zivot, ke ve napravat li posrekni???

i najiskreno vi se cudam, bez namera da ve osuduvam, vtoro, treto dete na pat i za da se izgledaat se zrtvuva brakot, decata da se otugat od tatkoto, zar e navistina do tolku loso da se pravat takvi zrtvi......?
pomognete im na mazite, rabotete so niv, borete se zaedno, najdete resenija, razmislete sto mozete vie da napravite da si ja popravite finansiskata sostojba za da ne moraat mazite na vakvi drasticni cekori da se odlucuvaat... i veke mora da se odi vo stranstvo gledajte kako da otidete zaedno, podgotvete se za toa, informirajte se, naucete go jazikot na drzavata vo koja ke odite za da bidete aktivni tamu, da mozete da rabotite, vo stranstvo so edna plata i deca ne se zivee, ako sakate dostoinstven zivot mora da rabotite, nemojte zivotite da si gi stavate na pauza



< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:18:32 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 21:53:10   
Ikana
Многу убаво кажано Ники.
Мислам дека човек што не го изодел тој пат, или барем да има искуство од некој близок на кое може да се потпре, не може да разбере колкав терет е ова.
Јас мислам дека пред да одлучиш, треба да си поставиш неколку прашања и искрено да си ги одговориш.
1. Дали можеш сама да издржиш со 2 деца (иако ти помагаат твоите, пак е тешко)?
2. Дали му веруваш доволно на сопругот?
3. Дали би била согласна судбината да ти е во туѓи раце и некое време да немаш контрола врз својот живот?
4. Дали си спремна да славиш сама родендени, празници и прослави?
5. Дали си спремна животот да си го ставиш на пауза, и постојано да чекаш некого и од некого?
6. Дали си спремна за ригорозни имиграциски проблеми, правила, услови?
7. Дали си спремна да почнеш живот во нова средина далеку од твојата комфорт зона?
8. Дали си подготвена да имаш односи на големи временски интервали?
9. Дали можеш сама сите одлуки да ги донесуваш и дасносиш толкава одговорност, како што се 2 деца?
И мнооооогу други, за жал.
Не знам, не е мое да се мешам, само размисли убаво и од аспект на желбите на сопругот, во смисла на тоа ако останете тука, дали тој ќе те обвинува понатаму за тоа дека сте испуштиле животна шанса, итн...
И пред се информирај се колку можеш повеќе во врска со дозволи за престој и сите тие имиграциски работи. Не можеш ни да замислиш колку тежок период те очекува, за жал, не сакам да звучам песимистички, но штом веќе се постави ова прашање, тука сме да ги кажеме и добрите илошите страни и да понудиме разновидни мислења, кои можеби ќе ти помогнат да се одлучиш. Среќно!
П.С. Мислам дека олеснителна околност е фактот што се работи за Европска земја која не е толку далечна и сепак може да се патува без виза. Првиот пост кога ти го прочитав, Мајка на Ева, мислев станува збор за Австралија, но потоа си го уредив постот бидејќи видов дека всушност за Швајцарија се зборува.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:18:06 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 22:49:25   
Џесика
Еве јас ќе дадам мое мислење... како дете на печалбар... мојот покоен татко беше на сезонска работа баш во Швајцарија... Работеше таму 6-9 месеци годишно, а остатокот се враќаше и седеше тука... тоа траеше со години...Не знам од каде да почнам со предности и маани. Имавме преудобен живот, како дете добивав се, не се што ќе посакам, во смисол на размазеност, но, не мислевме што ќе јадеме, гардероба секогаш имав најнова... Значи, финансиски бевме обезбедени. татко ми како татко нормално дека фали, меѓутоа мајка ми го осети најголемиот терет, таа ни беше и мајка и татко, ја имаше сета одговорност кон домот, воспитувањето, грижата за нашата безбедност, и мојот успех во школо да го следи, ,и сестра ми со дечкото што прави да ја следи, и цевка ако пукне да смени и молери и се по ред... и женска и машка работа... Нејзе и беше најтешко затоа што немаше буквално никој, братот, сестрата, мајка, татко, сите таму, па дури и сопругот... доверба ви треба огромна, љубов уште поголема, и издржливост... Морам да ти напоменам, а и сигурно веќе знаеш, Швајцарија е најтешка земја за турист кај сезонски работник, ние одевме на гости, ама кај баба и дедо, не кај татко... визи посебни треба за таму, не е ЕУ земја...
На крај, јас кога би била на твое место, би се нафатила на овој чекор, затоа што е чекор кон успех, постои шанса можеби да ве повлече и вас, затоа што тешко е во оваа мизерија со две деца и со една плата... ма и две ако се, сигурно не е исто... Швајцарија е јака земја, и ако ви успее, сте добиле Џек-пот, не велам дека лесно ќе е, ама и од љубов само не се живее. Ако имате потполна доверба меѓу себе, иста цел и воља да успеете, ќе успеете.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:17:40 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Брак на далечина - за или против?
13.2.2013 23:10:29   
Ikana
Знам дека Швајцарија не е дел од ЕУ, но навистина треба ли виза? Јас мислев во Шенген зона спаѓа....хммм...кошмар е со визиве!!!

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 13.2.2013 23:16:44 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?