|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Замрзнати кондоми: за болна вагина по породувањето

Редакција Рингераја, 24.7.2020
Ако сте имале вагинално породување, тогаш веќе знаете (ако не сте имале, веројатно сте слушнале) колку е болно чувствително подрачјето „таму долу“ по породувањето. Најдовме одличен трик кој, според многу мајки, нуди многу олеснување

image
/11


 

дноставно и ефикасно решение: замрзнат кондом
Повеќето бремени жени пред породувањето се свесни дека раѓањето дете не е кашлица со мачки и очекуваат одредени проблеми, сепак, многу жени подоцна се доста изненадени од силната болка и отекувањето на вагината област, што може да трае неколку недели. Ако веќе сте се породиле природно, тогаш знаете за што зборуваме и за сè што би дале тогаш за да можете да ја изладите областа со нешто. Постои решение и тоа е прилично едноставно: замрзнат кондом.
Да, слушнавте како што треба, кондом. И не за заштита за време на сексот, бидејќи повеќето мајки не можат ни да замислат секс веднаш по породувањето. Можете да користите замрзнат кондом за да ја смирите болната и отечена интимна област. Поради својата форма, таков ладен кондом е идеален уред за ладење на чувствителна вагина.
 
Како да направите ладни облоги со кондом?
Направете компреси со полнење на неколку кондоми со вода, врзувајќи ги нагоре (слично на балон), ставајќи ги во замрзнувач за да ја замрзне водата, и тоа е тоа.
Ова е она што мајка која веќе се обиде на овој начин на ладење напиша: „Морам да го споделам овој вреден совет со вас, бидејќи овој трик навистина ќе ви го олесни животот веднаш по породувањето.Пополнете шест редовни кондоми со вода и завршете ги врзувајќи ги како да сте врзале со балон. Бидете внимателни да не ги преполнувате. Обидете се со ставање на кондомот на основата - формата треба да се дистрибуира низ основата, не треба да остане овална. Потоа ставете ги да лежат во замрзнувачот.
По породувањето, вашата вагина најверојатно ќе биде доста отечена и болна, особено ако вашиот перинеум е намален. Купете панталона, отсечете го дното, така што ќе останете само „гаќички“ што ќе ви овозможат да го зачувате замрзнатиот кондом додека не се стопи мразот. Повторете неколку пати, вагината ќе ви биде благодарна! “
ВАНО ПРЕДУПРЕДУВАЕ: И не правете грешка - користете такви компреси за да се оладат меѓу нозете, не туркајте замрзнати кондоми во вагината!
 
Домашни ладилни инсерти
Ако не ви се допаѓа идејата за кондоми, можете да си помогнете сами со домашни ладилници. Замрзнете ги санитарните салфетки што ги користите за време на менструацијата или пелена за новороденче. Една од мајките советува: „Најдобро е да користите поголеми ноќни влошки или помали пелени за еднократна употреба. Бришење на секој кертриџ одделно со растителна тинктура од непхема (безалкохолно), завиткајте ја во ролна и ставете ги ролните во торба со затворач. Потоа, ставете ја кесата во замрзнувач Можете да ја поедноставите работата со едноставно натопување на влошките / пелените во вода и замрзнување на торбите и користејќи ги по потреба.

Едноставно и ефикасно решение: замрзнат кондом

Повеќето бремени жени пред породувањето се свесни дека раѓањето дете не е мачкина кашлица и очекуваат одредени проблеми, сепак, многу жени подоцна се доста изненадени од силната болка и отекувањето на областа на вагината, што може да трае неколку недели. Ако веќе сте се породиле природно, тогаш знаете за што зборуваме и за сè што би дале тогаш за да можете да ја изладите областа со нешто. Постои решение и тоа е прилично едноставно: замрзнат кондом.

Да, слушнавте како што треба, кондом. И не за заштита за време на сексот, бидејќи повеќето мајки не можат ни да замислат секс веднаш по породувањето. Можете да користите замрзнат кондом за да ја смирите болната и отечена интимна област. Поради својата форма, таков ладен кондом е идеален за ладење на чувствителна вагина.

Како да направите ладни облоги со кондом?

Наполнете неколку кондоми со вода, врзувајќи ги горе (слично на балон), ставајќи ги во замрзнувач за да ја замрзне водата, и тоа е тоа.
Една мајка која веќе се обидела со ваков начин на ладење напиша: „Морам да го споделам овој вреден совет со вас, бидејќи овој трик навистина ќе ви го олесни животот веднаш по породувањето. Наполнете шест кондоми со вода и врзете ги како да сте врзале со балон. Бидете внимателни да не ги преполнувате. Обидете се со ставање на кондомот на основата - формата треба да се дистрибуира низ основата, не треба да остане овална. Потоа ставете ги да лежат во замрзнувачот.
По породувањето, вашата вагина најверојатно ќе биде доста отечена и болна, особено ако вашиот перинеум е намален. Ставајте облоги неколку пати, вагината ќе ви биде благодарна! “


ВАЖНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: И не правете грешка - користете такви облоги за да се изладите меѓу нозете, не ставајте замрзнати кондоми во вагината! 


Други домашни облоги

Ако не ви се допаѓа идејата за кондоми, можете да си помогнете сами и на други начини. Замрзнете влошки што ги користите за време на менструацијата (натопени во вода) или пелена за новороденче. Една од мајките советува: „Најдобро е да користите поголеми ноќни влошки или помали пелени за еднократна употреба. Може истите да ги употребувате и повеќе пати.

Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
259
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
51
10 изненадувања по породувањето
Претпоставувам дека сите луѓе кои имаат деца веќе го виделе пеколот, па не сакаат да се навраќаат назад. Но бидејќи јас ...
15
Породување: Постои ли нешто поубаво?
Погледнете ги најубавите фотографии настанати при раѓање на нов живот, собрани во неодоливо видео, кое допре многу срца
9


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

изглед
Mila na mama

Колку се промени вашиот надворешен изглед (стил на облекување и шминкање, тежина, фризура, став и држење)откако сте сопруга и мајка?

Многу, не можам да се препознаам (48%)

Има суптилни промени но нижто драстично (52%)


Број на сите гласови: 88

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!