|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детски емоции и реакци
22.7.2009 22:31:29   
niki
Se obiduvame da ja nadmineme sebicnosta koja ja manifestira kerkickata, najmnogu koga se vo prasanje nejzinite igracki i drugi deca. Voopsto ne ni odi lesno i imavme edna situacija koga tolku bev gorda na nea no sepak za kratko.
Postojano i zboruvame deka treba so drugi decinja da gi deli igrackite i ako saka nesto da zeme da pobara ljubezno, a ne da se graba. Edno devojcence koe doagja kaj nas redovno, a e pomalecka od nea, e najcesta zrtva. I graba se sto ke pipne i nekogas duri i ke ja udri.
Pred nekoj den nekako ja ubedivme deka e vo red da si igraat zaedno i deka igrackite i se bezbedni, nikoj nema da i gi zeme, i se bese fino do momentot koga posaka da zeme nesto sto devojcevo imase vo race. Ja preduprediv deka treba da ja zamoli da i ja dade igrackata i ona go napravi toa i duri i nekolku pati povtori, ama malovo, malo, si odluci deka nesaka da sorabotuva i kerka mi isfrustrirana ja podbutna, na sto bese vednas iskarana. Na toa sledese nova frustracija, gi frli igrackite sto gi imase i pobegna vo druga soba nalutena.
Iskreno mi bese mnogu zal, zosto se napravi kako sto barame od nea, a ne uspea da go postigne sakaniot rezultat i luta poradi toa go butna devojcevo. Ja viknav da dojde istoto toa da i go objasnam i dusicka prvo zirna od vrata da vidi dali sum ljuta i duri posle dojde.
Kako se spravuvate so emociite na vasite deca i kako im pomagate da gi nadminat negativnite emocii, za da sprecite nesakani reakcii?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:55:21 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детски емоции и реакци
22.7.2009 22:49:11   
Палешка РР
Ники, веројатно е посупериорна по карактер, па оттаму и таквите реакции. Ги има скоро кај секоe дете, тоа е вроден инстикт, да си ја чува територијата е се што е негово. Е сега кај некои повеќе кај некои помалку изразено...советувајте ја и тоа е, можеби е само период.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:56:05 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детски емоции и реакци
22.7.2009 23:04:53   
niki
I jas smetam deka e del od rastenjeto, so tekot na vremeto ke go nadmine,  gledam i drugi decinja taka reagiraat ili nekako slicno, koga ke razmislam pa i nie vozrasnite ne sme sekogas voljni da davame i si imame nekoi nasi raboti koi so nikogo ne sakame da gi delime.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:56:30 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детски емоции и реакци
23.7.2009 10:22:23   
mami
со Лука уште немаме некои посериони ситуации а и тој во поголемиот дел од случаевите кога ке му побараш нешто дава. Додека внук ми беше сосема друг..кога тргна во градинка имаше некаде две години и во прво време секое утро си одбирал играчки со кои ке си игра и тие биле негови и тешко на тој што ке посакал да му ги земе user posted image user posted image ама постепено се навикна па сега е подарежлив, иако некои работи кога ке намисли дека нема да ги даде и нема да ги даде па макар изел и котек за тоа

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:56:49 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детски емоции и реакци
27.7.2009 23:15:54   
niki
Uste e mal Luka, za edna godina ke te prasam, ama ke se javis togas na temava.
I kerka mi bese takva, ama sega  poveke e svesna za sebe i za ona sto e nejzino pa e se posebicna, no se ucime poleka. eden cekor napred dva nazad i taka.....

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:57:11 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детски емоции и реакци
28.7.2009 8:26:19   
mami
да да јасно ми е што ме чекаuser posted image user posted image user posted image го поминав тоа со внук ми...иако мислам дека најголемите тепачки ке бидат со малиот од девер ми зошто се разлика само 6 месеци-тој е помал, и ке биде весело со играчкитеuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:57:39 >

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детски емоции и реакци
19.8.2009 8:06:24   
profesorica
a imaat li vasite deca napadi na nervoza.damjan vo nekoi momenti se treska od zemja ako ne moze da gopostigne toa sto go saka.jas togash ednostavno si zaminuvam od sobata pa posle nauci deka ne moze da dobie sekogash sto saka.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:58:07 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детски емоции и реакци
19.8.2009 8:12:41   
mami
http://www.ringeraja.mk/forum/napadi_na_bes_kaj_mali_deca/m_10460/tm.htm

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 15:58:27 >

(Одговор на членот profesorica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детски емоции и реакци
28.11.2013 19:39:53   
Mihaela 2010
Sme zborele i zborele deka igrackite se nejzini i samo gi pozajmuva na drugarcinjata koi doagaat na gosti ama ne biva vo sostojba e da se skara samo da ne gi dade ,a se raduva na sekoja poseta nivna. Sega najnovo koga ke slusne deka ke ni dojdat na gosti taa gi pika igrackite vo fioka i sedi do nea.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детски емоции и реакци
28.11.2013 20:25:16   
vezilka RR
Никола нема негативник емоции во однос на делење играчки. Скоро секогаш ги дава своите играчки без апсолутно никаков проблем. И очекува и нему да му даваат играчки. Е кога нема да му дадат, тогаш му се јавува фрустрација. Се лути. Прашува по сто пати зошто не му ја даваат играчката. Понекогаш знае и да го бутне или удри другото дете што не му дава.играчки. и јас тогаш се наоѓам во.дилема како да му објаснам дека не сите деца ги делат своите играчки, ама да не го смени тој своето мислење и да престане да дава.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детски емоции и реакци
13.2.2014 23:28:01   
Defne90 RR
Помалото е сеуште премногу малечко и не можам со сигурност да кажам дали дава или не играчки.Така кога гледам како си играат со брат му не се лути многу кога брат му ќе му земе некоја играчка.Е сега понекогашзнае да заплаче ама ништо страшно ќе се смири веднаш со некоја друга играчка.Е за поголемото синче можам да кажам дека не лесно ги дава своите играчки на други деца,и ако пак некое се обиде на сила да му ги земе,тој веднаш покажува бес и може да се случи и да го удри.Не дава играчки,а очекува да му даваат.Повеќето деца со кои што се дружи и даваат,ама имаме овде едно комшиче со истиот карактер како син ми,па кога ќе отидеме кај нив на гости тоа не му дава ништо да допре а овој само прашува зошто не му дава а јас ќе му речам па и ти не му ги даваш кога тие доаѓаат кај нас.И така се случува и да почнат да се тепаат па едвај да можеме да ги разделиме.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детски емоции и реакци
26.11.2015 16:33:11   
marchi
za davanjeto igracki sekogas koga ke dojde nekoe drugarce toj odma gi spodeluva igracinjata za da si igraat zaedno,zasto tie sluzele za igranje i koga deteto ke si zaminelo tia pak ke bile od stefan.user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?