|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Воспитување син- ќерка
20.3.2013 9:21:53   
Pepelaska *
Времето е сменето.Ако порано ќерките се воспитувале дека нивната главна цел е да се мажат и да раѓаат деца, денес ова е сосема сменето, иако во повеќето македонски семесјтва ќерките се оние кои мајките ги учат дека треба да мијат садови, да чистат, перат и готват зошто нели женски се и срамота ќе биде кога ќе отиде во куќата на мажот да не знае ништо.Во сето ова плус им кажуваат прво факултет, работа , па брак.
Ама не оди се секогаш така, за жал.
Додека синовите барем според мене се оние кои секогаш се повеќе галени во смисла на “ женските “.работи.Зошто да си ја пеглаш сам кошулата сине, мама ќе ти ја испегла?Ако случајно па невестата не му ја испеглала, ќе биде леле мајко.
Мора ли секогаш на синот да му се сервира јадењето , да му се свари кафето , да му се собираат чорапите , а девојчето да готви , да вари кафе кога има гости оти “ срамота “ било ако не знае?

Како вие гледате на ова? Како би ги воспитувале Вашите деца доколу имате ќерка и син?


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Воспитување син- ќерка
20.3.2013 9:43:45   
vezilka RR
Јас се согласувам дека воспитувањето има гооолема улога ама само кога воспитување не значи само зборење туку и тоа што гледа детето по дома. Тоест џабе јас ќе зборам дека треба да си мие садови ако детето гледа дека татко му не измил една шоља во животот.

Јас немам намера да го воспитам син ми дека се треба да му е сервирано во животот, па особено не од жена му. Сакам детето да го израснам во способен човек сам за себе да се грижи, и да знае да се грижи за домот и семејството. Намеравам да пристапам од сите можни аспекти. Ќе му зборам, по дома фала богу гледа дека и татко му работи и најважно кога ќе сретнам влијанија од страна, школо, друштво, книги, учебници, реклами и се, ама баш се каде се сервира спротивното, да му го демистифицирам навреме.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Воспитување син- ќерка
20.3.2013 10:08:29   
Winit
Se soglasuvam deka treba i maskite treba da se ucat da peglaat, cistat, mijat sadovi, gotvat i sl.
Samo eden primer ke posocam od koj sto bev frapirana vo edna prodavnica.
Masko detence si odbra rozev set za gotvenje, i koga stignaa na kasa, tatkoto bukvalno se razvika da go vrati setot zatoa sto bil zenski! Ne komentiram ponatamu, a lugeto se inaku dobro situirani, intelektualci, so spostven privaten biznis, znaci sovremeni luge. Ako voopsto moze site ovie epiteti da se kazat posle ovoj nastan :).
Znaci od mnogu strani deteto ke bide "napadnato" so takov tip na reklami kade se posocuva deka nekoi obrvski se islkucivo na zenata.
Jas imam sin, i so seta sila ke se trudam da go nasocam pravilno ama treba i okolinata da go podrzuva toa, bidejki vo sprotivno veruvajte deka nastanuva golema zabuna i nesuspeh vo ona sto sme go osmislile kako nasoka za decata.
I ova e edno od polinjata kade sto treba da se raboti ne samo vo domot, nego i nadvor od nego, vo instituciite.
Pa nasite deca pogolemiot del od denot go pominuvaat niz instituciite a ne doma, prvo gradinki, pa uciliste, pa ulicata itn...
Znaci mnogu faktori imaat vlijanie i ne bi mozela da kazam deka bas ke uspeam da go nasocam pravilno ama sekako deka ke se trudam i deka treba da trudime site.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Воспитување син- ќерка
20.3.2013 10:22:42   
mami2
имам и син и ќерка, ги воспитувам во насока на еднаквост, рамноправност и оградување од половите разлики, речиси во се, сем онаму каде физичките а полово зависни предиспозиции се пресудни. Од друга страна децата најмногу учат од моделите со кои се во секојдневен контакт, па за среќа мм е тип на родител кој речиси ги прави истите работи како и јас (малку мм заостанува во готвењето, а јас во технички интервенции во домот).
Да сумирам, мојот посакуван воспитен модел и опкружувањето, т.е. примерот што го даваме јас и мм сме на иста линија. Но тоа не е доволно, има многу други фактори.
Прво, афинитетите на детето што доаѓаат од лични карактеристики. Машкото од бебе е љубител на кујната, нема шанса да не дојде ако нешто се прави и да учествува, малава сега почна да го имитира ама онака колку да не биде покуса. Од друга страна па главни играчки и се кујната, бебињата, приборот за јадење мала домаќинка е. Крај не им се наоѓа.
Второ, пошироката околина, роднини, влијание на градинка, не се воопшто занемарливи, па така за машкото црвените долни тренерки станаа женски и се мисли дали да ги облече
Трето, книгите што ги читаме се полни со полови стереотипи, Пепелашка риба под, а Пикси тренира фудбал и станува пират исклучиво со неговите машки пријатели
Стимулацијата преку играчките е друг аспект, мора ли сите „домаќински играчки“ да се прават во розева боја.

Има уште фактори што придонесуваат децата од мали нозе да прифатат полово одредени улоги, и за себе си признавам дека ја изгубив борбата со нив, се трудам само преку личен пример и со ненапорен говор да покажам и посочам дека секој од нив може да однесува во склад со своите капацитети и да ги занемари очекувањата на околината.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 11:34:43   
niki
mene nekako najvazno mi izgleda da decata podednakvo i maski i zenski od mali se ucat da razmisluvaat, donesuvaat sopstveni zaklucoci i odluki, da pravat izbor koj sekogas ke bide samo niven, zavisno od vozrasta neli, no da se praktikuva od najmali godini za ona za sto se sposobni
ona sto bi trebalo da se revidira vo dosegasniot nacin na vospituvanje pod obavezno e definicijata za pocit kon drugite koja im se prezentira na decata
pocitta ne e nesto sto se zdobiva samo zatoa sto nekoj poseduva titula roditel, maz, svekrva, svekor i sl. pocitta se zasluzuva soglasno postapkite odnesuvanjeto, nacinot na komunikacija i vazi vo dva pravci nikako vo eden
i mnogu cesto pocit se mesa so ona sto bi trebalo da se narekuva ljubeznost i opsta kultura vo megucoveckite odnosi, posebno koga se vospituvaat zenski deca
najposledno na lista za menuvanje mi stoi podelbata na rabotite vo domot, bidejki toa go smetam kako nesto za koe odlucuva poedinecot i ne mora da znaci deka podelbata koja roditelite za sebe ja napravile e nuzno primenliva i na zivotot koj ke go vodat nivnite deca koga ke bidat vozrasni
jas mladite gi dozivuvam kako inovatori, dvigateli, pomeruvaci na granici, rusiteli na predrasudi, buntovnici i toa treba da im se dozvoluva da go pravat i dozivuvaat bidejki samo na toj nacin ke dojdat do resenieto na ravenkata sto se vika niven zivot
no bidejki sol na rana se domasnive obvrski za sto dokaz se mnogubrojnite temi na forumov da se vratam na niv
ne mislam deka e dovolno deteto da vidi deka roditelite pravat se podednakvo za domot, tuku i toa da bide podednakvo vkluceno i aktivno vo domasnite obvrski zavisno od vozrasta, kolku poveke raste tolku poveke i da se ocekuva od nego
djabe ke mu bide nemu gledanje kako roditelite se raspagaat od rabota ako go cuvaat kako mala kapka na dlanka i osven skolo i vonskolski aktivnosti ne ocekuvaat da mrdne so prst vo domot, bilo masko bilo zensko vakvoto dete ke izrasne vo parazit a potoa zivotot ke mu udira samari i cel svet ke mu bide kriv, pritoa mislam deka e dovolno za vakvo nesto da se zalaga i samo eden od roditelite, podobro eden otkolku nieden, a vo idealni uslovi sekako e najdobro koga i dvajcata go delat istiot stav
decata i maski i zenski treba da se ucat da rabotat (ne samo kako profesionalci vo izbranoto zanimanje) bidejki edinstveno nesto sto nosi bilokakov uspeh na privatno i profesionalno pole e trudot, zalaganjata i vlozuvanjeto na napori vo celite koi si gi zacrtuvame vo zivotot
djabolebaranje e prvilegija na odbrani i retki, ne moze sekoj da si go dozvoli toa i na decata ne treba da im se stvara ideja deka e toa nivniot pat

aj dosta vi e za segauser posted image da ne ve udavam
ke se navratam pak na temava ja smetam neiscrpnauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 11:49:37   
anaana



decata i maski i zenski treba da se ucat da rabotat (ne samo kako profesionalci vo izbranoto zanimanje) bidejki edinstveno nesto sto nosi bilokakov uspeh na privatno i profesionalno pole e trudot, zalaganjata i vlozuvanjeto na napori vo celite koi si gi zacrtuvame vo zivotot


pokraj se sto nabroja Niki mislam deka roditelite vo golem del treba da se obiduvaat da gi ucat decata na samostojnost. toa e spored mene mnogu bitna karakteristika. fala bogu dodeka se mali ne mozeme da ocekuvame nesto takvo, tie se zavisni od nas na sekoe pole, ama koga ke potporasnat ubavo e da znaat nesto i sami da napravat. da ne bide ona cekaj ne mozes ti samo daj mama ke ti pomogne. cekaj ne mozes ti tato ke napravi..
imam drugarki koi veke imaat 30 godini ziveat so mama tato, i mama uste im servira jadenje... toa mene mi e ligavo i ne sakam moeto dete da ne znae kako da se snajde ako jas odam na sluzben pat.
znaci ova ne znaci jas do odredena vozrast da go gledam deteto pa posle da mu recam od denes se samo ke si pravis.
i mene moite mi davale pari za fakultet i do den denes mi pomagaat ako nesto mi treba. fala bogu tie se prvi kaj koi se obrakam za bilo sto.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 12:11:27   
niki
eve anaana odma me inspirirase
pa ne e smo koga odime na sluzben pat
jas kerka mi ja ucam da funkcionira vo domot od raganje i ne e toa zatoa sto utre ke se mazela ke se ocekuvalo od nea, zensko bila drndrn jarinja
ja ucam i ocekuvam da se snaoga bidejki nameravam najkasno do deset godini da plakam siterki, a potoa da ja ostavam sama i da bidam sigurna deka koga ke se vratam od rabota doma nema da me ceka razornoto dejstvo na nuklearna bomba
ocekuvam ako povikala prijateli kafinjata da si gi posluzi sama, sadovite da si gi izmie sama a jas da go najdam domot kako sum go ostavila
istoto bi go ocekuvala i bi go pravela i da imam sin, no go nemam user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 12:16:43   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

eve anaana odma me inspirirase
pa ne e smo koga odime na sluzben pat
jas kerka mi ja ucam da funkcionira vo domot od raganje i ne e toa zatoa sto utre ke se mazela ke se ocekuvalo od nea, zensko bila drndrn jarinja
ja ucam i ocekuvam da se snaoga bidejki nameravam najkasno do deset godini da plakam siterki, a potoa da ja ostavam sama i da bidam sigurna deka koga ke se vratam od rabota doma nema da me ceka razornoto dejstvo na nuklearna bomba
ocekuvam ako povikala prijateli kafinjata da si gi posluzi sama, sadovite da si gi izmie sama a jas da go najdam domot kako sum go ostavila
istoto bi go ocekuvala i bi go pravela i da imam sin, no go nemam user posted image




ne znam zosto site gi mesaat rabotive, deka ako jas ja ucam kerka mi da si napravi jadenje sama, potsvesno ja teram vo idnina da bide domakinka,.
jas od moi 18 godini ne ziveam so moite, bidejki zaminav vo skopje na fakultet
znaci imav kirija da plakam, smetki, za koi trebase da pazam eftina skapa struja, fala bogu za da mi ostanat poveke pari. potoa dojde momentot kade ako ne si kupam sama za jadenje nema da imam sto da jadam. znaci mora da se odi na pazarenje. ako ne pustam masina nema da imam sto da oblecam.
i se taka...
toa nemase vrska so toa deka moite me spremale za mazenje..
i mm ne e od skopje a i toj moral nekako da se snaogja. ne setal neperen ili gladen. mozebi poveke jadel gotova hrana otkolku sto gotvel, ama ne deka imal pari sekoj den da jade vo restoran.
znaci i koga bevme vo vrska i koga toj ke dojdese doma kaj mene na gosti ako jas pravev nesto za jadenje toj vednas doagjase da mi pomogne.
ili ke dojdese i ke recese koj saka kafe???
ne morase jas da sum taa sto ke sluzi
ottuka mislam deka samostojnosta e dobra navika i roditelite mora nekako da gi ucat decata da znaat da ziveat i sami...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 12:17:34   
sandriana RR
Без разлика машко или женско дете, сметам дека треба да се насочат при воспитувањето домашно, нели, кон себепочитување, вложување труд во било која сфера на живеење - школо, домашни обврски, спорт итн., почитување на другите - преку љубезност, умерено однесување, основна култура..., емпатија. Нигогаш на ќерка ми не би и рекла- срамота е од другите да не знаеш да свариш кафе, туку треба да го правиш тоа заради себе, кога ќе ти се пие тебе, или ќе имаш гости, а си сама (карикирам за кафето, се однесува на секоја друга домашна активност - перење, чистење..). Истото би го направила и ако имам машко дете некогаш.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 12:20:34   
anaana
Нигогаш на ќерка ми не би и рекла- срамота е од другите да не знаеш да свариш кафе, туку треба да го правиш тоа заради себе, кога ќе ти се пие тебе, или ќе имаш гости, а си сама (карикирам за кафето, се однесува на секоја друга домашна активност - перење, чистење..). Истото би го направила и ако имам машко дете некогаш.


se soglasuvam :)))
zosto sramota... kako da ne... :)))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 12:21:39   
sandriana RR
Со Ники сме пишувале во исто време user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 13:00:01   
amateuress
јас не сум била воспитувана стереотипно, моите ми даваа голема слобода на избор, па не ги почувствував многу тие притисоци,   освен еден период во средно кога ептен бев опседната со изглед - за среќа кратко траеше. додуше грешка им беше мислам тоа што ептен ништо не не'''' научија да фаќаме по дома, ама после на факс и тие вештини мораше да се развијат.
 сега се трудам и ќе се трудам истото да го направам со син ми, иако сум свесна дека културата во која живееме има токсично дејство, па колку што можам ќе го минимизирам и се надевам дека ќе успеам да воспитам самостојно, независно дете, способно да се грижи за себе во секоја смисла и да размислува со своја глава:)
 
инаку, пред 2 недели, за осми март бев гостинка во пулс, емисијата на ана јовковска, зборував во врска со овие теми, па ако ве интересира КЛИК ТУКА. главен повод за гостувањето беше нешто што напишав на блогот.

Аматеурес, со цела почит кон тебе и твојот блог, постот е уреден ,линкови не се дозволени.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 21.3.2013 14:43:29 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 13:00:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

eve anaana odma me inspirirase
pa ne e smo koga odime na sluzben pat
jas kerka mi ja ucam da funkcionira vo domot od raganje i ne e toa zatoa sto utre ke se mazela ke se ocekuvalo od nea, zensko bila drndrn jarinja
ja ucam i ocekuvam da se snaoga bidejki nameravam najkasno do deset godini da plakam siterki, a potoa da ja ostavam sama i da bidam sigurna deka koga ke se vratam od rabota doma nema da me ceka razornoto dejstvo na nuklearna bomba
ocekuvam ako povikala prijateli kafinjata da si gi posluzi sama, sadovite da si gi izmie sama a jas da go najdam domot kako sum go ostavila
istoto bi go ocekuvala i bi go pravela i da imam sin, no go nemam user posted image




ne znam zosto site gi mesaat rabotive, deka ako jas ja ucam kerka mi da si napravi jadenje sama, potsvesno ja teram vo idnina da bide domakinka,.
jas od moi 18 godini ne ziveam so moite, bidejki zaminav vo skopje na fakultet
znaci imav kirija da plakam, smetki, za koi trebase da pazam eftina skapa struja, fala bogu za da mi ostanat poveke pari. potoa dojde momentot kade ako ne si kupam sama za jadenje nema da imam sto da jadam. znaci mora da se odi na pazarenje. ako ne pustam masina nema da imam sto da oblecam.
i se taka...
toa nemase vrska so toa deka moite me spremale za mazenje..
i mm ne e od skopje a i toj moral nekako da se snaogja. ne setal neperen ili gladen. mozebi poveke jadel gotova hrana otkolku sto gotvel, ama ne deka imal pari sekoj den da jade vo restoran.
znaci i koga bevme vo vrska i koga toj ke dojdese doma kaj mene na gosti ako jas pravev nesto za jadenje toj vednas doagjase da mi pomogne.
ili ke dojdese i ke recese koj saka kafe???
ne morase jas da sum taa sto ke sluzi
ottuka mislam deka samostojnosta e dobra navika i roditelite mora nekako da gi ucat decata da znaat da ziveat i sami...



se slozuvam so tebe
a mislam deka rabotite gi mesaat onie koi nemale prilika vo zivotot da se osamostojat, imale sekogas nekoj koj ke mu ja misli namesto niv i brakot im bil prvo mesto kade od niv se ocekuvalo nesto
samostojnosta e najdobra navika sto covek moze da ja stekne vo zivotot


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 13:22:52   
Bethany
Нема врска со темава, ама морав да ѕирнав видеото што го постави Аметеуерес, бев љубопитна, кога ќе имам повеќе време ќе го изгледам, само да кажам дека многу си ми слатка user posted image Не те замислував овака.

Чекај сепак да не одам надвор, да си укратко кажам дека се сложувам со размислување на Ники и Анаана.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 21.3.2013 13:24:06 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 13:42:03   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

јас не сум била воспитувана стереотипно, моите ми даваа голема слобода на избор, па не ги почувствував многу тие притисоци,   освен еден период во средно кога ептен бев опседната со изглед - за среќа кратко траеше. додуше грешка им беше мислам тоа што ептен ништо не не'''' научија да фаќаме по дома, ама после на факс и тие вештини мораше да се развијат.
 сега се трудам и ќе се трудам истото да го направам со син ми, иако сум свесна дека културата во која живееме има токсично дејство, па колку што можам ќе го минимизирам и се надевам дека ќе успеам да воспитам самостојно, независно дете, способно да се грижи за себе во секоја смисла и да размислува со своја глава:)
 
инаку, пред 2 недели, за осми март бев гостинка во пулс, емисијата на ана јовковска, зборував во врска со овие теми, па ако ве интересира КЛИК ТУКА. главен повод за гостувањето беше нешто што напишав на блогот

Браво..Па после емисијата пишуваше и за нашиот весник user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 21.3.2013 14:44:12 >

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 13:51:39   
vezilka RR
Јас пак би правела разлика во воспитувањето на синот и ќерката бидејќи се различни. По претпоставка дека ќе ги чека различен живот, па дури и да ги спремам за мисија да ја променат традиционалната матрица треба различно да ги воспитам и на различни работи да обрнам внимание. На пример, по претпоставка дека од синот нема да се очекува да учествува во домаќинлкот, јас треба да го научам дека треба да учествува, а бидејќи од ќерката ќе се очекува, треба да ја научам да не се претргнува многу, многу и да праи како и одговара.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 14:15:14   
rina13
Морав да искоментирам на оваа тема. Моите родители не воспитуваа мене и брат ми со 2 различни аршини( да напоменам дека тие сметаа и сметаат дека треба децата традиционално да се воспитани да се знаело што е маж што е женаuser posted image user posted image user posted image ). Тоа во мене создаде бес, постојано бев во конфликт со тие нивни гледишта и колку и да изнесував аргументи против нивниот став не успеав да променам ништо. Се омажив и постапував по лично убедување, дека бракот се состои од две коплетно рамноправни личнности каде се е резултат на преговарање и договори. Моите на почетокот беа запрепастени изненадени од мојот начин на живот дури често ми повторуваа срамота ти си жена се знае што треба жената да прави. Значи јас не бев во конфликт со споругот туку со родителите. Истото се случи и со брат ми одкако се ожени комплетно се однесува спротивно од традиционалните насоки дубени по милион пати од моите. Еве после неколку години приметувам дека нивниот брачен однос се менува по влијание на мојот и начинот на живот на брат миuser posted image user posted image user posted image веќе нема машко/женски работи.
Во однос на воспитувањето сметам дека нема потреба од ралично постапување спрема син и ќерка зашто таквата постапка ќе предизвика негодување и од старт ќе створи антагонизам помеќу децата.Добро е и пожелно никогш да не ги делите, да ги научите дека сите сме еднакви дека сите пред да бидеме мажи жени сме луѓе. Таквото добро подоцна ќе стане добро за општеството и идните генерации.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 14:17:31   
niki
a jas pak mislam deka e povazno da gi naucime koj moze a koj ne da ocekuva nesto makar bilo sto od niv osven samite tie od sebe si
ne mi e resenie kerkata da ne se pretrga vo zivotot, tuku da znae pod koi uslovi i so koja cel bi go pravela toa nadvor od kontekstot na domasnite obvrski, zivotot ne go socinuvaat samo domasnite obvrski

inaku go izgledav videoto, odlicna emisija
mi se dopadnaa stavovite na nasa amateuressKAuser posted image vprocem sosem ocekuvano od se sto sum procitala od nea na rr
i blogot si go staviv vo omileni i ke si ja sledam od sega pa natamu



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 14:39:49   
sandriana RR
Не следам Твитер, не сум запознаена што се случувало таму - сега го видов блогот и исчитав, па ја зирнав и емисијата. Аmateuress прво убаво објасни што е феминизмот, а второ - реакциите на нејзиниот блог се дефинитивно на невоспитани децаuser posted image .
Е токму тие социјални токсини, како што ги нарече таа во постот погоре, е најважно да се избегнат некако (веројатно со многу зборување и делување) во процесот на воспитување и одгледување на детето, за да постепено, менувајки го кодот кај иднава младина, се сменат стереотипите сексистички, шовинистички, и не знам уште какви-кои не' трујат од дамнина до денес (во завиена или отворена форма, сеедно).

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 15:15:32   
vezilka RR
Сакале ние или не, општеството има одредени очекувања од мажите и жените. А имајќи ја во предвид ситуацијата, а богами и трасата по која тргнало нашево општество сметам дека единствен начин да ги заштитиме ќерките да не влезат во тој зачаран круг на традицијата е да ги научиме да не ги боли уво за тоа.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 19:26:30   
rina13
Jas mislam podobro e da se posvetime na prevospituvanje na maskite,bidejki ako mazot prifati deka zenata e ramna na nego ne bi se javil prvobitniot problem.Dzabe zenata kje ja boli uvo ako maz i i okolinata i trubat sekojdnevno deka mestoto i e vo kujnata.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 20:33:36   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Jas mislam podobro e da se posvetime na prevospituvanje na maskite,bidejki ako mazot prifati deka zenata e ramna na nego ne bi se javil prvobitniot problem.Dzabe zenata kje ja boli uvo ako maz i i okolinata i trubat sekojdnevno deka mestoto i e vo kujnata.


tokmu taka
ne e poentata zenata da stane mrzliva tuku da ostane vredna i rabotliva a mazot koj ke bide pokraj nea da e naucen da e isto taka vreden i rabotliv
i prva tocka od koja treba da se pocne e podelbata na imot, zakonski zenite po toa prasanje se ramnopravni, no prakticno brojkite se porazitelni, vo videoto bese spomnato deka samo 2% od zenite vo Mk se sopstvenicki na imot
i koj e vinoven za toa, zenite, drzavata, mazite ili treba da pogledneme vo sebe i vo nasite sopstveni roditeli, vo mentalitetot i tradicijata koi taka revnosno se neguvaat do den denesen




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 22:26:36   
amateuress
девојки, ники, бетани, од срце ви благодарам за убавите коментари. многу се радувам што рингераја е место каде што се зборува и за овие работи и што има таква позитивна енергија за промена кон подобро.
малку по малку, мора да придвижиме позитивни текови во општеството и да ги направиме нашите синови и ќерки подобри луѓе!

user posted image user posted image user posted image за сите вас

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 22:47:00   
amateuress
ова оф топик, ама да се надоврзам на претходниот пост, ако некого го интересира што беше приказната со блогот може да ме најдете на blogspot.com, истиот ник ми е како и тука, amateuress

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Воспитување син- ќерка
21.3.2013 23:55:42   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Jas mislam podobro e da se posvetime na prevospituvanje na maskite,bidejki ako mazot prifati deka zenata e ramna na nego ne bi se javil prvobitniot problem.Dzabe zenata kje ja boli uvo ako maz i i okolinata i trubat sekojdnevno deka mestoto i e vo kujnata.


Epa zatoa rekov razlicno bi gi vospitala. Jas sin mi nema da go vospitam da bide mrzliv nitu pak da si zeme zena za vo kujna. Arno ama od kade da znam kakov maz ke najde kerka mi, dali negovata majka isto taka ke go vospita. E zatoa nea ke ja naucam da ne ja boli uvo za tradicijata. Pa posle koj sto saka neka i trubi. :-)

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?