|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.1.2010 9:59:44   
BEBICA
Кламидијата е една од најчестите полови болести кај младите, а нејзините симптоми во повеќето случаи се неприметни. Доколку не се лечи, може да предизвика неплодност и други компликации кои можат да имаат трајни негативни последици.

Според податоците, со кламидија се заразени околу 20-25% од сексуално активните лица до 24 години, а најризична група е оние до 19 години. За кламидијата, болеста која е предизвикана од бактеријата Chlamydia trachomatis сигурно веќе сте чуле, но ајде малку поопширно.


ЗНАЦИ

Најголемиот проблем кај кламидијата е во тоа што симптомите најчесто се неприметни. Податоците говорат дека дури 70% од заразените жени немаат никакви, а останатите 30% имаат одвај приметливи благи знаци. Мажите сепак имаат поголеми шанси да сфатат дека нешто не е во ред, бидејќи кај нив процентот на оние без никакви знаци е помал - 50%. Затоа, доколку се заразиш, имаш големи шанси воопшто да не знаеш.


Заразените можат долго време да имаат кламидија без да се развијат симптоми, а заразата се шири преку сексуални односи без заштита. Некои девојки со години боледуваат од кламидија, а го откриваат тоа дури кога безуспешно ќе се обидат да затруднат. Доколку сепак постојат, симптомите се појавуваат по една до три недели по половиот однос без заштита со некој кој е заразен од кламидија, а тие се:

Кај мажите: инфекцијата најчесто предизвикува уретритис - воспаление на надворешниот дел на мочниот систем сместен во телото и главата на пенисот. Како симптоми може да се јават проблеми и печење при мокрењето, светол исцедок, честа потреба за мокрење и евентуално црвенило на главата на пенисот.

Кај жените: исто така се јавува воспаление на мочниот систем и цервицитис - воспаление на матката, како и печење при мокрењето и исцедок со жолтеникава боја.


КАКО ДА СЕ ТЕСТИРАТЕ?

Инфекцијата најчесто доаѓа "во пакет" со некоја друга полова болест, најчесто со ХПВ (Human papiloma virus), па при тестирањето на кламидија добро е да се побара детален преглед и тестирање на други болести. Кламидијата не може да се открие со обичен преглед, туку исклучиво со лабараториски тестови.

Кај мажите: обратете се кај матичниот лекар и побарајте упат за уролог каде ќе го извршите тестирањето. Потребен е примерок (брис) кој ќе биде испратен на анализа во лабараторија.

Кај жените: за време на гинеколошкиот преглед се зема брис кој се праќа на анализа. Постапката трае неколку секунди и е безболна.



КАКО СЕ ЛЕЧИ?

Кламидијата се лечи со антибиотици, а истовремено на терапија треба да се подложи и партнерот.


ШТО ДОКОЛКУ НЕ СЕ ЛЕКУВАМ?


Доколку не знаеш дека имаш кламидија и не се лекуваш, следат сериозни компликации. Освен тоа, можеш да заразиш и други, а воопшто да не си свесен/свесна за тоа.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.1.2010 10:00:47   
BEBICA
Кламидијата навистина е страшен проблем.
Заболуваат само жените,мажите се само преносители.
(доколку еден или сите овие наведени не ги сметате за сериозен проблем-инфекцијата најчесто предизвикува уретритис - воспаление на надворешниот дел на мочниот систем сместен во телото и главата на пенисот. Како симптоми може да се јават проблеми и печење при мокрењето, светол исцедок, честа потреба за мокрење и евентуално црвенило на главата на пенисот.)
Потребно е да се земе брис,кое што кај мажите е болна работа,соодветно на тоа што едно стапче со памук напред (многу личи на оние `чепкалките` за уши) треба минимум 1,5цм да го ставиш во уретрата...
ама кога ќе сконташ какви се проблеми може да направиш и тоа на несакање и незнаење кај твоите партнери... ќе издржиш.

Откако ќе се установи проблемот,терапијата е локална (со антибиотски масти) и општа (пер ос-преку уста) антибиотски таблети.
Важно.
Терапијата мора да биде земена навремено и целосно.
(значи не може два дена да мачкаш и да пиеш таблети,па еден да паузираш... и не може да се откажеш после третиот ден).

< Поракaта ја уредил Еца -- 14.1.2010 10:15:43 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.1.2010 10:09:30   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mami4ka

Ако сте сексуално активни треба да се грижите за здравјето на вашиот полн орган.Ако приметите дека нешто не е во ред,проверете ги симптомите и посоветувајте се со вашиот лекар.
Една од најчестите сексуално преносливи болести -STD(sexually transmitted disease) е кламидијата.
Кламидијата спаѓа во најраспостранетите инфекции кои се пренесуваат по сексуален пат.Се смета дека преку 5% од возрасната популација е инфицирана.Кај сексуално активните жени овој процент изнесува 10%.Позната е како `тивка болест`,бидејќи многу луѓе не знаат дека имаат кламидија,бидејќи иако се инфицирани не мораат да ги имаат симптомите.Околу 75% заболени жени и половина од бројкава заболени мажи немаат никакви симптоми од оваа болест.Ако не се лечи доведува до болни проблеми и стерилитет.Кламидија се пренесува преку вагинален, анален и орален секс.Може да се пренеси од мајката на детето за време на бременоста.
Симптомите кај жената можат да бидат следните:
-Болка и крварење во текот на сексуалниот однос
-Пецкање во текот на уринирањето.
-Крварење помеѓу две менструации
-Абдоминална болка
Симптомите се појават обично се јавуваат од 2 до 6 недели по инфекцијата,но симптомите некогаш се појавуваат и подоцна.Дури и без симптоми,кламидијата може да се пренесува и да доведи со озбилни проблеми за здравјето и стерилитетот.Поради оваа причина секој изложен на ризик треба да биде тестиран.Тестовите можат да се направат на основа на мокрачата или на основа на примерок земен дирекно од матката.

Нелечењето на кламидијата може да го зголеми ризикот од пренесување на ХИВ вирусот,а кај жените инфекцијата може да доведи до PID (pelvic inflammatory disease),односно воспаление на карлицата.

Кламидијата се лекува со антибиотици,а важно е и партнерот да биде третиран поради превенција.Се избегнува секс во текот на лекувањето за да се одбегне повторното добивање на болеста или пренесување на инфекцијата на некој друг.

На крај, повторно она од почетокот.Консултирајте се со вашиот лекар.Водете грижа за вашето здравје и користете кондом при сексот за да ја избегнете,односно да го намалите рузикот за добивање на орасната инфекција која се пренесува по сексуален пат.Секако водете грижа и за вашиот партнер.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 10:03:27   
bojanas
И немојте никогаш да помислите дека еднаш засекогаш сте се откчиле од неа. При секое намалување на имунитет таа повторно се враќа. Барем кај мене

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 10:09:27   
Enika
Не сум чула дека при секое намалување на имунитет се врака...барем мене гинеколог такво нешто ми нема кажано...бојанас кламидија ако ја лечиш не праи проблеми....е ако стане хронина како кај тебе тогаш треба да превземеш некои мерки. Имав јас и мн ужасно се осекав...двапати примав терапија и од 2 пат со м јака терамија( вибрамицин два пати на ден 7 дена комбинирано со сумамед пред започнување на терапијата со вибрамицин 1 ден и исто 1 ден после завршување со вибрамицинот) ми се исчисти...докторот ми рече треба мн години да поминат да се пренесе во каналите....ако ја седиш на време ништо страшно.Кламидија е болест која функционира како бактерија...се лечи со антибиотици...и нормално апситенција за време на терапија!!!

Ако нее проблем ке ми кажеш што терапија си примала?

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 10:19:14   
bojanas
Сумамед, вагиналети, апстиненција.
По 4 контроли немав ништо. По 2 години имав бронхит и бев 2 недели болна повторно ги имав истите болки и исцедок.
И пак истото. И пак терапија. Сега на последните 2 контроли немам ништо.



_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 10:23:54   
Enika
Хммммммм...леле јас 1 месец од кога на тест показа дека неам и гин ми вика супер средено...ама не правеше дечко ми тест докторот рече нема потреба, дури ми рече и слободно прај си бебе ако сакаш, ама сеа ми се појави цистит и печење кога мочкам...и мислев еве ја пак, ама испадна др на мокрача...незнам сеа дали да одам брис да миземат на гинеколог пакuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 10:26:41   
bojanas
Јас секогаш правам брис за кламидија кога одам на гинеколог не е лошо да провериш. Можеби е некоја друга бактерија што ти го предизвикува циститот (ешерихија коли не пр има слични сиптоми).

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 12:29:59   
Enika
Правам и јас секогас брис правев пред 1 месец ама пак страв ме фака...а цистито решив од што е..ми ја најдоа другарка ми ешарихија коли и сеа пијам чаеви еден тон и треба да ми препишат антибиотик...сакав за секој случај да проверам брис од вагина пак

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 20:17:48   
ripce
Поврзаноста на хламидијата со развојот на ракот на грлото на матката
Гениталните инфекции предизвикани од Chlamydia trachomatis претставуваат голем и важен јавноздравствен проблем. Проценките на Светската здравствена организација (СЗО) говорат дека годишно во светот се откриваат околу 50 милиони нови случаи на заболени од инфекција со Chlamydia
trachomatis.

user posted image
Chlamydia Trachomatis

Хламидијата е водечки причинител за гнојното воспаление на грлото на матката, за карличната воспалителна болест. Хламидијата е причина за неплодноста и вонматеричната бременост. Ракот на грлото на матката е еден од најчестите карциноми кај жените. Епидемиолошките студии покажуваат дека раниот почеток на сексуалната активност претставува еден од факторите на ризик за настанување на ракот на грлото на матката. Подтиповите на хуманиот папилома вирус (ХПВ) се наоѓаат скоро во секој новооткриен случај на рак на грло на матка. Многу студии покажале дека прележувањето на инфекцијата со ХПВ вирусот е директно поврзана со подоцнешниот развој на ракот на грлото на матката. Бидејќи и инфекцијата со хламидијата, исто така, се пренесува по сексуален пат, се наметнува прашањето за поврзаноста на хламидијата и ракот на грлото на матката. Неодамнешните сероепидемиолошки студии ја докажале оваа поврзаност, дури и ако се исклучи влијанието на пушењето и присутноста на серумските антитела против подтиповите на ХПВ вирусот. Хламидијата е специфично врзана со развојот на карциномот на плочестиот епител на грлото на матката, но не и со развојот на аденокарциномот на грлото на матката. Меѓу серотиповите на хламидијата, серотипот G е најчесто поврзан со развојот на планоцелуларниот карцином на грлото на матката, додека присутноста на серумското IgG антитело на повеќе серотипови, дополнително го зголемува ризикот за малигна трансформација. Поврзаноста на хламидијата со ракот на грлото на матката е неочекувано откритие. Имено, добро е познато дека таргет на хламидијата се ендоцервикалните жлездени клетки и дека жените со ектопија на слузницата на грлото на матката се склони кон оваа инфекција.

< Поракaта ја уредил ripce -- 15.1.2010 20:18:26 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.1.2010 20:23:47   
Enika
хмммммм Еве ја имам ХПВ а и сум имала кламидија...ама па јас ХПВ добив сексуално неактивна уштеuser posted image иако беше нискоризичен на почеток

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
18.1.2010 1:22:29   
Aceva
Гениталните инфекции предизвикани од Chlamydia trachomatis претставуваат голем и важен јавноздравствен проблем. Проценките на Светската здравствена организација (СЗО) говорат дека годишно во светот се откриваат околу 50 милиони нови случаи на заболени од инфекција со Chlamydia trachomatis.
user posted image Chlamydia Trachomatis

Хламидијата е водечки причинител за гнојното воспаление на грлото на матката, за карличната воспалителна болест. Хламидијата е причина за неплодноста и вонматеричната бременост.
Ракот на грлото на матката е еден од најчестите карциноми кај жените. Епидемиолошките студии покажуваат дека раниот почеток на сексуалната активност претставува еден од факторите на ризик за настанување на ракот на грлото на матката. Подтиповите на хуманиот папилома вирус (ХПВ) се наоѓаат скоро во секој новооткриен случај на рак на грло на матка.
Многу студии покажале дека прележувањето на инфекцијата со ХПВ вирусот е директно поврзана со подоцнешниот развој на ракот на грлото на матката. Бидејќи и инфекцијата со хламидијата, исто така, се пренесува по сексуален пат, се наметнува прашањето за поврзаноста на хламидијата и ракот на грлото на матката.
Неодамнешните сероепидемиолошки студии ја докажале оваа поврзаност, дури и ако се исклучи влијанието на пушењето и присутноста на серумските антитела против подтиповите на ХПВ вирусот.
Хламидијата е специфично врзана со развојот на карциномот на плочестиот епител на грлото на матката, но не и со развојот на аденокарциномот на грлото на матката. Меѓу серотиповите на хламидијата, серотипот G е најчесто поврзан со развојот на планоцелуларниот карцином на грлото на матката, додека присутноста на серумското IgG антитело на повеќе серотипови, дополнително го зголемува ризикот за малигна трансформација.
Поврзаноста на хламидијата со ракот на грлото на матката е неочекувано откритие.
Имено, добро е познато дека таргет на хламидијата се ендоцервикалните жлездени клетки и дека жените со ектопија на слузницата на грлото на матката се склони кон оваа инфекција.
Извор: www.rak.mk

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
6.2.2010 19:19:42   
Тивко
Заебано ...user posted image подалеку нека е!

(Одговор на членот Aceva)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
5.3.2010 15:09:16   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: миринда

kako se leci klamidija vo krv dali nekoj znae da mi kaze? unapred vi blagodaram



ИЗВОРНА ПОРАКА: Merlin

Zdravo
verojatno klamidijata ti ja pronasle preku krv, kako i da e site bakterii se lecat so antibiotici spored antibiogram. znaci tamu kade sto ti gi napravile rezultatite ke ti dadat antibiogram koj sodrzi podatoci na koi antibiotici reagira bakterijata,  a na koi e rezistentana. Potoa odis kaj tvojot ginekolog koj spored antibiogramot ke ti prepise soodvetna terapija koja mora da ja zemas do kraj. Otkako ke zavrsis so terapijata odis na kontrola i ako tri meseci so red e negativen testot ok si.
Pozdrav



(Одговор на членот Тивко)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 12:49:02   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebaaa

zdravo jas sum nova tuka me interesira ako moze nekoj da mi kaze dali imal iskustvo ili poznava nekoj par sto se izlecile od klamidija i nabrzo zabremenil?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 12:49:53   
bebaaa
klikam ali nisto ne se desava user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 12:52:05   
bebaaa
da ama jas sum izlecena pred okolu dva meseci me interesira dali posledici ima potoa zatoa sto se obiduvame da imame dete ama nekako neuspesno e zatoa mislam dali e do toa ili ne

(Одговор на членот bebaaa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 12:58:27   
bebaaa
devojki fala mnogu sto se potrudivte

(Одговор на членот bebaaa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 13:01:12   
bebaaa
pozdrav

(Одговор на членот bebaaa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 13:01:54   
Julie1
Бебааа јас не сум стручна да одоговарам, но сметам дека не треба премногу да се оптоваруваш дали Кламидијата направила некој проблем. Пробај да се опуштите уште некој период и без размислување дали ќе биде или не овој пат водете љубов. Доколку и во иднина нема да има резултати, тука може да прочиташ кои се испитувања ги прават жените за да се дознае причината. Но сигурна сум дека скоро ќе не израдуваш со убава вест. Дружи се со нас бебааа и нашата енергија ќе ти помогне да дојдеш до целта и скоро да ги броиш неделите до породување.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот bebaaa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
9.5.2010 13:11:53   
Палешка РР
Еве bebaa уште нешто. Се надевам дека ти помогнавме user posted image

Нелекувана кламидија - неможност за забременување

Кај жените во 80 отсто е без симптоми, а ако се појават, тоа се печење и болки при мокрење, вагинална секреција или крвавење, болен сексуален однос

Една од најраспространетите бактериски причинители на сексуално преносливите болести е Chlamidia trachomatis. По своите микробиолошки карактеристики е грам-негативна облигатно интрацелуларна бактерија. Честотата на нејзината појава е 3 до 5.000.000 случаи годишно. Кај адолесцентки без симптоми, тестот за Chlamidia trachomatis е позитивен во 5 до 10 отсто, а кај сексуално активни личности во 10 отсто. Постојат три различни генитални родови на хламидијата што може да предизвикаат различни клинички манифестации - трахом (заболување на очите), околугенитални инфекции и лимфогранулома венерум (зголемување на лифни јазли околу гениталниот тракт).

Бактеријата навлегува и кон цилиндричниот епител кој се наоѓа на грлото на матката, мочниот канал (уретра) и дебелото црево, а начинот на пренесување е преку полови односи (најчест начин на пренесување), мајчино-фетелна трансмисија како последица на директен контакт на новороденото со родилните патишта на мајката во текот на породувањето и од гениталните органи индиректно преку рацете на око.

Бактеријата може да биде присутна во спермата, вагиналниот секрет, крвта и во урината.

Кај мажите најчесто се манифестира со печење и болки при мокрење, зголемен секрет од пенис, болки во тестисите и во долниот дел на стомакот, како и болен сексуален однос.

Кај жените во 80 отсто е без симптоми, а ако се појават, тоа се печење и болки при мокрење, вагинална секреција или крвавење, болен сексуален однос. Акутната форма се манифестира со болка под десниот ребрен лак, повраќање и покачена температура. Ако премине во хронична форма, се развива таканаречениот синдром на пелвична инфламаторна болест со создавање на нежни прираснувања на и околу јајцеводите, што понатаму може да водат до тешкотии и неможност за забременување.

Како посебен може да се издвои Рајтеровиот синдром со конјунктивит, воспаление на уретрата или на грлото на матката кај жената, воспаление на зглобовите и карактеристични промени на слузници и на кожа.

Нелекуваната инфекција кај жената може да доведе до предвремено породување, а кај новороденото до инфекција на очите.

Една од најчестите компликации при хронична инфекција со хламидија е стерилитет кај мажи и жени.

Кај жените може да доведе до појава на вонматерична бременост, а во бременост - до предвремено прскање на плодовите обвивки и предвремено породување, спонтан абортус. Постојат и податоци за заостанување на растот и развојот на плодот интраутерино.

Дијагнозата се поставува со земање брис, зависно од локализацијата на инфекцијата. Кај мажи може да се детектира и преку урина, а за посигурна дијагноза се испитуваат и антителата во крвта (серолошка дијагноза кај двата пола).

Постојат повеќе препорачани режими за третман за хламидијалната инфекција. Најчест препорачан режим е лекување со антибиотска терапија (Summamed, Doxscscli, Josamyci...). Препораки при третман се: да се третираат обата партнери, првата доза да се испие под лекарска контрола, а при сексуални односи да се употребува кондом. Контрола за ефектот на терапијата се спроведува најмалку шест недели по третманот. Во бременост, во договор со гинеколог, се препорачува антибиотска терапија што не е контраиндицирана (Erytromyci, Amoxicili).

Инфекцијата на очите кај новороденото се превенира со соодветни антибиотски капки, а при акутна инфекција се третира со системска терапија. Се уште не постои протокол за скрининг, односно пронаоѓање на ризична група жени што би требало да се испитаат за постоење на оваа инфекција.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
2.6.2010 8:52:21   
Sandra113
Devojki,

Ve molam za pomos, se raspametiv veke...user posted image Sedumnaesta nedela sum bremena i mi otkrija Chlamidia. Vikaat ne bilo strasno, ama posto se se iznacitav na internet, moze li nekoj da mi kaze dali imal vakvo iskustvo?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
2.6.2010 9:12:53   
Sandra113
Devojki,

Ve molam za pomos, se raspametiv veke...user posted image Sedumnaesta nedela sum bremena i mi otkrija Chlamidia. Vikaat ne bilo strasno, ama posto se se iznacitav na internet, moze li nekoj da mi kaze dali imal vakvo iskustvo?


Fala odnapred...

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
2.6.2010 9:24:50   
Палешка РР
Најважно е да не се нервираш и потресуваш Сандра, ќе ја излечите до пред крајот на бременоста. Само следи ги советите од докторите. Се надевам ќе се јави некоја мамичка која лечела кламидија во бременост. 

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
2.6.2010 9:53:43   
Sandra113
Ti blagodaram Paleska za utehata, i jas se nadevam deka nekoja majka sto go pominala ova ke mi dokaze deka ne e se taka crno...

p.s. cestitki za ukazanata doverba i praviot izbor od RR. Znam deka ke bides super urednik. Pozdrav

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?