|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

За здраво бебе - СТОП за цигарите

Др. Лилјана Ацева Андонова, 4.5.2010
Новороденчињата на мајките кои пушеле за време на бременоста, како и бебињата кои се изложени на пасивно пушење по раѓањето, имаат посебно висок ризик од синдром на ненадејна ифантилна смрт (SIDS).
Клучни зборови:

image
/11


Хемикалиите во чадот негативно влијаат врз мозокот и респираторниот систем на доенчиња. Центрите за контрола и превенција на болестите (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) проценуваат дека повеќе од 300.000 деца помлади од 18 месеци имаат инфекции на долниот респираторен тракт поради изложеноста на чадот.

Ефектите од пушењето кај новороденчињата и децата:

„Бремените жени треба апсолутно да не пушат и пушењето треба да се забрани во домот откако ќе се роди бебето“ истакнува Dr. Phelan.

„За жал, знаеме дека доенчињата и малите деца сеуште интензивно се изложени на пасивно пушење од страна на возрасните. Родителите, старателите или другите членови на семејството често пушат во просториите каде престојуваат и децата“. Речиси 60% од децата на возраст од 3-11 години се изложени на пасивно пушење, што ги прави и поподложни на многу заболувања.

Новороденчињата на мајките кои пушеле за време на бременоста, како и бебињата кои се изложени на пасивно пушење по раѓањето, имаат посебно висок ризик од синдром на ненадејна ифантилна смрт (SIDS). Хемикалиите во чадот негативно влијаат врз мозокот и респираторниот систем на доенчиња.

Центрите за контрола и превенција на болестите (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) проценуваат дека повеќе од 300.000 деца помлади од 18 месеци имаат инфекции на долниот респираторен тракт поради изложеноста на чадот. Пасивното пушење може, исто така, да предизвика и акутни респираторни инфекции, проблеми со ушите и почести и потешки напади на астма кај децата.

 

Пушењето во бременоста е голем ризик:

Според најновите истражувања спроведени од Универзитет во Аризона, доколку жената за време бременоста пуши цигари, детето кое ќе се роди е со големи шанси да стане пушач уште додека е тинејџер.

„Чадот от цигарите некако ја менува хемијата во мозокот. Доколку детето е пренатално изложено на чад од цигари, шансите дека ќе стане хроничен пушач најдоцна до 22 години, се преголеми“-изјавила лидерката на тимот за истражување, Roni Grad.

Пушењето го зголемува ризикот од астма кај децата:

Ризикот од појава на астма кај едно дете е шестпати поголем, доколку мајката пуши во текот на бременоста, покажуваат резултатите од една нова шведска студија.

Според резултатите од студијата, пушењето во текот на бременоста почесто придонесува за раѓање на деца со намалена телесна тежина, а што може да предизвика и астма.

Со истражувањето биле опфатени 3.400 деца во периодот меѓу 1996 и 2008 година. Речиси една четвртина од децата, чии мајки пушеле, имале телесна тежина помала од 2,5 килограми при раѓањето. Во просек децата на пушачите имале тежина помала за 211 грама.

 

Извор: Прв македонски портал за ракот: www.rak.mk

17 причини кои му пречат на забременувањето
Забременувањето е процес - и може да потрае многу подолго отколку што сте замислиле. Но, само затоа што честопати трае с...
3
Лековити билки кои се препорачуваат при не...
Свесни сме дека секој лек кој го консумираме потекнува од некоја билка. Целата фармацевтска индустрија е покрената од ме...
3
Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
3
Спермограм
Спермограмот или анализата на семенската течност е еден од првите чекори на постапка на лечење на неплодноста.
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe ime e najubavo
smizlamkd

POMOS DA ODBEREME IME :)

ALEKSEJ (21%)

DAVID (35%)

DAVOR (13%)

JOVAN (31%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!