|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Тргнување на детето во градинка

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Тргнувањето на детето во градинка претставува еден многу важен период од неговиот живот. Детето заминува во друга средина, се одвојува пред се од мајката и влегува во друштво, со сите добри и лоши страни што тоа ги носи.
Клучни зборови:

image
/11


За да бидат сите овие искуства позитивни, родителите треба навреме и правилно да го подготват детето и да му помогнат да ги преброди тешките моменти за престојот во градинката да му биде попријатен. Пред да тргне во градинка детето треба претходно да го носите да се запознае со учителката и другарчињата. Потоа постепено почнете да го оставате на кратко, за да се навикнува да останува во градинка. Во прво време добро би било да остане само неколку часа, а тогаш со него би можеле да останете и Вие. Доколку детето е навикнато да спие попладне, а во градинка не го прави тоа, навечер потрудете се порано да си легне, бидејќи на детето неопходни му се од 8 до 12 часа сон. Ако ви покаже инает, одговорете со јасен став, а не на груб начин.

Ако прави сцени кога треба да го оставите, не правете драми. Но, не треба да се потценува проблемот. Обидете се навечер да разговарате со него во семеен круг и да му дадете до знаење дека мислите на него, за да го осети она чувство на сигурност. Доколку наутро се размислувате дали да го носите во градинка или не, кај детето ќе создадете чувство на несигурност. Навечер секогаш разговарајте што правело во градинка, кои игри ги играле, со кои дечиња најмногу сака да си игра... Многу малку деца зборуваат за доживувањата во градинка, освен ако вие не ги прашате.

Потрудете се да не го оставате вашето дете предолго во градинка, односно настојувајте да не доаѓа прво, и да не си оди последно. Детето почнува да учи, а за тоа да биде без траума, потребна е континуирана работа. Затоа е важно секојдневно да се оди во градинка. Детето што ќе се навикне на градинка и на едноставниот ритам на будење, на заминување и враќање од градинка, многу полесно ќе се навикне на училишните обврски. Затоа не оставајте го дома. Секако дека плачењето на детето пред да тргне во градинка, ќе ве потресе, но тогаш не смеете да попуштите и да го оставите дома. И додека плаче, можете да го оставите на воспитувачката, бидејќи по вашето заминување, тоа ќе престане да плаче.

Наутро обезбедете доволно време, бидејќи доколку се подготвувате набрзина, вашата нервоза ќе му ја пренесете на детето.

Јадењето е многу важен момент за детето. Може да се случи тоа убаво да се прилагоди во градинката, да ја слуша воспитувачката, но едноставно не сака да јаде. Почекајте состојбата да се измени, за да не настане поголем проблем. Разговарајте и за ова и потрудете се да му објасните најдобро што можете, зошто одењето во градинка е важно за него.

Полека детето ќе почне да го прифаќа фактот дека го оставате во градинка и со тек на време неговата самостојност ќе се зголеми, а детето ќе стане посамоуверено.

Телесна тежина на новороденото бебе
Телесната тежина на бебето делумно зависи од тоа колкав е Вашиот прираст на тежина во бременоста, а нормалната телесна т...
3
Менструација за време на доење
Добивањето, или отсуството на менструација, кога мајката дои, често предизвикува грижи. Бидејќи нормалните граници се мн...
3
Ѕвезда на бебе календар за 2021 година - ...
Во тивката и топла августовска ноќ една ѕвезда силно сјае, а како се вика, секој нека дознае...
3
10 работи за здрав живот
Дознајте ги десетте начини како да водите активен, а притоа здрав живот што во овој динамичен свет воопшто не е лесно
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite na tretmani za slabeenje i dali se efikasni?

Da odam (25%)

Da odam i se efikasni (0%)

Ne ne odam (75%)

Ne se efikasni (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!