|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Жалфија и мед за лекување на афти

www.doktori.mk, 17.6.2014
Раничките на слузокожата на усната шуплина (афтите) претставуваат многу чест и непријатен проблем. Тие можат да настанат на различни начини, но најчесто се работи за драстичен пад на имунитетот или изразена авитаминоза. Како да ги лекувате?
Клучни зборови:

image
/11


 

Раничките на слузокожата на усната шуплина (афтите) претставуваат многу чест и непријатен проблем. Најчесто настануваат на внатрешната страна на усните и образите, како и во пределот на горната и долната вилица, а можат да се појават и на самиот раб на јазикот или на неговиот корен. И покрај тоа што се ситни, афтите се многу болни, дури и при најмало движење со устата, така што луѓето кои ги имаат не можат да јадат. Тие можат да настанат на различни начини, но најчесто се работи за драстичен пад на имунитетот или изразена авитаминоза. Настануваат и при силни стресови. Исто така, појава на овие ситни ранички може да предизвика и лошата орална хигиена затоа што зголемената киселост во усната шуплина придонесува создавање афтозни лезии.

Лекување на афтите 

За нивно лекување постојат разни природно-медицински препарати. Меѓу нив е прополисот, а се препорачува помеѓу оброците да се пие сок од брусница, кој ги ублажува болките и помага во заздравувањето на слузокожата. Освен тоа, добро е усната шуплина редовно да се испира со раствор направен од жалфија и мед.

Како се припрема раствор од жалфија и мед? 

Три лажици жалфија се ставаат во 1 dl топла вода и се остава 15 минути да стои. Потоа се процедува и се става мала лажица мед да се раствори во водата. Кога растворот ќе подолади, може да се употреби за испирање. Овој раствор може да се проголта.

 

д-р Кристина И. Стојаноска-Алоска

доктор по стоматологија

 

doktori.mk.logo

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали мојата вагина ќе се врати во нормала ...
Ова е прашањето од милион долари на кое сакаат oдговор повеќето бремени жени.И иако не е тоа што сакате да го слушне...
4
Каков треба да биде првиот разговор со пед...
Тргнувајќи уште за првиот прием кај педијатар, секоја мајка би сакала да знае каков лекар ќе има нејзиното дете
3
Како до мирен сон за бебињата и мајките?
Кај младото доенче најчестата причина за вознемиреност и плач се инфантилните колики кои се јавуваат при крајот на првио...
3
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?