|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

ВИДЕО: 7 најдобри позиции за породување

Редакција Рингераја, 6.7.2020
Зошто е важно во кои позиции раѓаме? Кои се најдобрите позиции за породување? Погледнете го видеото за да видите кои седум позиции ќе ви помогнат да се породите побрзо и полесно
Клучни зборови:

/11


При породување, важно е родилката да се опушти и да го слуша своето тело колку што е можно и да ја пронајде позицијата што и одговара најдобро за раѓањето. Гравитацијата (сила на гравитација) може да биде од голема помош за време на породувањето. Му помага на детето да се пресели во светот, па затоа е добро да се користи. Промената на позициите природно ја ублажува болката и му помага на бебето добро да се позиционира за време на раѓањето да помине низ карлицата.

Задната позиција е во основа најлош избор. При странична позиција, главата на бебето врши помал притисок врз перинеумот, па се препорачува позиција на сите четири екстремитети кога ќе се забави отчукувањата на срцето на бебето. Полу-седечката позиција е подобра од лежењето на грб, но породилниот канал не е толку широк.

 

Погледнете го видеото погоре за да откриете кои седум позиции за породување се препорачуваат и ќе ви ја олеснат испораката. На секоја позиција, акушерката ги наведува предностите и недостатоците на секоја позиција, но само при породување ќе можете да го тестирате она што му одговара најдобро на вашето тело. (Видеото е на англиски јазик)

Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
186
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
100
10 изненадувања по породувањето
Претпоставувам дека сите луѓе кои имаат деца веќе го виделе пеколот, па не сакаат да се навраќаат назад. Но бидејќи јас ...
14
20 олеснителни околности при породување
Повеќето жени сакаат деца и идејата за бременоста ги возбудува до крај. Но кога станува збор за породување, тогаш е друг...
13


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

KOLKU MAZITE SE MALTRETIRANI OD ZENATA
danima

mazzi

NE CESTO (21%)

CESTO (15%)

PONEKOGAS (31%)

SEKOGAS (7%)

NE SE VOOPSTO MALTRETIRANI (26%)


Број на сите гласови: 158

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!