|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Згрижувачко семејство
8.2.2010 8:41:07   
mother 29
За правото на сместување  во згрижувачко семејство одлучува надлежниот Центар за социјална работа, според местото на живеење или престој на корисникот. Сместување лице во згрижувачко семејство се врши врз основа на склучен Договор меѓу Центарот за социјална работа и еден член од згрижувачкото семејство. Во едно згрижувачко семејство може да се сместат највеќе 5 лица. Изборот на згрижувачкото семејство го врши Центарот за социјална работа, по утврдување на исполнетост на условите предвидени во Законот за социјалната заштита, подобноста и можноста на згрижувачкото семејство за грижување лице во нивното семејство. Центарот за социјална работа спроведува стручна едукација на лицата кои сакаат да се бават со оваа дејност. Освен со Договор  со Центарот за социјална работа, физичко лице може  да врши згрижување лице во своето семејство како професионална дејност, врз основа на решение на Министерот за труд и социјална политика со кое е издадена дозвола за самостојно  вршење на работи од социјална заштита како професионална дејност.  

Еве што кажува законот!но дали мислите дека тие луге кои земаат деца на чување го прават исклучиво заради пари и притоа ги занемаруваат децата ИЛИ навистина сакаат да ги неговаат и сакаат тие дечиња како свои?

јасно дека постојат секакви случаи,но ете, што мислите лично Вие по ова прашање?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Згрижувачко семејство
8.2.2010 9:19:41   
mami
Уф добро прашање..и сама си го поставувам некогаш. Од себе тргнувам дека ако некогаш земам детеце дома ке биде само за да му го олеснам животот и да му помогнам додека да се најде некој да го посвои.
Но, има и такви кои ги земаат децата само за парите, а тие деца после живеат во мизерни услови- Нека им суди Горниот за таа постапка, јас не сум таа што треба да фрла со дрва и камења по нив. 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Згрижувачко семејство
8.2.2010 9:30:16   
Палешка РР
Поддржувам само во случај ако добро се грижат за детето, ако тоа не го прават заради пари.
Познавам една жена на која и почина синот на 27 години и ужасно беше потиштена и осамена (а каква да биде) Згрижи 20 годишна девојка, од домот за деца без родители и веќе 5 години живеат заедно. Девојката неа ја вика мами.. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Згрижувачко семејство
9.2.2010 9:45:37   
mother 29
user posted image
би требало да ја наполнил втората........... ова е Бошко на година дена.Дали Бошко е сеуште во ПП кај семејството Логеви?
дали има некој информација?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Згрижувачко семејство
9.2.2010 10:00:37   
beki RR
Пред некое време бев на гости кај едни роднини од мм ,и таму сретнав двајца други луѓе со едно детенце.Прекрсано детенце,многу убаво и мило.Луѓето ми раскажаа дека дететнцето згрижиле преку центарот за социјална работа.Кога го зеле тоа само испуштало некави звуци и немало никакви функции.Луѓето толку многу се ангажирале што тоа дете денес одлично зборува и единствен проблем му е одењето.Одлично работи со рачината,се фаќа за работ од масата и се исправа, само не можи сеуште да стои само и да оди.Искрено кажано, воодушевена бев колку многу е направено затоа дете.Разговаравме и за АБР и луѓето беа доста зинтересирани.единствениот проблем е што терапијата не ја плаќа државата.Рекоа дека ќе видат дали ќе можат да најдат некаква донација.За поздравување се нивните напори и ангажманот кој го имаат околу детенцето.
А имам слушнато и за случаи каде децата баш и не ги третираат најдобро, ги земаат само за парите.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Згрижувачко семејство
9.2.2010 10:09:18   
ananikol
Beki, tie luge sto si gi sretnala se za sekoja pocit
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Згрижувачко семејство
9.2.2010 10:25:22   
nadica
сакам да верувам во тоа дека не е се во парите дека има и нешто повеќе од парите

но реалноста некогаш е сурова па и тие слатки деца кои изгубиле се наместо дом топла прегратка и убав збор го добиваат сосема спротивното user posted image user posted image user posted image

сепак секоја чест на исклучоците кои ги здомуваат децата додека да се појави вистинското семејство

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Згрижувачко семејство
9.2.2010 11:44:30   
delfinka
ne ve razbiram najiskreno zosto nekoj dokolku nema ljubov bi zel dete
a i sumata za izdrzuvanje mislam deka ne e taka golema
prvo znam deka pred da go dadat deteto mora so komisija da odat na pratenje kakva familija e,dali se psihicki vo moznost toa da go pravat,kako funkcioniraat so deca.........
zarem moze nekoj da zgrizi dete za da si igra so negovite emocii??

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Згрижувачко семејство
17.3.2012 0:13:41   
suzeto
dali nekoj znae nesto poveke ...dali sam biras vozrast pol itn...

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Згрижувачко семејство
14.3.2013 9:14:23   
babyhope
Понекогаш размисувам на оваа тема, и дури и му имам предложено на мм да се пријавиме во ЦСР за згрижувачко семејство.. Тој ја одбива оваа идеја, но јас стварно мислам дека можеме да му пружиме згрижување на некое дете особено ако е тоа за привремено дури да ги добиеме нашите user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Државно или приватно
mami

Да имате услови да бирате би се одлучиле за :

државна пракса (18%)

приватна пракса (82%)


Број на сите гласови: 11

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!