|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зелена или кафена плодова вода!? Што значи тоа?

Редакција Рингераја, 17.5.2023
Не паничете! Ако вашата плодова вода ја променила бојата, лекарите се тука да преземат секакви дејствија што се потребни за да се одржи фетусот во ред

image
/11


 

Амнионската течност, или плодовата вода, игра голема улога во здравјето на вашето бебе за време на бременоста. Го опкружува во матката и му помага да се развие, а ако нешто тргне наопаку, овошната вода може да се покаже и да им помогне на лекарите брзо да ја вратат состојбата на вашето бебе во нормала.
Матката е полна со плодова вода за време на бременоста, а се произведува во бубрезите и белите дробови на бебето, а циркулира со голтање и реапсорбирање. Го штити вашето бебе, му помага да расте и да се развива, му овозможува да дише и да ги вари течностите, одржува стабилна температура, овозможува движење и развој на мускулно-скелетниот систем и белите дробови, но и го спречува оштетувањето на папочната врвца.
Амнионската течност содржи хормони, хранливи материи и антитела за борба против инфекцијата. Накратко, таа му дава на бебето се што е потребно за да расте и да се развива.
Каква боја е овошната вода?
Амнионската течност е обично бистра или малку жолта. Сепак, промената на бојата може да биде знак дека нешто тргнало наопаку. На пример, ако изгледа зелено или кафеаво, тоа може да значи дека бебето го има првото празнење во матката (што во идеален случај треба да се случи дури по раѓањето). Во овој случај, може да биде опасно бидејќи супстанците можат да навлезат во белите дробови на бебето и да предизвикаат проблеми со дишењето при раѓањето, што значи дека можеби ќе и треба медицинска интервенција веднаш штом ќе се роди.
Бебето може да биде под стрес во утробата
Експертите велат дека цревата на бебето се празнат во матката доколку бебето е под стрес.
Факторите кои можат да предизвикаат стрес кај бебињата пред раѓањето вклучуваат:
- Стареење на плацентата доколку бременоста го прекине терминот
- Намален проток на кислород за бебето додека е во утробата
- Дијабетес кај трудници
- Тешка или долга испорака
- Висок крвен притисок кај трудници
Затоа е важно да одите на редовни контроли за да може вашиот лекар да ги следи сите симптоми и навреме да реагира доколку е потребно. И не заборавајте, вашиот стрес влијае и на бебето, затоа опуштете се и уживајте во секој ден од бременоста бидејќи за жената нема подобра состојба од тоа.

Амнионската течност, или плодовата вода, игра голема улога во здравјето на вашето бебе за време на бременоста. Го опкружува во матката и му помага да се развие, а ако нешто тргне наопаку, плодовата вода може да им покаже и да им помогне на лекарите брзо да ја вратат состојбата на вашето бебе во нормала.

Матката е полна со плодова вода за време на бременоста, а се произведува во бубрезите и белите дробови на бебето, а циркулира со голтање и реапсорбирање. Го штити вашето бебе, му помага да расте и да се развива, му овозможува да дише и да ги вари течностите, одржува стабилна температура, овозможува движење и развој на мускулно-скелетниот систем и белите дробови, но и го спречува оштетувањето на папочната врвца.

Амнионската течност содржи хормони, хранливи материи и антитела за борба против инфекцијата. Накратко, таа му дава на бебето се што е потребно за да расте и да се развива.


Каква боја е плодовата вода?

Амнионската течност е обично бистра или малку жолта. Сепак, промената на бојата може да биде знак дека нешто тргнало наопаку. На пример, ако изгледа зелено или кафеаво, тоа може да значи дека бебето го има првото празнење во матката (што во идеален случај треба да се случи дури по раѓањето). Во овој случај, може да биде опасно бидејќи супстанците можат да навлезат во белите дробови на бебето и да предизвикаат проблеми со дишењето при раѓањето, што значи дека можеби ќе и треба медицинска интервенција веднаш штом ќе се роди.

 

Бебето може да биде под стрес во утробата

Експертите велат дека цревата на бебето се празнат во матката доколку бебето е под стрес.

Факторите кои можат да предизвикаат стрес кај бебињата пред раѓањето вклучуваат:


- Стареење на плацентата доколку бременоста го надмине терминот

- Намален проток на кислород за бебето додека е во утробата

- Дијабетес кај трудници

- Тешко или долго породување

- Висок крвен притисок кај трудници

Затоа е важно да одите на редовни контроли за да може вашиот лекар да ги следи сите симптоми и навреме да реагира доколку е потребно. И не заборавајте, вашиот стрес влијае и на бебето, затоа опуштете се и уживајте во секој ден од бременоста, бидејќи за жената нема подобра состојба од тоа.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што боли најмногу за време на бременоста?
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
7
10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
6
Прва и втора бременост - која е разликата?
Иако бременоста носи со себе некои стандардни промени, првата и втората бременост може да бидат сосема различни.Погледн...
6
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
6
Анкета

Движења на бебиња.
пеперутка16

Во која недела од бременоста почнавте да ги чувствувате движењата на бебето?